Globtour - rasprava i novosti (2)

Autor Tlimfocit, Ožujak 07, 2009, 18:44:06

elvis

i ja mislim da moze,dosta BiH agencija ugovara turisticke aranzmane za strance koji slijecu na aerodrome u Split,i Dubrovnik,i busevi iz BiH normalno dolaze po njih,ukrcavaju i voze prema planu...bez ikakvih problema

steyr1985

  Strani busevi mogu imati polazište iz RH  samo  prema onim državama iz kojih dolaze. To znači da prijevoznici iz  BIH pogotovo iz  Međugorja koji odlaze u RH ( Dubrovnik i Split ) mogu pokupiti putnike i voziti ih prema BIH.  Što se tiče Globtoura oni su posebna priča za njih  zakona nema jer oni se uvijek služe rupama u zakonu pa je i ovo jednostavno.  Pokupio putnike iz BIH u RH sa  Autobusom reg. oznakama RH  i onda naravno iz RH u Italiju sa ponovom istim busom RH reg. oznaka, naravno mora imati 2 putna lista.

Tlimfocit

#17
Citat: steyr1985  u Ožujak 10, 2009, 19:12:19
  Strani busevi mogu imati polazište iz RH  samo  prema onim državama iz kojih dolaze. To znači da prijevoznici iz  BIH pogotovo iz  Međugorja koji odlaze u RH ( Dubrovnik i Split ) mogu pokupiti putnike i voziti ih prema BIH.  Što se tiče Globtoura oni su posebna priča za njih  zakona nema jer oni se uvijek služe rupama u zakonu pa je i ovo jednostavno.  Pokupio putnike iz BIH u RH sa  Autobusom reg. oznakama RH  i onda naravno iz RH u Italiju sa ponovom istim busom RH reg. oznaka, naravno mora imati 2 putna lista.

to je druga stvar...ovako govorimo o slobodnom (povremenom) prijevozu koji se izvodi isključivo na 3 načina: bus prazan odlazi po putnike i pun se vraća na polazište, bus pun vozi putnike na odredište i prazan se vraća na polazište i bus vozi ISTE osobe do odredišta i natrag....ni u jednoj od 3 opcije nesmije se ostavljati putnike na usputnim stanicama osim uz pečat carine....
ukoliko je stvarno vozia bus na HR tablama onda je to izvedeno po principu da je ima polazište u Splitu, poša prazan po putnike i doveja ih u Split i onda po drugom putnom listu ih vozi u Italiju i po trećem ih vraća u BiH....dakle tu je sve po zakonu samo se vođa grupe mora mučit 3 puta ispisivat popis putnika :D
nadalje dragi STEYR molim te da ne brstiš bezveze protiv GLOBTOURa....veoma dobro znam kakvi su u GLOBTOURu šta se tiće POVREMENOG PRIJEVOZA jer sam i sam s njima ugovara prijevoz u 2 navrata.... ako neko pazi da sve bude po zakonu to su oni! neznam kakvi su na linijama al ovde je sve uredno i po zakonu! molim te nemoj napadat samo da napadaš...ovo nije forum za tvoje neinteligentne primjedbe ka ni za moje jednako glupe odgovore na njih....ako imaš šta pametno napisat napiši ili ako imaš konkretan dokaz za ovo o čemu pričamo onda molin te reci...
virujen da san upućeniji u ovaj vid prijevoza od tebe....

steyr1985

Najprije  kad si tako dobro upućen onda mi objasni dali oni smiju sa RH reg. pločicama vršiti prijevoz iz BIH u Italiju. Drugo dali po zakonu na ovoj već pomenutoj relaciji smiju imati 2 ili  više putnih listova. Meni je jako žao ako te vrijeđa ovo moje pisanje o ovoj temi ( neznam što sam loše napisao osim istine )  pa  bih te zamolio prilikom tvojih ( kako ti kažeš  glupih odgovora  ) da ipak budeš malo korektniji .

Tlimfocit

Citat: steyr1985  u Ožujak 10, 2009, 21:24:03
Najprije  kad si tako dobro upućen onda mi objasni dali oni smiju sa RH reg. pločicama vršiti prijevoz iz BIH u Italiju. Drugo dali po zakonu na ovoj već pomenutoj relaciji smiju imati 2 ili  više putnih listova. Meni je jako žao ako te vrijeđa ovo moje pisanje o ovoj temi ( neznam što sam loše napisao osim istine )  pa  bih te zamolio prilikom tvojih ( kako ti kažeš  glupih odgovora  ) da ipak budeš malo korektniji .

nesviđa mi se tvoj tom po kojem a priori tvrdiš da "za njih zakona nema"....ja ne krijem da je meni Globtour jedan od najdražih prijevoznika (prije svega iz subjektivnih razloga) ali ne tvrdim da su ostali loši niti da je on idealan....daleko od toga....

formalno-pravno sve štima po putnim listovima...
1. putni list: Split-Čitluk (bus prazan do gore, pun nazad)
2. putni list: Split-Rim-Split (bus pun u oba smjera)
3. putni list: Split-Čitluk (busa pun do gore prazan nazad)

dakle sve štima....ne bi bilo moguće napisat da je početna točka bilo kojeg putnog lista Čitluk ili neki grad van RH (tako nalaže međunarodni pravilnik INTERBUS)....ovdje je baza u tome da su formalno putnici dovedeni iz Čitluka u Split, "slučajno" ih isti bus vozi u Italiju i "slučajno" ih isti bus vraća kući....čisto ko suza...
također, nije moguća situacija da naprimjer bus iz BiH vozi prijevoz iz RH u Italiju jer nemože to pokrit putnim listovima jer već za prvi putni list nema pokriće jer nemože prazan prijeći granicu (bilokoju) osim po posebnoj dozvoli, a ako je i ima nemože napisati početnu točku recimo Split....dakle obrnut slučaj nije moguć....
moguće bi hipotetski bilo da bus iz BiH dolazi po putnike u Split, vozi ih do Čitluka i odatle piše novi putni list do neke destinacije (Mađarska, BiH ili čak RH) i na kraju piše povratni putni list...ali mora proć preko matične zemlje...
viruj mi nijedan se prijevoznik ne želi zezat sa Interbusom (putnim listovima) jer su kazne očajne....

steyr1985

E pa legendo moja pa ti sada tu sam sebe potopi . Znači nebi bilo moguće napisat početna točka Čitluk  via Rim jer se to kosi sa  pravilnikom Interbus kako si sam i napisao.   U stvari početna točka i jest Čitluk  via Rim  i sada mi reci zašto se ljutiš kada ja pišem da za njih zakona nema i da se oni služe rupama u zakonu kada u biti i to sam znaš i to si točno napisao.  Još jedna stvar  putni list broj 1 Split - Čitluk  mislim isto tako da ne može proć jer ide prazan i tu mu treba dozvola kako si napisao za BH prijevoznike ( prednost Globtoura je da ima stacionirane buseve RH reg. oznaka u Hercegovini).  Molio bih te da mi još odgovoriš eto pošto vidim da dobo poznaš ovu tematiku da li na jenom organiziranom putovanju ( kao što je ovo ) prilikom prelaska granica smiješ imati dva putna lista i dali ih smiješ obadva pokazati na granici službenicima koji ovjeravaju te putne listove i molim te da mi objasniš pojam KABOTAŽA. 
Unaprijed hvala!

Tlimfocit

Citat: steyr1985  u Ožujak 11, 2009, 22:43:34
E pa legendo moja pa ti sada tu sam sebe potopi . Znači nebi bilo moguće napisat početna točka Čitluk  via Rim jer se to kosi sa  pravilnikom Interbus kako si sam i napisao.   U stvari početna točka i jest Čitluk  via Rim  i sada mi reci zašto se ljutiš kada ja pišem da za njih zakona nema i da se oni služe rupama u zakonu kada u biti i to sam znaš i to si točno napisao.  Još jedna stvar  putni list broj 1 Split - Čitluk  mislim isto tako da ne može proć jer ide prazan i tu mu treba dozvola kako si napisao za BH prijevoznike ( prednost Globtoura je da ima stacionirane buseve RH reg. oznaka u Hercegovini).  Molio bih te da mi još odgovoriš eto pošto vidim da dobo poznaš ovu tematiku da li na jenom organiziranom putovanju ( kao što je ovo ) prilikom prelaska granica smiješ imati dva putna lista i dali ih smiješ obadva pokazati na granici službenicima koji ovjeravaju te putne listove i molim te da mi objasniš pojam KABOTAŽA. 
Unaprijed hvala!

ajmo ispočetka:
-međunarodni pravilnik interbus dopušta 3 (riječima: TRI) oblika prijevoza putnika pod nazivom POVREMENI (SLOBODNI) PRIJEVOZ i to:
1.bus kreće PRAZAN sa polazišta, na odredištu kupi putnike i PUN se vraća
2.bus kreće PUN sa polazišta, na odredištu iskrcava putnike i PRAZAN se vraća
3. bus je cijelo vrijeme PUN, i to u smjeru polazište-odredište i odredište-polazište kao i na svim međurelacijama (ovaj oblik dozvoljava i međudestinacije primjerice kad vodim ekskurziju u Češku onda naslovim putni list Split-Prag, a u mreži gdje je to predviđeno pišem izlete iz Praga primjerice Prag-Kutna Hora, Prag-Karlštejn, Prag-Plzen i slično)

situacija koja je jedina moguća ako (ali samo ako) je vozija bus na HR tablama jest:

1.putni list Split-Čitluk (dakle bus ide prazan, kupi putnike u Čitluku i vraća se pun u Split) - primijeti da u Splitu završava prvi putni list i da su putnici po njemu završili putovanje
2.putni list Split-Rim (bus ide pun u oba smjera) - primijeti da u Splitu počinje i završava taj putni list i da su putnici po njemu završili putovanje
3.putni list Split-Čitluk (bus ide pun do Čitluka, tamo iskrcava putnike i vraća se u Split) - primijeti da u Splitu završava taj putni list...

nikakvih nepravilnosti nema jer nema presjecanja putnih listova (dakle nikad nije više od jednog putnog lista otvoreno) tj. 2. počinje kad završava 1. i 3. počinje kad završava 2.....
početna točka nikako nemože bit Čitluk (ako je bus na RH tablama) jer u startu je greška (naime nemože bit početna točka u stranoj zemlji)....dakle primjećuješ da ne postoje dva OTVORENA putna lista, već JEDAN OTVORENI i bezbroj zatvrenih koji se nalaze u knjižici u koju se upisuju putni listovi (virujen da znaš da je to u RH zelena knjiga sa 100 stranica na koje se može napisati 50 putnih listova [piše se naime u dva primjerka], a da je to bus BiH tabli onda bi ima samo JEDAN papir jer koliko ja znam u BiH nema knjige putnih listova već se izdaju za svako putovanje)....ali sama bit je ista....
kad sam govoria o busu u rečenicama "također, nije moguća situacija da naprimjer bus iz BiH vozi prijevoz iz RH u Italiju jer nemože to pokrit putnim listovima jer već za prvi putni list nema pokriće jer nemože prazan prijeći granicu (bilokoju) osim po posebnoj dozvoli, a ako je i ima nemože napisati početnu točku recimo Split....dakle obrnut slučaj nije moguć....
moguće bi hipotetski bilo da bus iz BiH dolazi po putnike u Split, vozi ih do Čitluka i odatle piše novi putni list do neke destinacije (Mađarska, BiH ili čak RH) i na kraju piše povratni putni list...
" možda nisam bia dovoljno jasan pa naglasija da govorim o busu na BiH tablama....da napiše prvi putni list Čitluk-Split i vozi putnike iz Splita u Rim onda bi ima dva otvorena putna lista (Čitluk-Split u Split-Rim),,,

tu nisu u pitanju rupe u zakonu nego jednostavno DOZVOLJENI i NEDOZVOLJENI oblici prijevoza....da su to "rupe" onda ne bi nikako bilo moguće primjerice prevest turiste s kruzera  iz Dubrovnika u Međugorje u hotel i iz tog hotela ih vodit na izlete po BiH i po RH i kasnije ih vratit u Dubrovnik na kruzer ili u Ljubljanu na aerodrom....pišu se putni listovi odvojeno za prijevoz do hotela (bus prazan do DU i pun nazad), zasebni listovi za svaki IZLET (iako se u praksi ne pišu putni listovi za jednodnevne ture koje su unutar matične države) i poseban putni list kad ih se vraća na kruzer ili vodi u Ljubljanu na avion...dakle to ti je slučaj iz života...primijeti da je tu u pitanju bus isključivo na BiH registracijama....i to rade razne firme iz BiH ne samo globtour....
GLOBTOUR nikako ne smije imati buseve na RH tablama u stacionaru u BiH....i on ih formalno nema to su buevi PANORAMABUSa iz Zagreba sa registracijom u Zagrebu...naravno da se oni servisiraju u garaži u Međugorju, ali oni jako teško ulaze u BiH bez da voze liniju ili bez da imaju putni list za POVREMENI PRIJEVOZ (primjerice kad sam dolazia ovo lito sa njihovim JOE WALSH busom iz Splita u Međugorje uredno je bia ispunjen putni list u kojem sam ja i mojih dvoje kolega bili napisani kao putnici, a bus se sutradan prazan vratio u Split)...tu sve štima jer smo mi i formalno a i realno bili putnici...

KABOTAŽA je pravnički pojam kojim se označava prijevoz putnika unutar države busem stranih regstracija...to je u RH i BiH gotovo nemoguće (dakle govorim o tome da imamo bus BiH tabli i da on ima na putnom listu polazište Dubrovnik a odredište Pulu primjerice)...kabotaža je moguća pod posebnim uvjetima i dozvolama...no u Europskoj uniji dozvoljava se primjerice Njemcima da obavljaju takav prijevoz u Francuskoj tj. liberalizira se tržište prijevoza putnika....

nikako mi ne smeta kad nekome nešto nije jasno (i meni je dosta toga nejasno), al mi jako smeta kad pišeš da za njih zakona nema... ima ga i te kako.... naravno da ima stvari koje su suprotno sa zakonon (nije nikakva isprika da rečen da niko nije čist) i te stvari treba minjat ali nemožeš tek tako napadat i osuđivat i proglašavat nezakonitim nešto šta je urađeno po MEĐUNARODNIM zakonima i pravilima....nema tu rupa i jama u zakonima jer je sve jednoznačno uređeno....zar ti stvarno misliš da bi Talijani pustili bus u Schengen da nema interbus-putne listove čiste ko suza? sigurno barem jedan od Čitlučana ima BiH putovnicu (koje odma detaljno provjeravaju) , a svi imaju prebivalište u BiH (koja je nažalost još uvik zemlja čije se stanovnike deseterostruko provjerava na granicama)....tako da i da nije nešto u redu sa interbusevima ne bi taj bus dalje od Carinskog gata u Splitu....

veoma lako ovo mogu provjerit kad bus dođe u Split....mislin da barba Goranu (koji inače duži taj bus kojim su navodno otišli u Rim) neće bit teško ponit i putnu listu kad sidnemo popit piće pa ću te izvjestit detalno da ti ne bi bia u nekoj zabludi...
ako ima još nejasnoća predlažen da otovriš novu temu pod RAZNO i da tamo porpičamo....

maher03

MaHer03

Tlimfocit

kolega TOMAZY obavještava da se u ponediljak ide u Beč po nove buseve....po običaju on će imat exkluzivne slike novih buseva....bit će iznenađenja....

susjed

previse pricate. nije ni bajno ali nije ni tako lose. pohvale za buseve imaju jedan od boljih voznih parkova na ovom podruciju europe

Tlimfocit

novi busevi su na putu iz Beča prema Međugorju....trenutno su oko Tuzle.....radi se o VOLVO 9700.....više informacija i slika večeras i sutra od kolege TOMAZYa koji me i obavijestija o ovome....
svaka čast GLOBTOUR.....

TOMAZY

konačno!!!!!!Večeras je u krug Globtour-a stiglo 5 novih buseva VOLVO 9700 od ukupno 8 novih buseva ;)2 busa su ostala u Zagrebu,a jedan bus je otisao u Švicarsku,on će voziti liniju Split-Zurich :) :)Sutra stizu slike novih buseva na forum!Toliko od mene ;)

TOMAZY

zaboravio sam naglasiti,jedan od novih buseva ce ici Mix Commerc-u iz Bihaća ;)

Tlimfocit

Citat: erobuss  u Ožujak 26, 2009, 08:19:20
KAPA DO PODA ZA GLOBTOUR!!!

Znači u ovoj seriji stiglo je sveukupno 8 komada?  8)

Bilo je govora da stiže 10...

očito kriva informacija :D :D
dakkle od 8 jedan je otiša u švicarsku (opet slična situacija ka sa onin bijelin SIDERALON koji je otiša u ALSU), dva su ostala u panoramabusu, 4 otišla u globtour a 1 u mixcommerce....bar koliko san ja to svatija....vjerojatno je ovo samo prva serija nabavke (nagađam).....

CroHerc

Čini se da su osim na farbanju štedili i na ratkapama .

Autobusi su odlični , iako su meni ljepši stari Siderali .

Ali ovi su vjerovatno puno kvaitetni i skuplji .  ;)