Promet Split - DAF

Autor maky, Veljača 24, 2008, 17:20:05

maky

Mislim da i oni zaslužuju svoj  posebni topic. Pogotovo što su oni jedna od posebnosti Splita i splitskog prijevoznika Promet, zato jer ih nema nijedan drugi grad u Hrvatskoj...
Dosada su se definitivno pokazali kao najizdržljiviji autobusi. Ne predaju se uopće, čvrsti su, masivni, a sjedala ne možeš uništit ni da hoćeš...




NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

torrente

#1
-ovaj 24 gar. je jedan od najboljih dafova ako ne i najbolji,brz je ka munja,vrata mu se uvik lipo otvaraju i zatvaraju(šta kod dafova nije baš čest slučaj),i lipo amortizira kad ide preko grba.....uz njega,možda je još 39 gar kako- tako dobar,a ostali :-\ a neznam i jel ima još koji među živima ::|..........ah da ima još je tu 42 ;D

kico101

#2
Evo i mojeg priloga temi: :)



Slažem se s kolegom Makyjem da su DAF-ovi posebni i zato kada dođem u Split, a da ih ne uslikam, to bi bio veliki minus.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

maky

Citat: torrente  u Ožujak 11, 2008, 15:08:27
-ovaj 24 gar. je jedan od najboljih dafova ako ne i najbolji,brz je ka munja,vrata mu se uvik lipo otvaraju i zatvaraju(šta kod dafova nije baš čest slučaj),i lipo amortizira kad ide preko grba.....uz njega,možda je još 39 gar kako- tako dobar,a ostali :-\ a neznam i jel ima još koji među živima ::|..........ah da ima još je tu 42 ;D
Ih!

Ima u Splitu bar 7 živih DAF-ova.  24, 31, 32, 37, 39, 42, 114, 116 su navedeni u našem voznom parku, a čini mi se da je samo jedan od njih otišao za sva vremena... Trebat ću malo  revidirat vozni park...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

markost

G.b. 114 sigurno više nema u voznom parku, a nema ni g.b. 32.

maky

#5
Oba DAF-a su na šasijama SB 201 i karoserija je Hainje, da prvo to  zaključimo. Dakle isti su.

E sad, pitanje je zašto su im različiti vjetrobrani. Logički bi bilo zaklučiti da su oni sa podijeljenim vjetrobranom stariji, međutim,  taj klasični DAF-ov oblik potječe zapravo još od pamtivijeka, iz 60-tih, ako ne i prije, stoga ti ne mogu odrediti točno da li su oni sa podijeljenim staklom stariji, može bit da i jesu. Ja osobno mislim da nisu, jer sam jednom na internetu našao kako su se paralelno proizvodili i modeli sa zaobljenim staklom i oni sa duplim staklom, pa sad što kupac naruči...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

markost

#6
Šta se tiće starosti jedne i druge vrste mislim da šofer-šajba nema veze jer sam siguran da g.b.114,115 i 116 kad su došli nisu bili stariji od ostalih DAF-ova.Mislija sam i ja da jesu,ali ne.G.B 7,8 i 32 iako su bili kao gori navedeni bili su stariji od njih. Dakle šajba nema veze.

maky

DAFčina na liniji 2, g.b. 37:


Iznutra je bolje očuvan nego Lion`s City  ;D
Ne stvarno, DAFovi su fascinantni autobusi, njih ni bombom ne možete raznijeti. Jel možete vjerovat da su sva sjedala originalna i ama baš nijednom nije polomljen naslon i nijedno nije iskidano. tko god da je ovo radio, trebalo bi mu dignut spomenik. Šteta, trebalo je naručit još 50 DAF-ova i mirni smo idućih 30 godina  ;D

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Vozio se u g.b. 24 na liniji 16.
Vrlo udoban, od DAF-a nisam drukčije ni očekivao, a s lakoćom potegne do 70 km/h  8)

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

torrente

ma ovo je zmajček može on i brže od 70 km/h ....al čekaj jesi li se ti ukrca unutra nakon šta si ga uslika ili ..... jer vidim da on već stoji s otvorenim vratima a ne vidim nikog drugog za uć  ???

maky

Citat: torrente  u Ožujak 19, 2008, 12:08:43
ma ovo je zmajček može on i brže od 70 km/h ....al čekaj jesi li se ti ukrca unutra nakon šta si ga uslika ili ..... jer vidim da on već stoji s otvorenim vratima a ne vidim nikog drugog za uć  ???
Haha, ma to sam ga "okinuo" kad sam izašao iz njega, jer sam se ukrcao  na pujankama na onoj brzoj cesti. Čekao sam da ljudi uđu u autobus tako da nikoga ne uhvatim i taman kad su ušli, ja sam škljocnuo i ostao čekat bilo šta naiđe...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Opet se danas vozio u DAF-u g.b. 24 ali ovoga puta na liniji 13, do Dračevca i natrag (malo se švercao u drugoj zoni, al jbg. ima ih koji se svaki dan švercaju  ;)  ). Glavno da je meni DAF pružio zadovoljstvo i užitak u vožnji i da smo i ovoga puta letjeli preko 70 km/h  8)









Neuništiva sjedala:


Srednja vrata:


Stražnja vrata:

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Zaboravio sam napomenut da su DAF-ovi po još jednoj stvari specifični... Imaju ova mala vratašca na lijevoj strani autobusa. Može li mi itko reći čemu  bi služila? Za slučaj opasnosti?

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

markost

pa da to su sigurnosna vrata u slučaju nesreće.Mada ne znam,kad bi tribalo,bi li se mogla otvorit.

tamlover

Čini mi se da na naljepnici (izvana) piše "ovuda ne ulaziti" za slučaj da nekom pametnom to padne na pamet  ;D
...i bilo je lepo i navek TAM bu....