Croatia Bus Zagreb - rasprava, linije, razno

Autor shef, Siječanj 27, 2014, 09:12:34

tramvaj1910

ZG 9211 FF, o njemu sam pisao prije mjesec dva, kad god sam ga sreo ili se vozio njime bio je neispravan, tako da nije nikakvo čudo što se ovo dogodilo, sljedeći za kojeg mislim da će se zapalit je stara katna mota , u njemu za vrijeme vožnje smrdi kao da netko spaljuje bakar.

tramvajac 92

U Novom Marofu stoji krepan Volvo 9900, vj. linija Zagreb - Čakovec.

tomekk

9271, došli mehaničari oko 17:30 i oko 19:00 je otišao prema Vž po putnike. Izgleda da je Marof uklet za CB  :)evil
Život je kao matematika - ako ide lako, vjerojatno nešto radite pogrešno
RIP Grga

Boki651

Je znate možda tko vozi polazak u 23h iz Zagreba za Beč, da li CB ili APV i koji bi to bus bio?

Znam da je pitanje dosta općenito, ali vjerojatno bolje znate od mene. :)

sniff

Mislim da je Varaždinac,valjda će biti Volvo 9700 ili Setra 3 ili VDL ... :) 

tomekk

Ima izreka jedna. Misliti je drek znati. Pametnom dosta.
Danas vozi Croatia, a šta će naletit ko zna. Moguće noviji sideral, 9900 ili mota.
Život je kao matematika - ako ide lako, vjerojatno nešto radite pogrešno
RIP Grga

tomekk

Život je kao matematika - ako ide lako, vjerojatno nešto radite pogrešno
RIP Grga

bre

Kvar od GB 9271 u Novom Marofu od 17 veljače nije bio ništ drugo doli ostajanje bez goriva. Čuo od putnika.

Inače se ponekad koristim autobusima pa tako i prošlog petka. Linija prema Varaždinu sa dolaskom u Vž. u 14.45. Autobus Sideral ZG xxxx FF. Vozač početnik (nekih 35 godina, jaran) i mentor na mjestu konduktera. Autobus je koma-- luft na volanu pola okreta volana, kod kočenja bus pobjegne bar za pola metra ulijevo pa uz luft i neiskustvo vozača imate horor na cesti. Vozač ne pozna trasu, nema pojma gdje su kolodvori , a kamoli stajališta. Ne gleda unutarnji retrovizor i stalno ima naglo kočenje te puštanje putnika na cesti. Majstor stalno nešto mrda po retarderu a kod kretanja ga zaboravlja isključiti pa se bus propinje ko brod na valovima. Također na busu nema svih stakala retrovizora, a i nešto opasno ne štima sa jastucima jer se u zavoju naginje za popizdit. Vozač ni ne pozna raspored brzina jer ga je na ravnici teral do crvenog područja a brzina ispod 100 km/h.  Sjedil sam odmah iza vozača i vozač mentor je primijetil da sam nervozan i da mu namigavam "kaj je ovo?" pa je stalno neke neformalno pričal samnom.   

Ukratko, vozač sam prof. i vozali su me, a možda sam malo i ja druge plašil kadkad no sad sam se USRAL ko grlica. 

tomekk

Vidio ja da su majstori nosili kanistar veliki, al nisam previše obraćao pažnju  :P

Činjenica je da u CB-u uvijek nedostaje vozača brojčano, a o kvaliteti da i ne govorim. Na žalost, stanje je takvo, da ih fali u svim firmama u Hr, a zakon je omogućio da više nema pravih vozača koji su nekad bili gospoda, već se za volan dolazi sa bauštele itd. itd.
Taj vozač kojeg ti spominješ došao je u CB iz autoškole vjerojatno s B kategorijom pa trbuhom za kruhom položio D. Znači ima onaj propisani minimum sati za volanom i nema opće osjećaja za veliko vozilo poput autobusa.
Realno, di god dođe neko novi, dobije najstarije vozilo i za početak neku slabo plaćenu liniju koju nitko neće voziti pa tako i tu. Ko god dođe novi raditi u CB, šalju ga u početku na Čakovec, Kotoribu ili Požegu i naravno s autobusom koji je među najstarijima u voznom parku.
Nije svatko za taj posao, al financijske prilike prisile ljude. Možda se i on usrao  :)evil
Život je kao matematika - ako ide lako, vjerojatno nešto radite pogrešno
RIP Grga

Shole

Ne možda nego sigurno.  Kad smo mi,  stari jarani, počeli vozit autobuse, onda je to bilo samo iz jednog razloga:  zato jer si sebe vidio u tome i jer si to volio i jedva čekao da počneš !  Oni koji sad dolaze, dolaze iz nekih drugih razloga,  i ja ih uopće ne osuđujem, al oni se nemogu uspoređivat s nama koji smo bili puni volje i želje da nešto naučimo od kolega, pogotovo onih starijih koji su bili kuhani i pečeni na prastarim Sanosima, Ikarusima, ili TAM-ovima.

Ovaj posao je sada totalno degradiran,  osim što svatko misli da ga može radit,  poprilično slično mišljenje imaju i moderni vlasnici prijevozničkih firmi,  dok su se putnici promjenili za 360 stupnjeva.   Ti si nekada bio gazda u busu i ljudi su te u manjoj sredini poštivali isto kao popa, doktora i učitelja,  dok si sad zadnje smeće unatoč svom svojem znanju i vještinama.  Kako je pak onima  (kao što je ovaj gorespomenuti) koji nit ima znanja, nit ima vještine !?

Nažalost,  nije ovo jedino zanimanje koje je degradirano,  pošto dolazim s mora jako dobro znam tko sad radi u turizmu, a tko je radio pred 25 godina.  Otprilike slična usporedba poslova i ljudi koji ih obavljaju.   Nebi ti ni Ronald Regan pomogao 1989. da  uletiš u Opatijske hotele ako nisi bio majstor u svom poslu.  Sad nažalost dođe bilo tko iz Pitomače sa poljoprivrednom školom i može radit u hotelu Milenij u Opatiji preko sezone.   Nedaj bože da imam išta protiv Pitomače, ili protiv ljudi koji su završili poljoprivrednu školu,  nego vam samo želim prikazat koliko razna zanimanja propadaju, i to samo zbog modernih vlasnika koji se drže kao da su svu pamet svijeta pokupili.  Mogu oni tako neko vrijeme,  al neće to bit dugoga vijeka.

bre

Samo da se nadovežem na svoj post: ne bi htel radit od naše "vozačke profesije" svemirske nauke, al vozač profesionalac bi ipak moral malo bolje biti sposoban osječati kaj mu se događa ispod kotača i znati čuti stroj kojim upravlja. Da bude ironija malo veća baš sam i ja u firmi dobil zadatak da mentoriram. Situacija slična - gazi gas bez imalo sluha do crvenog u prve tri, četiri brzine, mjenjač trpi nezamislive torture ( šaltanje za 3 brzine niže na puno prevelikoj brzini), šesta se ne koristi jer je to za autoput. Na dobronamjeran savjet veli " ma znam ti ja to sve". 58 godina, cijeli život trgovac, al ima C kategoriju. Dobra stvar je ta da ne ugrožava i ne krši baš prom. propise.  Velika  nezaposlenost radi svoje.   o-0

Dreamwalker

#521
Flixbus zelena i u Hrvatskoj. 9252 dobio flixbus shemu. Slika ce bit veceras. :)


"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Scarface

Irmaos Mota Atomic 7, jel zna itko jesu u CBu ti busevi dužine 12 ili 13 m? Jer gledao sam na službenoj stranici proizvođača tamo stoje 2 varijante dužine na 2 osovine.

sniff


Scarface

Znam da sam sjeo kratko neki dan u taj bus i vidio da ima 55 sjedala i ostao iznenađen koliko malo prostora za noge ima, a taj bus šalju na ZG-Hamburg  ::| i na ZG-Berlin

Glavno da Touring promovira da se na njihove linije šalju busevi koji imaju veći razmak između sjedala i to masno naplate, a onda povjere pola tih linija prijevozniku koji nema uvjete za takvo što  kava