Garaža Podsused (Autobusni Pogon Podsused APP)

Autor radoznalac, Svibanj 03, 2016, 11:32:03

radoznalac

Zanima me koje je godine izgrađeno spremište autobusa Podsused i kako se razvijalo kroz vrijeme. Ako ima koja fotka iz nekadašnjih godina, bilo bi super!

Ivan

#1
Ne mogu se sjetiti točno ali APP radi od ranih 70-ih, bilo bi dobro da netko uploada onu ZET-ovu monografiju u .pdf-u koja je bila na zet.hr da se novi ljudi mogu informirati pa da se to stavi u sticky teme. :) Ja sam imao ali propao mi je stari disk.

Ne znam zašto ne bi bilo "spremište", ZET i sindikati nekad navode u svojim tiskovinama i za autobuse. To što su napisali na displeje tramvajima jedno a autobusima drugo nije službena definicija iz rječnika ni iz firme.


Imajte strpljenja s ljudima koji su novi ili se rijetko jave ako uredno pitaju i ne krše pravila, nema potrebe za uskličnicima i vikanjem. Meni je drago da ovih dana ima puno pristojnih pitanja, povremeno i dobro dođe obnoviti i zapisati sjećanja dok još postoje jer o nekim stvarima tko zna hoće li biti uvijek fizičkih zapisa, a što je ostalo u mozgu ne traje, svi starimo i možemo zaboraviti što smo znali. :P
A pogotovo ako se jave ljudi koji vode odličan projekt... ;)

MAN truck bus

"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

Portos


PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

tramvajac 92

Pogon,spremište, garaža, kako kome paše, najveći broj autobusa je bio krajem 80ih i početkom 90ih, jer je mreža bila osjetno veća, konkretno Zaprešić je osim gradske linije i za Zagreb (obične i brze) imao liniju za Kraj Gornji (Harmicu), Drenje, Žlebec, Mariju Goricu, svi linije za Bistru su išli do Kraljevog Vrha, Črnomerec - Rakitje - Sv. Nedelja, Jaska, Galgovo i taj kraj. Tad je 109 bila slabija sa kojih 7-8 buseva kad je produžena na današnju trasu, 134 je imala 2 busa, zato je 107 imala 7, 113 3, 114 7, 115 8, 116 1, 117 2 i tak dalje.

Mislim da je tad bilo oko 400 autobusa u garaži, danas je oko 200, sa školskima.

Ivan

Citat: tramvajac 92  u Svibanj 03, 2016, 19:36:17
Mislim da je tad bilo oko 400 autobusa u garaži, danas je oko 200, sa školskima.
:) Ma nije bilo toliko, oko 500 je bio maksimum za cijeli ZET krajem 80-ih i početkom 90-ih, dok je postojao pogon Samobor, a i druga dva pogona su vozila u još cca. 7 (današnjih) općina/gradova koje Podsused sigurno nije pokrivao.

tramvajac 92

Ok, znači nije 400, al nije ni 200 kao danas, kolko bi moglo biti, 300injak?

Samobor je imao 55-60 autobusa, Gorica negdje 40-45 (?), Dubrava je imala 141 izlaz, znači oko 170,175 autobusa (1990.). To nam daje prek 450 buseva da je moglo biti.

radoznalac

Zahvaljujem na odgovorima!

Zašto pitam - prolazio sam pred koji dan Kovinskom ulicom uz spremište (zapravo, mijenjao sam gume u susjednom Vulkalu  ;) ) i zamijetio usku uličicu južno od spremišta koja vodi do trafo stanice. A iz te uličice se odlično vide vrata u garaže/spremišta koja su vrlo staromodnoga dizajna (meni izgledaju kao da potječu iz 50-ih ili 60-ih) što mi je bilo čudno ... dakle, ipak su 70-e!

Koliko sam vidio iz te uličice, u spremištu ima još poneki detalj iz nekadašnjih vremena, recimo putokazi sa brojevima, pretpostavljam namijenjeni da se vozila parkiraju po svojim brojevima (ne linija, već vozila).

Portos

Citat: tramvajac 92  u Svibanj 03, 2016, 21:40:16
Ok, znači nije 400, al nije ni 200 kao danas, kolko bi moglo biti, 300injak?

Samobor je imao 55-60 autobusa, Gorica negdje 40-45 (?), Dubrava je imala 141 izlaz, znači oko 170,175 autobusa (1990.). To nam daje prek 450 buseva da je moglo biti.
Samobor je imao 16 linija i 30÷35 autobusa (na 11 linija vozio je po 1 bus, na 451/453/455/456 po 4÷6 autobusa
Gorica je imala 35÷40 autobusa
Podsused je imao oko 220 autobusa
Dubrava je imala oko 200 autobusa

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

Ivan

Citat: radoznalac  u Svibanj 04, 2016, 08:56:41
Zahvaljujem na odgovorima!

Zašto pitam - prolazio sam pred koji dan Kovinskom ulicom uz spremište (zapravo, mijenjao sam gume u susjednom Vulkalu  ;) ) i zamijetio usku uličicu južno od spremišta koja vodi do trafo stanice. A iz te uličice se odlično vide vrata u garaže/spremišta koja su vrlo staromodnoga dizajna (meni izgledaju kao da potječu iz 50-ih ili 60-ih) što mi je bilo čudno ... dakle, ipak su 70-e!

Koliko sam vidio iz te uličice, u spremištu ima još poneki detalj iz nekadašnjih vremena, recimo putokazi sa brojevima, pretpostavljam namijenjeni da se vozila parkiraju po svojim brojevima (ne linija, već vozila).
Mislim da s druge strane spremišta ima i novijih ploča po garažnim brojevima. :)

Pogon je uglavnom dosta zastario i kad se gleda izvana, recimo i portirnica, i pumpe za gorivo koje su se mogle vidjeti sa strane Kovinske su izgledale i izdaleka jako retro dok nije napravljena plinska punionica, mislim da ih još ima ali su malo manje vidljive.

tramvajac 92

Moguće, ali su autobusi grupirani i parkirani po tipovima.

U prvom redu (od Samoborske) stoje dijelom NG 312 i dijelom Citelis 18, iza njih Citari i NG 313, treći red su Citelis 18, 4. red je za minije, 5. je rezerviran za starije Lion's Citye i novije NL 263, predzadnji red je za Citelise 12 i SL 283. Zadnji red je za novije Lion's Citye, istočni dio parkinga (uz ogradu) je za ostatak NG 312. Školski i turistički su najbliži izlazu, uz zapadni dio. Izlazi se na Kovinsku i po potrebi lijevo ili desno.

Portos

Nakon 2009 postavljene su nove ploče, ali s obzirom da je većina Citara G prebačena u APD kao i dio MAN Lion's City NL, ploče je trebalo s obzirom na dolazak Citelisa ponovno mijenjati, no ne znam da li je to ikada učinjeno. Autobusi su donekle grupirani, barem koliko se to može s obzirom na raspoloživa mjesta na parkingu, međutim često vozaći gube vrijeme tražeći svoj bus u garaži koji je tko zna gdje parkiran. Mislim da je broj parkirališnih mjesta za solo autobuse prevelik a za zglobnjake ga fali pa je dosta zglobnih parkirano uz ogradu garaže kao i uzdužno na parkirališnim mjestima za solo autobuse.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

smogovci.bbb2

"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

Portos

#13
Evo još jedne fotografije iz drona, autor je Kublach sa foruma željeznice.net

Iz fotografije je vidljivo da su u prometu na izvanrednim linijama isključivo zglobni MAN NG 313 i Citaro G, dok su svi Iveco autobusi parkirani u garaži.

Meni bi bilo logičnije da su u prometu autobusi na prirodni plin nego autobusi na dizel gorivo, osim ukoliko Iveco servis u ove dane izvanrednih mjera uopće ne radi pa zbog toga forsiraju dizele.

Inače baš je lijepo vidjeti uredno parkirane NG 312.


PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

shef

U Rijeci je identična situacija, svi plinski autobusi zaustavljeni, punionica koja je u vlasništvu komunalnog društva Energo je zatvorena za sve korisnike.
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic