Fotografije iz ZET-ove prošlosti

Autor Portos, Prosinac 02, 2007, 08:48:07

Portos

Evo malo povijesti ZET-a i slikica iz davnine koje su bile do sada postavljene na ZET-ovu forumu(SZZ)



Prvi ZET-ov autobus Steyr iz 1931 kojim je počeo autobusni promet u Zagrebu preuzet od tvrtke Barešić



Buick tip GMC T - 42 preuzet od tvrtke Barešić s 21 sjedalom smještenim duž vozila sučelice



Jedan iz dokumenata iz kojeg je vidljivo da je 20. travnja 1931 počeo autobusni prijevoz u sklopu današnjeg ZET-a pod nazivom Zagrebački autobuspromet Gradske štedionice općine slobodnog i kraljevskog glavnog grada Zagreba.



Autobus AEC 10 T-T garažni broj 33 kupljen od tvrtke LondonTransport u prometu od 19.09.1953 do 02.04.1957.
Tijekom uporabepregrađena su vrata na desnu stranu vozila. Tri su autobusa prodana tvrtki Prijevoz iz Velike Gorice gdje su vozila do kraja 1961. a ostali su autobusi bili prodani ili rashodovani u razdoblju od 1956 - 1958 godine



Autobus Lancia garažnog broja 23 na početnom stajalištu na Črnomercu . Pokretanje je bilo kurblom a nakon generalnog popravka u Zagrebu ugrađen je elektropokretač. autobus je vozio do 22.12.1960



Jedan jedini Magirus nabavljen je nakon drugog svjetskog rata, a nakon obavljene generalke darovan je sindikalnoj organizaciji ZET-a



Najboljim autobusom u voznom parku ZET-avozači su ocjenili MAN 750 HO M 11A a garažni broj 4 na slici proizveden je 1974. g .



Autobus Alfa Romeo 910 AU garažni broj 13  proizvodnje 1958 s prikolicom Adige Viberti Medio broj 1006 proizvodnje 1960. g.



Autobus FAP 5 GVF gar. broja 116 u prometu od 17.08.1960. Izrađen u Autokaroseriji Dubrava , nakon rashoda za putnički promet služio za kontrolu i održavanje tramvajske mreže.



Ovo je Ikarus IK-115B garažnog broja 50 stigao u ZET 27.04.1987



Zglobni TAM - 260 A 180 M među posljednjima iz bivše Jugoslavije stigao iz Novog Sada 09.04.1991. g.



Od 1995 godine u voznom parku ZET-a su i novi Mercedesovi autobusi MB O 405

Slike su skenirane iz ZET novina i monografija, posuđene iz posta Stjepana T Juniora sa SZZ foruma!

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

gaspa

Evo još jednom IK-115B gbr. 50, Ikarusov poklon ZET-u za univerzijadu



Slikano u Hvarskoj ul. 10.05.1987. u 13:15

Tomek

Puno hvala Nikoli na slijedećim slikama:

ZET: MAGIRUS, FAP i TAM. ;)













ZET: LANCIA, FIAT i ALFA-ROMEO. 8-)










gaspa

Da ja sad ne bih ovdje ponavljao stvari i činjenice koje tako lijepo pišu u ZET-ovoj monografiji, prvenstveno vas upućujem na nju. Vidjet ćete da ZET nije od pamtivijeka objedinjavao tramvajski i autobusni promet već su to bila odvojena poduzeća, pri čemu autobusni prijevoz i nije bio baš profitabilan.

Ovom prilikom prenijet ću vam što o zagrebačkom autobusnom prometu piše u knjizi 25 GODINA RADA GRADSKE ŠTEDIONICE OPĆINE SLOB. I KR. GLAVNOG GRADA ZAGREBA U ZAGREBU. Gradska štedionica utemeljena je 16. 3. 1914. a rečena je godišnjica bila, dakle, 1939. kad je i tiskana ova knjiga.


ZAGREBAČKI AUTOBUS PROMET

     Automobilska industrija, koja se poslije svjetskog rata silno razvila, nastoji da u javnom gradskom prometu zamijeni tramvaj sa autobusnim linijama. Dobrom reklamom uspjelo joj je predobiti javno mnijenje za sebe. Međutim realnim gledanjem na ekonomske rezultate pogona i poslovanja pokazalo se, da je tramvaj, kako u pogledu jeftinoće, tako i mogućnosti prevažanja velikog mnoštva ljudi, nadmoćniji autobusu. Dvije su važne činjenice, koje bitno uplivaju na odluku, da li da se u pojedinom gradu izgradi tramvaj ili uvede autobusni promet. Za izgradnju električnog tramvaja potrebne su velike glavnice, ali je zato uređaj trajniji, a pogon jeftiniji, dok su za uvedenje autobusnog prometa investicije manje, ali je naprotiv izdržljivost kola kratkotrajnija, a pogon znatno skuplji.

     Prema želji naše javnosti preuzela je Gradska Štedionica dne 4. svibnja 1931. Zagrebački autobusni promet, zadržavši privremeno u prometu sve pruge, koje je uveo prijašnji koncesionar. U prometu se u početku nalazilo 20 autobusnih kola.

     Na temelju, u prvoj godini stečenog iskustva, mijenja se vozni red i ukidaju neke linije, koje su po građanstvu bile premalo upotrebljavane. Niti autobusna linija, koja je vezala najgušće naseljeni vanjski dio grada sa središtem, nije donosila povoljne poslovne rezultate. Visoke takse, skup pogonski materijal i ostali razmjerno veliki režijski troškovi stalno su kočili razvitak autobusnog prometa u Zagrebu.

     Godine 1935. zamijenjena je autobusna linija na t. z. Trešnjevku sa novo izgradenom tramvajskom prugom. Uporaba tramvaja na toj pruzi daleko je nadmašila prijašnji autobusni promet.

     Danas postoji u Zagrebu još samo 5 stalnih linija Autobus-prometa i to: na Pantovčak, u Trnje, u Zagorsku ulicu te od Černomerca do Vrapča, kao i noćna linija od Jelačićevog trga do Černomerca.

     Pojeftinjenje pogonskog materijala omogućuje, da prihodi prometa pokrivaju režijske troškove.



U IZVJEŠTAJU UPRAVNOG ODBORA ZA POSLOVNU GODINU 1938. kažu:


ZAGREBAČKI AUTOBUS-PROMET

     Sveukupni promet je nešto porasao, a isto tako i broj putnika po kolnom kilometru.

     U godini 1938. izrađene su u vlastitoj radionici tri nove autobusne karoserije uz istodobno popravljanje svih naših autobusa, koji radi svoje trošnosti iziskuju sve veći popravak.

     Smanjenjem pogonskih troškova svršilo je ovogodišnje poslovanje Zagrebačkog autobus prometa dobitkom od Din 26.447,57.

     Osjeća se potreba, da se dosadanja kola, koja se nalaze već 8 godina u prometu izmijene sa novim modernijim kolima, na kojima bi bio građanstvu ulaz i izlaz pristupačniji. Uslijed toga bila bi i ova vrst prometala više iskorišćivana.



Prema napisanom, nisu se samo tramvaji proizvodili u ZET-ovoj radionici već i karoserije autobusa. A tek razmišljanja o starosti vozila? Primjenjeno na današnjicu, vozila iz 199x. su zrela za zamjenu. A što kažete na noćnu liniju? Već prije 80 godina razmišljali su o tome, pa i ostvarili.

nikola

#4
MAN 890 UG



;)

Ivan

Kako dobra slika  ;D, pretpostavljam da je ovo skretanje sa Gl.k. i Mihanovićeve na Miramarsku?

Hoćemo još!!! ;D ;D ;D

Portos

Jedna slika Zagreba na kojoj se vidi autobus Alfa Romeo sa prikolicom Adigo Viberti-Goša


PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

Ivan

Ljudi, ima li možda netko slike TAMova 260 A 116 M sa starom karoserijom? Osim one u Samoboru u ZETovoj monografiji, ne sjećam se da sam vidio ijednu... :(

A baš me hvata nostalgija za njima (a i za onima novije karoserije), kad sam prije tjedan dana prošetao kvartom i prošao kraj starog rikverc-okretišta Krvarić, nisam si tamo mogao predočiti ništa osim TAM-ova... :'( :'(

mansg313

Vozač M.M mi je dao ovu svoju sliku na kojoj je iza datum 14.7.87 na slici gb 74 u vidno lošem stanju ali važno da imamo sliku ;D


tamlover

...i bilo je lepo i navek TAM bu....

Tomek

Odlično, još da negdje i onog fantomskog TAM-a negdje nađeš  ;D

mansg313

Citat: Tomek  u Studeni 28, 2008, 19:05:12
Odlično, još da negdje i onog fantomskog TAM-a negdje nađeš  ;D
Vidi ti njega ja njemu prst on bi cijelu ruku ;DTam je u Podrgrađu tj Galgovu kod babe mog negdje na tavanu kad ču ići kod  njega pogledati ču za sliku

Portos

Citat: mansg313  u Studeni 28, 2008, 18:52:03
Vozač M.M mi je dao ovu svoju sliku na kojoj je iza datum 14.7.87 na slici gb 74 u vidno lošem stanju ali važno da imamo sliku ;D
http://i446.photobucket.com/albums/qq187/mansg313/IK115BGB74.jpg
Tada je 74 imao 2,5 ili 3 godine i bio je u sasvim pristojnom stanju. Čak je bio u to vrijeme jedan od boljih Ikarusa.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

mansg313

Citat: Portos  u Studeni 28, 2008, 21:34:40
Citat: mansg313  u Studeni 28, 2008, 18:52:03
Vozač M.M mi je dao ovu svoju sliku na kojoj je iza datum 14.7.87 na slici gb 74 u vidno lošem stanju ali važno da imamo sliku ;D
http://i446.photobucket.com/albums/qq187/mansg313/IK115BGB74.jpg
Tada je 74 imao 2,5 ili 3 godine i bio je u sasvim pristojnom stanju. Čak je bio u to vrijeme jedan od boljih Ikarusa.
Ako je ovaj na slici tad bio u pristojnom mogu si misliti samo kakvi su bili ostali u to vrijeme ili pred rezanje kakvi su bili ???

ipiljek

#14
Ja je još nisam vidio, inače super fotografija.Vidi se da je tabla žuto-crna,znači slikano je poslije 90-ih.Ja mislim da piše gore na tabli TRAVNO, a gb. 672 mislim...
18.3.2009. MAN SG220 POSLJEDNJI PUT U PROMETU, TE UJEDNO I MOJA ZADNJA VOŽNJA S NJIM NA LINIJI 124 !!