Libertas – povijest

Autor dulib, Studeni 24, 2007, 14:26:49

man750

U Libertasu ih je bilo 8 iz 1975. Navodno su iz iste serije i Zagrebacki 121 i 300(kasnije 321). Neki su vrlo rano zavrsili karijeru. Nisam siguran da su dozivljeli petu reg. Dva su ispravna prodana u Split , a dva su vozila do dolaska zadnjih dva SU220 1988. Mozda je razlog bio tvrdoca volana, ali mislim da je glavni razlog bio kupovina 22 SU220 tijekom 1980 i 81.
Razlog je i postojanje manova 750 koji su dijelom vozili do dolaska trece serije od 10 SU220 u 1985, a bili su ugodniji za vozaca ,ali i zgodniji za prigradske linije nego man890
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

man750

Na slici Milana s. sa zaljeznica je fap G-80, jedan od deset koliko ih je bilo u Libertasu, a sest ih je obnovljeno sedamdesetih i dobilo ovakav narancasti look, ranije su bili plavi , a oni prvi jedno vrijeme i crveni u pocetku.
Sliku takvog autobusa mozete naci u postu sa slikama rekonstrukcije sudara Zagrebackog G-80 g.br.302 sa vlakom Samoborcekom
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

manoplan


medo

Citat: manoplan  u Prosinac 08, 2010, 16:55:10
Svaka ti čast za ovo  8-8

Hvala  :) !

Kao što sam nekoliko puta naglašavao, u 2010 godini Libertas slavi 100 godina postojanja, ali kako se izgleda nitko iz te firme nije sjetio toga niti to ičim obilježio, onda ću bar ja pokušati na ovaj način to obilježiti, bilo bi dobro da i ostali forumaši koji imaju neobjavljenih sličnih materijala slijede moj primjer. možda ček i otvoriti temu                   "100 godina Liberatasa" ako budemo imali dovoljno materijala, jeli se slažete kolege?

medo

#19


Citat: jure  u Veljača 22, 2011, 18:18:36
Citat: medo  u Prosinac 08, 2010, 16:53:44

http://i680.photobucket.com/albums/vv162/medodbk/NewPicture.jpg

je fap G80, mislim  da će stariji forumaši više znati.
Ovo poviše je FAP G-80, ali ovaj ispod...  ???

Citat: medo  u Prosinac 06, 2009, 14:06:33
opet zeljeznice.net forumaš milan-s, sad mi treba pomoć jer mi nije baš kjaro o kojem se busu radi, vidim mana 750 iza zida i čini mi se sanosa s12, jesam li u pravu? i što je ovo treće? možda guza od mana 750?

http://i680.photobucket.com/albums/vv162/medodbk/DU_1976_02_A.jpg
Je li i ovo zadnji dio od G-80 volio bi da netko siguran to potvrdi.

potvrdio ti je MAN750 par postova iznad:

Citat: man750  u Prosinac 07, 2009, 07:31:32
Na slici Milana s. sa zaljeznica je fap G-80, jedan od deset koliko ih je bilo u Libertasu, a sest ih je obnovljeno sedamdesetih i dobilo ovakav narancasti look, ranije su bili plavi , a oni prvi jedno vrijeme i crveni u pocetku.
Sliku takvog autobusa mozete naci u postu sa slikama rekonstrukcije sudara Zagrebackog G-80 g.br.302 sa vlakom Samoborcekom

jure

Je, ali splitski G-8o su imali spojeni zadnji branik i po 2 stražnja svijetla okomito (ne 3 okomito) pa nisam siguran...

medo

a slušaj, meni se čini da i ovaj ima samo dvije lampe odnosno žmigavac gore i stoplampa(i pozicija u jednom) dolje, a ovo u sredini da nije svijetlo , a sredina branika mu fali jer je vjerojatno vukao neki drugi bus pa kad se pokopac vrati čini ti se da je jednodjelan, opet mi fale ona dva člana da ovo potvrde.

jure

Hvala, možda je baš tako. Sačekati ćemo još mana750 i conecta za komentare... :)

Shole

Citat: jure  u Veljača 26, 2011, 17:19:44
Je, ali splitski G-8o su imali spojeni zadnji branik i po 2 stražnja svijetla okomito (ne 3 okomito) pa nisam siguran...

Ima dvije "lampe", štop sa pozicijom (dupla žarna nit) i žmigavac, a u sredini je kvadratni katadiopter (mačje oko).
A što se tiče branika, ko zna, možda je stvarno izvađen zbog nečeg, a možda je bilo kao i kod Sanosa - jedna serija S14 je imala komplet branik, a druga serija (ko ovaj bočno) je izgledala ko ovaj FAP, tj. falila je sredina branika.

I nemojte mješat Sanosove serije, svi znamo oprilike kako su izgledali Sanosi S14 sa početka osamdesetih. I Libertas ih je imao, i u Prometu Split je masa onih škuro plavih vozila po Zagori (sad to voze oni stari Neoplani), a i u Riječkom Autotroleju ih je bilo 20 komada.  Starija serija tog autobusa (1971-1975.) ima zaobljeniji krov (to je ovaj na slici na prethodnoj strani), malo manje bočne prozore, i fali im sredina zadnjeg branika, ali to je isto tako S14. Nemojte mislit da je S12 zato jer je stariji.  Istovremeno su se proizvodili S12 i S14 i starije i novije izvedbe a razlika je bila u dužini. S12 ima kratki prednji prepust, tj. dug je samo kolka su vrata (dvokrilna), dok S14 ima još onaj mali bunkerić između prednjih vrata i prve osovine, osim u slučaju kad ima široka četverokrilna prednja vrata onda ga naravno nema.  Ne postoji S12 sa četverokrilnim prednjim vratima. Osim toga navedenoga, neznam da li je možda imao i manji zadnji prepust (ne vjerujem zbog motora) ili manji osovinski razmak.  Stariji model od Sanosa je A13.  Nadam se da je malo jasnije

medo

#24
Fapovi G-80 su imali zadnji branik cijelom širinom, ali u Libertasu su skidali srednji dio. Kod g.br.61 i 65 to je skinuto odma kad su došli, jer su vozili na liniji 15 gdje se vukla prikolica, teretna jednoosovinska poluprikolica. Prije njih je to radila Dubrava g.br.45. Mislim da su kraj sa cijelim zadnjim branikom dočekali samo 50 i 66, oba došla crvena, 50 i vozio crveni jedno vrijeme, kao i 49 ,a 64,65 i 66 su odma opiturali.

U Dubrovniku su bila dva sanosa A12 sa troja vrata i prednjim prepustom od četrnaestice zbog četverokrilnih prednjih vrata g.br.79 i 80 iz 1969 i prve dvije-tri godine su vozili  na liniji 10.
Poslije generalke g.br.79 je dobio dvokrilna prednja vrata(sužena su) i oba su ponarančastila(dole narančasto, gore krem bijelo) kao i 71,72,74,75, a 76 je obojan potpuno u narančasto i gore i dole. I janezi 78 i 81 su dobili narančasti look. A sanos A14 je osim narančastog looka poslije generalke dobio automatsko otvaranje vrata umjesto onog na kvaku.

provjerene informacije iz povjerljivog izvora.

p.s. shole nisi spomenuo da S12 nema ono specifično sanosovo prvo staklo do vrata s obje strane.

jure


Shole

Citat: medo  u Veljača 28, 2011, 14:38:43
p.s. shole nisi spomenuo da S12 nema ono specifično sanosovo prvo staklo do vrata s obje strane.


Svaka čast!  To sam zaboravio.  A uostalom, logično je da ga nema jer je upravo za toliko kraći prednji prepust.

Shole

Može bit i da je.  Ja sam samo dao opis razlika između 12-ice i 14-ice.   Ovaj će onda bit poprilično star, možda i s kraja 60-ih ako je oznaka još uvijek A.  Naši iz 72. su već bili S14

medo

Inače ovi tamovi su došli u nekoj crvenoj boji, baš kao i zadnji su220 g.b.62-63, samo se na slici čini kao da je prava libertasova boja, vjerojatno igra svjetlosti.

atlasovac

Citat: medo  u Ožujak 27, 2011, 22:35:53
Inače ovi tamovi su došli u nekoj crvenoj boji, baš kao i zadnji su220 g.b.62-63, samo se na slici čini kao da je prava libertasova boja, vjerojatno igra svjetlosti.
Nisi u pravu. Na slici je vjerno prikazana boja. A taj 187 je otuđen 1991. g. skupa sa istim takvim 183,184 i 185. Od sedam nabavljenih 1990 u Libertasu ostali su samo 181,182 i 186 od kojih su još samo prva dva živa i to kao 57 i 58, ali već dugo ne voze.