TAM - Tovarna Avtomobilov in Motorjev

Autor Tomek, Prosinac 01, 2007, 16:38:14

dialogos

ATP Šibenik je imao takav bus u turistickoj i prigradskoj verziji. Imao je zatamnjena stakla sa velikim otvorima za zrak na svakom bocnom prozoru. Mislim da su to bili modeli za Suadijsku Arabiju. Bili su 1988. godiste.

kriticar

Našao sam sliku koju je Tomek stavio na forum
još jedan Tam 190A110T sa lijepljenim prozorima
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

man750

Mislim da opcija o poratnom modelu otpada jer na Tomek-ovoj slici znak TAM još ima petokraku u sredini koju su Slovenci kasnije izbacili i poratni modeli je nisu imali.
mozda su kao i TAZ radili istovremeno obje verzije ili je to stvarno prijelazni model.
nisam obracao paznju ,ali cini mi se da nisam vidio nijedan bus Tam model 190 proizveden poslije rata.
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

NP-549

Po mojem mišljenju riječ je o zamjeni prednje maske.  Ja sam polagao "D" kategoriju na TAM-u 260a120 (ex Autotransov iz PJ Cres - neznam gar.br.).  U vrijeme dok sam ga vozio, od naprijed je izgledao identično ovako,  a u kancelariji Autoškole je na zidu bila slika sa poligona di je isti taj bus sa istom registracijom i svi detalji odgovaraju, a naprijed ima dva okrugla fara i drugačije žmigavce.  Uglavnom, izgledao je na toj slici ko i svi ostali 260a120.  Dakle,  jedna od mogućih opcija je da je ovaj gore na slici dobio drugačiju prednju masku zbog sudara ili ko zna čega.
Ali isto tako me muči onaj drugi koji se spominje, a to je ex 414 iz ZG trasnporti kojeg imam na jednoj slici kad je već bio na Korčuli. 

kriticar

Citat: NP-549  u Ožujak 13, 2008, 19:35:19
Po mojem mišljenju riječ je o zamjeni prednje maske.  Ja sam polagao "D" kategoriju na TAM-u 260a120 (ex Autotransov iz PJ Cres - neznam gar.br.).  U vrijeme dok sam ga vozio, od naprijed je izgledao identično ovako,  a u kancelariji Autoškole je na zidu bila slika sa poligona di je isti taj bus sa istom registracijom i svi detalji odgovaraju, a naprijed ima dva okrugla fara i drugačije žmigavce.  Uglavnom, izgledao je na toj slici ko i svi ostali 260a120.  Dakle,  jedna od mogućih opcija je da je ovaj gore na slici dobio drugačiju prednju masku zbog sudara ili ko zna čega.
Ali isto tako me muči onaj drugi koji se spominje, a to je ex 414 iz ZG trasnporti kojeg imam na jednoj slici kad je već bio na Korčuli. 
Mislim da nisi u pravu, jer ova dva busa na slikama imaju više komponenti tama 190A110T ,osim same maske,raspored prozora je isti samo su prozori ljepljeni(isto ih je pet na desnoj strani između vrata,raniji 190 modeli četiri) otvaranje bagažnika je na ručicu,a ne na filkant kao kod modela 190A11T i ranijih.Ulazna vrata su također kao kod drugačijeg 190A110 modela, ne kao kod 190A11 iako je i njih bilo sa jednokrilnim vratima. ovaj put se slažem sa Krpan-om. samo bi želio doznati period kad je sastavljan.Zaviriti ću pločicu ako ga ponovo ulovim na AK.
taj gbr. 414 (190A109T) je na Korčulu, tada pogon ZGT došao potpuno novi  i vozio sa 190a11T koji su bili na Korčuli još dok je to bio pogon Autotransporta Zadar,a pripojenjem u ZGT dobili brojeve 356 i 357. Vrlo brzo im je stigao i Tam 190A110T sa ZGT gbr 424 (također novi) pa je, nakon što je neko vrijeme vozio u Zagrebu, stigao i isti takav gbr.423
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

Krpan



Evo još jednog takvog. Ima jedan ovakav na Grobniku i jedan stariji 190A11 pa ako je neki Rječanin raspoložen neka ih okine u detalje.


kriticar

Na ovoj novoj krpan-ovoj slici mi na prvi pogled sliči na Tam 260A120T,ali kad se bolje zagledaš vidi se da je ipak 190A110T jer se po mnogim detaljima razlikuju.
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

Krpan

260A120T i 190A110T se najlakše mogu razlikovat po tome što 260 ima onu deutz-ovu glavčinu na stražnjoj osovini a 190 neku običnog oblika.

5AR

Prva slika je u Novom V. , druga istog autobusa na Orehovici a treća na Grobniku. Oba voze radnike sa autoceste RI-Zg.




i jedan normani


man750

ovaj zadnji nije bas potpuno "normalan". Nedostaje mu lajsna ispod prozora izmedu vrata. Dio lajsne iza zadnjih vrata ima.
I dalje nam ostaje otvoreno pitanje period proizvodne onog "nenormalnog", ali izgleda da ih otkrivamo sve vise. Sada jesu li svi proizvedeni jedan za drugim ili su pravljeni uporedo sa "normalnim" treba otkriti.
shefe, mozda tvoji prijatelji iz Slovenije znaju vise.
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

Krpan

Da li netko ima neku informaciju ili saznanje da negdje u okolici RH još vozi koji primjerak TAM-a 260A180 (zglobni) starijeg dizajna? Na onim slovenskim forumima nesto pise o njima, ali bogme slovenski mi bas i nije jak bolje rečeno nikakav.

I zna li tko je li se TAM 190A110 kao gradski prozvodio serijski ili danas postoji samo prototip?

shef

Novi Sad je imao nešto, ne znam da li ih još ima, probaj pitat tamo na njihovom forumu.
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

minimoto

Lp
Lpp Ljubljana je imao više Tam 190 a 110 u prigradskoj izvedbi, ravno dno i niski sedeži.
Pozdrav

Krpan

Nažalost novosadski su svi spiljeni prije par mjeseci :'(. Zanima me konkretno da li u Mariboru vozi koji takav?


Jesu li ti TAM-ovi 190A110 imali troja dvokrilnih vrata?


I da da ne zaboravim: SRETAN USKRS svima!!!

kriticar

Citat: Krpan  u Ožujak 22, 2008, 19:10:03
Da li netko ima neku informaciju ili saznanje da negdje u okolici RH još vozi koji primjerak TAM-a 260A180 (zglobni) starijeg dizajna? Na onim slovenskim forumima nesto pise o njima, ali bogme slovenski mi bas i nije jak bolje rečeno nikakav.

I zna li tko je li se TAM 190A110 kao gradski prozvodio serijski ili danas postoji samo prototip?
Sada si me podsjetio da nikad nisam vidio model A110 sa troja vrata, a što se tiće zglobnog viđao sam ih u Sarajevu,ali u zadnjih par godina samo u avtomontažinu pakovanju.. U RH bilo ih je u Zagrebu(10)  i Splitu (2). svarno odavno nisam vidio Novosadskog ,ako njega podrazumijevaš pod starijim.
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N