MAN SG 220/SG 240 Avtomontaža

Autor Chago, Prosinac 27, 2008, 19:12:51

ipiljek

Evo jedan SG 240 ;D.Slika je bila davno na forumu, pa sam je odlučio staviti ovdje di joj je mjesto.Slikano je za vrijeme Univerzijde 1987.Jel netko zna nešto više o ovom busu, gdje je slikano i koju je liniju vozio?
18.3.2009. MAN SG220 POSLJEDNJI PUT U PROMETU, TE UJEDNO I MOJA ZADNJA VOŽNJA S NJIM NA LINIJI 124 !!

Tomek

U APP-u su dubravske SG-e večinom rashodovali po redu tj. kako bi došlo slijedećih par iz Dubrave prvih par bi išlo u rashod.. Tako je i završio 273 ex 590 koji je u rashod otišao u solidnom stanju, dok je 274 ex 594 imao sudar, bio popravljen, tjedan dana vozio i otišao u rashod... Doduše bio je prilično istrulio i kao takav u to doba vjerojatno u najgorem stanju.. 277 ex 593 je prvi novopoplavljeni SG koji je završio u rashodu, ali taj je već iz Dubrave došao islužen. trul, prokišnjavao pa je kao takav i završio u rashodu..

Ivan

#17
Citat: conecto  u Prosinac 31, 2008, 16:56:33
Danas kad podjela između marki nestaje ponovo se bojim za Dubravu koja postaje pokusni kunić za ove nove plinske Irisbuse. Uz njih 60 pitanje je koliko će dobiti provjerenih solo MAN-ova Lion's City i zglobnih Citara G.
(offtopic, al nema veze)
Pa, dobro, ja se baš se i ne bih bojao previše, možda griješim, ali ne znam ni kuda bi Podsused nagurao preko po 55 Citara i Lion's Cityja, nadam se da će Dubrava valjda dobiti barem 10 Citara G i 20 Lion's Cityja, a ne znam ni kuda bi goričkih 7 zglobnjaka (koji sada očito i postaju stvarnost) drugdje mogli smjestiti...

conecto

Citat: Ivan  u Prosinac 31, 2008, 17:11:50
Citat: conecto  u Prosinac 31, 2008, 16:56:33
Danas kad podjela između marki nestaje ponovo se bojim za Dubravu koja postaje pokusni kunić za ove nove plinske Irisbuse. Uz njih 60 pitanje je koliko će dobiti provjerenih solo MAN-ova Lion's City i zglobnih Citara G.
(offtopic, al nema veze)
Pa, dobro, ja se baš se i ne bih bojao previše, možda griješim, ali ne znam ni kuda bi Podsused nagurao preko po 55 Citara i Lion's Cityja, nadam se da će Dubrava valjda dobiti barem 10 Citara G i 20 Lion's Cityja, a ne znam ni kuda bi goričkih 7 zglobnjaka (koji sada očito i postaju stvarnost) drugdje mogli smjestiti...

Sorry, znam da je offtopic ali nadovezao sam se na one Tomekove pločice i to pokušao objasniti, a ostalo je naišlo samo. Znam da se to možda neće svidjeti onima sa zapadnog područja ali činjenica je da je tako bilo i - ne ponovilo se! U zemlji gdje se dijelimo na sjeverne i južne, lijeve i desne i tko zna što sve ne, samo nam fali da nam ovom forumu podijelimo Zagreb na istočni i zapadni.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Portos

#19
Vidim da se uzdate u mene i u moje sječanje, nažalost time postajem svjestan svojih godina ali i iskustva sa ZET-ovim autobusima.
MAN-ovi SG 240 dolazili su ovim redosljedom:
31 -> 231 -> 271 došao je prvi, 1981g.
232 - 236 (kasnije 272-276) došli su 1982g.
-svi oni imali su bočne prozore na šiber
237 - 283 (kasnije 277-283) došli su 1983g.
244 - 246 (kasnije 284-286) došli su 1984g.
-imali su bočne prozore koji su se otvarali kao na SG 220
renumeracija je uslijedila nakon isporuke IK g.b. 247 i 248 te nakon što su iz APD došli IK 689-692 koji su nakon renumeracije MAN-ova u 271-286 postali: 247=231; 248=232; 689-692=233-236
Ikarusi su došli jer je ukinuta 108 a APP preuzeo sa 12 autobusa liniju za V.Goricu 266 -> 159
Inače MAN-ovi 240 su do tada vozili na 114/2, 4, 6 i 8; 108/1,2,3,4,5 i 7; a znali su voziti i na 113, 119, 120, 165. Kako su bili puno kvalitetniji od Ikarusa često su nakon popodnevne smjene ostajali na liniji umjesto Ikarusa (114/3, 5, 7; 108/6, 8).
Kada je APP počeo voziti za Goricu svi SG 240 vozili su tamo, pokoji preostali vozio je na 114/2 i 7 od kojih je jedan bio noćni te na 165. Tri vozna reda na 159 dopunjavana su gorivom na pumpi u Gorici kako ne bi ostali bez goriva.
Od SG 220 došlo je najprije 4 komada (287-290) od kojih je 287 vozio na 113, 288 na 114, 289 mislim na 115 a 290 na 172/1. Imali su užu krem crtu ispod prozora od ostalih SG 220.
Zatim su stigli 291-294 pa 295-298 pa 299-300 možda čak i 1989g.
266-270 došli su 1990 i imali zaštitnu štangu naprijed da vozač vidi desni retrovizor, tih 5 svoj radni vijek odradili su na 176 zato i imaju svi skoro 2 000 000km.
121 je došao samostalno.
SG 240 su nakon generalke bojani poput 291-300. Prvi je tako obojan 279. Kasnije 283, 286 i ostali redom.
Kada je APD ponovno preuzela Goricu SG 240 bili su već razvaljeni i rashodovani su kako su dolazili polovni MAN autobusi. SG 220 su vozili na svim APP linijama, no potisnuti su sa večine dolaskom niskopodnih MAN zglobnjaka. Neki su "šaptom pali" odnosno rashodovani su iako su mogli još koju godinu. Ovi preostali traju najduže od svih buseva u ZET-u dosad što samo dokazuje njihovu kvalitetu i trajnost. Sumnjam da će ikada više ZET imati tako kvalitetne i pouzdane autobuse.

Slike iz ZET monografija:
Prvi SG 240 u ZET-u g.b. 31 kasnije 231 naposljetku 271



Jedan od lošijih SG 220 iz APD g.b. 596


PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

Portos

@conecto
Svih ovih 214 autobusa u dolasku je kupljeno na lizing i ZET će na njima raditi samo dnevne preglede i dolijevati gorivo. Tako da ne moraš brinuti oko održavanja, bar dok su isti vlasništvo lizing kuće. Ti ćeš kao vozač jednako dobro voziti Irisbusa MAN-a i MB tako da mislim da tvojim bojaznima nema mjesta. Jedino je briga grada i Holdinga napraviti punionicu plina i redovito plačati rate lizing kućama.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

conecto

Citat: Portos  u Prosinac 31, 2008, 17:51:30
@conecto
Svih ovih 214 autobusa u dolasku je kupljeno na lizing i ZET će na njima raditi samo dnevne preglede i dolijevati gorivo. Tako da ne moraš brinuti oko održavanja, bar dok su isti vlasništvo lizing kuće. Ti ćeš kao vozač jednako dobro voziti Irisbusa MAN-a i MB tako da mislim da tvojim bojaznima nema mjesta. Jedino je briga grada i Holdinga napraviti punionicu plina i redovito plačati rate lizing kućama.

I školski MAN-ovi su kupljeni na taj način no nije uvijek sve tako bajno s održavanjem kako se u početku čini u dijelovima ugovora. Upravo je aktualno prepucavanje oko potrošenih lamela na vozilima s ručnim mjenjačem (oko 30 tisuća km) gdje se krivi vozače. Usput, to je i moje mišljenje jer većinom kreću s drugom brzinom po staroj zetovskoj (ne samo vozačkoj već i gotovo službenoj) - ako bus ima više od 4 brzine kreće se drugom (samo što ovaj ima 310 KS i drugačije prijenosne omjere). A i oni koji su imali prilike probati Irisbus Citelis (nisam taj) baš ga i ne hvale iako je točno da Iveco ima veliko iskustvo s CNG-pogonom (a domaći servisi?). Punionica CNG-a još uvijek u HR posotji samo u Radničkoj (plinara).

A sad opet ontopic! Mislio sam na prozore ali sam zaboravio pa evo sad - 571-577 su imali šiber prozore, a ostali preklopne.

I na kraju, znaš da ni ja nisam baš pupoljak ali uživam s ovom novom generacijom na ovom forumu, da su bar svi njihovi vršnjaci poput njih, možda bi busevi i tramvaji u ZG izgledali bolje. Iako sam opet skrenuo offtopic drago mi je da u ovo novogodišnje vrijeme ovako brijemo na topicu ZG-legende s kojom se nažalost opraštamo - MAN SG 220!
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Portos

MAN Automontaže će ostati u našim sjećanima a njihov zvuk nikada nećemo zaboraviti. Vidimo se na Snježnoj kraljici, navratiti ću provozati se s tobom, nismo se vidjeli od testiranja onog Berghoffa prije 2 godine.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

buSHunter795

Evo opet moje slike MANova SG220 slikane 1.7.2008. u Črnomercu s Nokiom N72 (Never forget pictures)

269


266



267




buSHunter795


ipiljek

#26
Nitko mi nije odgovorio za moj gore post.Kaj nitko ne zna? ??? :-\
Evo našal sam jednu snimku vožnje.Jel to netko od vas snimal?
18.3.2009. MAN SG220 POSLJEDNJI PUT U PROMETU, TE UJEDNO I MOJA ZADNJA VOŽNJA S NJIM NA LINIJI 124 !!

Ivan

Citat: ipiljek  u Prosinac 31, 2008, 22:42:17
Nitko mi nije odgovorio za moj gore post.Kaj nitko ne zna? ??? :-\
Pa, ono, što bi više htio, 278 je bio primjetan bus i Tomek ti ga je već spomenuo, još prije cca 5 godina moglo ga se vidjeti, bio je među zadnjim SG 240 koji su vozili dosta duže od ostatka. Linija ti piše gore, Frankopanska - Braće Oreški, dakle očito neka zamjena za tramvaj.

Maniac

Bolje gb300 izgleda danas nego gb279 prije 2,5 god.

conecto

Sjećam se da je taj 300 tamo negdje 1990.-91. (dok je još bio nov) vozio dugo samo jedan vozač na liniji Gl.kol.-V.Gorica (dok je tu liniju vozio Podsused) neku dvokratnu službu - između navrata bio je prakiran na Gl.kolodvoru.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...