CIVITAS-ELAN program

Autor conecto, Srpanj 01, 2010, 10:51:40

conecto

Sve je kristalno jasno pomoću najjednostavnijih računskih operacija na razini osnovne škole, a ovakve ugovore sklapaju visokoškolovani rukovodeći ljudi Holdinga.
Ovakve rasprave već su vodile na forumu u nekim drugim temama, ali ja sam ovu otvorio baš u smislu rasprave oko prodavanja političke magle u sklopu programa naziva CIVITAS-ELAN koja se jasno vidi na njihovim web-stranicama i promotivnim materijalima punim netočnih podataka. A upravo je taj program doveo CNG-autobuse u Zagreb, a kakva je provedba znamo i sami.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Ivan

Citat: tramvajac 92  u Srpanj 15, 2010, 11:36:41
Ne treba njih otkupljivati nego ih zamjeniti za isto toliko dizelskih buseva. Može i od istog proizvođača..
??? Ma zašto bi odustali od plina? Mislim da to uopće nije loša ideja, problem su nesposobnjakovići koji ju nisu znali (i još uvijek ne znaju) provesti.

conecto

Do isteka leasinga preostalo je još 7 godina što je prilično daleko i teško je reći što će tada biti, ali u Europi klasičnom dizelu u gradskim autobusima izgleda otkucava sat. Ni CNG nije ništa novo već odavno, na vidiku su i bolja rješenja po pitanju voznih osobina pa čak i ekologije, ali, ako nastave ovim tempom, Citelisi će tada imati oko 400 tkm, a Mercedesi i MAN-ovi dvostruko više. Možda tada bude i bolje rukovodstvo u ZET-u i Gradu nego posljednjih godina  ???
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

scorpio

Kakav je to bio projekt Civitas Elana da se Savska cesta rastereti od prometa i postane zonom javnog prijevoza i pješaka,a Šarengradska ulica bi bila otvorena za promet osobnih automobila.Prema tome Savska bi bila zatvorena za automobile i otovrena za tramvajski promet i ne bi bilo nepoštivanja žutih traka.Možda u zemlji utopiji,vidim da se projekt nije maknuo ni malim prstom.Oni su išli planirati unaprijed čak nisu ni dobili lokacijsku dozvolu ::|.Projekt je trebao koštati ok 190 tisuća kuna.

sokre

Mislim da za realizaciju Šarengradske treba srušiti veliku bijelu zgradu na početku Horvaćanske koju je netko uspio sagraditi na trasi te prometnice. Da nema nje, sa Jadranskog mosta prema sjeveru bi se produživalo ravno i vozilo tom budućom prometnicom zapadno od pruge skroz do Vukovarske (silazil bi se sa mosta onim rampama koje danas ničemu ne služe, ali lijepo definiraju trasu).

Većina trase je čista, osim te zgradurine za koju mislim da nema niti će biti novaca da se otkupi i sruši.

A onoga tko je dozvolio gradnju zgrade na trasi bi trebalo objesiti za j...

Dobra ideja koju je neki bijednik uništio, a Milan se njome kitio i pravio pametan.

Ivan

#20
Citat: sokre  u Srpanj 21, 2010, 08:41:48
Mislim da za realizaciju Šarengradske treba srušiti veliku bijelu zgradu na početku Horvaćanske koju je netko uspio sagraditi na trasi te prometnice. Da nema nje, sa Jadranskog mosta prema sjeveru bi se produživalo ravno i vozilo tom budućom prometnicom zapadno od pruge skroz do Vukovarske (silazil bi se sa mosta onim rampama koje danas ničemu ne služe, ali lijepo definiraju trasu).

Većina trase je čista, osim te zgradurine za koju mislim da nema niti će biti novaca da se otkupi i sruši.

A onoga tko je dozvolio gradnju zgrade na trasi bi trebalo objesiti za j...

Dobra ideja koju je neki bijednik uništio, a Milan se njome kitio i pravio pametan.
Nije da baš volim Milana, ali gradnja te zgrade je barem počela prije njega (nisam siguran kada je završena). I ona ne smeta budućoj cesti jer vijadukti ne bi išli ravno nego bi skretali prema pruzi, i prolazili bi istočno od zgrade, doduše blesavo je koliko bi blizu prolazilo i nevjerojatno je da je takva zgrada dobila dozvolu, ali samoj trasi ne smeta, to što će stanari vjerojatno jednog dana (slično kao na petlji Držićeva-Slavonska) na 4. katu dva metra od prozora gledati kamione kako prolaze 60 km/h je druga stvar.

conecto

S jedne strane ruši se po Cvjetnom trgu i gradi kompleks s velikom garažom (da li je i to dio CIVITAS-ELAN programa ili barem u skladu s njim  ??? ), a s druge strane se priča o dugačkoj i prometnoj Savskoj cesti kao pješačkoj zoni
 >rigoleto<
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

sokre

Forsiranje izgradnje Arene, kompleksa Cvjetni trg i sličnih projekata ionako nije u službi građana koji zapravo to i plaćaju. To su proračunate akcije određenih osoba koji u tome vide priliku sa velikom zaradom i samopromocijom.

Program CIVITAS-ELAN je u osnovi sjajan projekt koji bez obzira na cijenu realizacije uopće nije skup, jer implementacija svega navedenog bi ta uložena sredstva kroz kasnije uštede vrlo brzo vratila. Žao mi je što se te stvari spominju samo kada nekome treba (konkretno mislim na izgradnju Šarengradske), a ja o tome čitam u novinama i kuham se u gužvama na Svaskoj (ili bilo gdje drugdje)... I mislim si - pa o tome čitam pred svake izbore, i to tako već 30 godina. A prije toga je o tome čitao moj tata, a vjerujem i da je i njegov.

`Novosti` su iste, samo se glasnici mijenjaju, a mi mislimo kako nas po ne znam koji put j...., a mi ne možemo ništa.

Uz Šarengradsku, spomenuo bih i žute trake. Kao pojavila se potreba ponovog uvođenja!? Kada? Neki dan kada su glavonje bile na pivi? Pa ti isti su ih i obrisali prije par godina... Biciklističke staze koje su `izgrađene` kako su izgrađene. Uvođenje alternativnih goriva ne treba posebno ni spominjati. Garaže na rubovima grada - jedino što je napravljeno je parkiralište kod Velesajma uz Holjevčevu, i nije baš da se nešto posebno koristi.

Lijepi su nam novi autobusi i tramvaji, ATRON je odlična stvar (smo šteta što su displeji po stanicama generaciju iza novih takvih sustava u Europi, ali...). I to bi bilo to od CIVITAS-ELAN-a za Zagreb.




scorpio

Projekt produženja i proširenja Šarengradske ulice bio je proritet za 2009.godinu,ali gradkse institucije nisu poduzele nikakve konkretne korake za realizaciju te ideje.Prva etapa je trebala biti produženje Šarengradske do Vukovarske,a druga etapa proširenje od Jadranskog mosta do Vukovarske,baš kako je Šokre napisao.
Zemljište na kojem je trebala biti proširena etapa Šarengradske je većinom u vlasništvu Grada ili HŽ-a.Kako iz GUP-a tvrde da bi projekt bio isplativ jer je većina trase u vlasništvu Grada,te je za proširenje od Jadranskog do Vukovarske trebalo srušiti osnovnu školu Horvatovac koja je stara 110 godina i u derutnom je tanju i ne isplati ju se obnavljati.Njenim rušenjem otovrio se prometni koridor za novu prometnicu.

conecto

Citat: sokre  u Srpanj 22, 2010, 14:04:19


Program CIVITAS-ELAN je u osnovi sjajan projekt koji bez obzira na cijenu realizacije uopće nije skup, jer implementacija svega navedenog bi ta uložena sredstva kroz kasnije uštede vrlo brzo vratila.


Ne znam da li ovdje aludiraš na cijenu plina  ???
I u ZET-u se hvale velikim uštedama na tom pogonskom gorivu, ali neki dan je u Radničkoj osvanula nova cijena koja je dostigla blizu 6 kuna/kg (na žalost ne znam točno) pa mi i to polako pada u vodu jer treba uzeti u obzir da CNG-busevi puno više troše od dizelaša čije je gorivo skuplje za oko 2 kune.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

sokre

Kada sam ja vozio auto na plin, on je koštao 3,05. I tada sam se stvarno jeftino vozio.

Koji je odnos u potrošnji između kila i litara? Ako je 1:1, onda uz povećanu potrošnju to i nije baš isplativo.


A to da će biti ušteda, prvenstveno sam mislio na brži javni prijevoz i smanjanje čekanja u gužvama.

Pa kada zbrojiš ušteđene sate, dobije se značajna svota.


Ali, kao i sve kod nas, ideja je sjajna, projekt dobar, a izvedba loša.


Nego, zar ZET nema nekakav popust u cijeni plina - ipak je on veliki potrošač?

tramvajac 92

Ti si vjerojatno vozio na LPG jel?

sokre

Da, na LPG.

Nisam razmišljao o cijeni, nekako mi je plin - plin.


Svejedno, nedavno me malo zateklo kada sam vidio cijenu LPG-a od 4,50. Oduvijek slušam kako Hrvatistan ima plina za 10 života, tako da mi poskupljenja nisu jasna.

Ali svašta mi u HR nije jasno.

conecto

#28
Kako mene pere taj CIVITAS-ELAN pokušao sam malo vidjeti kako ga provode ostali gradovi koji su sa Zagrebom ušli u taj projekt. Za Ljubljanu znamo da također razmišljaju o CNG i da je "naš"  793 bio tamo na probi. A na jednom putovanju odlučio sam skrenuti nekoliko stotina kilometara i navratio u Brno.

Citelisi su i tamo (vjerojatno i zato što Irisbus ima tvornicu u Češkoj), ali dizelaši s klimom samo za vozački prostor


Unatoč CIVITAS-u ne bacaju se još ni stare Karose kao kod nas MAN NG 272 ili (kao što je trebao) Mercedes O-405 GN koji su zacijelo moderniji od ovih


CIVITAS su za njih (kao i kod nas) i tramvaji


I stariji voze...


CIVITAS su i trolejbusi, noviji ispod Irisbusove karoserije i dalje nose znak Škoda, a u brijeg idu ko ludi


Pošto unatoč CIVITAS-u nemaju novaca kao mi još uvijek voze i ovakvi
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#29
Moglo bi se pomisliti da Česi nisu čuli za CNG kad ih u Brnu nemaju unatoč CIVITAS-ELAN programu u koji su ušli zajedno s nama.

Ali ipak nije tako, Citelis CNG jednog drugog prijevoznika...

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...