Registarske pločice - rasprava

Autor Dreamwalker, Travanj 01, 2015, 00:18:49

Dreamwalker

Predstavljen je novi dizajn hrvatskih registracijskih pločica. Od 1. srpnja će sva nova vozila dobivati novi dizajn, dok ostali neće morati mijenjati sve do kupovine novog automobila. Novost je i ta da će Hrvatka imati čak 128 podjela na gradove.



foto: RTL, Index

Ovo je po meni čisti primjer deranja ljudi koji su i tako već svakakvim porezima oguljeni. Uzeći u obzir da su samo 2 područja od postojećih 34 uspjela izaći iz šablone xxx-yy (Zagreb, Split, a ni Rijeci puno ne nedostaje) dal je potrebno da 128 gradova ima svaki svoju pločicu??? Mi smo zemlja s 56 500 četvornih kilometara površine i 4 milijuna stanovnika te je apsurdno da imamo toliki broj registracijskih područja. Za usporedbu Njemačka ima 396 reg. područja na 20 puta više stanovnika i 6 puta veću površinu.
Što se tiće dizajna, to je stvar ukusa, ali meni definitivno nedostaje grb. Sve u svemu, mislim da su trebali ostaviti staru pločicu i nakeljiti naljepnicu EU.


Kako vi komentirate ovu zbrku s registracijama??? Što vam se sviđa, a što biste promjenili???
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Marek

Po meni jedna velika glupost. Čemu uvođenje oznake za svaki grad posebno, što nedostaje trenutnom sistemu označavanja? Sve mi se čini da će nam bit kao u susjednoj BiH, nemaš pojma tko je odakle.


via Tapatalk

Portos

Dizajn čiju si sliku stavio u prvi post mi se sviđa ali mi se uopće ne sviđa da će svaki grad u HR imati svoje registarske pločice. Zapravo mi se uopće ne sviđa imati ikakvu pripadnost nekom gradu, županiji, regiji. Više bih volio da su u HR reg.pločice poput Engleskih ili BiH tablica. Osjećao bi se puno sigurnije u nekim gradovima i nebih psovao neke vozače određenih registarskih oznaka koji trenutno slove kao "loši".

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

ChRiStIaN

Meni se jako sviđa dizajn. Lijepi je font, ovo s kockicama, odlično! Ovo s gradovima mi je too much! Možda se trebao uvesti još koji grad tipa Veliga Gorica (VG) i slično ali svaki grad od kojih pola njih nema nikakva gradska obilježja niti bi di izvan HR bili gradovi.
@ Autobusi Hrvatska @

Teutonic

Dizajn mi je izvrstan,ali mislim da bi se samo veći gradovi u županiji trebali registrirati,i da bi općine i manji gradovi u bližoj zoni tog većeg imali iste kao taj veći,primjer:
Šibensko Kninska županija bi imala 2 grada sa svojim pločicama,Šibenik (ŠI) i Knin (KN)
Pod ŠI registracije bi spadali:
Gradovi Šibenik,Vodice,Skradin i Drniš
Općine Tisno,Murter,Pirovac,Primošten,Rogoznica i Ružić

A KN registracije bi spadali:
Grad Knin
Općine Kijevo,Cetina,Promina,Kistanje i Ervenik

Dok bi naprimjer u S-D županiji svoje registracije imali Split (ST),Sin(SN),Imotski(IM) i Makarska (MA),a u Zadarskoj Zadar (ZD),Benkovac(BN),Gračac (GČ) i Pag (PG)
Za ZŽ sam stavio samo udaljenija mjesta,jer nema smisla da Gračac ima ZD registracije a udaljen je tko zna koliko,isto vrijedi i za Pag.

shef

Ostaje nam da se nadamo da će u bližoj budućnosti ipak doći do smanjenja broja jedinica lokalne samouprave. Imam dojam da se ovdje išlo na to da se nitko ne buni pa su svi dobili svoje. Makar je kriterij idiotski, jer evo recimo ovdje kod mene Kraljevica će dobiti svoju tablicu a ima sve skupa sa svim mjestima koja joj gravitiraju otprilike 4500 stanovnika, a jedno Viškovo koje je već prešlo 15000 neće jer nije grad.
Drugo pitanje koje se otvara je hoćemo li po novom imati 50 Daruvara umjesto jednog, odnosno kako će se postaviti osiguravajuće kuće.
Treće, i nama će biti kompliciranije pratiti. Treba vidjeti hoće li se recimo veliki prijevoznici tipa Čazmatrans ili Autotrans odlučiti da sve preregistriraju na Čazmu odnosno Cres, odnosno hoće li se ići možda po poslovnim jedinicama.
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

Shole

Možeš uzeti tablicu koju želiš s obzirom na područje, a ne više onu koja te pripada,  a koji faking K...... svi gledate na trošak kad vas nitko ne tjera da ih mjenjate !! ??  Postojeće važe dok god vlasnik tako želi.  Dizajn je takav kakav je i nema smisla raspravljat o njemu jer svi imaju drugačiji ukus.   Državni grb nema nijedna država na reg pločicama.  Možda je takav propis u EU,  neznam, nisam siguran.  Ako nesmije biti možda se zato mjenja, a ako nema zabrane onda su mogle ostat kakve su bile.   Meni se sviđe njemački model da je mjesto pripadnosti označeno sa 1, 2 ili 3 slova s obzirom na veličinu grada iz razloga što isti veliki gradovi brzo "potroše" slovne oznake pa da ima mjesta za još jednu brojku ili slovo, dok oni manji tipa naši Delnice, Imotski, Gospić....  mogu imat slovnu oznaku s 3 slova jer im je dovoljno da je u drugom dijelu 3 brojke i 2 slova.  Kad bi Delnice ovom brzom došlo do De-999-ZZ

Dreamwalker

@Teutonic - U splitsko-dalmatinskoj županiji svoje tablice bi imali i Trilj i Otok koji su od Sinja manje udaljeni nego Zagreb od Velike Gorice.

@Shole - Državni grb ima Slovačka. Nije ga imala od 2004.-2006. ali su nakon uložene žalbe europskoj komisiji vratili. Ako je bit EU da smo svi jednaki, onda bi i mi mogli imati svoj grb prema kojem smo u svijetu prepoznatljivi upravo zbog šahovnice. Ovo oko mijenjanja je čisto guljenje ljudi. Recimo da ti kupiš automobil (polovni) od čovjeka iz Kastva, s Krka, Cresa, iz Crikvenice ili otkud već. Moraš mijenjati tablice jer ove tablice ne možeš prenjeti pošto više nisi na istom reg. području. Izrada novih tablica je 112 kuna pa sad vidi jel ti je jeftinije to ili da ste svi ostali na RI reg. području. Ovih 128 područja sad garantira da će ljudi u 90% slučajeva kod kupoprodaje morati mijenjati tablice. Tablice se ne moraju mijenjati ako auto koji je sad u tvom vlasništvu ostaje tvoj.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Shole

Negdje je bilo rečeno da možeš uzet bilo koja prva dva slova,  znači nemoraju bit ona "tvoja" dva koja si do sad imao.  Ako ti u Zagrebu kupiš moj auto moć ćeš ga i dalje vozit na RI tablice.  A tih više "gradova" su ponudili samo zato da frekovi odu odma mjenjat da dobiju SVOJ GRAD na tablici, a ne tamo neku bezveze Rijeku

421

Dizajner Boris je uspio u svom naumu! Niti Slobodan niti Mirko nisu postigli ovakav uspjeh.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Boris_Ljubičić
Jednostavno, nenametljivo ali prepoznatljivo. Osobno mi se baš ne sviđa font, ali imam izbor:ostaviti stare pločice ili uzeti nove.
Sad ćemo imati slučaj kao i u Austriji:stare pločice bile su bijela slova na crnoj podlozi, a nove s grbom pokrajine i crnim slovima na bijeloj podlozi .
Samo me zanima: mogu li naručiti nove pločice sa sadašnjom oznakom? Zanima me i tko ih prozvodi, jer je Končar nekome prepustio proizvodnju,mislim u Makedoniji...
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Dreamwalker

Citat: Shole  u Travanj 01, 2015, 18:27:04
Negdje je bilo rečeno da možeš uzet bilo koja prva dva slova,  znači nemoraju bit ona "tvoja" dva koja si do sad imao.  Ako ti u Zagrebu kupiš moj auto moć ćeš ga i dalje vozit na RI tablice.  A tih više "gradova" su ponudili samo zato da frekovi odu odma mjenjat da dobiju SVOJ GRAD na tablici, a ne tamo neku bezveze Rijeku

Mislim da im iz financijskog pogleda ne bi to odgovaralo. Ovak bi zgrnuli pare na glupostima, ali živi bili pa vidjeli.

Končar već duže vrijeme ne proizvodi pločice ni za nas (već bar 8 godina), a ni za Makedonce.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

ChRiStIaN

Citat: Dreamwalker  u Travanj 01, 2015, 18:22:57
onda bi i mi mogli imati svoj grb prema kojem smo u svijetu prepoznatljivi upravo zbog šahovnice.

Poznati smo zbog bijelo crvenih kockica koje budeš imal i dalje na tablicama. Po grbu nas niko nezna osim nas i naših susjeda. ;)
@ Autobusi Hrvatska @

Shole

A  nas 90% nezna šta znači 5 polja na kruni grba.  Kockice  (tj. kvadratići)  jesu prepoznatljivi, al u crveno bijeloj kombinaciji.  Čemu sad odjedanput ovaj donji plave boje ? 

Dreamwalker

Christian, a gdje se na zastavi nalazi šahovnica? Na grbu i zato smo po grbu prepoznatljivi u svijetu. To kaj nas 90% ne zna kaj znači koji grb na kruni je samo naša sramota, ali to nije razlog za micanje grba. Plavu kockicu forsira gospodin Ljubičić koji je između ostalog poznat po tome kaj je dizajnirao logo Hrvatske turističke zajednice koja isto ima plavi kvadratić, a navodno želi na novo dizajnirati i hrvatsku zastavu. Mislim da je kolega 421 nekoliko postova iznad iz istog razloga spomenuo gospodina Ljubičića. :)
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Teutonic

Citat: Dreamwalker  u Travanj 01, 2015, 18:22:57
@Teutonic - U splitsko-dalmatinskoj županiji svoje tablice bi imali i Trilj i Otok koji su od Sinja manje udaljeni nego Zagreb od Velike Gorice.

@Shole - Državni grb ima Slovačka. Nije ga imala od 2004.-2006. ali su nakon uložene žalbe europskoj komisiji vratili. Ako je bit EU da smo svi jednaki, onda bi i mi mogli imati svoj grb prema kojem smo u svijetu prepoznatljivi upravo zbog šahovnice. Ovo oko mijenjanja je čisto guljenje ljudi. Recimo da ti kupiš automobil (polovni) od čovjeka iz Kastva, s Krka, Cresa, iz Crikvenice ili otkud već. Moraš mijenjati tablice jer ove tablice ne možeš prenjeti pošto više nisi na istom reg. području. Izrada novih tablica je 112 kuna pa sad vidi jel ti je jeftinije to ili da ste svi ostali na RI reg. području. Ovih 128 područja sad garantira da će ljudi u 90% slučajeva kod kupoprodaje morati mijenjati tablice. Tablice se ne moraju mijenjati ako auto koji je sad u tvom vlasništvu ostaje tvoj.

Ne,po mojoj "ideji" imali bi Sinjske registracije.