Croatia bus - razno

Autor Tomek, Studeni 23, 2007, 14:00:52

Tomek

Ovdje postajte novosti i ostalo u vezi Croatie busa.

manoplan

#1
Jučer sam (malo) navratio do autobusnog kolodvora u Zagrebu.Odlučio sam ostati malo na dolaznim peronima.
Na moje iznenađenje iz Splita (preko autoceste) stigao je prastari Cityliner Croatia busa u jako lošem stanju.(naravno-gotovo prazan).
Ja razumijem da Croatia bus održava mnoštvo linija prema inozemstvu i da su im možda one prioritet pa na njih stavljaju Starlinere i(li) Citylinere N1116,ali zar mogu sebi dopustiti da im najbitniju domaću liniju voze prastari Citylineri k tome još u očajnom stanju...Nisu li mogli 'uvalit' barem nekakav Transliner novijeg godišta da potencijalni putnici u ovo predblagdansko doba 'požele' s njima putovati još koji put.Ovako,čisto sumljam da će netko poželit 'provozat' s njima uz obilje drugih prijevoznika.
Volio bih da je ovo što sam vidio samo iznimka i da se ne događa često. :(

Servis

Cesto idem s njima za Karlovac i na njihovoj liniji za Vir(dakle, apsolutno nerentabilnoj jer su busevi gotovo stalno prazni) bude svih autobusa. Od onih prastarih Translinera pa do N1116 za koje bi bilo puno pametnije da su na nekim boljim linijama jer ih radi ovoga ljudi gotovo sigurno izbjegavaju.

Tomek

Ti Citylineri N116 iz 1993. kako god izvana izgledali, iznutra su za klasu udobniji od Translinera SHD iz 1999. Ima moja reportaža iz 6.mj. na kada sam s njima išao do Rovinja, prov Translinerom, pa Cityjem tako da sam se u jednoj noći provozao sa oba i City je mnogo bolji.

Što se tiče njihovog voznog parka, činjenica je da je poderan, jednostavno fali novih vozila i to njih 20-ak bih rekao jer su im autobusi prošli mnogo mnogo previše kilometara.

tamlover

Citat: prljavibluzer  u Prosinac 16, 2007, 22:50:39
Cesto idem s njima za Karlovac i na njihovoj liniji za Vir(dakle, apsolutno nerentabilnoj jer su busevi gotovo stalno prazni) bude svih autobusa. Od onih prastarih Translinera pa do N1116 za koje bi bilo puno pametnije da su na nekim boljim linijama jer ih radi ovoga ljudi gotovo sigurno izbjegavaju.

Eh, možda se radi o tome da ne mogu tu istu liniju vozit ljeti ako ju ne voze i zimi, pa imaju računicu da ljeti više zarade nego što zimi izgube.
Inače, već sam pisao o tome da je dosta linija ugašeno zbog nerentabilnosti što je u biti ispalo kontraproduktivno jer tko više smatra Croatiabus nacionalnim prijevoznikom što smo vjerojatno svi mislili prije 15-ak godina. Sad je to firma koja pliva u mutnim poslovima onih koji su ju upropastili i tome se nažalost ne vidi pozitivnog kraja.
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

manoplan

Ovde se radi o nemaru u srategiji i održavanju voznog parka.Bus na takvim linijama mora izgledati 'pristojno'.
Što se mene tiče,ja bih najviše volio putovat obnovljenim Sanosom 315 ili MB 303 po autocesti.Po meni su puno udobniji od mnogih novijih autobusa koji su tehnološki superiorniji i možda bolje izgledaju.
Gore spomenuti modeli imaju više prostora i čvršče su izrade.

stipe15

manoplan jel mi možeš opisat tog prastarog citylinera(godište,svjetla...)

manoplan

Citat: stipe15  u Prosinac 20, 2007, 22:11:07
manoplan jel mi možeš opisat tog prastarog citylinera(godište,svjetla...)

Isti model kao ovaj sa slike(koju sam posudio sa teme 'Vozni park').Godište neznam.Uglavnom,jako zapušten,na nekim mjestima trul i izguljen.


Servis

Jučer je jedan pun Transliner imao AP Imotski tablu sa natpisom Imotski - Frankfurt. Nadam se da su stigli sretno na odredište.  ::)

U zadnje vrijeme imam baš "pik" na njih.
Također jučer sam išao starim Translinerom od Karlovca za Zagreb i neko vrijeme smo se vozili autoputem sa otvorenim stražnjim vratima jer je bilo problema sa zatvaranjem. Plus sto su šoferi izuzetno bahati i uhvatili su mene i jos jednog dečka vratima dok smo izlazili kod Lisinskog. Praktički nisu ni zaustavili bus nego su ljudi u trku ispadali iz busa.

stipe15


Tomek

Citat: manoplan  u Prosinac 21, 2007, 12:13:48
Citat: stipe15  u Prosinac 20, 2007, 22:11:07
manoplan jel mi možeš opisat tog prastarog citylinera(godište,svjetla...)

Isti model kao ovaj sa slike(koju sam posudio sa teme 'Vozni park').Godište neznam.Uglavnom,jako zapušten,na nekim mjestima trul i izguljen.

http://i156.photobucket.com/albums/t25/setronije/Picture668.jpg

Iznutra su ovi u prilično dobrom stanju!

Tomek

Za St.Gallen večeras u 19.00 iz Zagreba krenuo stari Skyliner ZG-515-VL. Za Sttutgart N1116 ZG-0023-CB, a za Laussane N316SHD ZG-0008-CB.

Za Dubrovnik u 19.00 krenuo N116 ZG-491-MV, a iz Vira došao O404 ZG-1995-E

manoplan

2.siječnja na Zagrebačku burzu bit će uvrštene dionice Croatia Busa.Znači li to da je Zovko odlučio prodati Croatia bus ili se netko drugi rješava svog dijela u Croatia busu?

tamlover

Kolko se ja razumijem u trište kapitala nije ni jedno ni drugo.
To bi se valjda trebalo zvati dokapitalizacija tvrtke, što je sasvim normalno jer činjenica da je npr Konzum na burzi ne znači da ga se Todorić želi riješiti. Na taj način kratkoročno bi Criatia bus trebao okrupniti svoj kapital a dugoročno ako kupiš tu dionicu možda bi mogao kao mali dioničar imati koristi.
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

manoplan

#14
Citat: tamlover  u Prosinac 30, 2007, 15:46:37
Kolko se ja razumijem u trište kapitala nije ni jedno ni drugo.
To bi se valjda trebalo zvati dokapitalizacija tvrtke, što je sasvim normalno jer činjenica da je npr Konzum na burzi ne znači da ga se Todorić želi riješiti. Na taj način kratkoročno bi Criatia bus trebao okrupniti svoj kapital a dugoročno ako kupiš tu dionicu možda bi mogao kao mali dioničar imati koristi.


Dokapitalizacija je nešto sasvim drugo.(Povečavanje temeljnog kapitala ulaganjem u novcu ili stvarima,zbog čega se povečava ili broj dionica ili njihova nominalna vrijednost).
U ovom slučaju se radi o tome da netko od suvlasnika Croatia busa prodaje svoj dio na burzi.Da li je to Zovko,država ili netko treći,to ću (ćemo) saznati 5 ili 6 siječnja 2008.Uglavnom Croatia bus od toga neće imati nikakve koristi,već samo vlasnik dionica koji ih se rješava.