Registarske pločice - rasprava

Autor Dreamwalker, Travanj 01, 2015, 00:18:49

zlikowszky

S obzirom da je daleko prije nego je odlučeno o izgledu tablice bio i otvoren natječaj za dizajnersko rješenje, mislim da je bilo i boljih rješenja od ovog. No ni ovo nije loše, trebat će malo vremena, ali ući će u oko. Što se tiče fonta, držim da je u redu, ovaj dosadašnji, s mršavim slovima koja kao da 3 godine nisu jela, nije bio čitljiv niti s 20 metara. Deblja (bold) slova su mi OK. Nadam se samo još da će dopustiti i X, Y, Q, W slova u redovnoj numeraciji, kao što je i u svim ostalim zemljama Europe. Time bi se znatno povećao broj tablica iz pojedine slovčane serije, a možda bi bilo i više onih koji si bi priuštili personaliziranu VIP tablicu, i time još više doprinjeli punjenju proračuna. Uz to, za takvu VIP tablicu bubnuo bi takvu cijenu da je može voziti samo onaj koji zbilja ima novaca. Tek tada bi to uistinu bila VIP tablica. Da je bilo vrijeme za redizajn - bilo je. Trenutne ne sliče ničemu. A kome se ne sviđaju i ne želi trošit novce na nove, može zadržati staru. I dosad, ako ste kupovali rabljeni auto, vlasnik je mogao zadržati svoju tablicu jer se ona vezala uz vlasnika, a ne vozilo. U tom ste slučaju opet morali kupovati novu tablicu, ili iskoristiti onu koju ste i vi imali prije. A mogao vam je i vlasnik vozila ustupiti postojeću tablicu, ali rijetko tko je htio voziti "tuđu" tablicu. Daklem, sad postoji još višestrukjii izbor oko toga hoćete li novu tablicu ili ne, i opet ne valja...kajgod.  Ponekad stvarno ne razumijem neke "argumente"...

Problem je kaj treba platiti...?
There's no such thing as a free ride!!!!
Ne želite platiti..? - Može
Ne sviđa vam se nova? - Može!
Ne želite VG (Velika Gorica), draža vam je ZG? - Može!
Obrnuto? - Može!

U čemu je točno problem?????
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

tramvajac 92

Pa ti naleti tablica tipa  ZG 1234-WC, kaj osim ako si vlasnik toi-toi ili tak nečeg i nije nekaj  ;D
Zakaj nebi dodali i hrvatska slova?

Paško

Jer je to ubojstvo za bilo kakve provjere preko granica regije, kako će netko u Austriji ili Švedskoj razlikovat C, Č i Ć. Da, Srbi to imaju, što ne znači da je dobro.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

actros

a upitno je oće li u plavom polju pisati HR ili CRO  ???

npr, Mađarima piše H kao eng. Hungary, Fincima piše FIN kao eng. Finnland iako se na finski kaže Suomi, Česima piše CZ kao eng.Czech iako se na češki kaže Česká... dok s druge strane Njemcima piše D kao Deutschland, iako se na engeski kaže Germany...

e sad, jesmo li mi stvarno toliko "jaki" kao Njemačka pa da smijemo koristiti svoj naziv, ili će mo ipak morati koristiti međunarodni naziv kao i većina drugih?

Dreamwalker

Mislim da je HR standardizirana oznaka za Hrvatsku u svijetu jer nam je na onim bijelim naljama koje sad trebamo imati na automobilima HR, a i internet domena je .hr. Mađarima je domena .hu, Česima .cz.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

ChRiStIaN

Bit će HR. Od 1992. se koristi oznaka HR koja je službena međunarodna oznaka za Hrvatsku i zamijenila je CRO. Naravno, više nebude trebalo ljepiti one HR oznake bijele koje ti zauzmu pol šajbe ili zadnje haube  ;D
@ Autobusi Hrvatska @

zlikowszky

#21
Tako je i dalje će biti HR, jer je to jedina važeća dvoslovna, međunarodno dogovorena oznaka za Republiku Hrvatsku po ISO standardu. CRO je bila samo neka pusta želja s početka devedesetih koja nije zaživjela jer nije mogla proći kod ISO-a. Čak sam negdje onomad pročitao da smo još i dobro prošli, jer dok smo sanjarili o CRO, Mađari su nam čuvali HR dok mi dođemo k pameti, jer u početku naši mozgovi nisu htjeli ni razmatrati slobodni HR. Dvoslovna oznaka CR, također ništa, već ju je otprije dobila Costa Rica.

I da se vratim na odabir slova kod redoslijeda tablica...da me i spadne WC, vozio bih ga...još bi od toga napravil foru...
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

NP-549

vjerovatno bi se izbjegavale takve kombinacije kao što u cijeloj Hrvatskoj nema nijednog vozila koje ima na kraju kombinaciju slova  BG

ChRiStIaN

Možda nebi bilo loše da stave w y x i q pošto su to slova koja su standardna za engleski jezik koji je najpoznatiji i najrašireniji jezik na svijetu. Otvorilo bi, kao što je netko spomenuo, više kombinacija a pošto smo EU, nebi bili prvi nego se bi pridružili ostalima koji to od prije koriste.

Citat: NP-549  u Travanj 04, 2015, 15:52:30
vjerovatno bi se izbjegavale takve kombinacije kao što u cijeloj Hrvatskoj nema nijednog vozila koje ima na kraju kombinaciju slova  BG

jbt kad se malo bolje prisjetim fkt nikad nisam vidio nigdje nekoga da ima bg iza  ???
@ Autobusi Hrvatska @

Shole

#24
Šta ste zapeli svi za te silne kombinacije, pa nismo Bombay da imamo milijardu auta i rikši.  Izbacimo li ova "naša" slova i ne dodamo "tuđa" ostanu 22 slova na raspolaganju.

Počnu li kao prošli put tablice sa 3 brojke i jednim slovom to ukupno iznosi:

svako slovo može imat 999 brojki i to pomnožimo sa 22 slova  =  21 978

kad se doda drugo slovo to znači da se svakom od 22 slova dodaje po 22 slova (22x22) = 484 kombinacije x 21 978 =  10 637 532 


Stvarno ne razumijem čemu smo uopće uvodili četvrtu brojku na ZG i odnedavno na ST tablicama kad varijanta  ZG-xxx-xx  ima preko 10 milijuna mogućih kombinacija.


Znam da se tablice ponekad gube, kradu, oštećuju....  ali barem one koje su uredno predane na MUP, odjavljene i uništene mogu se ponovno napraviti.  Ako sam ja 1996. imao Jugića  Ri-282-BA i uredno razdužio tablice, zašto ih nebi sad ponovno nekome dali ?  Ne fizički one iste, nego da tvornica napravi nove s tom kombinacijom. 

ChRiStIaN

Citat: Shole  u Travanj 04, 2015, 17:44:56
Znam da se tablice ponekad gube, kradu, oštećuju....  ali barem one koje su uredno predane na MUP, odjavljene i uništene mogu se ponovno napraviti.  Ako sam ja 1996. imao Jugića  Ri-282-BA i uredno razdužio tablice, zašto ih nebi sad ponovno nekome dali ?  Ne fizički one iste, nego da tvornica napravi nove s tom kombinacijom.

Nemogu. Jednom poništene tablice se nemogu više dobiti - objašnjenje mupa. Meni nisu htjeli napraviti nakon što mi je isteklo ono vrijeme za čuvanje tablica a imao sam vlastitu kombinaciju.
@ Autobusi Hrvatska @

Shole

Znam da se nemogu, al to je bezveze.  Pod uvjetom da su obje pločice predane i rashodovane zašto ne dat opet istu.  Naravno da nećeš dat ako nisu vraćene pa se voze po gradu dva auta s istim tablicama.

E, vezano za to,  sad kad budu izlazile nove da li će se moć pojavit na cesti dva auta s istom registracijom ali da je jedna novog, a druga starog dizajna ?

Dreamwalker

Neće se to moći dogoditi jer vjerujem da će se nastaviti tamo gdje su stali sa starim dizajnom. Eventualno će preskočiti jedan dio kao što su to napravili 2006. gdje su umjesto BP stavili DA na ZG tablama ili u Rijeci umjesto Nx prešli na OA.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Pujco

Onaj tko zadrži stare tablice i želi preko grane morat će imat odostraga oznaku HR ;)

Shole

Citat: Dreamwalker  u Travanj 04, 2015, 18:40:08
Neće se to moći dogoditi jer vjerujem da će se nastaviti tamo gdje su stali sa starim dizajnom. Eventualno će preskočiti jedan dio kao što su to napravili 2006. gdje su umjesto BP stavili DA na ZG tablama ili u Rijeci umjesto Nx prešli na OA.

Da, baš sam glup,  kao da moraju ić ispočetka  glavauzid

Rijeka bi mogla krenut sa 4 brojke pošto smo sad na VM