Mercedes-Benz Citaro G II

Autor Ivan, Siječanj 12, 2009, 13:00:21

ivo

#15
Citat: manoplan  u Siječanj 12, 2009, 16:51:58
Evo i mojih slika iz Španskog sa linije 115. Tamo sam uhvatio 173 i 174

http://i287.photobucket.com/albums/ll136/manoplan00/P1120005.jpg

http://i287.photobucket.com/albums/ll136/manoplan00/P1120004.jpg

http://i287.photobucket.com/albums/ll136/manoplan00/P1120001.jpg
svaka čast majstore fotke su ti savršene vidi se da imaš puno prakse samo tako i dalje i moje mišljenje je da imaš najbolje fotke na forumu.

conecto

Razlike između novih i dosadašnjih Citara koje sam ja skužio:
- Nova maska je puno ljepša i oblikom se na nju nadovezuje prednji branik i nove maglenke na njemu, a nema više ni onih ružnih vratašca u desnom ćošku koji su mi na inače lijepom Citaru djelovali kao šaka u oko
-Drugačija zvijezda sprijeda i oznaka Citaro
-Vjetrobran nije ništa veći ni drugačiji već ga takvim čini crno obojani sloj ispod njega i drugačiji oblik obloge krovnih nosača
-Prednja gabaritna svjetla imaju plavičaste LED-diode kao i svjetla stražnje tablice, a diode su i na bočnim gabaritkama
-Nova stražnja svjetla jasno su uočljiva
-Zaobljeno stražnje staklo ispod kojeg je kao i kod prednjeg crni sloj, dok u gornjem dijelu zadire u krov
-Zaobljeni poklopac motora i stražnji branik
-Drugačiji bočni prozori koji se otvaraju
-U vozačkom prostoru najveća je razlika u novom položaju prekidača s lijeve strane čime je dobijen prostor za odlaganje limenke s pićem i maleni pretinac s poklopcem
-Malo je promijenjena grafika na displeju koji ima više opcija poput prikaza potrošnje goriva ili količine ulja u motoru
-Za razliku od starih ZET-ovih Citara novi imaju brojač okretaja no ta je opcija bila i prije samo je ZET-ovi nisu imali
-Novi model putničkih sjedala
-Blatobrani bez gumenog ruba

Nisam ih još vozio pa ne znam kako idu, a ako ne idu najbolje za to može biti više razloga. Prvi bi mogao biti podešenost elektronike motora koja je bila jasno uočljiva između prve serije iz 2003. (650-663, 530) i kasnijih serija ZET-ovih Citara koji su daleko bolje išli. Razlog bi mogao biti i u nedostatku AdBlue aditiva ako je elektronika podešena po njemačkim zahtjevima. Naime, ako nema aditiva elektronika oduzima oko 30 posto snage motora i okretnog momenta. Novi Citari imaju Euro4 motore sa SCR-tehnologijom što se vidi i po oznaci na poklopcu motora Bluetec 4, a otvor za njegovo nalijevanje je na desnom bočnom prozoru iza harmonike.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Ivan

Citat: conecto  u Siječanj 14, 2009, 10:37:47
Nisam ih još vozio pa ne znam kako idu, a ako ne idu najbolje za to može biti više razloga. Prvi bi mogao biti podešenost elektronike motora koja je bila jasno uočljiva između prve serije iz 2003. (650-663, 530) i kasnijih serija ZET-ovih Citara koji su daleko bolje išli. Razlog bi mogao biti i u nedostatku AdBlue aditiva ako je elektronika podešena po njemačkim zahtjevima. Naime, ako nema aditiva elektronika oduzima oko 30 posto snage motora i okretnog momenta. Novi Citari imaju Euro4 motore sa SCR-tehnologijom što se vidi i po oznaci na poklopcu motora Bluetec 4, a otvor za njegovo nalijevanje je na desnom bočnom prozoru iza harmonike.
Da, baš sam se pitao hoće li se ZET-u dati nabavljati AdBlue za nove Mercedese i kakve bi to posljedice moglo imati...

Kakvo je stanje u firmi, stvarno sumnjam da misle na takve stvari... ::|

tramvajac 92

Ja inače baš i ne volim MB ali sad na Ljubljanici su baš onako.. osvježenje a voze jako dobro bar koliko ja vidim

Tomek

Jutros je naš Zetovac dobio priliku voziti novi gbr173 na 115..
Novi Citaro G me iznenadio jer kad se stane do MAN-a NG313 imaš dojam kao da je Citaro kamion, barem mu tako motor ruži.. Zetovac je isto primjetio da slabije idu nego stari bez AdBlue tehnologije, no to se možda i promjeni, vidjet ćemo..

Bus je dosad prešao 2493 kilometara



Prosječna potrošnja 60 litara na 100km, u leru troši 2.2 litre na sat



Kontrolna ploća, sa strane se vidi novi držač za cugu



I dok je većina autobusa čista kao suza, uključujući i zadnji red...



...šok se nalazi na početku, 3. ili 4. red s desne gdje obični penzići sjede je dobio potpis



MAN fan

mislim stvarno katastrofa i sramota....pa sta ne moze proci bar malo vremena da se nekaj ne zašara ili s*ebe  >:( >:(>:(

Ivan



Evo još jedna slika, sad kad smo u ovih tjedan dana više-manje upoznali ovih 10 mislim da možemo slike slati na svakodnevne, a ovdje rasprave i slike novih kad krenu... :)

sokre

Koliko sam primjetio, Citari su kraći od NG313. Izgleda mi za dva reda sjedala. Zna li netko zašto nisu kupljeni duži i sa drugačijim rasporedom sjedala, odnosno, sa više stajaćih mjesta.

Prvi Citari, 531 i ostali su mi najudobniji zagrebački autobusi. Očekivao sam potpuno iste.. Ovi mi nikako nisu sjeli.

Tko uopće određuje broj vrata i raspored sjedala u ZET-u. Ili Holdingu?

Ivan

Citat: sokre  u Siječanj 24, 2009, 22:15:50
Koliko sam primjetio, Citari su kraći od NG313. Izgleda mi za dva reda sjedala. Zna li netko zašto nisu kupljeni duži i sa drugačijim rasporedom sjedala, odnosno, sa više stajaćih mjesta.

Prvi Citari, 531 i ostali su mi najudobniji zagrebački autobusi. Očekivao sam potpuno iste.. Ovi mi nikako nisu sjeli.

Tko uopće određuje broj vrata i raspored sjedala u ZET-u. Ili Holdingu?
Pozdav! :)

Citari nisu kraći od NG313, tj. jesu, ali za 4 centimetra (17940 prema 17980 mm), dakle sasvim neznatno... Stvar je u tome da je Citarov prednji kraj duži, a prikolica kraća nego kod MAN-a (tj. ima jedan red sjedala više naprijed između 1. i 2. vrata, jedan manje iza poslije zgloba), ako gledaš samo jedan od tih dijelova može se dobiti krivi dojam... Ne postoji malo duža varijanta Citara G, postoji puno duži četveroosovinski Citaro GL / Capacity, ali to je druga stvar...

531-541 nisu prvi zglobni Citari, prvi je bio tri godine prije njih g.b.530 koji ima isti razmještaj sjedala kao i ovi novi... Ne znam što se tiče udobnosti, meni se čine jednako udobni, ali sigurno jesu malo nespretni sa toliko sjedala na krivom mjestu... :-\

mansg313

Citat: sokre  u Siječanj 24, 2009, 22:15:50
Koliko sam primjetio, Citari su kraći od NG313. Izgleda mi za dva reda sjedala. Zna li netko zašto nisu kupljeni duži i sa drugačijim rasporedom sjedala, odnosno, sa više stajaćih mjesta.

Prvi Citari, 531 i ostali su mi najudobniji zagrebački autobusi. Očekivao sam potpuno iste.. Ovi mi nikako nisu sjeli.

Tko uopće određuje broj vrata i raspored sjedala u ZET-u. Ili Holdingu?
Oprosti poštujem svačije mišljenje ali najudobniji... ;D kad moraš pod onu svu plastiku gurat papire i tko zna šta do nebi nabijalo ona sva plastika ono vozača kad se krene preko Mosta Slobode cijeli bus se trese imaš osječaj da če se raspast na 2 dijela,to če se isto dogoditi sa ovim novima za godinu do dvije za Dubravine te nešto duže za Podsusedske zato jer je trenutno na 106 i 115 puno bolja cesta nego na 220 i 221 a čim od APP krenu na neke druge linije to če biti strava i užas...

conecto

Kako mrzim kad sam u pravu (jer u pravilu ne razmišljam pozitivno u HR), ali s AdBlueom se dogodilo upravo ono što sam predvidio. Kad su novi Citari potrošili količinu AdBluea s kojom su došli uz upozorenje na njegov nedostatak na displejima se pojavila još jedna pozdravna poruka - "Smanjena snaga motora". Čini mi se da zbog toga čak jedan dan nisu izašli, a onda su se svi rastrčali u potrazi za čarobnom tekucinom. Odnekud su dovukli nešto u kanistrima, pa ekološki ljepotani ponovo voze. Toliko o tome koliko ZET-ovi stručnjaci znaju što kupuju!
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Tomek

Isto mogu potvrditi se dogodilo i sa podsusedskima  ;)

Ivan

Citat: conecto  u Siječanj 25, 2009, 14:36:24
Kako mrzim kad sam u pravu (jer u pravilu ne razmišljam pozitivno u HR), ali s AdBlueom se dogodilo upravo ono što sam predvidio. Kad su novi Citari potrošili količinu AdBluea s kojom su došli uz upozorenje na njegov nedostatak na displejima se pojavila još jedna pozdravna poruka - "Smanjena snaga motora". Čini mi se da zbog toga čak jedan dan nisu izašli, a onda su se svi rastrčali u potrazi za čarobnom tekucinom. Odnekud su dovukli nešto u kanistrima, pa ekološki ljepotani ponovo voze. Toliko o tome koliko ZET-ovi stručnjaci znaju što kupuju!
;D Ahahahaha, predobro... Baš sam očekivao neki slični scenarij...

Dobro da barem MAN-ovi novi motori ne koriste aditive nego Pure Diesel tehnologiju, pa "stručnjaci" neće morati mučiti muku u "otkrivanju" krajnje kompliciranih i opskurnih novih stvari poput saznavanja da u Mercedesove dizelaše ide aditiv o kojem se u svakom automobilskom, a pogotovo autobusnom/kamionskom časopisu ispisane stotine članaka u zadnje tri godine... Ali tko zna što nas još čeka, ne bih se čudio ni da sve skupa krivo povežu pa počnu ulijevati AdBlue MAN-ovima u rezervoar sa gorivom... :P :P :D :D :D

421

Citat: conecto  u Siječanj 25, 2009, 14:36:24
Kako mrzim kad sam u pravu (jer u pravilu ne razmišljam pozitivno u HR), ali s AdBlueom se dogodilo upravo ono što sam predvidio. Kad su novi Citari potrošili količinu AdBluea s kojom su došli uz upozorenje na njegov nedostatak na displejima se pojavila još jedna pozdravna poruka - "Smanjena snaga motora". Čini mi se da zbog toga čak jedan dan nisu izašli, a onda su se svi rastrčali u potrazi za čarobnom tekucinom. Odnekud su dovukli nešto u kanistrima, pa ekološki ljepotani ponovo voze. Toliko o tome koliko ZET-ovi stručnjaci znaju što kupuju!

Potvrda  predviđanja kolege.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

421

Dobro da barem MAN-ovi novi motori ne koriste aditive nego Pure Diesel tehnologiju, pa "stručnjaci" neće morati mučiti muku u "otkrivanju" krajnje kompliciranih i opskurnih novih stvari poput saznavanja da u Mercedesove dizelaše ide aditiv o kojem se u svakom automobilskom, a pogotovo autobusnom/kamionskom časopisu ispisane stotine članaka u zadnje tri godine... Ali tko zna što nas još čeka, ne bih se čudio ni da sve skupa krivo povežu pa počnu ulijevati AdBlue MAN-ovima u rezervoar sa gorivom... :P :P :D :D :D
[/quote]




MAN ovi ipak koriste aditive,evo originalnog u pakiranju od 250 ml.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln