Najave

Autor gaspa, Prosinac 02, 2007, 13:59:04

gaspa

(Kasno Marko na Kosovo stiže... ili - Dobro jutro, Margareta)

Ma, promocija je, čini mi se, bila 16.04. u 18 sati - čitao sam pozivnicu i odmah mislio alarmirati javnost, ali su me smuvali drugim stvarima, i tako je to propušteno

Tlimfocit

i baš ništa nije bilo u medijima?

busman

Pa zar mislite da bi takvo što prošlo neopaženo, bez medija?!

Ništa nije bilo 16.04. a bit će vrloooo vrloooo brzo s doooosta medija... ;)

421

22 travnja na ZV , ali samo za odabrane i medije.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

prote

živi bili pa vidili ali iz pouzdanih ijavascript:void(0);zvora mogu vam reći da se u šibenskoj dubravi pokušava napraviti  niskopodni gratski autobus maketa skoro gotova u omjeru 1:10 osobno sam je vidio. Izgleda da će raditi i šasiju koliko sam upućen :D :D :D

Shole

Daj bože čim više toga.  Živi bili pa vidjeli.  Al isto tako se nadam da je konačno prošlo vrijeme politike u biznisu i da ako se nešto i pokrene da će bit čisto na bazi kvalitete, a ne da šibenčani počnu recimo i proizvodit taj bus ali barba Luka, ili bilo koji drugi barba, počne gurat nekog svog rodijaka koji ima neku kvazi staklarnu pa u roku 6 mjeseci počnu padat stakla sa buseva.   Stakla su u ovom slučaju sinonim za sve što se ugrađuje u bus, samo sam dao primjerčić.

zlikowszky

Citat: gaspa  u Travanj 19, 2010, 09:12:28
(Kasno Marko na Kosovo stiže... ili - Dobro jutro, Margareta)

Ma, promocija je, čini mi se, bila 16.04. u 18 sati - čitao sam pozivnicu i odmah mislio alarmirati javnost, ali su me smuvali drugim stvarima, i tako je to propušteno

A gle ti njega, nema ga na podforumu mjesecima, ima informaciju, mudro šuti i onda Marko, Kosovo i Margareta ???.....

Od insidera ipak (valjda opravdano) očekujemo više ;)...Naravno, ne detalje :-X, ali blagovremenu i točnu informaciju o prezentaciji toliko čekanog busa....
Dosad si davao dobre informacije koje očito nisu naštetile razvoju i zahvalni smo na tome, ali ipak fali nešto...
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

prote

JA mislim da je došlo vrime da se počme proizvoditi u Hrvatskoj dosta je bilo uvoza svakojakih proizvoda.Molim Vas da mi odgovorite kakav je to Hrvatski proizvod od crobusa,kad 80 % proizvoda je kupljeno u Švedskoj.Znači opet kupujemo tuđe znanje , a prodajemo goli rad u bezcijenje.Koliko je poznato,u Šibeniku će se proizvoditi Bus od temelja do krova i upotrijebit će se Hrvatsko znanje,pa mi možemo onda isto kupovati goli rad kod nekog drugog,a prodati svoje znanje po visokoj cijeni i biti gazde. Već je poznat pogonski agregat,transmisija,prednji i zadnji pogonski mostovi.Da potkrijepim ovu tvrdnju,zamolio bih vas da pročitate članak Ivana Mahaleca u kojem je jako dobro opisao autobusnu industriju u Hrvatskoj.Taz Dubrava je konstruiran temeljem hrvatskog mozga od početka do kraja,a sada se pojavljuju tzv. konstruktori-trgovci koji žive od provizija i prodaje magle.Bitno istićem da šibenski bus-projekt je zapoćet prije pola godine i bit će gotov do kraja godine ili se neće nikada napraviti jer je to politika firme.Znam i ime firme ,ali ovog momenta ne smijem to govoriti.Koji to projekt se razrađuje tri godine.Ja mislim da Space shutle projekt je manje trajao.Konstruktora odnosno gazdu projekta osobno poznajem,pa Vam mogu objasniti da ima sličnu tematiku kao i gospodin Balog koji je konstruirao Dubravu.Nije to nikakav biznismen-tajkun nego samo jedan prosiječni hrvatski građanin.Čuo sam sa strane da je u kontaktu sa fakultetom strojarstva i brodogradnje - nekakav Buktenica.Kad bolje logikom sagledamo baš takvi ljudi mogu raditi takve projekte koji nisu opterećeni budalaštinama i koji se u javnosti rijetko pojavljuje.
Za vašu informaciju , gazda ovog projekta se vozi u osobnom vozilu vrijednosti dvije do tri tisuće eura,pa iz toga može se dosta zaključiti.Pokušat ću doči do slike ili nekakvog dizajna ako uspijem ili ću pokušati slikati maketu.Dodajem da gazda zabranjuje bilo kakav uvoz odnosno komponenti,a koje se mogu proizvoditi u Hrvatskoj.Bit će to stvarno orginalan Hrvatski proizvod.

Shole

Tim bolje ako čim više djelova bude hrvatsko, ali isto tako nemožeš reć ni A protiv Eurobusa koji je projektiran 1992. a i dan danas izgleda sasvim OK, a unutra baš i nije bilo sve hrvatsko. Od pogonskog agregata, šasije....

Nego, uvijek da ću to nekog pitat pa zaboravim (sorry a OT),  na kojim šasijama su rađene posljednje serije Dubrava, recimo D1438V iil one niske D1429S ?   FAP-ova podvozja su se koristila do početka rata, eventualno još koju godinu ako je bilo zaliha, ali za ove zadnje modele neznam.  Dal je to na O303 rađeno?

prote

Ne znam točno , morali bi pitati Buktenicu na fakultetu FSB.

Sonja

U 24 sata je objavljeno slijedece:

Auto grupa Zubak u četvrtak će predstaviti projekt hrvatskog autobusa Crobus, kojeg će uskoro početi serijski proizvoditi u Sesvetskom Kraljevcu. Buseve planiraju i izvoziti, rekao je Pavo Zubak za Večernji list. U proizvodnji će surađivati s tvrtkom Scania, a zaposliti će 400 ljudi, dok Zubak očekuje još 300 radnih mjesta kod kooperanata. Godišnje planiraju proizvesti 300 do 400 buseva. U projekt u prvoj fazi ulažu 120 milijuna kuna, a ukupna ulaganja će biti oko 300 milijuna.

http://www.24sata.hr/news/pavo-zubak-ce-u-tvornici-buseva-zaposliti-700-ljudi/169762/


Shole

Pametnije bi im bilo da se malo manje razbacuju brojkama.  Bit će zadovoljni ako proizvedu i uspiju prodat i dvadesetak buseva godišnje, a po ovoj njihovoj teoriji bi svaki dan jedan gotov bus trebao silazit sa trake.  Moš mislit.  A i ljudi će vjerovatno radit za 3000 kn ko u Pevecu pa će se svako malo izmjenjivat radna snaga

conecto

Takve brojke su moguće jedino uz izvoz, a kako to ide jednostavno vidimo i iz primjera domaćeg tramvaja koji još nije dobio nijedan inozemni natječaj. Europa ipak polako izlazi iz recesije, ali i dvorišta daleko renomiranijih proizvođača još su uvijek puna neprodanih buseva koja se sad s lagera mogu nabaviti povoljnije nego prije. A sad su još tu i jeftini Kinezi.
Osim toga, i veličina hale za proizvodnju mi je malo sumnjiva za toliki kapacitet proizvodnje dok je broj zaposlenih svakako sposoban to proizvesti (obično se u proizvodnji buseva poklapaju broj radnika i godišnja proizvodnja).
U svakom slučaju vrlo ambiciozno, valjda znaju što pričaju ??? Taj bi Crobus zaista morao biti nešto posebno i po povoljnoj cijeni ako misle to postići, ali Scania je svakako odlična osnova (samo što se u međuvremenu pojavio zaista privlačan i jeftin Touring kojeg radi kineski Higer).
Pričekajmo do sutra to čudo!
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

zlikowszky

Ptičica kaže da su DVA busa kompletirana za pokaz.
Uistinu, razbacivanje s brojkama i megalomanske najave ne koriste ničemu. Za ovakve najave treba dobro debelo istražiti tržište s realnim projekcijama a ne napuhanim pretpostavkama i paušalnim procjenama.
Da me ne bi krivo shvatili, jedva čekam bus(eve). Iako bude u početku vjerojatno jaaako puno uvezenih dijelova, valjda će se s vremenom iskristalizirati i domaći proizvođači koji će moći ponuditi konkurentan proizvod (i kvalitetom i cijenom, mada bi ja prije dao prednost kvaliteti, pogotovo ako se planira izvoz)
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

shef

Jesu li uopće provedena testiranja na cesti? Ako jesu, kako to da nitko nije vidio prototip? Ili su ga vozili po poligonu na Slunju?
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic