Rashodi, posudba i selidba vozila između pogona (1)

Autor Ivan, Kolovoz 18, 2008, 21:33:51

Ivan

Ah, nije prvi niskopodni uopće u Hr, ali i da je, samo bi bio uvezen kao tko-zna-koji niskopodni proizveden u Njemačkoj, ne znam zašto to računati kao bolje nego jedan od dva modela zadnjih domaćih autobusa, nije li bolji kandidat istog godišta recimo prototip g.b.41 koji je prvi moderniji gradski bus sklopljen u Hrvatskoj, i valjda još vozi u ZC, a ima ih novijih pomalo i po drugim gradovima iako mislim da bi prvoga bilo bolje pokazati. Nije potpuno niskopodan ali nije to valjda ni jedino mjerilo.

Usput, koji dio riječi "gradski" se uklapa u Zubakove modele ili neke ozbiljne planove za neke buduće?

sokre

#586
Citat: 421  u Rujan 30, 2014, 20:52:28Kad je već prvi niskopodni  bus123 MAN u Hrvata završio u reciklaži, mora li i prvi MB?

Koji je to autobus? Taj MAN?

Znam za njih, mislio sam da mi je neki nekim čudom promakao.

Ako je neki bus trebao završiti u muzeju je 401. Eurobusevi su bili fora, ali ništa posebno.

Iako bih kod njih, kao putnik, izdvojio `niskopodni` dio na prvim vratima kod vozača, plastificirane štange po busu (za razliku od ostalih buseva nakon kojih ti je ruka smrdila / mirišila po željezu) i tipkala STOP koja su radila.

Ivan

NG 272 g.b.122-129 su 1994. valjda bili prvi niskopodni autobusi u Hrvatskoj, iako mi se čini da je ranije bilo nešto poslano na probu, ne sjećam se dobro, ali sjećam se dobro da su ovi vozili prvo na 109 i bili svemirski daleko ispred svega ostalog tad u ZET-u.  ;D

Tomek

I po meni je sramotno da u muzeju završi neki O405N2 umjesto raznih Dubrava ili Eurobusa.. Da dođe do toga onda stvarno i ovi u muzeju su jadni da tako nešto prođe.. Dubrave su bile osim u ex Yu prodavane širom svijeta, a Eurobus je 90-ih osvajao razna europska priznanja svojim turističkim modelom, i svi oni polako nestaju, a mi da stavimo u muzej niskopodni zglobni Mercedes kakvih ima po cijeloj Europi na bacanje.. Još jedna tragična priča iz Hrvatske!

Ivan

Istina, makar su mi gradski autobusi bliži, ako netko razmišlja ozbiljno o tome, možda radije neka se spasi neki od međugradskih modela koji su dodatno razvijani ovdje jer gradski su više-manje pokušaj sklapanja originala. AV120 mi pada prvi na pamet jer su kasnije rađeni, prilično impresivno izgledaju i još ih ima dosta, ali draže su mi bile Dubrave 1426 ili nešto slično, to bi možda bio najbolji eksponat, ili ako se sačuvaju dva, onda bih volio jednu međugradsku Dubravu i jedan od preostalih gradskih Eurobusa.

Zapravo me nostalgija najviše vuče prema MAN-AM i TAM-ovima i ne bi mi bilo ništa draže nego da je ostao jedan od recimo onih 260A116M 1990. s bijelim sjedalima i Voith mjenjačem, iako je cijeloj bivšoj vjerojatno najbliži P, ako ih nitko ni u Sloveniji ne sačuva, bit će jako žalosno. Nadam se da Slovenci imaju dovoljno osjećaja za takve stvari pa će barem ostati nešto od toga, a u Hrvatskoj treba prvo ipak spasiti nešto od Dubrava i Eurobusa.

U usporedbi s time jedan obični O405GN bi bio čisto bezveze, jer istih takvih standardnih modela će Nijemci, pošto i puno manji gradovi znaju imati muzejski bus a postoje i specijalizirani muzeji, sačuvati sasvim dovoljno.

MAN19464

Trebali su gb. 840 karlovcu poklonit, tamo bi i danas vozio.

421

Jedan od forumaša pokušava učiniti nešto za spas nekih prvijenaca, a vi to popljujete.
Što ste Vi učinili da se spasi famozni 401?
NADA!
Stoga obuzdajte strasti i učinite NEŠTO ili zašutite!
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Ivan

#592
Tko i zašto i kako čini, moraju li svi postovi biti šifrirani? Kako možemo pomoći ako ne znamo o čemu se radi?
I tko si može uzeti za pravo da nam kaže da zašutimo i ne iznesemo svoje mišljenje o valorizaciji nekih drugih autobusa kao važnijeg dijela baštine umjesto nečijeg omiljenog? Jednostavno bezobrazno i na granici za opomenu.

Mislim da imam više nego legitimno pravo reći da mislim je g.b.41 koji je još valjda cijeli i u vlasništvu Holdinga (ZC) bolja baština hrvatske tehničke kulture, a neki u Hrvatskoj dodatno razvijani međugradski modeli još više. Nisu nikakve niske strasti nego sagledavanje onog što imamo i koliko time pokazujemo što smo imali od industrije, i time se čuvaju i međunarodno vrjedniji eksponati nego bi bio jedan od mnogobrojnih O405GN kojih će sigurno biti sačuvano u Njemačkoj. Ali ako želimo pokazati da smo fino kupili i odvezli jedan od tisuća njemačkih onda iskreno takav eksponat me ne zanima ni približno kao nešto od onoga što smo gore naveli. Ne kažem da bi bio bezvrijedan, ali ako se može onda mislim da treba sačuvati nešto drugo.

421

Tvoja argumentacija me podsjeća na vatrogasce koji su došli gasiti požar na kući. Friški i nadobudni zapovjednik kaže da se gasi vodom, a vatrogasci s iskustvom znaju da se treba gasiti pjenom. Dok su se dogovorili ,kuća je izgorjela.
Citat: Ivan  u Listopad 01, 2014, 22:31:34
I tko si može uzeti za pravo da nam kaže da zašutimo i ne iznesemo svoje mišljenje o valorizaciji nekih drugih autobusa kao važnijeg dijela baštine umjesto nečijeg omiljenog?
Ja. A baš 501-505 nikad nisam volio i nije mi omiljen.
Over & out.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Tomek

Citat: 421  u Listopad 01, 2014, 22:23:18
Jedan od forumaša pokušava učiniti nešto za spas nekih prvijenaca, a vi to popljujete.
Što ste Vi učinili da se spasi famozni 401?
NADA!
Stoga obuzdajte strasti i učinite NEŠTO ili zašutite!

Radije utrošiti vrijeme da se spasi nešto korisno nego ovako bezveze.. Ne znam dali ljubitelji autobusa ovdje znaju, al u Hr su još tri visoke Dubrave 14 (originalni model) još žive i taj ponos Hr. proizvodnje će ubrzo nestati, a mi spašavamo nešto što nema nikakav značaj osim možda nečiji privatni.

igor 409

#595
Apsolutno se slažem da Dubrave 14 najviše od svih buseva u Hrvatskoj zaslužuju mjesto u muzeju, ali ne shvaćam kakve to ima veze sa ZET-om. S obzirom da su 401-405 O405N fušerski (sjetimo se prokišnjavanja i ostalih problema s njima) sklapani u tvornici koja je nekad proizvodila Dubrave, mislim da baš i nisu reprezentativan primjerak s kojim bi se trebalo ponositi, osim možda kao "svijetli" primjer hrvatske tranzicije.
Da li su O405 GN2 samo 25 buseva u milijunskoj seriji što se svjetskih razmjera tiče, po meni je sasvim nebitno. Važnije mi je da njihov dolazak simbolizira jedan bitan trenutak u povijesti JGP Zagreba jer ne vjerujem da će se više ponoviti bus u kojem će se "obični" ljudi odvoziti jedan krug do Dugava ili Miroševca samo da isprobaju "taj novi bus". S tim da bi ja zbog interijera rađe čuvao jedan izvan serije 501-505.

Tomek

Znači ajmo još jednom, godinu prije tih prvih niskopodnih Mercedesa su stigli niskopodni MAN-ovi koji su isto tako ostavili Vau dojam, ali vau dojam su ostavili i prvi Citari i prvi NL-ovi tako da se ne može po tome suditi. Od svih tipova u ZET-u, hrpe Avtomontaža koje su do nedavno vozili, pa još prije TAM-ova mi spašavamo najbezveznije autobuse. Stvarno šteta truda.

Dreamwalker

Mislim da se ovdje priča o ZET-ovoj baštini, a ne o Hrvatskoj. Nažalost prvi niskopodnjaci su u rashodu, ali zašto se ne bi sačuvao jedan MAN NG 312 kao simbol jedne velike prekretnice u ZET-u i u Hrvatskoj. Kad smo kod Hrvatske tehničke baštine, iako ovo nije tema ovog topica, još je jako puno AV 120, AV 120D i gradskih eurobusa živo. Što se čini da se bar jedan od njih spasi??? A dani lete, kilometri se dižu.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Ivan

#598
Simbol velike prekretnice je i Citelis CNG pa ga opet ne bih sačuvao ako se može sačuvati nešto od gore navedenog, iako sam barem na ovom forumu očito jedan od rijetkih fanova cjelokupnog busa.

Zašto gledati samo na ZET? Ako moramo napraviti izbor da bude samo jedan muzejski, treba sagledati što je prava baština vrijedna čuvanja. Nije mi jasno kako ne razumijete poantu muzeja i kolekcija. Kad netko skuplja aute pretrgat će se da ima u kolekciji i neuspješan svojevremeno jeftini model ako je proizveden u manje primjeraka nego jedan od popularnih i mnogobrojnih koje će imati 200 drugih kolekcionara, i taj makar bio jeftin i neuspješan će među kolekcionarima imati itekako visoku cijenu a ne samo apstraktnu vrijednost.

Ako mora biti ZET-ovo onda bolje da je raritet kao g.b.41 nego jedan od bilo kojih originalnih iz neke "prekretnice". Rado ću zaboraviti svog i dalje najdražeg (poslije nego su TAM-ovi 260A116M nestali) NL263 '99 koji je 4 godine bio daleko najmoderniji bus u ZET-u i danas je pouzdan i koliko god vjerojatno bio pouzdaniji za daljnje održavanje, ako jedan od D14 ili AV120 ili (koliko god gradski ipak dolazi zadnji jer je manje originalno) AM117 može biti spašen, sve ostalo uvezeno dolazi daleko iza koliko god netko vidio "prekretnice" u njima. Da je sačuvano i nešto rijetko a ne domaće (ili "domaće") kao Magirus makar bio polovan i vozio par godina bio bi zanimljiviji od O405GN, jer neki od uspješnih modela ne može biti zanimljiv kao ovakvi rariteti kakve se još može spasiti kad će po Njemačkoj svaki treći grad s više od 200.000 stanovnika sačuvati originalni standardni O405N jer oni nešto rijetko obično ni nemaju, a mi imamo zapravo svojevrsnu sreću da su ovdje prolazili rijetki modeli koje se još može spasiti.

igor 409

Mislim da ne bi trebalo miješati kolekcionarsku i muzejsku vrijednost. Jedna stvar je držati u privatnom muzeju neki rijedak eksponat zato jer je rijedak pa time njegova komercijalna vrijednost raste, a sasvim je drugo u nekakvom nacionalnom/gradskom muzeju držati eksponat koji ima nekakvo povijesno značenje za tu zemlju/grad odnosno ljudi ga pamte. Po tebi ispada da je onaj turčin iz APVG najvažniji bus u povijesti ZET-a. Ja bi ipak rekao da je on za sami ZET, a pogotovo Zagreb (u koji je dolazio na jednoj jedinoj i to dvokratnoj liniji) apsolutno nebitan. Druga stvar je što se taj bus mogao sačuvati i prodati nekom kolekcionaru.
Citelis je prekretnica, ali da danas pitaš ljude, pola ih unatoč naljepnicama ne bi imalo pojma da on ide na plin dok su O 405 GN2 i NG272 svi zapazili. NL263 je bio "drugačiji" kada je došao, ali to ni približno nije bila promjena kao kockice i NG-jci ili povijesni značaj zbog dugogodišnje eksploatacije kao u slučaju SG220.