Ayats

Autor shef, Lipanj 22, 2012, 17:10:21

shef

Carrocerias Ayats je jedna od većih i poznatijih tvornica karoserija na iberskom poluotoku. Osnovana je 1905. u okolici grada Girona u Kataloniji. Danas se proizvodnja odvija u tri grada, glavna lokacija ja Arbucies, a pogone imaju i u mjestima Tona i Tetouan.
Ostao sam nemalo iznenađen vidjevši da se glavno zastupstvo za sve zemlje jugoistočne Europe nalazi na petnaestak kilometara od moje kuće, točnije u ulici Vjekoslava Spinčića 23 u Opatiji kod tvrtke "Mobilitas".
Prema njihovim stranicama u kako se popularno kaže "zemljama regiona" nalazi se slijedeći autobusi:
Lasta Beograd - 48x Bravo I
MM Trans Obrenovac - 10 x Bravo I
Banbus Bane Kovačević Obrenovac - 8 x Bravo I
Centrotrans Sarajevo - 1 x Bravo I
Kompas Novi Sad - 1 x Atlantis
Bečejprevoz Bečej - 1 x Atlas II
Globtour Međugorje - 1 x Atlas II
Open Tours Beograd - 2 x Platinum OT + 1 x Atlantis OT
Potočki Promet Radoboj - 1 x Atlantis + 1 x Bravo I

Proizvodni program obuhvaća midi Platinum, klasične turističke modele Atlas II i Atlantis, katnicu Bravo I, super HDH s vozačkim mjestom ispod poda Bravo II i katnicu za razgledavanje Bravo I City.
Motori kako je već kod španjolaca uobičajeno idu po želji, iako je prva opcija ugradnje MAN ili VDL DAF.


Ovdje je slika sa stranice uvoznika, Lasta još sa izvoznim tablicama:




a ovdje je slika kolege 5ra, rijetka verzija Atlas II na troosovinskom podvozju Mercedes OC500:




Eto sad smo otkrili tajnu zašto je Atlantis od Potočkog imao RI tablice u originalu, ali još nismo odgonetnuli (vjerojatno nikad ni nećemo) gdje je završio drugi "riječanin", ovaj:
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

sniff

Ne  znam čiji je,pa neka ide ovdje. Pred tjedan dana na ušću Neretve:

akzg22

#2
Ayats je definitivno surađivao sam firmom TAM, autobus Ayats Olimpia je napravljena 1989. ili 1990. godine na šasiji TAM 331 A 119 VT.

Izvor: http://mnom.si/sl-si/Zbirke/predmet/id/254310