TAZ - Tvornica Autobusa Zagreb

Autor Tomek, Prosinac 01, 2007, 16:35:15

Tomek

Ovdje pišite o nekadašnjem velikom domaćem proizvođaču autobusa.

gaspa

Hajde, znalci! Ja slikam, vi dešifrirajte. Koji je ovo model?


slikano u Vinkovcima, 0909.2007. 13:36

Shole

A bit će nekakav 1419 ali pitanje je kojim slovima su oni označavali prigradske modele

Tomek

To je neki križanac TAM-a i TAZ-a, nikad nisam vidio ovakvo nešto  :o

gaspa

TAZ - nekad Autokaroserija. Proizvodila brand Dubrava. Stariji modeli bili su D8, D10, D12 i D15 (licenca Büssing). Ima li tko slike?

Ako me sjećanje ne vara, jedan od njihovih proizvoda iz branda Dubrava bio je i

s motorom naprijed i prednjim vratima pomaknutim prema sredini (dosta čest bus nekad na našim cestama)

zlikowszky

Ja ovo NIKAD NIGDJE nisam vidio. Ne bi čak ni rekao da je to bus serijske proizvodnje, znalci, razuvjerite me. Meni ovo liči na neko kemijanje u nekoj radionici, prerada, doštukavanje, rezanje, kitanje...
Nadasve čudno i neviđeno...
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

gaspa

Uvijek je jednom prvi put :). Ali to nije unikat. Promotrite li dobro kroz prozore, iza njega (paralelno) stoji još jedan isti takav.

negas

hm, jeste neka Dubrava, al koja je, ima je na ovom linku. trazite na dole!
http://ht-busser.dk/index.php?id=32

kriticar

evo nekoliko buseva koji su karoserirani u Zagrebačkoj Autokaroseriji ,kasnije TAZ-u,a vozili su u vrijeme kad većina forumaša još nije bila ni rođena

Na slikama su rakete ,lijevo starija verzija,a desno novija,onakva kakve se i ja siječam
slike su dio dokumeta "Stoljeće tehnike i motornih vozila u Hrvatskoj"
slijedeće slike su iz privatne kolekcije mog prijatelja i na njima su FAP A11 Dubrava,te D10 Dubrava(dvije slike) oba iz flote nekad poznate tvrtke Autotransport Zadar

ova slika je slikana na Lastovu ,u istoj karoseriji su bile legendarne karavele ,za šesdesete godine autobusi ispred svog vremena sa 28 nagibnih sjedišta i WC koji su vozili na dužim linijama


ovo su već autobusi iz sedamdestih, istovremeno je bio i model D12 sa ugrađenim WC uz neznatne izmjene u karoseriji.
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

man750

#9
Ovu dubravu sam stavio zato sto je slicna onoj cazminoj sa prednjim i zadnjim krajem kao kod modela 1438V,ali je niska.Razlikuje se od transovih 996,997 itd po tome sto ima kedere na prozorima.


zasmetala su mi auta da se dobro vidi
molio bi ako je netko vidi da je bolje slika.
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

Slavuj

e ovo je savrseni primjer koliko je nasa drzava propala u zadnje vrijeme. imali smo poznatu tvornicu autobusa i sve je propalo kao i obicno. zalosno :'( :'(


Alex


Shole

Ovakve su bile Autotransove oko broja 672.  Mislim da je riječ o 1427

netko

Zna li tko kad je službeno ugašen TAZ.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.