Povijest - Čazmatrans

Autor Srđan, Studeni 12, 2008, 14:43:09

conecto

Citat: 421  u Veljača 10, 2010, 12:56:35

A najviše me fasciniraju unutarnje zavjese-boja je pasent 100%!

Nije bilo tada klime pa su zavjese itekako dobrodošle što se u Čazmatransu prakticiralo u svim busevima. U Čazmi postoji i odjel za šivanje zavjesa, vozači ih redovno ugrađuju ako stigne bus koji ih nema.
Znam da ni kolegi 421 nije bilo lako po vrućinama dok je vozio Škodu s prednjim motorom, ali ljeta iapk nisu bila takva ;)
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

čazmanac

Citat: conecto  u Veljača 10, 2010, 11:34:49
Ove su slike stare sigurno više od 30 dana, zapravo negdje oko 12-13 godina, pa oprostite na kvaliteti jer su skenirane (a ni u originalu nisu bogznašto, preddigitalno vrijeme).

ŠTEFA!!!
http://i618.photobucket.com/albums/tt264/conecto/Picture003.jpg

http://i618.photobucket.com/albums/tt264/conecto/Picture005.jpg

http://i618.photobucket.com/albums/tt264/conecto/Picture006.jpg

http://i618.photobucket.com/albums/tt264/conecto/Picture007.jpg

http://i618.photobucket.com/albums/tt264/conecto/Picture008.jpg

Svaka čast na slikama ovaj je dugo vremena pripadao RJ Dugo Selo a slike same govore koliko je bio pažen prvenstveno od strane nekadašnjeg vlasnika ali i od Čazmatransovog vozača koji ga je dobio u ruke...A šta je čudno u tome da postoji odjel za šivanje zavjesa? U Zagrebu također postoji i odjel za pranje navlaka za siceve gdje su uredno posavljene vešmašine i radnica koja ih stavlja na pranje i suši...


conecto

#17
Prema popisu voznog parka ovaj je još živ, ova slika je iz 2006...





A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#18
Jedna slika zguza zglobnog MAN-a koji su do pred koju godinu vozili na linijama Borongaj-Dugo Selo-Štakorovec-Lonjica. Bili su pomalo netipični, imali su jako dugu prikolicu s pratećom osovinom, motor u sredini, ručni mjenjač 6 brzina, 3 uska dvokrilna vrata... Bilo ih je tri ( jedan 1978. i dva 1980. godište), ovo je jedan od njih već nakon bojanja u ČZT boje, a i registracija mu je već druga otkad je u HR...

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Tomek

Jedan je još uvijek živ, u okolici Donjeg Miholjca još uvijek vozi gbr392 BJ-573-AV.

Joszagi

sjećam se negdje krajem 80-ih, kad sam putovao iz Zagreba u Bjelovar kod tete,  više puta sam se vozio sa zglobnim autobusom, ali ne mogu se nikako sjetiti jel je to bio Gräf&Stift ili Ikarus, nekako mi se više čini da je to bio Ikarus po onom posebnom zvuku.
Bio sam mali, 3 - 4 godine, i imao sam veliki strah od onog Ikarusovog zvuka motora, tog sam se više bojao od babe roge.
A najgore je bilo što su zagrebačke gradske linije kojima sam se najviše vozio kao mali bile pokrivene Ikarusima
Danas žalim što se više ne čuje dobri stari Ikarus  :(

conecto

#21
"Krajem 80-ih" Gräf&Stift sigurno nije bio jer su oni stigli u HR tek 90-ih kao rabljeni. Bio je Ikarus dosta bučan, još više i zbog toga što mu je motor u sredini između osovina.
O-302 je (koliko se sjećam) ranih 70-ih činio valjda najveći dio voznog parka Čazmatransa, kasnije je primat pomalo preuzeo TAM, iako je ta firma imala sve vrste autobusa koje su postojale na tadašnjem YU-tržištu.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole

Citat: manoplan  u Prosinac 14, 2010, 09:15:06
..... podsjetnik na nekadašnju autobusnu industriju koja je bila izrazito jaka na ovim prostorima. .....

Bili smo mi jaki i u svim ostalim granama industrije, al onda je neko upalio svjetlo i sad imamo samo trgovačke centre.  Al doć će i tome kraj, krepat će i njima krava kad tad pa će se opet cijenit onaj jadnik šta udara po lamarinu u škveru.

Planska proizvodnja nije izgleda sama po sebi ni bila tako loša. Oni su MORALI proizvest 1000 Dubrava bez obzira oće se prodat ili ne, i sve su se prodale. Ako nije išlo došo je u prijevozničke firme dekret odozgora "izvolite naručit 10 Dubrava".  Nije neki način, al barem smo imali stalno nove autobuse.  MAN 750, MAN 890, Sanos A13, FAP GV5.. sve je to trajalo desetak, petnaest godina i onda se mjenjalo novim jer se moralo kupovat novo.

Berlingo

Citat: conecto  u Prosinac 14, 2010, 07:20:48
"Krajem 80-ih" Gräf&Stift sigurno nije bio jer su oni stigli u HR tek 90-ih kao rabljeni. Bio je Ikarus dosta bučan, još više i zbog toga što mu je motor u sredini između osovina.
O-302 je (koliko se sjećam) ranih 70-ih činio valjda najveći dio voznog parka Čazmatransa, kasnije je primat pomalo preuzeo TAM, iako je ta firma imala sve vrste autobusa koje su postojale na tadašnjem YU-tržištu.
Ovo što manoplan ovdje u novije vrijeme dijeli s nama na forumu je stvarno čista fantazija!
1988. kad sam poceo dolaziti u Zagreb i kad me odusevljavao taj kolodvor, ja kao da se sjecam i da su tu dolazili zglobni MAN-ovi. Isti ovi nasi rijecki ali stolice visoke prigradske. Rekao bi cak i mjenjac od 5 brzina. Da li se dobro sjecam? Naravno, Cazmatrans je u pitanju.

Shole

Mislim da još i dandanas imaju jednog (nedano je bio).  Ima uska vrata naprijed.  To nisu Avtomontažini nego original njemački, al samo iskusno oko će razliku primjetit  (žmigavci,displej...)

Tomek

#25
Citat: Shole  u Prosinac 15, 2010, 11:31:45
Mislim da još i dandanas imaju jednog (nedano je bio).  Ima uska vrata naprijed.  To nisu Avtomontažini nego original njemački, al samo iskusno oko će razliku primjetit  (žmigavci,displej...)

1988. sigurno nije Berlingo vidio tog Nejmačkog jer su oni uvezeni tek 90-ih.

Berlingo

Citat: Shole  u Prosinac 15, 2010, 11:31:45
Mislim da još i dandanas imaju jednog (nedano je bio).  Ima uska vrata naprijed.  To nisu Avtomontažini nego original njemački, al samo iskusno oko će razliku primjetit  (žmigavci,displej...)
Ne kolega, zato sam i pitao. Stalno mi po glavi onaj zmigavac naprijed kod okruglog fara, ma pljunuti rijecki. Da li grjesim?

Shole

Stvarno nebi znao da li je Avtomontaža pravila ove sa tapciranim visokim sjedalima.  Ja ih osobno nikad nisam vidio, nit čuo da ih neko ima (što nemora značit da ih nije bilo).  Možda je ona prednja portela promjenjena pa je stavljana od AM modela, ko zna.  I  Ikarus-Zemun je pravio iste takve karoserijske izvedbe, možda je bio njihov

Berlingo

Necemo to nikad otkriti, ipak j proslo vise od 20 god. i to su samo sjecanja. Nista, zaboravite!

conecto

Ma otkrit ćemo jer Berlingo je u pravu. Ne znam koliko je bilo takvih buseva u ČZT, ali definitivno je PJ Zelina ranih 80-ih dobila novi SG 240 s visokim sjedalima koji je imao normalna troja dvokrilna široka vrata kao i npr. ZET-ovi iz tih godina. Razlika je bila jedino u visokim sjedalima, mjenjač normalni ručni s 4 brzine (kasnije je Avtomontaža ugrađivala i ručne mjenjače s 6 brzina, takve su bili u Beogradu).
Bilo je i zglobnih Ikarusa s visokim sjedalima kao onaj što se vidi na fotki s vukovarskog kolodvora (koji nije IK-162 već IK-160 B). Imali su jednokrilna dvoja vrata, jedna naprijed i jedna iza zgloba, imao je istog takvog i tadašnji ATP Varaždin, ali ČZT je imao i Ikaruse s dvoja dvokrilna vrata na istoj poziciji. Taj je imao dvostruke okrugle farove pa ispada da je stariji od ovih s uskim vratima koji su imali stojadinove četvrtaste (kao i varaždinski).
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...