Privatnici koji više nisu aktivni

Autor Ivan1983, Studeni 04, 2008, 22:24:24

Paško

Hvala kolegi s foruma koji mi je proslijedio fotografiju splitskog Vodovoda i kanalizacija iz 1995. godine s opisom "Gradnja kanalizacijskog prstena Splitske gradske luke".
Na njoj su nam od toga ipak puno zanimljiviji autobusi iz tog vremena - kliknite na foto za veću rezoluciju:



Prepoznajem Dubravu JTR Vrgorac, Autoprijevoz Sinj Mercedes O305 i Dubrava, Livno bus i ATP Šibenik TAM 331, a ostalo
pucajte sve šta znate :D

Posebno mi je zanimljiv zglobnjak, jel to Šabićev Vetter?
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

TAM

#106
Ja bih rekao da je tu i 260A119 od ATP Šibenik i jedan Eurobus vjerovatno AP Varaždin  ???
Dani ponosa i slave!
    

shef

#107
Uistinu tek kad sam vidio fotografiju danas na FB (autor Pero Lovrović), lampica se upalila. O Bože, pa da!!! Na samom prelasku iz socijalizma u kapitalizam, dvije riječke odavno pokojne turističke agencije "Larus" i "Horizont" (kasnije "Obzor Putovanja") udružene u projekt Ri-Bus kupile su Setre S228DT i jednu normalne visine (215HD?). Moja je pretpostavka da bi ova katnica mogla biti jedna od dvije koje su kasnije bile u "Adriatic B&T". Super vrijedna fotografija:


Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

peron24

#108
Sredinom 90-tih u Šibeniku se pojavio privatnik Linkat tours sa nekoliko rabljenih prigradskih autobusa. U početku su imali dva TAM-a. Bijeli 190 A 11P Autokaroserija ŠI-822-AD i Avtomontažu 190 A 11T u kombinaciji bež i zelenkaste. Od Avtomontaže se nesjećam tablica ali mislim da je riječ o vozilu koje je 1999 prebojano u žuto ŠI-211-AZ.
Bijeli TAM je 1997 vozio sezonsku liniju Šubićevac-Meterize-kupalište Jadrija i na središnjem od tri prozorčića iznad šoferšajbe je imao natpis "Banjada". Krajem 1997 maloljetnici su ga demolirali na jednom parkiralištu na Šubićevcu. Porazbijali su stakla, pokidali siceve, razvalili vrata i napravili veliku štetu na vozilu. Stanovnici okolnih zgrada su to samo mirno promatrali. 
Nakon toga pojavio se drugi TAM sa istim tablicama ŠI-822-AD, model 170 A 11P Autokaroserija iz 1979. Međutim tu se ne radi o dobro poznatom modelu koji je sličan budućim 190 A 11P i 190 A 109 P nego o nekoj prijelaznoj kombinaciji. Imao je okrugla svijetla, drukčiju masku i nije imao tri prozorčića iznad šoferšajbe. Po dimenzijama i zvuku motora bio je sličan kao standardni 170 A 11P. U početku je bio bijeli, a kasnije je prefarban u žuto. Nakon 1997 vozio je na gradskoj liniji Tržnica-Brodarica naizmjenično sa Autotransportom.

Izgledao je kao ovaj sa donje slike samo nije imao ove kromirane elemente na maski i oznaku od TAM-a

U jesen 1999 pojavio se žuti TAM Avtomontaža 190 A 11T iz 1982 kojeg sam već spominjao. Malo nakon njega pojavio se i TAM AS 3500 EM Autokaroserija iz 1975 koji je naslijedio tablicu ŠI-822-AD,a ovaj neobični TAM 170 A 11P je postao ŠI-466-AP i rijetko je prometovao.
Od jeseni 2001 TAM-ove više nisam viđao a na liniji Tržnica-Brodarica se pojavio Mercedes O305 ŠI-849-AJ koji je prije pripadao Autoškoli Barbara. Kao i u autoškoli i dalje je bio tamnoljubičasti sa žutom crtom i nije imao značku Mercedesa na prednjoj strani. Zanimljivo je da je imao visoka sjedala. Skoro kao u međugradskim busevima. Taj Mercedes je proizveden 1982 i vozio je do 2006. Kasnije sam ga vidio rashodovanog na jednoj parceli na zapadnom izlazu iz Šibenika. Pokraj njega se nalazio napušteni crveni kamion Zastava koji korišten kao pokretni fast food Kiki.
U jesen 2003 Linkat je od šibenskog Kornatitoursa kupio minibus MB O309 koji je dobio tablice ŠI-135-CF. Također je ofarban u tamnoljubičastu sa žutim crtama kao i MB O305. Kod prethodnog vlasnika je bio tamnoplavi sa tablicama ŠI-713-L i kasnije ŠI-844-BI. Imao je dvoja vrta sa otvaranjem prema vani. Prva dvokrilna a druga jednokrilna. Na šoferovoj strani su bili dupli sicevi a na suprotnoj solo, s tim da je na samom početku imao po jedno sklopivo sjedalo sa svake strane. Dakle ukupno je imao 21 sjedalo. Nakon 2006 više ih nisam viđao i mislim da je subjekt ugašen. Adresa prijevoznika je bila Trtarska 29, Šibenik (kvart Crnica).
Još bih dodao da su oko 1997 držali neke lokalne linije (Unešić i sl.)
Foto by: rade Sierra, slika je samo ilustracija modela

zlikowszky

Citat: amfan  u Listopad 19, 2015, 21:04:35
- kliknite na foto za veću rezoluciju:


Prepoznajem Dubravu JTR Vrgorac, Autoprijevoz Sinj Mercedes O305 i Dubrava, Livno bus i ATP Šibenik TAM 331, a ostalo
pucajte sve šta znate :D

Posebno mi je zanimljiv zglobnjak, jel to Šabićev Vetter?

I meni tako miriši, a upravo pored tog zglobnjaka je Contus MB O404
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

peron24

#110
Neznam da li sam do sada spominjao autobus TAM AS 3500M, mislim da je Autokaroserija ŠI-744-A iz 1974 koji je prevozio radnike "Elektre Šibenik" sve do 2006. Tamnoplavi sa ručnim otvaranjem vrata. Midi bus,nakon rata jedini takav u gradu. Prelazio je malu kilometražu pa je ostao jako dugo u prometu.

Izgledao je otprilike ovako, samo je imao vrata sa ručnim otvaranjem

Foto by: Autobusi NET

Paško

Nisi ga spominjao dosad - svaka čast, sjećanje ti je vrhunsko. Inače, na slici je TAM AS 3500 CM, a BM je bio isti takav, ali duži s prozorom više između drugih i trećih vrata.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

shef

U Rijeci je takav autobus imalo brodogradilište "Viktor Lenac" - bus je također bio plave boje sa svjetlim krovom; nisam siguran da li je i "Luka Rijeka" imala takav model...
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

5dm2

Bilo je na prethodnim stranicama rasprave o Alphatoursu, tako da evo fotke sa starim Skylinerom snimljene kod sd Zrinjevac u Osijeku u rujnu 1999.


Teutonic


zlepur1

#115
Citat: peron24  u Veljača 19, 2016, 14:05:45
Neznam da li sam do sada spominjao autobus TAM AS 3500M, mislim da je Autokaroserija ŠI-744-A iz 1974 koji je prevozio radnike "Elektre Šibenik" sve do 2006. Tamnoplavi sa ručnim otvaranjem vrata. Midi bus,nakon rata jedini takav u gradu. Prelazio je malu kilometražu pa je ostao jako dugo u prometu.

Izgledao je otprilike ovako, samo je imao vrata sa ručnim otvaranjem

Foto by: Autobusi NET

Ovakvih buseva je bilo masu u Šibeniku.Kad spominješ elektrin bus sa ručnim otvaranjem vrata isti takvi su imali i Hoteli Solaris, a bivša Šbenka je imla isto sa dvoje samo sa automatskim otvaranjem , vrata na harmoniku uska.Remont je ima ako se sičaš dva zelena sa širokim vratima  na sredini i naprid.Remontovi su imali drvene siceve, a ovi meke.
Magirus Deutz udobnost na prvom mjestu.

peron24

A kome je pripadao onaj plavi TAM Autokaroserija 190 A 11P od Zorzija, ŠI-244-AG iz 1982? Da li je to Šibenke  ili možda ZET, budući da je bio u Zetovoj shemi i jako dobro očuvan kad ga je 1996 kupio Zorzi? Sjećam se da je od Šibenke 1994 ATP kupio plavi TAM 190 A 11L Avtomontaža,ŠI-852-AA koji je bio jedini skroz plavi bus u ATP-u.

zlepur1

Šibenkini su svi otišli u atp, osim onog 3500 sa dvoje harmonika vrata koji je otiša u Solaris jer je i bija njihovo vlasništvo.Vjerovatno se sićaš kad se okrupnjavalo firme pa u SOUR Šibenku složilo trgovinu , Rivijeru i Solaris da je cili vozni park bija objedinjen u rj transport.Kad su za rivijeru odnosno Hotel Imperijal počeli davati ovaj 3500 vozija je par dana i radnici se pobunili pa su im brzo vratili njihov bus sa foteljama.Inače Šibenka je imala i onog dugog sanosa ne znam koji tip al je bija jedan od prvih koji  nije ima duple siceve nego po jedan sic u redu sa svake strane tako da je u sredini bija ogroman prostor,jedini dupli sicevi su bili na kolima naprid i nazad i naravno zadnja klupa.
Magirus Deutz udobnost na prvom mjestu.

nikola

Citat: Teutonic  u Travanj 15, 2016, 09:34:01
Autor slika Bu rsone,izvor flickr.




Slika iz lista Željezničar 1976. godine.

O302 iz Dubrave.

peron24

#119
Neoplan Skyliner nekadašnjeg prijevoznika Salonatours.
http://i1368.photobucket.com/albums/ag185/peron85/salona_zpsa3ykvaze.jpg
Sliku je snimio 2007 ili 2008 netko od kolega forumaša ali mislim da se izbrisala, a ja sam je slučajno imao na compu.