Irisbus Citelis CNG (2)

Autor Spiker, Listopad 06, 2011, 22:55:01

Spiker

Citelis kao Citelis.
Za mišljenje o citeliscu, pozovi na kavu dečke iz benusija koji su ih radili dok su bili pod jamstvom.
A razlika diesel-cng; cng motor je dosta nepouzdaniji od diesela.
Ipak je to otto motor.
Stalno trokira, ne radi dobo neki cilindar i slično.
Čuo sam da imaju dosta problema sa svječicama, nekim konektorima za svječice jer su one duboko ugrađene i sl.
Ti konektori i svječice stalno rade probleme pa neki cilidar ne radi dobro a to se na ionako slabijem cng motoru jako osjeti.
Još kad se klima uključi...
Vidi malo prijašnje postove pa ćeš naći komentare vozača.
Ali, nakon nekog vremena, navikne se čovjek i na to.

Spiker

Citat: monshishi  u Listopad 20, 2011, 23:01:41
Ima kvarove pa i na MB i MAN koje odpravljamo i za koje vozači nikada ne znajo, da uopšte postoje, a so puno skuplije za uklanjanje nego vratica za plin.-------Problem je što se ne može startati motor dok vratašca nisu zatvorena. To je vozačima radilo problem. A i u plinari ze žale jer se plinski ventil mora zatvoriti nakon punjenja, a to kroz taj mali otvor nije lako napraviti, tako da moraju dizati cijelu haubu motora da zatvore ventil plina, a hauba je jako teška... pa onda tko to treba napraviti; ZET-ov vozač koji je dovezao autobus na punjenje ili djelatnik na punionici...

Na našim Irisbusi vratica imajo magnetno varovalo (zatič), tako, da se zaista ne bih mogla nikakvo samodejno otvarati. Ne znam imati li vi i ovakvo rješeno. Vaši busi so bili rađeni u Italiji, a naši na Češkom.---------Mislim da Citelis ne radi u Češkoj.  Provjeri u papirima zemlju proizvodnje. Mislim da su to francuzi koji su bili u Češkoj na završnoj doradi.

Servis čemo raditi sami u našoj firmi, jer nije to ništa tako posebno što ne bih mogli raditi sami. Imamo ugovor za servisiranje Irisbusa kod nas.----Servis, to je O.K. Ali kvarovi? Kako znate, na svim autobusima postoje stvari koje nisu opisane niti u knjigama koje često nisu cjelovite i tu nastaju problemi za koje samo majstori znaju.

... tako, da nam francuzi sprogramirajo softver, a se onda napravi upload na busu.
E, to treba dočekati. Znam da su u Puli čekali neke software jako duuugo..





monshishi

#32
Citat: Spiker  u Listopad 22, 2011, 08:26:17
-------Problem je što se ne može startati motor dok vratašca nisu zatvorena. To je vozačima radilo problem. A i u plinari ze žale jer se plinski ventil mora zatvoriti nakon punjenja, a to kroz taj mali otvor nije lako napraviti, tako da moraju dizati cijelu haubu motora da zatvore ventil plina, a hauba je jako teška... pa onda tko to treba napraviti; ZET-ov vozač koji je dovezao autobus na punjenje ili djelatnik na punionici...

Uopče sada ništa više ne razumijem koji problem imate sa vrataščama? Zadnja desna vratašča gdje se puni plin treba da bude zatvoren, jasno. Ali kao sam več kazao ima vratašča elektromagnetno varovalko koja zablokira otvaranja ovih vratic.  Ali sada nemate ovu varovalo ali se kod vas otvarajo vrata i je ova varovalka u okvari???

Zadnju hauba kod nas uopšte nije teška i ne znam, da bih mi imali zbog toga bili koji problem. Veoma lako se digne otvara-zatvara ventil in zatvori haubo, uopšte nikakav posao, koji bi bio teško uraditi.
Citat:Mislim da Citelis ne radi u Češkoj.  Provjeri u papirima zemlju proizvodnje. Mislim da su to francuzi koji su bili u Češkoj na završnoj doradi.

Pa nismo se sasvim razumjeli. Ja nabavljam buseve, što znači, da idem u fabrike Irisbusa, MB, Kutsenits,...gdje sa inženirima dogovaramo detajle šta se tiče busa.  A Irisbus radi solo CNG Citelis u Vysoke Myto na Češkom. Novi direktor Irisbusa želi, da sada sve fabrike Irisbusa počne raditi sve buseve.

A busevi se uopšte radijo samo u jednoj fabriki do kraja. Jedini večji sustav koji Irisbus radi samo u Franciji je streha, jer imajo samo francuzi robot za izdelavo strehe, koji je jako skup. Ali jeste Irisbus francuski bus i se sve vodi iz Francije. Inženiri so došli iz francuske u fabriku u Vysoke Myto. Pa i novi program za softver se radi u Franciji.

Citat:Servis, to je O.K. Ali kvarovi? Kako znate, na svim autobusima postoje stvari koje nisu opisane niti u knjigama koje često nisu cjelovite i tu nastaju problemi za koje samo majstori znaju.

Pa mislio sam i okvare u okviru garancije. Več smo imali predavanja za posebnosti plinskog busa, a ako nešto ne bih znali popraviti onda čemo pitati Irisbus. Ali uopšte bus nije nešto posebno drugčije od dizelaša, da ne bih mogli sami tega raditi. Ako možeš sam uklanjati okvare u roku garancije to je puno bolje, jer se od početka učiš i spoznavaš gdje dođe do kake okvare i je bus u cjeloti bolje servisiran. Ako ga sam popravljaš, onda je i mnogo laže odpraviti one hibe u roku garancije, koje se ne vidijo na prvi pogled, koji uradni serviser ne bih sam od sebe odpravio.

Citat:E, to treba dočekati. Znam da su u Puli čekali neke software jako duuugo..

Pa u ZET-u čekajo dvije godine na softver??? Ako niko ništa ne kaže onda čete čekati još dest godina. Treba samo nekdo kod vas da kaže, da se želi da se avtomatsko aktivira postajna kočnica sa otvaranjem vrat, a to se može uraditi u minimalnom času, što znači u roku jednog tjedna.

Ivan

#33
Ma joj, opet se mora nać netko da popljuje na Citelisu sve što se može samo zato jer nije još jedan bajni Nijemac.

Zadnjim Citarima su pucali blokovi motora (a prvoj seriji dobrano klapa i raspada baš svaki dio koji može klapati, da ne nabrajam sad još sve ostalo) pa se malo tko zgraža, a Citelisima se traže gluposti poput vratašaca na haubi i stalno netko mora likovati čim se nešto pokvari, a ja nisam baš viđao pokvarene ni kad su stalno bili u prometu...


Na Citelisima ne valja ono što je ZET unatoč ogromnom proračunu za zadnju nabavku krivo naručio (i u vozačkom i u putničkom prostoru, iako tu vidim samo neugodnosti, ne ozbiljne nedostatke) jer u drugim gradovima voze puno bolje opremljeni Citelisi, i ono što ZET ne zna ili ne želi prijaviti ili utjerati od distributera (tužbom ili kako već), a mislim da otprilike znamo da Zagrebačkim holdingom vlada nesposobnost, dezorganizacija i favoriziranje (ovdje možda distributera koji je dobio posao a nije odmah bio sposoban organizirati mrežu)...

Uostalom, o onome što velebni Holding radi najbolje govori činjenica da, uz nesposobnost da se u preko dvije godine napravi relativno jednostavna punionica, nije moglo plaćati plin Holdingovoj vlastitoj plinari, ali moglo se plaćati vanjskim dobavljačima za diesel dok se rade ozbiljni troškovi na prekoračenju dogovorenog leasinga i dodatnom održavanju starijih autobusa... ::| Još samo čekam da prođe osam godina pa da apsurd dođe do vrhunca, jer tad autobusi ne pripadaju Holdingu nego samo dobiva pravo prvokupa, kad Citelisi ispadnu skuplji za otkup zbog manje kilometraže... ::|


...
Zagrebački Citelisi su napravljeni u Italiji, inače.

monshishi

Citat: Spiker  u Listopad 22, 2011, 08:26:17
...tako da moraju dizati cijelu haubu motora da zatvore ventil plina, a hauba je jako teška...
A, sad znam gdje imate težave. Upravo ste nabavili buse sa enodelno motorno haubo, gdje se istočasno otvara (vertikalno diže) zadnji ljevi i desni del.

Ja sam uzeo "klasično" haubo, gdje se diže samo zadnji del haube na isti način kao na primer kod MAN-a. Tako da je u konačnom otvorenem položaju hauba horizontalno postavljena.  A ljevi i desni zadnji del se otvara kao vrata od omare.



tramvajac 92

@monshishi Ovo te zadnje nisam baš najbolje razumio, pa ako ti ne bi bio problem da postaviš sliku, kako je to rješeno kod vaših buseva.

Spiker

Citat: Ivan  u Listopad 22, 2011, 13:51:21
Ma joj, opet se mora nać netko da popljuje na Citelisu sve što se može samo zato jer nije još jedan bajni Nijemac.
Nije stvar u autobusu kao nesavršenom stroju nego o brzini popravljanja i otklanjanja propusta. Ovdje se stalno vrte isti problemi. Trokira. Nema snage. Klima ne radi. Cukaju. Kada kiša pada, mokri su. Curi voda...


Na Citelisima ne valja ono što je ZET unatoč ogromnom proračunu za zadnju nabavku krivo naručio (i u vozačkom i u putničkom prostoru, iako tu vidim samo neugodnosti, ne ozbiljne nedostatke) jer u drugim gradovima voze puno bolje opremljeni Citelisi, i ono što ZET ne zna ili ne želi prijaviti ili utjerati od distributera (tužbom ili kako već), a mislim da otprilike znamo da Zagrebačkim holdingom vlada nesposobnost, dezorganizacija i favoriziranje (ovdje možda distributera koji je dobio posao a nije odmah bio sposoban organizirati mrežu)...
O Kojim sad nedostatcima govorimo? A to što su se nadali da će dečki iz Fažane popravljati Citelise po Zagrebu... Dok s enije nešto počelo raditi po tome u APD. O tome se može govoriti i vidjeti ozbiljnost. Ali, postoji ugovor.?!? Samo treba voziti. Na kraju napisati ako ima primjedbi. Ne kužim tko tu "šteka". Ili, sve ovo rećeno nema smisla i nije istina.

Uostalom, o onome što velebni Holding radi najbolje govori činjenica da, uz nesposobnost da se u preko dvije godine napravi relativno jednostavna punionica, nije moglo plaćati plin Holdingovoj vlastitoj plinari, ali moglo se plaćati vanjskim dobavljačima za diesel dok se rade ozbiljni troškovi na prekoračenju dogovorenog leasinga i dodatnom održavanju starijih autobusa... ::| Još samo čekam da prođe osam godina pa da apsurd dođe do vrhunca, jer tad autobusi ne pripadaju Holdingu nego samo dobiva pravo prvokupa, kad Citelisi ispadnu skuplji za otkup zbog manje kilometraže... ::|
To je to!


Spiker

#37
Citat: monshishi  u Listopad 22, 2011, 15:30:37
Citat: Spiker  u Listopad 22, 2011, 08:26:17
...tako da moraju dizati cijelu haubu motora da zatvore ventil plina, a hauba je jako teška...
A, sad znam gdje imate težave. Upravo ste nabavili buse sa enodelno motorno haubo, gdje se istočasno otvara (vertikalno diže) zadnji ljevi i desni del.

Ja sam uzeo "klasično" haubo, gdje se diže samo zadnji del haube na isti način kao na primer kod MAN-a. Tako da je u konačnom otvorenem položaju hauba horizontalno postavljena.  A ljevi i desni zadnji del se otvara kao vrata od omare.
Bravo! Mudra odluka! Makar Irisbusovci stalno govore kako je ova ogromna hauba prednost.



Spiker

Danas sam vidio da ih je dosta izašlo u promet.
Inaće nisu vozili vikendom.
Dakle, punionica je počela malo jaće puniti.?

Inaće, vozači jako hvale kočnice Citelisa.
Hvale i usporavanje ZF mjenjača. Pogotovo pri manjim brzinama. Drži "skoro dok se ne zaustavi".
Kakva su iskustva sa Voith mjenjačem? U Ljubljani je Voith? U Puli je ZF?
Također, svi hvale čarobnu tipku koja omogućuje da se vrata zatvore unatoć problemu na vratima (putnik i sl.)

conecto

Citelis se počeo proizvoditi u Češkoj prošle jeseni. Dok je ZET nabavljao svoje Citelise nisu se tamo proizvodili pa su naši iz Italije.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

monshishi

#40
Citat: Spiker  u Listopad 22, 2011, 17:08:42
Kakva su iskustva sa Voith mjenjačem? U Ljubljani je Voith? U Puli je ZF?
Također, svi hvale čarobnu tipku koja omogućuje da se vrata zatvore unatoć problemu na vratima (putnik i sl.)
Ako je moguče, mi uvjek uzmemo VOITH menjač jer ga možemo sami servisirati jer smo uradni serviser za VOTH, za ZF smo odvisni od tujih kompanija, pa imamo sada zbog toga ozbiljne težave, kad nemac treba mjesec dana da otklanja napako na ZF menjaču. A za kompenzaciju nam sada besplatno ugrađujejo TopoDyn softver na nabavku 11 MB Citara gdje smo morali uzeti ZF menjač.

Bit če to naš prvi VOITH sa Sensotop kombinacijo.

Vjerovatno misliš tipko s kojo možeš anulirati senzor iznad vratima, tako da možeš zatvoriti vrati ionako negdo stoji ispod njima???
Ja to funkcijo uvjek vežem direktno na taster vrat. Pa i Irisbus htijo nam staviti ovo dodatno tipko, a imamo sad to uređeno preko tasterjev vrat. Kad ga držiš stisnutu negdje 3 sekunda, onda se avtomatsko anulira senzor vrat i ona se zatvarajo jer još uvjek ostane varovanje preko tlačnega senzorja u gumi vrat.

Pa pogotovo imate ovakvo rješenje i kod vaših MAN Lions City. Tamo možete i preko tasterjev vrat resitirati varnostni ventil iznad vratima kad ga neki putnik aktivira. Irisbus i MB imata ovo funkcijo vezano na dodatan taster.

Citat: conecto  u Travanj 16, 2009, 07:59:57
Problema s homologacijom je defintivno bilo i to upravo sa sigurnosnim tasterima i automatskim zatvaranjem vrata.
conecto, kakve probleme ste imali sa ovim tasterima?

Spiker

Citat: STIB  u Travanj 29, 2009, 21:30:00
Nisam se uspio voziti uzbrdo, ali sam napravio dvije slike.
Displej ne radi (ništa novo  ::|),
a na drugoj slici se dobro vidi da je poklopac za plin  otvoren...  ???



A kad je poklopac za plin otvoren, nemože se paliti motor.
To često odlazi. Zato moramo poklopac, kad se pokvari brava,  lijepiti sa ljepilom. A i smotani papir pomaže.

sokre

Citat: Spiker  u Listopad 23, 2011, 20:47:33
A kad je poklopac za plin otvoren, nemože se paliti motor.
To često odlazi. Zato moramo poklopac, kad se pokvari brava,  lijepiti sa ljepilom. A i smotani papir pomaže.

Što znači kada je motor upaljen, poklopčić se može otvarati bez problema?

Zna li servis za ovaj problem?

Spiker

Da, servis je prepoznao taj problem.
I, od strane vozaša i ZET prometnika ispisuju se pirjeve kvara i to se popravlja.
Ali, nije kvalitetno napravleno i stalno se, ponavljano , kvari.
Nema uatobusa na kojem se nije po više puta to popravljalo.
I danas sam poršetavši parkingom u APD vidi da ih mnogo ima tragove ljepila kako su si vozači pomagali na putu.

Sistem radi tako da imaju senzor otvorenosti vratašca. Ako su otvorena, ne dozvoljava stratnje motora.  Ako se zatvore ili samo pritore i motor se upali, kasnije se ona u vožnji otvaraju ali autobus vozi normalno.
To je jedna od serijskih grešaka.

Također, mnogima više puta odlaze gumene manžetne na prijelazu osovine volana ispod poda. Točno u gumi se nalazi križ volana i podere gumu.
Ali, kad ti se guma uglavi u zglob i to baš kad ti motaš u zavoju....
Ako ne reagiraš brzo, možeš napraviti nesreću.

I na svima su se vrata vozačke kabine objesila.
Brave na tim vratima se raspale. Teško ih je zatvoriti i sve klapa.
I one rampe za prolaz putnika nakon prvih vrata. Pa to se stalno kvari. Pucaju zglobovi i ne vraćaju se rampe.

Pored toga, na mnogima se čuje zujanje sa desne strane zadnjeg kraja.
Serviseri kažu da nema niti jednoga da nisu promijenili ležaj remenice za klimu.
I to je baš sad izraženo kad su kvačila klima remenica isključena pa sve zuji, zviždi...

Scarface

Prvi put vidim da su plinaši i subotom na 215, i to 2 zglobnjaka. Sve ih je više u prometu zadnjih par dana, izgleda do dolaze bolja vremena za njih  ;D