TAZ - Tvornica Autobusa Zagreb

Autor Tomek, Prosinac 01, 2007, 16:35:15

atlasovac

#45
Citat: Shole  u Prosinac 07, 2010, 11:17:17
Ovaj zadnji liči na Dubravu 4420, ali su šajbe nekako čudno zaobljene.  
Zar nije 4420 malo predugačak? Ovo bi mogao biti D90, ali svi koje sam ja vidio imao široka dvokrilna vrata i više su bili namjenjeni gradskom prijevozu

Edit: vidim da je shole u međuvremenu editirao svoj post i promijenio oznaku u D4220 koji odgovara dužinom ovom na slici. Ali i D26 je sličan. Ne znam da li je ovaj isto D90 kao vizuelno isti model sa širim vratima ili ima neku drugu oznaku.

atlasovac

#46
Citat: shole  u Prosinac 07, 2010, 12:18:11
Ispravio sam se poslije.  44 je duži za prozor ili dva
Shole i ja u raskoraku. Tako je shole ,samo sad sam se ja zeznuo D24 i D26 su vizuelno slični modeli samo je D26 dug kao D44, a D24 je približno dug kao i ovaj na slici.

Shole

Dal je D24 ili D42 to nećemo najvjerovantije nikad saznat, mene muči samo to šta ovaj nema šajbu do krova nego ima mjesta još i za gabarite na ovom limu.  Ja stvarno prvi put vidim ovakvog

zeka

#48
Bus za naplatu karata je D9018.
Evo jos dve sile Fiat AK Zagreb gde se jasno vidi znacka i natpis.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

zoki017vr

bili su zakon kod nas u firmi samo je jedan ostao

stefan1984

Pozz svima ,evo jos jedne slike te dubrave  nisam ja slikao nego sam negde nasao na netu :)

Shole

E to bi već trebao bit D90 pošto ima široka vrata, odnosno tada standarda na svim gradskim autobusima. I Novosadski Tamovi i Avtomotaže i Ikarusi su imali ista vrata.  Možda je onaj gore (kasa iz lunaparka) neki  D90Ü ( ;D ;D ;D) sa uskim vratima

manoplan

#52
Nakon višemjesečne potrage za bilo kakvim materijalima o bivšoj Autokaroseriji Zagreb, odnosno TAZ-u, uspio sam doći do nečega što će definitivno otrgnuti od zaborava ovog našeg ugaslog giganta.  :D
Na sreću, postoje ljudi koji su dosta toga sačuvali, a šta je još bitnije, spremni su to podijeliti s nama.

To su Dr. sc. Sanja Tišma i njen otac dipl.ing. Ivan Benc koji je dugo vremena radio kao generalni direktor Autokaroserije i TAZ-a.

Dobio sam dosta toga : slika, biltena, novinskih članaka i ne znam od kuda da počnem, ali to su slatke muke  :D
Neke zanimljivosti ću rasporediti u odgovarajuće teme, a neke stvari će ostati u ovoj temi, a na vama je da gledate, komentirate - i uživate.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Tomek

Sjajno, hvala izvoru na ovim slikama koje su stvarno jedinstveni dio naše autobusne povijesti.

VISEON

na prvoj slici u prethodnom postu, D1426 za ATP Šibenik u tvornici

conecto

"Zagi" je bio poklon tvornice za Univerzijadu 1987., kasnije završio u "Zagrebačkim transportima" gdje je među brojnim Dubravama bio jedini s FAP-ovim motorom, a godinama kasnije i on je dobio Mercedesov.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole

Najbolji post u proteklih nekoliko mjeseci !!!  Konačno smo saznali da mu ipak nije naziv TAZ 190a110, već Dubrava D5514.  Čudi me da je zadnji broj 14, jer je bio nutra TAM od 190 konja, a možda i 260.  Znali smo otprije da je razlika u odnosu na klasični D14 u međoosovinskom razmaku, a sad je to i potvrđeno.

VISEON

D5514 bez krovnih nosaca je imao Autotrans Rijeka i bila je 1993.god stacionirana u Crikvenici.

conecto

Ta oznaka je valjda samo za arapsko tržište. TAM je tamo probio led pa je u biznis velikog izvoza očito kasnije uključen i TAZ nakon Avtomontaže i Autokaroserije Novi Sad. Kasnije su Dubrave na TAM-šasiji došle i kod nas, sjećam se da su prve u Zagrebačkim transportima tamo negdje 1988.-89. imale oznake 1419, a na prednjoj maski isto tako 190A109 uz logo TAM-a. Isti ti se vidi na prvoj manoplanovoj slici iako je malo lošija što je normalno za kvalitetu novinskih papira iz tih godina - vidi se gore u sredini veliki logo TAM, a ove sitnije brojke i slova na samoj maski su 190A109. D14 je općenita oznaka tog modela, a brojke iza su obično snaga. TAZ je uvijek stavljao internu oznaku Dubrava xxxx, pa tako i na niskopodne Mercedese koji su uredno uz uobičajene Mercedesove oznake O-405 N na bokovima imale i Dubrava N4125.
TAM-Dubrava je na kompletnoj šasiji TAM 190A109 s federima, pa je isto tako kraća od onih uobičajenih.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole

#59
1419 su bile klasične Dubrave ali sa TAM motorom od 260 konja i tih je najviše bilo u Autotransu,  a ove o kojima ti govoriš te su i na Tamovoj šasiji. Kraće su pola metra, a i raspored prozora je drugačiji.

EDIT:  vjerovatno si dobro mislio, al si krivo napisao za MBO405,  njihova je oznaka D4025, a 4125 je jedini prototip MAN-a EL202 izrađen u TAZ-u