Libertas – povijest

Autor dulib, Studeni 24, 2007, 14:26:49

dulib

Tramvaj u naslovu ne znaci da cemo pisati o tramvaju, to je nekadasnji naziv Libertasa, pa ovdje mozemo pisati o autobusima koji su vozili u to vrijeme.

dulib

Jedna od dvije Alfe Mille Gosa (gbr. 42,43) iz 1961. na Boninovu


dulib

Novi MANovi 750 iz 1970 godine. Foto je iz Libertasove arhive, a na slici su gbr.1, 2 i 4, nedostaje gbr. 3.

To su bila prva cetiri autobusa Libertasa narancaste boje. Do tada je poduzece poslovalo pod nazivom "Tramvaj" i imali su tramvaje zute boje, autobusi su bili plave boje.

brzi

nadam se da će se kome ova slika svidjeti, TAM AS 3500  :)



tovornjak.net

kriticar

svidjela se, svidjela . Sječam se kad je taj bus došao kao zamjena za izgoreni sanos A12 i stavljen je na liniju za Orebić.Tri ista takva koji su došli godinu ranije su vozili u turizmu,ali su dolaskom manova750(turistički original njemački) i oni postepeno prebačeni na linije.
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

Tomek

Na forumu autobusi.net cone je stavio ovu mrcinu pa evo za mana750, a i sve ostale dubrovčane, koliko god se na slici ne vidjelo puno, svaka slika ovih legendi je dragocjena, ovaj Libertasov Man750 je bio 1972. predstavljen na beogradskom salonu autobusa




Srđan

Citat: Tomek  u Siječanj 05, 2009, 16:16:04
Na forumu autobusi.net cone je stavio ovu mrcinu pa evo za mana750, a i sve ostale dubrovčane, koliko god se na slici ne vidjelo puno, svaka slika ovih legendi je dragocjena, ovaj Libertasov Man750 je bio 1972. predstavljen na beogradskom salonu autobuhttp://i205.photobucket.com/albums/bb124/zgheart/album1/tambgsajam723ls9.jpg

http://i205.photobucket.com/albums/bb124/zgheart/album1/tambgsajam722ws2.jpg[/img]

Wow...ovo jest MAN 750 samo bojim se da nije libertasov,naime libertasovi nisu imali ovu bjelu crtu ispod šoferšajbe kao što
je nemaju ni najnoviji Isuzu-i..to se dobro vidi i koji post poviše na dulibovoj slici gdje su tri slikana skupa.
Al u svakom slučaju stavi još ovakih slika..nikad ih dosta.

dulib

ovaj MAN750 je vozio kod PROMETA makarska, istina kao nov pojavio se u garazi libertasa, a i na slici ako mogu dobro vidjeti u prostoru za liniju stoji tabla 'libertas dubrovnik', ali za libertas nikada nije vozio

medo

bok svima,jel ima itko slike dubrovačkih sanosa,i zna li netko koji tip je bio sanos g.b.148 kasnije 41?

man134

Citat: medo  u Siječanj 09, 2009, 16:17:02
bok svima,jel ima itko slike dubrovačkih sanosa,i zna li netko koji tip je bio sanos g.b.148 kasnije 41?

ah tesko je tad u ta vremena bilo slikati ko je tad imo aparat,ali nekazem da slika nema libertas...

BTW popuni profil...

kriticar

Citat: medo  u Siječanj 09, 2009, 16:17:02
bok svima,jel ima itko slike dubrovačkih sanosa,i zna li netko koji tip je bio sanos g.b.148 kasnije 41?
to ti je bio sanos S314
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

man750

manoplane super slika. Iako smo mislim imali na starom forumu sliku koja je istu ili vrlo slicnu situaciju prikazivala sire, detalji na manovima 750 su se teže raspoznavali. Ovdje se jasno vidi da je ovaj okrenut potpuno bocno jedan iz trece Dubrovacke generacije iz 1972 ,a imali su g.br 17-21
Za onaj drugi kome se vidi i zadnji kraj nisam siguran jeli iz prve (g.br 1-10 god.1970) ili druge (g.br.11-16 iz 1971)jer bi se mogli najbolje prepoznati po grbu ispred natpisa Libertas na boku.  Prva generacija je imala metalni ,a druga crtani grb ali grb pokriva glava jednog od prolaznika
Ovdje se mogu vidjeti razlike u odnosu na Zagrebacke, a to su termoizolacijski sloj na krovu i puno veci djelovi prozora koji se mogu otvoriti(nesto kao na T4 tramvajima u Zagrebu)
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

STIB

Citat: medo  u Prosinac 06, 2009, 14:06:33i što je ovo treće? možda guza od mana 750?
Rekao bih da je to neki stari, kratki TAM (znam kako izgleda, ali ne znam opisati tip)
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

medo

#13
znam da ih je bilo i da nisu bili dugo u upotrebi ali ne znam koliko ih je bilo, man750 to sigurno zna. za guzu sam sad i ja siguran da nije man nego fap definitivno.

conecto

Zašto nisu bili dugo? Pa bili su i oni čvrsti i jaki. U ZG su bili 1975.-78. godište, a u našoj garaži zadnji GB 507 je otišao negdje krajem ljeta 1990. Još 1995. sam ih viđao po Splitu...
A što su ti auti mogli natovarit... Naši su bili registrirani na 111 ili 112 putnika (ovisi jel auspuh bio na krovu ili dolje), al vukli su puno više. Samo u onaj veliki podest u prostoru zadnjih vrata je stalo barem 30 ljudi. Usudio bih se reći da su mogli praktično natovarit (kako se već tovarilo 70-tih i 80-tih) kao današnji zglobni Citaro G...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...