MAN Lion's City ('09)

Autor kekobus, Veljača 09, 2009, 09:02:12

MAN19464

#285
MAN Lion's City ('09) gb. 343 do 347 iz velike gorice uskoro sele u dubravu zbog premalo kilometara, a iz dubrave 5 kom MAN Lion's City ('09) sa previše prijeđenih kilometara  seli u veliku goricu još se nezna koji g.b.
kada se napravi zamjena autobusa,ponovo će u gorici voziti samo brzu liniju i noćnu 268 kako bi se štedilo na kilometrima, više neće voziti vikendima kao ni u kasnim službama radnim danima, a izgovor će biti kako imaju previše kilometara pa treba štedit i čuvat autobuse.
pogon autobusa velika gorica tako postaje stakleno zvono za nove MAN Lion's City ('09)

221

Hajde, lijepo su se sjetili da neki busevi imaju premalo/previše kilometara. Još da se to napravi i sa Citarima bilo bi još bolje. Ali tu je kvaka zvana Citelisi.

sokre

Citat: MAN19464  u Rujan 28, 2011, 11:54:31
MAN Lion's City ('09) gb. 343 do 347 iz velike gorice uskoro sele u dubravu zbog premalo kilometara, a iz dubrave 5 kom MAN Lion's City ('09) sa previše prijeđenih kilometara  seli u veliku goricu još se nezna koji g.b.
kada se napravi zamjena autobusa,ponovo će u gorici voziti samo brzu liniju i noćnu 268 kako bi se štedilo na kilometrima, više neće voziti vikendima kao ni u kasnim službama radnim danima, a izgovor će biti kako imaju previše kilometara pa treba štedit i čuvat autobuse.
pogon autobusa velika gorica tako postaje stakleno zvono za nove MAN Lion's City ('09)

A mi mislili da se u ZET-u ne brinu o busevima.  8)

MAN19464

brinu se oni zbog visokih penala koje plaćaju, da nije penala nebi im ni palo napamet mjenjet buseve.

Spiker

#289
Citat: MAN19464  u Rujan 29, 2011, 20:40:04
brinu se oni zbog visokih penala koje plaćaju, da nije penala nebi im ni palo napamet mjenjet buseve.

Penale će platiti kad prijeđu km dogovorenu ugovorom sa leasingom. dakle, zet se obvezao platiti svaki km više od 600 000, za vrijeme trajnja ugovora od 8 god. Ovo je više briga i planiranje. Problem je ležanje 50 citelisa dok ih deset vozi a vikendom svi leže.

Ivan

#290
Biti će zanimljivo ako Citelisi završe u Podsusedu jer bi Podsused mogao poslati hrpu dizelaša u Dubravu da odrade normalne kilometre (otprilike kako sada ide u Podsusedu), dok bi dubravski više stajali u Podsusedu kao zamjena dok se Citelisi malo žešće koriste, dakle praktički bi se mogli gotovo cijeli pogoni zamijeniti. Mislim da im je pametnije kako su uvijek radili sa tramvajima, označiti ih kao istu seriju (npr. 301-374 i 901-965) pa rapoređivati i mijenjati po potrebi nego "rasporediti" po pogonima pa kasnije renumerirati, lijepiti i odljepljivati oznake, stalno se pitati koji je bus "čiji" i tko je kome što "dužan".

Spiker

Od prijetelja sam nabavio neke stare snimke. Sa samih početaka. Zanimljivo. :o

Spiker

Malo sam se raspitivao i doznao neke od učestalih kvarova na Lions Cityi-ima u ZET-u.

Naime, na svima je odlazio stražnji  nosač motora. I nakon zamjene opet ode vrlo brzo. Očito loša kontrukcija ili nekvaliteta.
Kočnice blokiraju. Zamjenjene kočione čeljusti. I dalje s ekvar ponavlja. Najgore je što se pri tome mora mijenjati disk, pločice...
Povećanje temperature motora. Otežano hlađenje jer je potrebno prati hladnjake. Nakuplja se nečistoća i začepi ih. Neadekvatno smješten hladnjak i sva prašina ide u njih.
Masti ulje na viskotlačnoj pumpi goriva (commo-rail).
Ventil koji isključuje AGR ventil. Stalno ih mijenjaju.
Katalizatori se začepljuju. POmaže malo žešća vožnja pod opterećenjem ali do kada? Ako se budu morali mijenjati, to bi moglo biti skupo.
Sva lampe vlaže. Kontakti su korodirali.
Mjanjaju rezervoare goriva.
Otpadaju rukohvati/naloni za ruke na sjedalima u putničkom prostoru.
Remenje propada jer nisu dobri natezači ili nešto drugo.
Vlaga prodire u zadnju osovinu. Stvara se emulzija.
Crijeva klima kompresora propadaju. Curi plin.

I to zna šta još pored svega navedenoga.

Kad to sve pročitaš, pored ugovora, imaju dečki iz servisa pune ruke posla.


dominik,

g.b. 305 ima razbijenu stražnju desnu lampu.

conecto

...sustav klime i grijanja na MAN-ovima se također često kvari (samo najednom sve stane).
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Spiker

Možda vozač nezna kako se rukuje sa klimom?
Barem je takva isprika u servisu.

conecto

Kod MAN-a se nema šta tu "znati ili ne znati", ili je upaljena ili ugašena (automatski se pali za putnički prostor svaki put kad se upali motor pa je potrebno svaki put posebno je isključiti ako postoji takva želja i potreba), senzori nakon toga automatski reguliraju podešenu temperaturu, "znati ili ne znati" postoji samo kod ugađanja te temperature, ali ništa od toga ne utječe na eventualni kvar.
Ono što se kod MAN-a često događa da sve odjednom prestane raditi pa nema više ni klime, ni ventilacije ni bilo čega povezanog s tim.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

MAN19464

da i za to je uglavnom kriv osigurač kad rikne ventilacija

Spiker

Onaj automatski osigurač? Poslije je pametnije staviti normalni. Pouzdaniji je i ne ispada bez razloga.

buSHunter795