Buduće nabavke autobusa - rasprava

Autor smogovci.bbb2, Kolovoz 21, 2015, 23:00:23

Ivan

Citat: C2  u Veljača 10, 2017, 11:48:35
Što mislite o tome da se 116 ukine i da se 107 produži do Podsuseda? S time da bi vozni red trebao biti humaniji. Bi li onda ta linija bila pre duga? I u tom slučaju bi APP i APD trebali zajednički voziti tu liniju. I još uz to bi bila poželjna praksa kakvu radi Samoborček/Autoturist da na prave krug po okretištu na Ljubljanici i da se vrati na Zagrebačku aveniju.
Ne, jednostavno ne bi bila prilagođena područjima kroz koja prolazi.

Inače, da se 168 produži na Ljubljanicu može imati slično Samoborčekima krug kod rotora na Škorpikovoj ako se stanica 116 prema jugu premjesti južno od rotora tako da bi to mogla biti dovoljna pomoć, ionako 1/2-1/3 putnika linije 116 ide do tamo, a da se mene pita moglo bi se do istog rotora produžiti i 120 prema sjeveru (možda bi tako bilo i najbolje da 120-123-131 imaju po 2 busa i zajedno voze usklađeno svakih 10 minuta, trenutna 120 s 3 busa je i krivo koordinirana i ima preveliki kapacitet)

tramvajac 92

Citat: C2  u Veljača 10, 2017, 11:48:35
Što mislite o tome da se 116 ukine i da se 107 produži do Podsuseda? S time da bi vozni red trebao biti humaniji. Bi li onda ta linija bila pre duga ili nezgodna za organizaciju? I u tom slučaju bi APP i APD trebali zajednički voziti tu liniju. I još uz to bi bila poželjna praksa kakvu radi Samoborček/Autoturist da na prave krug po okretištu na Ljubljanici i da se vrate na Zagrebačku aveniju.
Citat: Ivan  u Veljača 10, 2017, 11:29:50
Mislim da 116 nije za liniju do Glk jer bi bila 3x punija poslije Vrbana nego prije Jankomira, to je prevelika oscilacija i bacali bi se vozni redovi u prazno. Treba promijeniti uređenje 107 cijeli dan do Glk (a možda i skraćena recimo do Krklecove i Rešetarove s početnom stanicom kod benzinske i da krug bude kraći za 6-7 minuta, nema puno smisla u Jankomiru uz 115, 116, 146, 168 kad na svima skupa ima 20 putnika u satu) (...)
Skraćena 107 (Jankomir - GK) s krugom kroz Ljubljanicu.. zvuči predobro da bi bilo u praksi tako. To bi bio krug 40+40 min, tj. 32+8+32+8, 4 busa svakih 20 min i to je linija koja bi bila solidno puna kroz cijeli dan. Mislim da bi se najviše dobilo promjenom trase, kroz parking City centra (sa stanicom kod gl. ulaza, ako može ući na parking IKEAe, može i tu). S takvom rutom od 7 do 21 bi u autobusu bilo više ljudi nego sad na 107 cijeli dan. A zamisli još lovu da se strogo karte traže, linija bi se prilično brzo isplatila.

Ivan

#137
Malo smo odlutali od teme sa 107 i Glk... To bi bili normalni zglobni u svakom slučaju.


Nego, sad postoji i ovaj ni mali ni baš veliki Crossway LE 10,8.
http://www.mhdzive.cz/index.php?limit=20&option=com_mhdzivecz&view=fotogalerie&catid=32&evc=&cid=3118&rz=&limitstart=0




Ja mislim da bi se moglo uzeti zapravo njih kao midi opciju jer skoro pola linija koje smo ranije navodili za midi ne moraju imati puno vrata i prostora (159, 163, 280, a i 130 i 213 imaju malo prigradski štih recimo unatoč smještaju u gradu i dosta stanica), a drugi putnici bi na kratkim linijama kao 105, 129, 135, 214, 238 bi dobili malo više komfora za manju cijenu za ZET, a na kraju stanu u to, malo veća gužva u 7 h bi se ipak preživjela, stane u ovog više od 60 putnika. :)
Sa stajaćim mjestima sigurno više nego u školske koji su neko vrijeme skoro redovito vozili sve navedeno  ::| .

Uglavnom, da se kupuje LE za određene linije (naravno ne za sve), uštedilo bi se dosta novaca i lako riješilo krizu u voznom parku koja sve više prijeti... Uglavnom, da se mene pita, sljedeća nabavka bi mogla biti jednostavno povoljno i efikasno 20 midi i 40 solo ovakvih LE-a.
Time se pokrije većina prigradskih i manjih solo linija da se gradski autobusi vrate u grad i zamijene prekobrojne zglobne, pošalju sve Conecte i SL u VG, a tek za par godina treba onda mijenjati i gradske od 2003. nadalje.


BTW Tomek, je li ti to OK rješenje?  ;D :D Da se uzme pogotovo s udobnijim prigradskim sjedalima kao ovi na linku, mene jako podsjeća na 260A116P na 130.

421

Uopće ne kužim zašto si zapeo za midije kad ZET ide logikom kapaciteta, a ne midiji za linije.
Hipotetski: rikne 12metarski  bus123, najbliži je midi nedovoljnog kapaciteta i imaš višak  nezadovoljnih ljudi ostalih na stajalištu.
Baš bih te onda volio vidjeti u koži vozača.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

C2

#139
Za midije bi bili dobri Solaris Alpino i Solaris Urbino 10. Alpino ima 8.6m, a Urbino 10 9,940m.

Što se tiče kvarova 12 metarskih ili bilo kojih drugih tipova autobusa, trebalo bi se osigurati dovoljan broj vozila tog tipa u pričuvi, isto vrijedi za bilo koji drugi tip vozila.

Tomek

Opet ja o linijama, al mislim da i Ivan i 421 imate donekle pravo, a donekle krivo :D.. Ugl. 130 je jednaka kao i 124 i 131(ta je čak najpraznija) tak da ja ni na jednoj od njih ne bi forsirao midije, sve one zasad koriste.. Racionalizacija definitivno treba i uzeo bih nekih 10ak ovakvih midija, nešto solo autobusa i nešto zglobnih da se konačno otvori Velika Gorica-Kvatrić s tim da bi onda i smanjio broj autobusa na 215 i 217, a možda kroz koji mjesec ako bi se pokazalo da ju dosta ljudi koriste i na 268.
Isto tako ukinuo bih stanicu u Gajnicama kod velikog Konzuma za 172/6/7 jer tako i tako stoje par metara dalje kod željezničke stanice..
Linija 105 u gužvama isto zna biti krcata te bi razmislio ili o još jednom voznom redu ili bih isključio ikakvo slanje minija na nju što malo malo se događa pa u Stratos ne stanu svi.
Ali napisao sam i na željezničkom forumu, prije svega bih tramvaj produžio do Vrapča ili Gajnica te tako uštedio jedno 20ak autobusa te bi se onda i s postojećima dale napraviti neke korekcije..
Činjenica je i da su NG312 i O405GN2 dali svoje, a radi se o još 17 O405GN2 i 13 NG312 (koji se i dalje nažalost koriste na najopterećenijoj liniji u gradu - 109) tako da se i tom smjeru treba razmišljati..
Inače mislim da za jedno 5-10 godina, ova rupa u nabavkama od 8 godina će se itekako osjetiti te će ZET imati velikih problema sa zamjenom velike nabavke iz 2009.
I da, dosta ovdje ekipe se zgraža na onaj autobus iz video, mislim da su neki pobrkali te da naglasimo da to nije Solaris, nego je to Ikarus koji iako je napredovao svjetlosnim koracima od onog kakvog ga se mi sjećamo i dalje ima ogromnih problema sa završnom obradom dok Solaris bez problema možemo smjestiti uz bok Lion's Cityju i Citaru, a ispred Iveca(koji doduše to nadoknađuje jeftinijom cijenom)...

MAN truck bus

Znam da sam cijepidlaka ali vise nije Ikarus nego Ikarbus.  ::|
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

sniff

Ikarus je mađarska, a Ikarbus srpska firma  bus123 bus123

Ivan

Citat: 421  u Veljača 11, 2017, 11:30:52
Uopće ne kužim zašto si zapeo za midije kad ZET ide logikom kapaciteta, a ne midiji za linije.
Hipotetski: rikne 12metarski  bus123, najbliži je midi nedovoljnog kapaciteta i imaš višak  nezadovoljnih ljudi ostalih na stajalištu.
Baš bih te onda volio vidjeti u koži vozača.
Ne razumijem što je logika kapaciteta...
Da idemo samo logikom da treba biti veći u prikrajku svi bi autobusi u gradu bili zglobni osim tamo gdje veći ne može proći...

Ako bi bilo 20 midija i povećan broj solo općenito u voznom parku kako se meni čini optimum, ne vidim da bi se midiji toliko preklapali s nečim, pogotovo s potrebama za solo.


@tomek 131 je prazna inače u smjeru A jer nije usklađena sa 120, a 119 u biti ide u isto vrijeme, u smjeru B je ujutro često puna (ovisno kako uletava). Jednostavno je u ovom za prosječnog putnika slabo prilagođenom i slabo prepoznatljivom sustavu linija teško ljude naviknuti da je na skroz drugoj strani terminala još jedna kojom se mogu voziti.
Poslije Gajnica ima više-manje potpuno jednako putnika kao i 123, no sveukupno ovdje je na Bologni malo manja potražnja i drugačije funkcioniraju linije kad nema pouzdane i velike linije kao 121. Zato mislim da 123 i 131 trebaju solo, a 120 treba produžiti, onda će sve tri biti jednako bitne linije i zato trebaju solo, dok na Bolničkoj 121 ostaje glavna jer trasa iza Gajnica ima još veću razliku broja putnika.
Stvar je u tome da trebaju kretati s istih perona i da treba uskladiti vozni red. Sâm Bizek nije razlog za prazne autobuse kao ni Borčec ni Podsusedsko Dolje, samo zgodni završetak, bitno je kako je usklađeno od i do Gajnica...

tramvajac 92

Slažem se, dobar prijevoznik se prilagođava raznim kapacitetima raznoj potražnji.

Ako može npr. Autoturist imati u VP kombibuseve (minije), midije, solo i 3os, može i ZET imati te kategorije + zglobni.

Tomek

Citat: Ivan  u Veljača 11, 2017, 15:33:36

@tomek 131 je prazna inače u smjeru A jer nije usklađena sa 120, a 119 u biti ide u isto vrijeme, u smjeru B je ujutro često puna (ovisno kako uletava). Jednostavno je u ovom za prosječnog putnika slabo prilagođenom i slabo prepoznatljivom sustavu linija teško ljude naviknuti da je na skroz drugoj strani terminala još jedna kojom se mogu voziti.
Poslije Gajnica ima više-manje potpuno jednako putnika kao i 123, no sveukupno ovdje je na Bologni malo manja potražnja i drugačije funkcioniraju linije kad nema pouzdane i velike linije kao 121. Zato mislim da 123 i 131 trebaju solo, a 120 treba produžiti, onda će sve tri biti jednako bitne linije i zato trebaju solo, dok na Bolničkoj 121 ostaje glavna jer trasa iza Gajnica ima još veću razliku broja putnika.
Stvar je u tome da trebaju kretati s istih perona i da treba uskladiti vozni red. Sâm Bizek nije razlog za prazne autobuse kao ni Borčec ni Podsusedsko Dolje, samo zgodni završetak, bitno je kako je usklađeno od i do Gajnica...

Ovo da je ujutro često puna, ujutro su skoro na svim polascima i 124 i 130 skroz puni.. Često 121 zapne u gužvi, ostane u kvaru ili nešto sl. i onda se dogodi da je i zglobnjak na 124 pun.. Gledam ih svako jutro, već kod Medpotoka su puni, dalje se vjerojatno još više napune.. A i u popodnevnim satima zna zglobnjak na 121 biti pun i odmah iza njega 130 ili 124 pun(ne krcat, al sam dosta ljudi koji stoje pogotovo kad dođe na Bolničku gdje se dosta još napune iza bolnice Vrapče). Kužim što predlažeš, ali vjerojatno ako nas netko čita i dođe slučajno na ovakvu neku ideju će ubaciti midije na 130 i onda na kraju će ljudi ostajat vani ili se gužvati bezveze, a ništa drugo neće usklađivati i mijenjati.. Inače kad su bile redukcije(a kako se firma vodi ništa čudno ako opet do njih dođe) prva bi nastradala 120, a onda iza nje bi skinuli svaki dan barem jedan bus sa 121, a nekad se događalo i dva, tako da mislim da u ovakvim uvijetima u kojima posluje ZET kao takav, treba biti jako oprezan oko takvih ideja..

Inače ne znam jel još netko primjetio kako je od lani napravljeno skretanje u Vrapčansku aleju, toliko usko su stavili da zglobnjak jedva prođe i 121 redovito sa zglobnim dijelom skače po nogostupu i trga gume.

Ivan

#146
Pa da, na Medpotokima jer nije usklađeno sa 121...

121 ujutro i osjetno i bizarno prerijetko vozi (u 6-7 h rjeđe nego cijeli ostatak dana sve do 18 h), dok bi ju recimo u potrebnom smjeru B mogli dopunjavati prazni autobusi koji izlaze (prerano) na 109 i neke druge bliže centru (106, 128) jer bi time bilo potrošeno samo dodatnih 10-15 minuta rada vozača, no za gradske linije kao i za tramvaje vrijedi isključivo pravilo jedan bus - jedna linija koliko god koštalo ili štetilo (dok recimo u VG tako jedino i funkcionira, dakle ponašaju se kao sasvim odvojene firme i po usvajanju iskustava).

A dobro, druga je stvar u izvanrednim situacijama i ako ZET dodatno ne radi posao kako treba i još disponira autobuse besmisleno... U samo malo bolje složenom sustavu s istim brojem autobusa i redovitom 121 nema razloga da se 130 prepuni.

Ne bi im trebalo pasti na pamet da stave ni školski na većinu gradskih linija radnim danom, a mislim da je to na kraju čak i lošije rješenje nego postojeći mali midiji jer se ni ne može ljudski proći do vrata ako je gužva, pa opet to rade kad im dođe.

Na ovoj temi ne bismo trebali pisati "moramo se pripremiti na to da ZET nema pojma kako raditi posao i zato treba poticati još rastrošnija rješenja", nego kako bi sustav trebao izgledati i kako se optimalno prilagoditi uvjetima. :P
Jer ovo što pišem je na kraju i jeftinije i za kupovinu i eksploataciju, i da se organiziraju i drže reda prosječni putnik bi nailazio na praznije, ne punije autobuse, iako su neki od predloženih manji.

Tomek

Veliki problem za cijeli zapadni dio grada su jutarnje gužve u smjeru grada, od Kustošiji, preko Vrapča, pa skroz na zapad.. Zbog toga linije poput 121 ujutro redovito kasne i po 10-15 minuta, te je teško planirati vozni red.. Treći podvožnjak osim Vrapča i Škorpikove je od 88. u Gup-u, Medpotoki su trebali ići ispod Bologne skroz do Ljubljanske kraj City centra i pred svake izbore se obečava, ali nikad ništa.. To bi prilično smanjio dotok vozila, a vjerojatno povećalo na Ljubljanskoj, no tu u ovom dijelu grada je kaos..
Još veći problem je što je automobila sve više i sad je već svako jutro postalo normalno da je čep i spust iz Bologne u Škorpikovoj od kud bude kolona do INE u Gajnicama te onda i ove linije po Bologni u smjeru zapada gube i po 5-10 minuta... Tim putem idem svaki dan na posao i umjesto semafora već 4 godine je svako jutro prometni policajac, nevjerojatna nebriga grada za prometni kaos..

Ivan

Da, ma svjestan sam ja toga da su ceste zakrčene, ali vozni red se na kraju može planirati dužim voznim vremenima, dodatnim vozilima samo ujutro umjesto da se ponašaju kao da je podnevna špica ista stvar, prilagodbom modernim navikama stanovništva koje radi od 8-9 a ne od 6 kao da su 80-e, i time da se, kako sam rekao, iskoriste autobusi koji ionako idu u grad na druge linije prazni (i stoje u istoj toj gužvi).

Nije tako teško planirati, jednostavno treba uzeti razvučena vozna vremena i prilagoditi im se. Zastoji jesu teški ali na kraju se većinom ponavljaju u sličnim kolonama, nažalost, i većinom su predvidivi.


Dugoročno, naravno, problem je u infrastrukturi. Da postoji integrirana tarifa s HŽ-om, intermodalni terminali, više stanica vlaka i da savršeno položena pruga iskoristi kao metro, dio problema bi se riješio. Tramvaj do Vrapča bi riješio još dio problema... No naravno, i širenje mreže cesta je davno zakašnjelo.

Osim Medpotoka bi trebalo razmišljati i barem o neka jadna dva traka spajanja Ivane Brlić-Mažuranić i Kranjčevićeve dok se ne omogući puni profil spajanja i eventualno i mjesto za tramvaj, i naravno cesta od Vrapčanske aleje do Zapadnog kolodvora uz prugu koja bi riješila zakrčenje Ilice i omogućila i tramvajima posebne trake koje u prvo vrijeme nisu presudne... No ništa se ne radi, sve je na razini stanja zatečenog 90-ih.

No što očekivati od gradske uprave koja recimo ignorira i činjenicu da bi se jednako zakrčena Savska mogla barem od Knežije do Jukićeve praktički u pola godine gradnje rasteretiti Splitskom avenijom kojoj je jedina preostala zapreka od nekretnina dalje na jugu, no i bez toga i spajanja s mostom, lako se može gradnjom barem jednog od 2 kolnika riješiti kaos od Slavonske do centra, a ništa se ne radi, iako je sad to zemljište pusti travnjak i neiskorištena parkirališta. To je Bandićeva epoha, samo stagnacija i populizam...


Svejedno, i u tim uvjetima, kupnja autobusa treba biti prilagođena uvjetima.

C2

Što mislite o autobusima kao što su Van Hool AG 300 ili MAZ 205? Njih sam spomenuo zato što imaju pogon u prednjem dijelu vozila ili ti na srednju osovinu i motor smješten sprijeda. Smatram da bi bili pogodni za zimske uvjete.