ZET razno

Autor tamlover, Prosinac 30, 2007, 18:08:00

tramvajac 92

Citat: ZET
Radovi skreću pet autobusnih linija
(...)
U istom razdoblju i iz istih razloga dio trase mijenjaju i autobusne linije 310 Glavni kolodvor – Pisarovina, 311 Glavni kolodvor – Cerovski Vrh, 313 Glavni kolodvor – Vukomerić i 330 Glavni kolodvor – Velika Gorica (brza linija).

Autobusi navedenih linija prometovat će  tijekom radova preko Islandske i SR Njemačke prema Velikoj Gorici, i istom trasom u povratku.
Neko se je malo zeznuo..

421

Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

dean25


plavi ZET-ov bus volim

Ne znam jeste li već upoznati s viješću kako je pokrenuta peticija za besplatan javni prijevoz u Zagrebu. Pokrenuli su je studenti, točnije Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu. Na Facebooku se nedavno napravila stranica/događaj kojom se pozivaju svi studenti da potpišu online peticiju putem svog AAI@EduHr identiteta (na taj način se osigurava da peticiju potpišu SAMO studenti, a ne i svi ostali).

Ono što je mene, naravno, najviše zainteresiralo su komentari na tu temu te mišljenje nekolicine predstavnika Fejs populacije.
Izdvojila sam par komentara koji, iako su izvučeni iz konteksta, dobro prenose svoj sadržaj i način razmišljanja pojedinaca.
Pripremite se, od prvih komentara će vas zaboljeti glava. (Nadam se da znate čitati 'nepismenski')  good_boy

Citat:Lana Medved
ajme zet je presmješan,konstantno neki zastoji,pokvareni tramvaji ovo ono i još da im plaćam za to pfff :D meni se više sviđa bježanje od kontrole ♥

Citat:Mali Iz Ulice nesmije ti nista cim izadjes van iz tramvaja/busa/vlaka.. vise nisi u zetovom prostoru tako da.. meni je jedan vani probao naplatit kaznu i trazio me osobnu, pa sam mu rekao da nismo vise u tramvaju, da sad stojimo na betonu i nek on meni izvoli platit kaznu :D a i cuo sam da znaju bit nasilni..stiskat za ruke, itd.. mene jos na svu srecu ni jedna nije tako jer mislim da bi nakon sta bi me pipnuo, morao na duuuugo bolovanje i tesko da bi mu ikad vise palo na pamet bilo koga trazit kartu..a na zvonimirovoj ima 4 babe stare koje zajebavaju ljude za karte..znaju i vikat na ljude..ja sam se 10 minuta svadjao..od djamije do borongaja..i veli mi baba ajde van sad!!! i ja kazem pa i idem ovo je zadnja stanica :D od silnog svadjanja nisu ni skuzile da smo dosli na okretiste :)))) ma svi su oni blesavi..ko da moraju naplacivat ljudima..ja da sam kontrolor, sjedio bi u bircu, nikad nikom ne naplatio kaznu i dobivao mjesecnu placu 6000 kuna kolko oni dobivaju.. :P

Citat:Ankica Capak Ex Jurković
Potpuno podržavam ovo o besp kartama za studente bez obzira tko je od kud.ja nisam student,5g sam u zg podstanar,placam jbn porez,zbog vozača busa sam bila 2mj na bolovanju jer je luđački vozio i imala sam isčašenje koljena i ostala sam bez posla,sad sam na burzi i nemam vise pravo na besp kartu kao nezaposlena osoba jer nemam prebivaliste nego boravište tj nisam građanka grada zg.pa jel to pravedno?po meni nije nikako

Citat:Mirna Brekalo
Prosvjed i peticija protiv ukidanja besplatnog prijevoza je nešto najsmješnije što sam čula u zadnje vrijeme. Jedino protiv koga se može prosvjedovati je gradonačelnik koji se zadužio kako bi prodavao maglu s tim da se u jednom glavnom gradu neke europske države 70% ljudi može voziti besplatno. A najsmješniji su mi studenti van Zagreba koji se osjećaju diskriminirano jer im moji roditelji, za razliku od njihovih, neće više plaćati pokaz. I da me unaprijed ne napadnete iz krivih zaključaka, nemam apsolutno ništa protiv studenata van Zagreba, dapače, smataram ih apsolutno poželjnima. I ako ste stvarno demokratični intelektualci kakvima se predstavljate nećete ostavljati poruke na zidu kako anti-prosvjednici nemaju šta ostavljati svoje postove.

Citat:Nikola Meheš ‎@silvija Ne slažem se s tvojom izjavom "zalosno je da i mi iz svojih džepova moramo placati karte da odemo doma i jos pokaze u zg-u, dok oni koji su u zg, apsolutno nista".
Jer nisam ja kriv što sam iz Zagreba, i što tu živim. Te baš bih i ja trebao imati veća prava, kao što bi ti trebala imati svoja veća prava nad mnom u svom gradu. Centralizacija ili ne, prava naša-vaša ili ne...uopće nije o tome riječ.. već kako gamad iskorištava nas za punjenje proračuna dok oni u zatvoru uživaju u plaći 16 000 kn itd itd itd u beskonačnost, bandić djeci oduzima pare, drugima aute kupuje i sl.....saberite se....

Lana Žigić ‎@Nikola totalno se slažem.. ja sam kao student iz Zagreba na studiju u Rijeci (živjela u Crikvenici) plaćala pokaz godišnje 7500kn samo da bih došla do Rijeke, a onda još i pokaz u Rijeci (60kn mjesečno, koliko se sjećam) koji je bio skuplji za mene jer nisam iz Rijeke. Tako da mislim da bi bilo u redu da se i u Zagrebu takva prava daju zagrebačkim studentima. Neka se tako svaki grad brine za svoje građane, jer je to svugdje tako jedino ne u Zagrebu. Kada mi odemo studirati u drugi grad plaćamo sve, a svi ovdje žive na račun Zagreba i seru kako je skupo. Iako sam u potpunosti za to da nitko ne plaća, sere mi se od ljudi kaj pljuju po Zagrebu i tome kaj sad moraju plaćat pokaz. Ja sam ga plaćala masno sve godine dok sam studirala u Rijeci, sad neću kupovati čisto iz principa!

Molim cijenjene članove foruma autobusi.org i njegove posjetitelje da NE KRADU fotografije. Pod krađom mislim na njihovo (pred)stavljanje na druge internetske stranice (s ili bez prethodne modifikacije) kao vlastite i/ili bez navođenja izvora ili autora.

kico101

Na žalost onih poštenih studenata, većina bi ( očito su se ugledali na profesore ) željela sva moguća ( nezaslužena ) prava, a obaveze bi izbjegli na bilo koji način. Zašto bi javni prijevoz bio besplatan? I tko bi to trebao financirati? Možda mi koji imamo tu "sreću" da još uvijek radimo. Ostavite Fejs i uhvatite se knjiga. A organizaciju javnog prijevoza ostavite onima koji su za to plaćeni.
Primjerice , u Rijeci je prijevoz noćnim linijama besplatan ( uglavnom za pripitu mladež ), ali se zato putnici koji idu na delo da bi osigurali besplatni noćni prijevoz skupo oderu. I ja bih htio besplatno. Ali nisam na fejsu. Baš šteta. >hammer<
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

Mirta

Ta će peticija ispasti mlaćenje prazne slame, ali je zanimljivo da je podržava Sveučilište. Argumenti su im smiješni. Zar ne zna u kakvom dreku do grla svi živimo pa od šume ne vidi drveće? Ništa ne može biti besplatno, a i donedavno besplatno vozikanje skupo nas je koštalo.

Gradski proračun puni se porezima njegovih građana-poreznih obveznika. I njihova djeca-školarci i studenti moraju plaćati prijevoz ako su iznad cenzusa.
A studenti iz drugih gradova i mjesta neka pišu peticiju svojem gradu/županiji da im pomogne u troškovima.

Žalosna je činjenica da je u Hrvatskoj samo 5% stanovništva fakultetski obrazovano. Ali je isto tako činjenica da ni svi s diplomama ne nalaze posao u struci. Takva je situacija.
A bili bi smiješni da nisu žalosni ,,nepismenski" komentari budućih intelektualaca. Zbrka u glavi – zbrka na papiru.
Nikad ne reci:"Nikad!".

conecto

U Hrvatskoj postoje dvije vrste ljudi - jedni koji pune proračune i drugi koji ih prazne. Ovima prvima ne preostaje ništa drugo nego da šute i rade, a ovim drugima nikad dosta i uvijek se nešto bune. Za zadovoljavanje njihovih potreba ("prava") rasprodane su najveće državne tvrtke i podignuti brojni krediti tako da možemo samo čekati kad će sve završiti kao u Grčkoj. Jer sve se to radilo da bi se napunio proračun iz kojega gotovo ništa novca nije nikad otišlo u neke razvojne projekte već na prava ove vrste populacije.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

plavi ZET-ov bus volim

Ja sam zapravo htjela staviti naglasak na stavove ljudi prema ZET-u i njihovo razmišljanje i rezoniranje u svakodnevnom životu. Prve komentare sam izdvojila da na stvarnim primjerima vidite kako ljudi NE VOLE (da ne kažem mrze) ZET. Zna se da je Grad Zagreb ukinuo besplatan prijevoz, ali ta činjenica je pala u drugi plan i jedino što je ostalo u svijesti je misao kako je to ZET-ova krivica. Valjda se na 10 uskoumnih mrzitelja nađe jedan pametan koji shvaća kako stvari stoje.
Čini se da se u društvu stvorila asocijacija po kojoj je ZET nešto loše, negativno, nepouzdano, podmitljivo i nepotističko. Ali kako su nastale te asocijacije? Sigurno ne same od sebe i nije nam nitko isprao mozak ili lagao. Asocijacije nastaju procesom učenja, a učenje se temelji na iskustvu. Dovoljno je da mi jednom bus kasni, a drugi put krene ranije, dovoljno je da moju prijateljicu vozi jedan vozač 'krumpiraš', i dovoljno je da u novinama pročitam kako se u ZET-u zaposlio još jedan rođo. Korisnika javnog prijevoza je jako puno, iskustvo po iskustvo i stvoriti će se generalizacija koja će se moći dalje prenositi.

Vezano uz peticiju, ne podržavam ni jednu stranu 100%, ali ipak naginjem na stranu studenata. Kada već spominjete vrijedne zaposlene punitelje proračuna koji su dužni plaćati poreze i prireze, zaboravljate da se ukidanjem besplatnog prijevoza njima stvorio dodatan izdatak. Roditelji će davati novac za taj pokaz, a ne studenti. Isto vrijedi za srednjoškolce. Ako imate djecu, a podržavate plaćanje pokaza, sebi otežavate život, osim ako ih ne mislite natjerati da si nađu posao kako bi si sami platili. Ako vama samima treba pokaz, a radije ćete ga plaćati, nego ne plaćati, onda mora da ili jako volite puniti gradski proračun ili ste milijunaš ili vam je novac apsolutno nebitan.

Ne mora javni gradski prijevoz biti besplatan, ali ako je već bio... Znate, kada se nešto da pa zatim uzme, to neće biti dočekano sa smiješkom. Normalno je da će se ljudi buniti (ne govorim sada samo za ovaj slučaj) kada će im netko izigravati boga - Bog dao, Bog uzeo. Čista logika ljudskog uma.


Citat: kico101  u Srpanj 13, 2011, 21:08:48
A organizaciju javnog prijevoza ostavite onima koji su za to plaćeni.
Ja drugačije razmišljam. Posao ne definira plaća, već rad. Plaću treba zaslužiti. Da bi zaslužio plaću, trebaš dobro obaviti posao. Da bi dobro obavio posao, moraš znati što radiš. Da bi znao što radiš, moraš to naučiti. Ključ je u obrazovanju, pa bilo ono na razini neke strukovne srednje škole ili doktora znanosti. Organizaciju javnog prijevoza treba ostaviti obrazovanima i sposobnima.
Molim cijenjene članove foruma autobusi.org i njegove posjetitelje da NE KRADU fotografije. Pod krađom mislim na njihovo (pred)stavljanje na druge internetske stranice (s ili bez prethodne modifikacije) kao vlastite i/ili bez navođenja izvora ili autora.

kico101

#743
Normalno je da će roditelji učenika i studenata ( ova druga skupina može i sama zaraditi, ali radije bi tu svotu potrošili na partijanje nego platili vožnju ) plaćati pokaz svojoj djeci. To se zove odgovornost prema mlađim naraštajima. Meni osobno ne pada na pamet da netko mojem djetetu plaća "besplatan prijevoz". Kakav besplatan prijevoz? Zar mislimo da se taj novac ne mora od nekuda namaknuti. Kome ga treba uzeti da bi se novac usmjerio na beneficiju besplatnog prijevoza?

Reći ćete da je i studij nekada bio besplatan, a danas nije. Zašto? Valjda ne treba po milijunti puta ponavljati da je u proteklih 20 i nešto godina hrvatska privreda uništena i da novostvorene vrijednosti , naprosto nema. Turizam, kakav god bio, ne može pokriti čitavu masu potreba koje se financiraju iz raznih proračuna. Tko ih danas puni? Kako? Daljnjim zaduživanjem i povećanjem ionako prevelikog zaduženja države? Nema više kredita.
Dragi moji studenti, da me ne bi krivo razumjeli ( jer sam i sam bio dio te populacije ), ako nema besplatne hrane , pića i smještaja , nema ni besplatnog javnog prijevoza. To ne znači da se u većoj ili manjoj mjeri gradovi ne trebaju uključiti u subvencioniranje, ali džaba ( ružan izraz, ali neka ) neće moći.

Slažem se da postoji negativni publicitet javnih prijevoznika, ali treba prvo krenuti od sebe. Da li postoji netko tko se niti jednom nije prošvercao ( pa makar dvije stanice ), tko nije barem jednom prigovorio vozaču nakon dužeg čekanja "pa gdje ste više, negdje kartate ili pijete i slično"? Mislimo li da je prosječnom vozaču jednostavno ( a što bi tu imalo biti teško, sjediš, okrećeš volan, tu i tamo otvoriš vrata itd ) sa svima nama nabijenima svojim frustracijama i problemima? Ali najlakše je generalizirati i optuživati.

Da, sigurno ima i ljudi koji nisu sposobni obnašati odgovorne dužnosti, ali ne može "fejs" određivati pravila igre, jer se time približavamo zakonu rulje. Znači, par tisuća nas sa fejsa je za besplatni prijevoz i to tako mora biti, jer ćemo.... Što? Postaviti barikade, bojkotirati autobuse i tramvaje, organizirati parade?
Da li je interes potpisnika interes i većine građana. Zašto je onemogućeno potpisivanje ostalih građana, izvan studentskog miljea, pa da se vidi kakav je stav javnosti. Ovako, ponavljam, samo proizlazi da netko želi veća prava nego što ga, objektivno, pripadaju. A to ne vodi u dobrom smjeru.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

221

Citat: plavi ZET-ov bus volim  u Srpanj 17, 2011, 00:04:05
Ja drugačije razmišljam. Posao ne definira plaća, već rad. Plaću treba zaslužiti. Da bi zaslužio plaću, trebaš dobro obaviti posao. Da bi dobro obavio posao, moraš znati što radiš.

Posao definira i plaća i rad. Zato potpisuješ Ugovor o radu, gdje se definiraju obveze poslodavca (plaća) i obveze posloprimca (rad).

Plaća se ne zaslužuje, ne dobiva i ne udjeljuje - već se ona ZARAĐUJE. Jer poslodavac treba tebe (da radiš) i ti trebaš njega (da ti isplati novac za rad).

Ako se svaka strana drži ugovora, svi su sretni.

plavi ZET-ov bus volim

Nije peticija nastala zbog Fejsa niti je nastala za Fejs niti će tisuću lajkova nešto promijeniti. Peticija je nastala od strane Studentskog zbora s podrškom Sveučilišta. Odlučili su informirati studente o njenom nastanku putem internih mailing lista, ali i putem najpopularnije društvene stranice. Naravno, čim se to našlo na Fejsu, postalo je dostupno svima. Počeli su se priključivati svi koji su bili za besplatni prijevoz, isto kao i oni koji su se protivili tome. Krenula su prepucavanja s kojima su neki samo pokazali koliko su primitivni.

Citat:Marija Horvat
oprosti....za izlaske i koncerte se ima novaca a za platiti kartu u busu ili tramvaju se nema?????dajte molim vas......
Maja Šćuric
Zato kaj smo studenti nebi se smjeli u životu zabavljati? na koncerte ideš jednom u 2 mjeseca, a na fax tramvajem ideš svaki dan...

Mateo Perko
Ajmo svi vi glasni papučari... KOLIKO VAS JE ROĐENO U ZGU? Ima da se primite krampa i lopate i delat.... zbog ovakvih studenata i jesmo u kurcu.... to se isto događa i grčkoj.... svi bi sve badava a niko nebi delal!!! sramota ste... ima da plaćate prijevoz ko i ja kak plaćam i poreze i prijevoz pa se ne jadam....

Lori Bella Novak
mateo, kako je studentima iz dalmacije, slavonije, istre, ... koji žive samo i isključivo od stipendije koja je gotovo nikad viša od 800 kn? 200 kn za dom, 100-200 kn ako bi eventualno otišli JEDNOM MJESEČNO doma. da ne pričam da su neki izdaci za obaveze oko fakulteta mjesečno oko 100 kn. i trebali bi se obuć, obut i nahranit za 400 kn? pored svega toga da daju još i 83 kn mjesečno za pokaz? i studenti duplo više pune nego prazne proračun grada zagreba, što bi i ti i milan-pametni-bandić uvidjelui da malo mućnete tim glavama koje vam služe kao ukras na ramenima. budi pametan i ne piši ovakve gluposti (kao prethodna 3 komentara) jer vidim da nemaš pojma što znači biti student i kolike to obaveze za sobom vuče. jednog dana, kad mi budemo 'vodili' ovu državu (fakultetska generacija), budi siguran da ćemo se pobrinut da tebe dočekaju "najbolja" bauštela i "najkvalitetnije" kramp i lopata kako bi mogao "delat" da osjetiš malo na svojoj koži što znači krvavo se mučit i slušati ovakve glupardije od nadobudnih govnara kao što si ti, a sve da bi jednog dana (kroz par godina kad dodjemo do diplome) prali pod seljačinama kao što si ti sam.

Mateo Perko
lori kako je meni kada ja moram plaćati največe prireze i poreze gradu kao radnik?? dali ti možeš shvatiti da vi studenti nemate tih poreza?? ti radiš preko svog servisa i sve kaj zaradiš je tvoje!! ja moram 40 posto svoje bruto plaće ostaviti na poreze i prireze... meni je pokaz ne 83 kn mjesečno nego 300 kn ... i kaj sada ko se oče vozit nek si plati pokaz! ZBOG STUDENATA IZVAN ZAGREBA SAM I PROTIV BADAVA PRIJEVOZA! Moji bi Zagrepčani studenti trebali i imaju badava pokaz jer im starci i svi prijavljeni plačaju taj prijevoz u porezu i prirezu! dakle svi vi DOTEPENCI kojima je pala sjekira u med dolaskom u zg ima da PLATITE!!! TAKO JE PLATITE!!


Citat: kico101  u Srpanj 17, 2011, 00:37:46
Zašto je onemogućeno potpisivanje ostalih građana, izvan studentskog miljea, pa da se vidi kakav je stav javnosti.

Hmm, dvosjekli mač. S jedne strane, možda kad bi bilo omogućeno svima da potpišu, onda bi svi koji su za besplatan prijevoz potpisali, čime bi se skupilo puno više potpisa i peticija bi bila pun pogodak. S druge strane, možda bi se tada pokazalo kako je takvih u manjini. Mislim da je onemogućeno vjerojatno iz razloga što Studentski zbor želi (samo) studentima osigurati besplatan prijevoz pa je smatrao kako je u redu da se samo potpisi studenta broje. (Žele li i drugi besplatan prijevoz, neka sami izlože svoje argumente i organiziraju prosvjed, peticiju, štogod.) Je li takvo postupanje korektno ili nekorektno, ovisi o tome što vi mislite da je mišljenje većine.
Molim cijenjene članove foruma autobusi.org i njegove posjetitelje da NE KRADU fotografije. Pod krađom mislim na njihovo (pred)stavljanje na druge internetske stranice (s ili bez prethodne modifikacije) kao vlastite i/ili bez navođenja izvora ili autora.

sokre

Na autobusnoj stanici `Središće` (prema Dugavama) konstrukcija predviđena za displej je zamijenjena klasičnim stupom i metalnom tablom `Stajalište autobusa`.

Ništa od Atrona tamo, valjda će ga postaviti na istoj stanici prema gradu.

dean25

Citat: sokre  u Srpanj 27, 2011, 13:38:06
Na autobusnoj stanici `Središće` (prema Dugavama) konstrukcija predviđena za displej je zamijenjena klasičnim stupom i metalnom tablom `Stajalište autobusa`.

Ništa od Atrona tamo, valjda će ga postaviti na istoj stanici prema gradu.
Također,na stajalištu Velesajam u smeru Dugava.

marin

Jucer, kasna smjena, vozac umjesto da na mjenjacu stavi D, on stavi 3 i sta onda o tome jos treba reci da sam ja direktor i da to saznam istog trena bi mu dao otkaz, jer vec na 60 km/h autobusu se u trecoj pokazuje preko 2500 okretaja sto je vec preslo duboko u crveno.Samo da je nesto sjebat...

tramvajac 92

Na današnji dan, 11. kolovoza, prije 84 godine počeli su voziti autobusi u Zagrebu. Te davne 1927., autobusi su vozili pod nazivom Autobus-promet.

U samom početku postojale su dvije linije: od Akademskog trga (Zrinjevac) do Savskog kupališta, odnosno preko Podsuseda do Samobora. Na tim linijama vozila su tri autobusa marke Lancia, dok je godinu dana kasnije bilo osam autobusnih linija, a vozili su autobusi marke Opel. Sve linije imale su polazište na Zrinjevcu, osim one od Jelačićeva trga za Gornji grad.

Dan ranije, 10. kolovoza, ali 1930. godine pušteni su u promet autobusi konkurentske tvrtke Autobrzovoz (uz postujeću tvrtku Autobus-promet).

Godine 1931., 20. travnja, Autobrzovoz otkupljuje Gradska štedionica u čijem sastavu je već tada bio ZET, te se od tada u sastavu ZET-a, uz tramvaje nalaze i autobusi. Tvrka Autobrzovoz vlasnika V. i M. Barešić&Co. predala je ZET-u 30 autobusa koji su vozili na 6 dnevnih i dvije noćne linije.

Tekst je preuzet sa službene stranice ZET-a uz manje izmjene što se tiče razumljivosti.
Orginal http://www.zet.hr/vijesti/novosti/84-godine-autobusa-u-zagrebu.aspx