Bosnaekspres, Doboj

Autor lav, Prosinac 04, 2007, 19:00:16

doBUS

Citat: goodman  u Svibanj 21, 2009, 13:22:56
Moze pitanje, neka mi netko samo nesto objasni, dali su u kakvoj vezi BOSNAEXPRES, Doboj i BOSNAEXPRES, Doboj Jug? Dali je Jug propao tj.postoje li i danas? Uvijek me brkaju. Vozio sam se s BOSNAEXPRES, Doboj Jug dugo vremena prije, ondam je poceo raspad sistema, da voze krntije itd. Svako malo je bio kvar na autobusu itd. Dozivio sam s njima mnostvo kvarova, od klasicnih kvarova tipa pokvarena klima do zapaljenja autobusa, dobro zivi ostadosmo hehe. Cak su cini mi se neko vrijeme ukinuli svoje linije prema Splitu itd. Sada ih opet vidjam da voze i to dobre tj.solidne autobuse, pa rekoh ajde da pitam, dali to opet voze na relaciji Doboj-Split BOSNAEXPRES, Doboj Jug ili BOSNAEXPRES, Doboj? Zbunjen sam sa te dvije firme.

Bosnaexpres Doboj i Bosanexpes Doboj Jug su dvije odvojene firme nikad nisu bile zajdeno.Bosnaexpres Doboj Jug je bio otisao u stecaj.Sada je u vlasnistvu SA Toursa Sarajevo i imaju super voyni prark pogledaj u njihovom topicu.

mb0404

Citat: goodman  u Svibanj 21, 2009, 13:22:56
Moze pitanje, neka mi netko samo nesto objasni, dali su u kakvoj vezi BOSNAEXPRES, Doboj i BOSNAEXPRES, Doboj Jug? Dali je Jug propao tj.postoje li i danas? Uvijek me brkaju. Vozio sam se s BOSNAEXPRES, Doboj Jug dugo vremena prije, ondam je poceo raspad sistema, da voze krntije itd. Svako malo je bio kvar na autobusu itd. Dozivio sam s njima mnostvo kvarova, od klasicnih kvarova tipa pokvarena klima do zapaljenja autobusa, dobro zivi ostadosmo hehe. Cak su cini mi se neko vrijeme ukinuli svoje linije prema Splitu itd. Sada ih opet vidjam da voze i to dobre tj.solidne autobuse, pa rekoh ajde da pitam, dali to opet voze na relaciji Doboj-Split BOSNAEXPRES, Doboj Jug ili BOSNAEXPRES, Doboj? Zbunjen sam sa te dvije firme.
Bosnaexpres Doboj je firma formirana za vrijeme Jugoslavije,drzala je i neke firme iz okolnih gradova kao sto je Autoprevoz Tesanj,Bosnaprevoz Maglaj i .Bosnaexpres Doboj Jug je firma formirana posle rata od ljudi iz Matuzica i ljudi koji su napustili Doboj u toku rata.U to vreme su imali jako dobre autobuse i strasno su napredovali,ali imali su "posteno" rukovodstvo pa je firma propala,od nje je nikla firma Bosna turist Maglaj.Bosnaexpres Doboj i Bosnaexpres Doboj Jug nemaju veze jedan sa drugom mada je to prava steta jer su to komsijske fimre i vecina ljudi koja je prije rata radila u Doboju sad radi u Matuzicima.BS Doboj nema medjunarodnih linija osim prema Srbiji,BS Doboj Jug nema medjunarodnih linija osim prema Hrvatskoj da se spoje bilo bi bolje i jedim i drugim,jedni imaju autobusku i garazu drugi autobuse i linije.  ;D

goodman

Zahvaljujem vam na iscrpnim odgovorima. Bas me je to zanimalo posto sam se dugo godina s njima vozio. Imali su bas 'strava' autobuse itd. Uvijek su bili puncati do vrha, ondam je dosla ta njihova kriza, krntije pocele da voze itd. Npr. Jednom je padala kisa a autobus je unutra doslovce prokisnjavao, kapala je voda na sve strane, ljudi su doslovno kisobrane otvarali. S vremenom su svi putnici poceli da bjeze sa te linije Split-Doboj te su se preselili na Jelinaka i liniju Zadar-Usora. I dan danas je Bosnaexpres prazna tj.rijetko se tko vozi sa njima, nazalost putnici su se opekli u proslosti s njima i losim autobusima, pa nikako da vrate stare navike i ponovno putuju s njima. Tako da sada vrlo cesto na relaciji Doboj-Split voze samo kombi. Valjda ce ih krenit nabolje. Posto ti pise da si iz Doboja sigurno na radio Dzungli cujes njihove nove ucestale reklame, sada voze na relacijama Doboj-Split, Doboj-Rijeka putem Splita i Doboj-Rijeka putem Zagreba kao i Doboj-Zagreb te Doboj-Sarajevo. Nedavno sam bio u BIH pa sam se naslusao tih reklama.

mb0404

Citat: goodman  u Svibanj 21, 2009, 22:44:17
Zahvaljujem vam na iscrpnim odgovorima. Bas me je to zanimalo posto sam se dugo godina s njima vozio. Imali su bas 'strava' autobuse itd. Uvijek su bili puncati do vrha, ondam je dosla ta njihova kriza, krntije pocele da voze itd. Npr. Jednom je padala kisa a autobus je unutra doslovce prokisnjavao, kapala je voda na sve strane, ljudi su doslovno kisobrane otvarali. S vremenom su svi putnici poceli da bjeze sa te linije Split-Doboj te su se preselili na Jelinaka i liniju Zadar-Usora. I dan danas je Bosnaexpres prazna tj.rijetko se tko vozi sa njima, nazalost putnici su se opekli u proslosti s njima i losim autobusima, pa nikako da vrate stare navike i ponovno putuju s njima. Tako da sada vrlo cesto na relaciji Doboj-Split voze samo kombi. Valjda ce ih krenit nabolje. Posto ti pise da si iz Doboja sigurno na radio Dzungli cujes njihove nove ucestale reklame, sada voze na relacijama Doboj-Split, Doboj-Rijeka putem Splita i Doboj-Rijeka putem Zagreba kao i Doboj-Zagreb te Doboj-Sarajevo. Nedavno sam bio u BIH pa sam se naslusao tih reklama.
Hehe dzunglu mozes slusat skoro do Zagreba ako imas dobru antenu na autu :)
Znas kako ljudi koji su formirali BS Doboj jug radili su to sa srcem,isto ko kad ti grdais svoju kucu,ustvari to im je i bila prva firma i posle rata,jedini izovr prihoda,i ajmo reci druga ili treca kuca.Drugo opstina Doboj jug je bukvalno uslovila upravu da svi ljudi koji su iz Doboja ili Doboj juga a hoce i da rade moraju bit zaposleni pa ako nista drugo kao cistaci,jer u to vreme oni nisu imali radnika a uprava je primala svoje kadrove.Znam moj je komsija trazio posao i nije ga tu dpbio vec u Bosna turistu.Trece firmu Bosna turist drzao je ili i danas drzi sin od direktora BS Doboj jug.Svi autobusi u to vrijeme koji su se nalazili u Bosnaturistu bili su autobusi BS Doboj jug,mislim na autobuse Setra serije 100 i na MB 303,posto sam njih prije toga vidio sa natpisom BS Doboj Jug i turing semom,posle je Bosnaturist preuzeo tu semu samo sa svojim natpisom.Bosna turist je tad imao linije za Split i medjugradske po BiH.BS Doboj jug kao sto i sam kazes imao je dobre autobuse i dobre linije,sve je to bilo tako dok su radnici primali platu i bili zadovoljni.U kasnijim godinama nabavili su dva Irizara kad su dosli ovde u Doboj ljudi zinuli do poda ko kod nas tad takvih autobusa bilo nije ko danas sto nema Noge.2000 dok sam zivio na Tesanjci vidjo sam njihove autobuse na medjunarodnim polascima krcate putnicima,jer su tada imali dobre masine i dobru uslugu.Agonija nastaje kad se pocelo kupit vise nego sto se donosilo,kad je recimo za Split isla setra 215HD a za Zenicu skoro novi Jetliner ili Transliner,za Sarajevo dva ili 3 polaska a na svaki dvospratni bus ili Setra ili Neoplan koji su bili potpuno prazni,od Tesnja do Zenice ni jednog jedinog putnika osim mene,a jos je vozi linije oko podne ili iza podne kad treba da je puno.Pored toga jos su ih zajebavali manji prevoznici koji su sa losijim busevima po znatno nizim cjenama vozili,primjera radi BS za Tuzlu Drogmilera ili neku Setru a neki od prevoznika Setru serije 1 i to onu gradksu.Da sumiram da su radnici bili pazljiviji i rukovodstvo postenije danas bi bili jaci od Centrotransa i Transturista zajedno.Ako te jos nesto zanima pitaj,znam par ljudi koji su gore radili pa od njih mogu dobit informacije.

mate


busfan

Novost u voznom parku, Obradors u istoj kolor semi kao Noge

busfan

Evo i Obradorsa, prednja maska kao u Eurolinera. Moguce da je ex Cosmos


Tomek

Jel taj bio nekad kod Globtoura?

busfan

Citat: Tomek  u Lipanj 15, 2009, 13:46:01
Jel taj bio nekad kod Globtoura?
Ja pretpostavljam da je to ovaj od Cosmosa, a gdje je prije Cosmosa bio ne znam
http://www.autobusi.org/forum/index.php?topic=1825.0
Istu ovakvu masku ima,  ne bih rekao da je originalna ???

CroHerc

#69
Nevjerujem da je to taj , tko bi ga iz bjele boje farbao u ove boje ? .  To je vjerovatno uvoz iz neke europske firme koja ima ove boje .  ;)

erobuss

Ex ALSA, uvoz iz Španjolske kao i Noge

shef

Ovako izgleda prednja maska Obradorsa Ovi Royal u originalu:

http://img520.imageshack.us/i/1835212503071ca5.jpg/
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

busfan

Citat: erobuss  u Lipanj 15, 2009, 15:43:02
Ex ALSA, uvoz iz Španjolske kao i Noge

Na ovom od BE je ista maska kao na Cosmosu? Da li je nekad ugradjivana i takva ili se gazdi BE svidio dizajn ALSE ;)

mb0404

Znali se cijena,ljudi idu iz krajnosti u krajnost.Vozni park im je saren ko djetlic.Bolje da kupe jednu 315 nego ovo cudo.

erobuss

Citat: mb0404  u Lipanj 15, 2009, 23:36:55
Znali se cijena,ljudi idu iz krajnosti u krajnost.Vozni park im je saren ko djetlic.Bolje da kupe jednu 315 nego ovo cudo.

MB kojeg je Globtour imao prodao je među prvima, vjerojatno je imao neku manu.
Što se tiče BE najbitnije je da idu prema standardizaciji voznog parka, a u njihovom slučaju je to MB.