Liburnija – fotografije, 2007. – 2022.

Autor markost, Studeni 30, 2007, 19:56:53

peron24

#240
Za slike Liburnijinih autobusa tradicionalno su zaslužni Riječani,Šibenčani,Zagrepčani itd.  ;D

Za početak novitet: Setra 417 UL ZD-639-JB, inače prva Setra u voznom parku

U Regiu #514 sam išao za Škabrnju, odličan autobus, pogodan i za duže linije

Jedini Isuzu Turquoise #795 iz 2003, vozi za aerodrom Zemunik

MAN Lion's Comfort #501, nekad vozio u Karlsruheu

Noge Touring Star #874 iz 1998



peron24

#241
Dugački MAN Lion's City LL #509 često vozi za Pakoštane

Irisbus Iveco Arway #401 ex M-Profil Zabok

MB Integro #565, plava nijansa je baš pogodak

MAN Lion's Regio #512

peron24

#242
Citaro #240 sa novom reklamom

Citaro #239, vozio u Hamburgu, zatim Istočnoj Njemačkoj, pa onda preko Poleta Vinkovci stigao u ZD zajedno sa #238 i #237

Citaro #238 sa modernijom shemom

Citaro #251



peron24

#243
Slike od prošlog mjeseca:

Citaro #247

Citaro #244 sa reklamom Polleo sport

Regio #507 doveo mlade sportaše na natjecanje u Šibenik

Citaro #245 sa reklamom Deichmann



peron24

Nastavak slika od 17.11.2016

Integro #564

Citaro #243 na četvorki, Poluotok-Crno

Citaro #242 na dvici, Poluotok-kolodvor

Stariji Citaro #233 uvezen 2001 iz Züricha na novoj liniji broj 9 Kolodvor- luka Gaženica

peron24

#245
Kockica O405NÜ #809

Citaro #250

Citaro #248

Regio #510

Tomek

Danas u Vukovaru:
402

875

sibencan

#402 sprijeda, 809 obnovljen i Citaro C2 u akciji
1997 - 2017

sibencan

241, 252, 502, 509, 511, 834 i "novi" Centroliner
1997 - 2017

Majstor

Jel taj iz Novalje dosao
Samo mi sudite pošteno !

Paško

#250
Citat: peron24  u Studeni 18, 2016, 14:27:41
Za slike Liburnijinih autobusa tradicionalno su zaslužni Riječani,Šibenčani,Zagrepčani itd.  ;D

Dodaj tima i jednog Splićanina. ;D Prava je šteta da nemamo baš nikog na forumu iz Zadra. 21. lipnja, dakle prošlu srijedu, neočekivano sam se našao na putu za Zadar pa sam, naravno, tamo ponio i nenapunjeni aparat da probam uhvatiti nešto Liburnijih autobusa. Bilo mi se drago vratiti u Zadar jer, iako mi je relativno blizu, tamo sam zadnji put bio prije sedam godina. Lijep je to grad i mogu reći da je u turističkom smislu puno uređeniji od Splita. Mogli bismo od njega dosta toga naučiti.Počnimo sa slikama od srijede.

Prvi autobus koji sam uhvatio prvi je od novih Citara, #253:



Par sati kasnije našao sam se u Strossmayerovoj ulici gdje je stanica za taksije i autobuse.  Liburnija nema nekakvu shemu za bojanje autobusa i sad su naručili srebrne Citare, a nemaju sivih autobusa u voznom parku za gradski prijevoz. Čak je i Promet po tom pitanju konzistentniji. Srebrna strijela #256:



Mreža linija koja prometuje na toj stanici:



A na stanici sam uhvatio #243:





#241:



Za dobru sliku #254 zasmetao mi je motorist:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Zbog toga što nemaju svoju shemu, reklame se na autobuse lijepe i na prednje i stražnje krajeve. #251 je crveno-srebrni kao #252 i troosovinski Lion's City, koji nažalost nisam vidio. To su autobusi pristigli iz austrijske firme Dr. Richard (#252 je imao tablice W 1661 LO). Ta dva Citara su stigla sa skoro 9 godina. Liburnija će očito nastaviti nabavljati polovne autobuse, ali možda i ne za gradski prijevoz.





#249 je iz nesuđene serije za Dubai:



#246:



Sliku ove troosovinske Setre (prve Setre u voznom parku uopće) stavljam zbog dobrog tajminga ;D



#242 je star 9 godina. Ovo križanje mi se čini pomalo opasno, pogotovo za pješake čije je prelaženje zebre ostavljeno na milost vozača u gužvi.





#241 ponovno, ovaj put sa spomenikom palim mornarima:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#252
S #257 na liniji 1 nisam imao sreće od naprijed:



ali bar sam ga uspio uhvatiti odostraga. Ovi novi Citari su odlično osvježenje za gradski prijevoz. Ako sam dobro računao, trenutni prosjek starosti autobusa za gradski prijevoz je 10 godina. Povećavaju ga Citari prve generacije stari oko 20 godina koje bi uskoro trebalo mijenjati, znajući da su dosta mušičavi.



Slika #402 je mutna, ali evo je ipak jer je taj još uvijek relativna novost. Mislim da je to prvi autobus kupljen nov nakon Coacha #875.



Naravno, morao sam posjetiti i autobusni kolodvor, koji je noćna mora za sve koji žele uredno slikati autobuse bez da im smetaju stupovi. Kad pomislim koje ruglo od kolodvora imamo u Splitu, brzo na to zaboravim. S njega prometuju i Liburnijini autobusi prema okolici Zadra.
#502:



#564:



#504 (Zadar - Sikovo). Ove Bauhaus reklame su stare i počele su se guliti s nekih autobusa, to bi trebalo očistiti.



#252 čeka polazak za aerodrom. Ono što nije drugačije od splitskih autobusa su ponišitivači. Ništa od elektronske naplate u Zadru još neko vrijeme.



#834:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#253
#240:



Setra #566 na Zadar - Vir:





Setra je stara šest godina. Gledajući na sve autobuse koji nisu Citari kao prigradske, prosjek njihovih godišta je dosta većih 16.5 godina. Najstariji autobusi u voznom parku su O405 i O407ice koji bi vjerojatno mogli voziti i s 40 godina, ali s 25 godina dolazi im vrijeme za mirovinu. Na #839 remenje jako zviždi, što nije toliko rijetko na O305 i O405.



Zadar - Radovin:



Pretpostavljam da su garažni brojevi od 500 nadalje rezervirani za MAN-ove. Gradskog nema nijednog, ali Regija je sve više, a oni su dobar izbor jer mogu voziti i lokalne i posebne vožnje. #508:



#511 je jedini Lion's Classic u voznom parku, ex Ghetaldus, dio serije od 25 komada koju je Zovko nabavio za AP Varaždin, a raspršila se na sve strane.





Za uhvatiti cijelog Integra #553 u kadar morao sam se popeti na udubljenu klupu u kolodvorskom zidu. :D Ovaj je star 15 godina, ali izgleda malo ofucano.



Stigao sam i do Liburnijine garaže, ali do tada mi se aparat već ispraznio pa evo samo jedna mobiteluša. Između ostalih, vide se i O405NÜ, Lion's Comfort i Intouro.

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Ostale slike su od subote 24. lipnja. Tad sam imao malo manje vremena za šetanje po Zadru. U centru grada, a izvan šetnica, ima dosta zgrada starih 200-100 godina zbog kojih je osjećaj u tim dijelovima drugačiji. Bio bi skoro kontinentalan da svugdje okolo nisu palme koje te podsjećaju da si na moru.
Reklama na #244 (osmica) počinje se raspadati:



Za razliku od kolodvora, stanica kraj njega je kao stvorena za nekog s foruma. Tu se autobusi redaju kao na galeriji i dok dođeš do zadnjeg u redu, neki drugi ti pobjegne. #247 sam slikao, a zapravo čekao da se malo odmakne od srebrnog Citara:



#250 - ovi displeji se stvarno ne mogu uhvatiti s normalnim postavkama slikanja:



#240:



#248:



#245 - na slici su tri verzije Citara. Peron kaže da je devetka nova linija i to valjda opravdava veliku tabelu s odredištima (9 Gaženica - trajekt - ferry port - kolodvor):



#238 je stari Citaro koji također ima i stražnji displej na kojem pišu linija i odredišta:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!