ATP Šibenik – povijest

Autor VISEON, Svibanj 12, 2013, 19:28:58

labudicaman

1066-2016

peron24

#196
Evo nekoliko vrijednih slika sa starog foruma našeg bivšeg forumaša Vedrobrzi snimljene starinskim mobitelom 05.01.2007 u ATP-ovoj garaži. Bio je to period kada je Autotransport bio u sastavu AP Varaždin. Nešto ranije 2003/04 Varaždinci su pojačali šibenski vozni park sa ukupno 20 vozila, 4 prigradska Steyra, zatim još 4 Steyr Volva, 9 gradskih Aabneri i 1 prigradski MAN Su 263, te 2 Eurobusa AV 120 za međugradske linije. Tada je još vozila većina TAM-ova iz druge polovice 80-tih, kao i većina gradsko-prigradskih Mercedesa i oba dva MAN-a SU 240. Na međugradskim linijama kojih je bilo puno više nego danas vozili su Eurobusevi i dvije od 3 Bove Future (treća je stradala 2004 kod Plitvica). Tamovi Avtomontaže 260 su polako prebacivani sa međugradskih na lokalne linije. Još je uvijek je prometovala famozna noćna linija Dubrovnik-Split-Šibenik-Plitvice-Zagreb i to naravno starom cestom.
ATP se pod okriljem Varaždinaca ponašao nonšalantno i prilično neodgovorno jer očito se mislilo da će sve njihove greške i propuste rješavati netko odozgo a oni će samo Varaždncima slati liste želja. Neki od kvalitetnih i dobrih autobusa su prije vremena završili u rashodu a neki su se ko fol obnavljali. Neki autobusi su imali sreću pa su prodani kao npr. Sanos S415 ŠI-549-BN koji je završio u Svilna transporti, zatim TAM 190 A 110T Avtomontaža ŠI-803-P koji je prodan kod Jagatića u Sisak a nakon toga kod Miljenka Rose u ZG gdje se i danas nalazi. Vjerovatno su prodani i 2 TAM-a 190 a 109T Avtomontaže ŠI-580-P i ŠI-585-P

Na ovoj slici vidimo niz rashodovanih autobusa
Prva slijeva je zelena Bova Futura iz 1986 od bivšeg Pepi toursa koja je završila u ATP-ovom rashodu budući da je i ATP ukupno imao 3 takve Bove Future. Pokraj nje se nalazi TAM Avtomontaža od AP Varaždin u bojama Touringa. Izgleda da to nije jedini varaždinski autobus koji je završio u ATP-ovoj garaži jer je tamo viđena još jedna bijela Avtomontaža 260 A 119T.
Treća je plava Avtomontaža 190 A 11L ŠI-852-AA koja je nekad razvozila radnike trgovačkog poduzeća "Šibenka".
Četvrti je rozi MB O305 ŠI-411-AE iz Hamburga (1982) koji je nekad imao reklamu Unicefa.
Ovo peto visoko rashodovano čudo neraspoznajem, a mislim da nije ništa od ATP-a
Šesti je kremasti MB O307 ŠI-596-Z iz 1979 (Herford) koji je bio u super stanju. Meštrima koji su ga rashodovali neka NIKAD ne bude mirna savjest  :P
Sedmo je nešto visoko međugradsko, možda Dubrava 1429S  ???
Osma je starija Dubrava ŠI-975-C
Deveti je MB O305 ŠI-904-AB iz 1982 (ex Wessel)
Deseti je TAM 190 A 109T  ŠI-306-A  (1984) koji je također pripadao TLM jer da je bio samo ATP-ov sigurno ne bi trajao više od 20 godina. Za njega sam mislio da je nekome prodan ali nažalost nije
Pokraj njega je TAM 190 A 11L iz 1984 koji je također nekad vozio radnike TLM
Ovo dalje više nemogu raspoznati zbog slabe rezolucije i udaljenosti




Avtomontaža

#197
A lijevo od Bove je MB O305 ŠI-422-AE(1982.) iz Hamburga, a između ŠI-596-Z i ovog visokog čuda je neka mečka iz Wiesbadena(ili ŠI-883-AB ili ŠI-973-AB ima stražnji desni bočni prozor, a lijevi se ne vidi). Popriličan broj Mercedesa O30x je prijevremeno otišlo u rashod(s obzirom da su prije odlaska u rashod bili u dosta dobrom stanju). Još se sjećam kad je početkom 2007. pokraj mene prošao ŠI-129-CZ(ŠI-418-AE). Zvučao je bolje od ZET-ovih kockica, a nedugo nakon toga je nestao sa ceste. Nedavno sam se sjetio da je ŠI-795-AM (vjerojatno jer je ŠI-746-AM imao bijeli krug unutar kojeg se nalazio ATP-ov grb) imao bijeli prostor za reklamu(između kotača i prozora), a mislim da je čak imao i reklamu(ako se dobro sjećam imao je nacrtane neke krugove unutar kojih je pisalo nešto vjerojatno na njemačkom). 2003. ili 2004. je postao potpuno kremasti (sa modrom crtom).

peron24

#198
Dosad nismo uspjeli utvrditi jedan podatak iz prošlosti, i to koji je autobus nažalost 2001 doživio stravičan sudar na magistrali prema Brodarici kada je poginuo jedan momak sa Šubićevca.
Opširnije o događaju u novinskom članku:
http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20010607/kronika92.htm
Dakle navodi se da je riječ o autobusu marke TAM koji je vozio radničku liniju za Solaris. Večernja linija oko 21 sat. Početkom 2000-tih dok još hotelsko naselje Solaris nije bilo privatizirano postojala je radnička linija sa polaskom u 21:30 sa Šubićevca. Vozio je najčešće zeleni MB O305 ŠI-641-AB koji je tijekom dana stalno vozio linju Tržnica-Šubićevac. U 21:05 bi otišao za Šubićevac, tu bi iskrcao rijetke putnike onda kod kuglane čekao polazak za Solaris u 21:30. Sjećam se da je na radiju povodom ove strašne nesreće javljeno da je autobus vozio za Brodaricu a ne za Solaris. Tada je na liniji tržnica-Brodarica stalno vozio narančasti TAM Avtomontaža ŠI-613-M, a zanimljivo da je taj bus nakon te nesreće nestao iz prometa i nije ga bilo jedno dva mjeseca. Mjenjao ga je gradski TAM Autokaroseria ŠI-112-BC. Međutim taj sudar je bio toliko jak tako da nema šanse da je ikakav autobus nakon te nesreće bio popravljen i vraćen u promet.
U to vrijeme nije nijedan TAM autobus nestao iz prometa. Sumnjao sam da je to možda TAM Autokaroserija 190 A 11P ŠI-265-Z koji je početkom 2000-tih vozio uglavnom kao rezervni autobus i nije bio često u prometu, međutim on je odjavljen tek 2003 ???
Prigradski TAM Avtomontaža ŠI-165-P je odjavljen prije 2001 tako da nije ni on, svi ostali TAM-ovi koji su bili aktivni 2001 vozili su i nakon ove nesreće, možda jedino TAM 260 A 120T ŠI-604-AF ali on kao turistički autobus teško da je vozio radnike za Solaris budući da je tadašnji ATP imao više od 50 gradsko-prigradskih autobusa, a međugradski TAM-ovi su tada još vozili na brojnim linijama za Split

peron24

#199
MAN NL 313 iz 1999 u vlasništvu firme IVB Innsbruck.  Bio je bijeli kada je 2011 stigao u šibenski Krka promet (ŠI-720-VB). Ubrzo je prebojan u narančasto. Nakon gubitka koncesije 2014 Krka promet je većinu svojih vozila prodao Čazmatransu, a u travnju 2017 ovaj je bus prebačen u ATP Šibenik (BJ-442-FZ) gbr.783
Photo by: Phototrans EU
Autor: Straszny
Snimljeno u travnju 2002 u Innsbrucku na Markplatzu
Link: http://phototrans.eu/14,262578,0,MAN_NL313_965.html

peron24

#200
Citelis ŠI-993-GH (#958) i ŠI-998-GH (#952)  dok su bili u Krakówu. #958. Proizvedeni 2008, u Šibenik stigli u rujnu 2016
Photo by: Phototrans EU
Snimljeno: Prva slika srpanj 2012, druga 2011
Autori: Kuki i eMCe


Paško

http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1477.0

Streckenbeschreibungen: Kroatien 07.07.2003



Für Hamburger gab es einen gewissen Wiedererkennungswert:
Ein Schnellbus der HHA in Šibenik.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Izvor: http://www.frankfurter-nahverkehrsforum.de/index.php?page=Thread&threadID=25683

17.06.2002.

ŠI-432-AE





ŠI-433-AE





Ovome su slikali samo reklamu pa nisu ni zapisali o kojem se radi, ali mi znamo da je to ŠI-388-AE:



Slike nisu dobre kvalitete (pogotovo za to godište), ali sve toliko stare su nam korisne.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Avtomontaža

Slike nisu neke, ali su zlata vrijedne. Što se tiče mečki iz Hamburga na stranici   http://www.hamburger-fuhrparklisten.de/? sam otkrio da su one tijekom boravka u Njemačkoj imale i još neke sheme bojanja i reklame. ŠI-432-AE je u početku bio ružičasto-kremasti s reklamama PRO für uns Hamburger i Branchenseiten, a zatim je dobio reklamu koju je nosio do kraja, ali je prvo imao žutu shemu s zelenom crtom pri dnu i nacrtanim ljudima koji pričaju na telefon, a onda onu sa cvijećem. ŠI-433-AE je u početku imao raznobojnu shemu i reklamu Lotto Toto (nacrtan čovjek koji se vozi u autu punom novca). ŠI-729-AE je u početku imao reklamu za Geers, a ŠI-411-AE je u svojim početcima bio ružičasto-kremasti s reklamom Boccaccio, a jedan period (vjerojatno između svjetlo-plave sheme i bijele s Unicef reklamom) je bio modro-sivi s reklamom za NDR (nacrtan morž i raznobojni trokuti).

gudelj

pozdrav ljudi, novi sam ovdje, bezveze sam guglao i nabasao na ovu temu, moj otac je naime 16 godina proveo iza volana transportovih buseva. Ovo je 433 slikan na kninskom kolodvoru cini mi se 2003 godine ili 2004 kada je pala ledena kisa i sve okovala. Inace vozio je navedene zute steyr, iako je bilo i takvih manova kakve i danas vidam u okolici siska i u slavoniji, a nakon toga je vozio sivi steyr sa motivom katedrale, volvov motor sa cini mi se blizu 400 konja, nikad nije bio zadovoljniji autobusom nego u toj steyr/volvo kombinaciji.
Bilo je tu i starih tamova i dubrava, pokoja bova itd, pozdrav ljudi i drago mi je sto sam nasao ovu temu. Bilo je uvijek anegdota oko transportovih buseva, paljenja po kninskoj buri, puknutih cijevi, guma, jastuka, blokiranih vrata i svega pomalo, pozdrav.

Shole

Svaka čast, i želim dobrodošlicu na forum

gudelj

Imamo i u obiteljskom albumu slika, prvom prilikom kad budem kod roditelja u kninu uploadati cu slike transportovih buseva, posebna sjecanja me vezu uz remene koji su pali sa remenica, i improvizacija da ne bi morala radiona dolaziti sa zelenim mercedes kombijem jer je ionako imala pune ruke posla, jednom smo vozili u trecoj brzini knin sibenik, bez rikverca, svega je bilo.

akzg22

Citat: TAM  u Travanj 28, 2014, 13:44:31
FAP Raketa Autotransporta Šibenik na liniji Beograd-Šibenik

Ne piše koji je ovo model

Slike stavio:Ante Mimi‎
Ni za ovog ne znam koji je model

Sliku stavila:Marijana Tomasović

Izvor:Facebook grupa Šibenik u fotografiji...jučer,danas,sutra
https://www.facebook.com/groups/450305598369792/?fref=ts

Slika 1.(najgornja slika) je vjerojatno OM Titano (Autokaroserija Zagreb), slika 2. je FAP 5GVF-U (Ikarus, Zemun), slika 3. je OM Orione (Autokaroserija Zagreb).

Paško

Citat: peron24  u Prosinac 22, 2016, 16:40:39
ŠI 196-35    TAM 170 A 11 T Avtomontaža   1976



Oliver Johe, AK Split, 1981.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Jedna od rijetkih slika šibenskih S415:



izvor: http://ships.forumcroatian.com
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!