Eurobus (Soko Mostar)

Autor CroHerc, Listopad 20, 2008, 18:36:19

CroHerc

EUROBUS ( SOKO MOSTAR )



OSIM VOLVA MERCEDESA I OSTALOG SOKO MOSTAR JE PROIZVODIO I AUTOBUSE POD NAZIVOM "SOKOBUS"


VIŠE O OVOM U BUDUĆNOSTI (DOK SE MALO RASPITAM)

EVO JEDNOG TAKVOG ;)

NP-549

Ružnijeg autobusa nisam u životu vidio,  a s obzirom da je negdje oko 2000. godišta čini ga još ružnijim.  Bolje su izgledala ona dva Ukrajinska u Zagrebu, kao i raznorazni Liaz-i   i ostalo smeće.

CroHerc

#2
Citat: NP-549  u Listopad 24, 2008, 17:31:06
Ružnijeg autobusa nisam u životu vidio,  a s obzirom da je negdje oko 2000. godišta čini ga još ružnijim.  Bolje su izgledala ona dva Ukrajinska u Zagrebu, kao i raznorazni Liaz-i   i ostalo smeće.
;) ;) :D :D ;D ;D

Meni ne izgleda toliko loš još kad znaš da je rađen u Mostaru   .Istina dizajneri su bili malo nemaštoviti

Ali kako se kaže ne sudi ljude prema vanjskom izgledu nego po duši .

Rađen je na podvozju MANA u njemu je sve elektronika kao i u mana , mercedesa tog godišta

sve instalacije kao u mana i ostalo da ne nabrajam . Ima motor DD (DETROIT DIZEL PO MNOGIMA NAJBOLJI MOTORI)

troši oko 22 litra na 100 km.  ABS  ,  ASR  Voith RETARDER .     Unutrašnjost također nije loša. 

Rađeni su kao gradski i kao prigradski 


POKUŠAT ĆU NABAVIT JOŠ KOJU SLIKU

elvis

maloprije sam nasao u dnevnom avazu jedan clanak,pa cu ga prepisati na forum:

"Soko" invalidima jos duguje minibuse

Uprkos sudskoj presudi koja je uslijedila nakon tuzbe Vlade FBiH protiv "Soko Eurobusa",ova mostarska firma jos nije isporucila 12 minibusa za potrebe invalida u Savezu za sport i rekreaciju invalida BiH,vrijednih 1.75 miliona KM. Kako nam je kazao predsjednik SSRI Husein Odobasic,proslo je gotovo 10 godina od kada je vlada FBiH potpisala ugovor za isporuku 17 minibusa sa mostarskim "Sokolom",no invalidi su dobili tek 5 vozila.
Ostalih 12 minibusa,od kojih svaki kosta po 146.000 KM,invalidi do danas nisu dobili. Navodno "Soko" tada nije imao dijelove za ostale minibuse,ali je ipak naplatio cjelokupan iznos za ovaj posao-kaze Odobasic.
Vlada FBiH tuzila je "Soko Eurobus" i dobila presudu po kojoj ova firma treba isporuciti ostale autobuse ili vratiti uplaceni iznos Vladi FBiH sa kamatama.
Ministar za pitanje boraca FBiH Zahid Crnkic rekao nam je da je direktor "Soko Eurobusa" Zdravko Bevanda trazio mogucnost kompenzacije ovog duga,odnosno da isporuci vece autobuse po visoj cijeni,na sta,medutim,Vlada FBiH nije pristala.

CroHerc

Znas li o kojim se vozilima radi. ??

elvis

ne znam,ovaj clanak me bas iznenadio,nego postoji li mogucnost da ponovo pocnu proizvoditi?

CroHerc

Citat: elvis  u Ožujak 08, 2009, 23:50:04
ne znam,ovaj clanak me bas iznenadio,nego postoji li mogucnost da ponovo pocnu proizvoditi?

Vjerovatno je prerada nekih kombija u pitanju , kao ugradnja uređaja za dizanje invalidskih kolica ili sličnom,
nevjerujem da rade nesto više.

erobuss

Da su imalo sposobni, a iz priloženog je vidljivo da NISU, kupili bi 5 Volvo šasija, nabavili bi repromaterijal (Aluminij je udaljen svega 500 metara zračne linije). Mogu proizvesti 5 autobusa koji bi se rasprodali što kažeš keks. Imaju znanje i kakvu takvu opremu. Jedno što bi trebali odraditi na AV-u jesu stakla i još poneka sitnica da se to malo unaprijedi. Uostalom da su htjeli, mogli su to uraditi ima 8 godina.  >:(

elvis

AV 120 bi i sad bio odlican bus uz male promjene kao sto su stopke,zmigavci i retrovizori te unutra novu inst.tablu i ostale sitnice...i uz cijenu koja bi sigurno bila pristupacna prodavao bi se u velikom broju,Kinezi ne bi ni povirili na Balkan

elvis

danas sam imao priliku da uslikam jedan od minibuseva koje smo spominjali u prethodnih par postova

CroHerc

To je  jedan od onih 6 ili 5  AE 60 C   koje posjeduje ministarstvo invalida bih.

Neznam što tu vrijedi 146.000 KM .   Ovo je totalni promašaj.

Pa putnički Renault Master kosta oko 50.000 KM i bar dobro izgleda .


Tlimfocit

ovako nešto mogu ja u jedno popodne zavarit ....
katastrofa

mb0404

Citat: CroHerc  u Lipanj 07, 2009, 00:12:18
To je  jedan od onih 6 ili 5  AE 60 C   koje posjeduje ministarstvo invalida bih.

Neznam što tu vrijedi 146.000 KM .   Ovo je totalni promašaj.

Pa putnički Renault Master kosta oko 50.000 KM i bar dobro izgleda .


Znas i sam u kakvom drustvu zivimo zat nemoj da ti je cudno sto ovaj "fico" kosta astronomski visoko.Vidio sam par puta ovaj ajmo reci bus i nije prilagodjen ni invalidima ni nikome.Bolje da su uzeli VW transporter ili novije LT-ove i dali nekom da uradi nadogradnju ili tako da ih ostave.Ali sta ces nasa posla.

elvis

Citat: CroHerc  u Lipanj 07, 2009, 00:12:18
To je  jedan od onih 6 ili 5  AE 60 C   koje posjeduje ministarstvo invalida bih.

Neznam što tu vrijedi 146.000 KM .   Ovo je totalni promašaj.

Pa putnički Renault Master kosta oko 50.000 KM i bar dobro izgleda .



isporuceno je pet ovakvih vozila,prepisao sam novinski clanak o tome,
zamolio bih Tomeka da to ispravi u probnoj temi jer je tamo napisano sest umjesto pet

Majstor

Ovi invalidski su poznate Neretve licenca Steyra ako ne griješim ima Zračna luka Zagreb 2 kom ( ako još ima ) vozila su po platou do aviona ima klub garnituru za 10 ljudi umjesto sjedala
Strašan potez za invalide
Bilo koji kombi uz male promjene je bolji npr. Sprinter,Vw transporter ili Iveco Daily od Zet-a za invalide
Samo mi sudite pošteno !