FAP-Ikarus

Autor nikola, Lipanj 16, 2016, 15:02:55

nikola

#15
Bus 'Lasta' u meni nepoznatim bojama a očigledno je gore tamniji i dolje svjetliji. Ima panoramske prozore. I jasno se vidi da je FAP.

nikola

Bus meni nepoznatog prevoznika i u za ovaj tip neuobičajenoj shemi farbanja o kojem neznam ništa a očigledno je nov na slici jer ima probne tablice.

nikola

Bus meni nepoznatog prevoznika u uobičajenoj dvobojnoj shemi farbanja o kojem neznam ništa.

nikola

#18
Citat: amfan  u Lipanj 16, 2016, 17:23:09
Autobusni kolodvor Zadar.
Je li to CroatiatranS (Zagreb) ili AutotranS (Rijeka)? Prije bih rekao Croatiatrans zbog većeg razmaka između prvog (velikog) slova i prvog 't'. I čini mi se da je tablica 'H' što bi odgovaralo i jednom i drugom.

Natpis 'CroatiatranS' (oba 't' su otprike jednako udaljena od 'C' i 'S').


Natpis 'AutotranS' (oba 't' su bliža 'A' nego 'S').


Citirana slika iz Zadra.

nikola

#19
Citat: nikola  u Lipanj 16, 2016, 15:38:13
Busevi u bojama 'Gorjanci Novo Mesto' i njihovoj karakterističnoj shemi. Nažalost neznam koje su boje u pitanju. Navodno bi mogla biti plava u igri.
Evo, za promjenu, i slike tamnog busa sa svijetlim natpisom 'Gorjanci Novo Mesto'; kakvu masku ima pojma nemam...

nikola

Citat: nikola  u Lipanj 18, 2016, 14:11:06
Bus meni nepoznatog prevoznika i u za ovaj tip neuobičajenoj shemi farbanja o kojem neznam ništa a očigledno je nov na slici jer ima probne tablice.
I još jedna slika vjerojatno istog busa, sa istim tablicama.

nikola

Tamniji, vjerojatno jednobojni, bus bez ikakvih natpisa a i bez radkapa. Kakvu masku ima neznam. Moguće da je riječ o busu koji je pripadao SUP-u ili JNA.

nikola

#22
Citat: nikola  u Lipanj 18, 2016, 14:04:43
Bus 'Putnik' u meni nepoznatim bojama. Također je nemoguće na osnovu slika reći je li to licencni FAP ili originalni Saurer. Nema prednje panoramske prozore a za bočne se isto na osnovu ovih slika ne može nedvosmisleno tvrditi da ih nema.
Još jedan 'Putnik' bus ali sa prednjim dijelom u boji ostatka busa (samo bočno dolje ima tamniju crtu kao i oni sa tamnijim prednjim dijelom). Natpis 'Putnik' sprijeda je također isti. Ovdje se jasno vidi da nije riječ o FAP-u već je na slici originalni Saurer (sprijeda ima veliki logo sa kometom - 'Saurer Komet') koji onda vjerojatno ima i originalnu Rohrbacher karoseriju (a ne Ikarus).

nikola

Još jedan 'Putnik' kod kojeg ne vidimo niti boju prednjeg dijela niti da li je Saurer ili FAP ali se jasno vidi da ima pomični platneni krov (bez krovnih poklopaca) a pretpostavljam da to Ikarus nije radio (što znači da je karoserija Rohrbacher a onda bi i podvozje trebalo biti Saurer).

nikola

#24
Originalni Saurer sa prvobitnim natpisom 'Путник Putnik' (ćirilica/latinica). Bus je svjetije boje i bez ikakvih tamnijih dodataka a čini mi se da na početku krova popreko vidim niski vjetrobran karakterističan za pomični platneni krov. Ovi busevi su, pretpostavljam, došli prije početka licencne proizvodnje u FAP-u odnosno Ikarusu.


nikola

#25
Još jedan Croatiatrans FAP ali ovog puta svjetlije boje, sa novom maskom i bez panoramskih prozora.

nikola

Dva međusobno slična busa, slikana jedan blizu drugog, o kojima ne znam ništa.

nikola

Originalni Saurer od JAT-a.

nikola

Autotransport Šibenik; stara maska i panoramski prozori sprijeda.

nikola

#29
Citat: nikola  u Lipanj 30, 2016, 02:42:23
Originalni Saurer sa prvobitnim natpisom 'Путник Putnik' (ćirilica/latinica). Bus je svjetije boje i bez ikakvih tamnijih dodataka a čini mi se da na početku krova popreko vidim niski vjetrobran karakterističan za pomični platneni krov. Ovi busevi su, pretpostavljam, došli prije početka licencne proizvodnje u FAP-u odnosno Ikarusu.
I stražnja strana ovog busa sa originalnim nazivom SAURER GRAN TURISMO. Na boku se vidi 'Putnik' logo ali ne mogu razaznati što sitno piše ispod njega (vjerojatno Beograd ili Jugoslavija).