Najava stanica besmislena s ovakvim obavijestima

Autor arrtbc, Veljača 01, 2016, 20:00:09

Ivan

#15
Citat: arrtbc  u Veljača 05, 2016, 15:19:19
Ne razumijem zašto se ovi u ZET-u naprosto boje koristiti spojnicu na stajalištima tramvaja, već ime mora biti isključivo jedan kvart, jedna ulica itd. 109 vozi po Selskoj, pak čujemo "Selska - Knežija," "Selska - Ozaljska" - ne vidim razloga da takav smisleni dio imenovanja ne uvedu u tramvajski dio prometa.
Ma kajgod, sad izmišljat toplu vodu, radi čega bi bilo smisleno stalno ponavljati? To nije praksa u svijetu, pogotovo na okosnici sustava poput tramvaja ili metroa, i s razlogom nije. To su na starim kartama autobusnih terminala navodili ali jednostavno nije elegantno, zbunjujuće je i nema prave praktične koristi, jer putnik koji dobije ime stanice x će izaći na x, zašto ga zbunivati s time da 15 puta čuje x-a x-b x-k? Po čemu je to bolje? Uz nekoliko manjih ili većih brljanja, napravili su većinom kako treba i kako je dobra praksa drugdje, odrediti kad god je moguće prepoznatljivi lokalitet različitog imena...

I krivo si zapamtio, na 109 jedino kaže Selska-Ozaljska jer je raskrižje s tramvajima koji su okosnica sustava gdje bi bilo glupo da samo kaže Selska kad je već na sredini Selske (a samo Selska se na 109 zove i prva st. na Selskoj kod Baruna Filipovića)... Na Knežiji je druga stanica Srednjaci-Knežija a ne Selska (mogla je biti i samo Srednjaci, al' dobro, da se ne miješa s tramvajskom).
A na samoj 109, ne vidim razlog da za ostale stanice kaže Selska, recimo zašto na Zagorskoj kad bi bilo suvišno i samo jedna jedina stanica Zagorska postoji i za 109 i 118?
Razumijem da ponegdje kao na raskrižju Kolakova-Grižanska nisu imali bolju ideju, ali drago mi je da su svuda gdje je bilo jednostavnijih rješenja išli na jednostavnije. Kako bi se ljudi bolje snalazili da se stalno ponavlja glavna cesta, nego da ju čuju samo na glavnim raskrižjima? Jednostavno nije logično.

To je nespretno stavljati na kartu i nema prednosti za putnike kad onaj kome se kaže da ide van na Jordanovcu, ide van na Jordanovcu, kako će mu pomoći da se zove još i Maksimirska-Jordanovac?
Ovako su stanice potpuno pravilno imenovane kako se skoro svuda po svijetu radi, ako ideš 11-icom do Mandaličine zašto ti stalno treba ponavljati Ilica- Ilica- Ilica- Ilica- Ilica- ? I ako si prvi put u gradu to nema smisla. Mandaličina ni Britanski trg ni Trg dr.Franje nemaju prava presijecanja pruge na Ilici ni s jednom drugom linijom... Zašto onda ponavljati Ilica?

Kad sam i na svojoj perifernoj liniji objašnjavao, svi kojima sam dosad rekao su zapamtili bez problema gdje izaći, kako bi pomoglo da je bus stalno ponavljao ime Kustošijanska (koja je jedina bitna ulica u kvartu i ljudi bi isp...... da se ponavlja bez prestanka). Zašto mudrovati?

Nekad je manje više. ;)

smogovci.bbb2

Detalji trase linije 307

- Zapruđe
- Sarajevsk-Ukrajinska
- Sarajevsk-Vatikanska
- Sarajevska - Hrelić
- Sarajev.-Jakuševečka
- Jakuševec, škola
- Jakuševec, centar
- Jakuševec, groblje
- Mičevec, nadvožnjak
- Mičevec, centar
- Bedekovićeva
- Nova Kosnica 66
- Kosnica-izbjeg. nas.
- Kosnica, nadvožnjak
- Kosnica
- Kosnica, Petina
- Selnica
- Selnica-put za Bapče
- Črnkovec
- Črnko. put za Strmec
- Črnkovec, centar
- Lekneno I
- Lekneno II
- Strmec Bukevski
- S. Bukevski, okret :)evil
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

smogovci.bbb2

Trebalo bi pisati: Terminal Črnomerec, Terminal Dubrava, Terminal Dubec, Terminal Ljubljanica, Terminal Sesvete, etc. Trg Dražena Petrovića umj. SC i Tehnički muzej (koji ima dodatak Nikole Tesle). A i ono, Dugave, Travno a stajališta tog naziva nema dok Sloboština ima. Tako da >hammer<
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

lovac27

isto kao na liniji 268, najava stanice Velika Gorica, umjesto terminal Velika Gorica. a prije te stanice kao da ostalih 7 stanica nije u Gorici i narednih 7. Smiješno.

Ivan

Citat: smogovci.bbb2  u Veljača 05, 2016, 20:45:31
Trebalo bi pisati: Terminal Črnomerec, Terminal Dubrava, Terminal Dubec, Terminal Ljubljanica, Terminal Sesvete, etc. Trg Dražena Petrovića umj. SC i Tehnički muzej (koji ima dodatak Nikole Tesle). A i ono, Dugave, Travno a stajališta tog naziva nema dok Sloboština ima. Tako da >hammer<
Ne bi trebalo. Za terminale se zna da su terminali, kao najava ionako govori "ujedno i posljednje stajalište na liniji", a na kartama i popisima stanica nema potrebe pisati jer se vidi iz priloženog da je terminal. kava
Tehnički muzej je bitna institucija, odi na bilo koju stranicu nekog drugog prijevoznika pa ćeš vidjeti da se muzeji redovito pojavljuju (i kakav sad Tesla, mislim stvarno...), tako da ne vidim poantu. Da je privatna zgrada kao Sheraton onda je već kompliciranije, ali kad se radi o javnim institucijama prvog reda jednostavno trebaju biti na kartama i najavama.

Za Dugave i Travno mi je jasno da nema stanica tog imena kad su linije kružne...

Što se tiče Velike Gorice, za to se slažem da je blentavo tek na terminalu reći jednostavno VG a ne terminal, ja bih uostalom na mnogim prigradskim linijama prvoj stanici u svakom mjestu naveo da se ulazi u mjesto (u ovom slučaju to bi bila R. Fizira).


Uglavnom treba postojati ustaljenija konvencija označavanja, ali treba malo razmisliti jer mi se čini da ima sad puno pretjerivanja.

Ivan

#20
Citat: smogovci.bbb2  u Veljača 05, 2016, 20:37:57
Detalji trase linije 307
:)evil
Pa to se meni čini korektno, više-manje. U velikogoričkom kraju su linije u biti solidno označene uz nekoliko (bitnih) izuzetaka. Sarajevska s crticom je u redu jer ove ulice postoje kao najave na drugim linijama, ostalo po najbitnijim lokalitetima u pripadajućim mjestima, jedino bih još za par sela gdje ima više stanica dodao neku precizniju oznaku umjesto da ostane prejednostavno, recimo Mala Kosnica, Selnica centar, Črnkovec put za Ščitarjevo, Strmec Bukevski 1 i slično.


Ima i drugdje ponegdje zbrljanih nedoumica koje su nespretne kao i ovo što se može naći oko VG, recimo stanica između Đurđekovca i Prekvršja na ulici Ote Habeka se zove čudno "Reber,Habeki" što mi uopće nije bilo jasno kad sam vidio, a recimo predzadnja stanica na 161 je samo "Štrpet" pa onda tek "Štrpet-okretište", to ranije se moglo nazvati recimo "Štrpet odv.II" da ne bude zabune, slično kao i to u Strmcu Bukevskom...
Ili recimo, mene dosta živcira da su na novim linijama 141 i 143 dvosmjerne stanice jedne do druge išli zvati kao dvije jednosmjerne, kao Vinogradska 75 i Vinogradska 88a, trebalo je izabrati samo jedno od toga i po mogućnosti bez "a" jer je druga kuća odmah pokraj, a po mogućnosti i bolje uzeti odvojke i raskrižja za ime prije nego kućne brojeve... -.-

Našlo bi se još toga sitnog svuda, ali naravno ništa nije slično bistarskom kaosu. :-X

Westin

Ako su na 217 uspjeli da se stanica zove isto na tramvaju i busu, a bilo je Vrtni put ( bus ) i Savišće ( tramvaj ) mogu i ostalo srediti da hoće.

smogovci.bbb2

Evo Ivan
Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu muzej je znanosti i tehnologije, jedinstven u Hrvatskoj.

Izvor: http://tehnicki-muzej.hr/
https://mobile.facebook.com/Tehni%C4%8Dki-muzej-335802459827986/?_rdr
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

arrtbc

Citat: Ivan  u Veljača 05, 2016, 22:01:12
Za terminale se zna da su terminali, kao najava ionako govori "ujedno i posljednje stajalište na liniji"

Ne vozim se toliko često busevima, zanima me jel 109 na Kauzlarićevom kaže da je to "ujedno posljednja postaja na trasi"? I slično, na ostalim busevima koji voze za X ali je zadnja stanica Y.

Na tramvajima zasad znam da to jedino radi 6 na Sopotu; iako na displayju vani piše "6 - Sopot". Radi li to i 5, na kojoj liniji to ima više smisla ("5 - Maksimir" a staje zadnje na Bukovačkoj)? Po tome, jel ima i 7 i 12 to na Dubravi?...
xcuse my ignorance

smogovci.bbb2

Na 109, 220 u Dugavama nema najave da je posljednja stanica nego samo Kauzlarićev prilaz.
Kad smo već kod nedosljednosti, u Zapruđu je sve nazvano Zapruđe a na raskrižju Maksimirske i Bukovačke, busevi su na terminalu Svetice a tramvaji na Bukovačkoj. Zar po toj logici iz Zapruđa ne bi li onda i sve ovo trebalo biti Svetice buljo
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

Dreamwalker

#25
Ne bi. Iz razloga što se na uglu Budakove, Zvonimirove i Svetica tramvajska stanica zove Svetice. Autobusni terminal na kojem stoje 4 linije 203,226,227 i 228 se službeno nalazi u ulici Svetice pa je i sam naziv terminala logičan. Tramvajska stanica na čošku Bukovačke i Maksimirske se logično zove Bukovačka. 5ica vozi do Maksimira, a zapravo do Bukovačke i to je isto ok jer je razlika u doslovno 10 metara, a nekom tko se slabo snalazi po gradu jednostavnije je reći da vozi do Maksimira (stadion se zove Maksimir, ZOO je isto Maksimir, a i sam park je Maksimir).

Istu situaciju imamo i s Harambašićevom. Linije 1,9 i 17 na čošku Zvonimirove i Harambašićeve staju na stanici pod imenom Harambašićeva. Ako ideš sjeverno do križanja Harambašićeve, Jordanovca i Maksimirske, stanica se zove Jordanovac što je logično pošto se u ulici Jordanovac nalaze dvije škole (XV. gimnazija tzv MIOC i OŠ V. Nazora) što opet olakšava prvenstveno djeci i roditeljima koji se ne snalaze baš po tom dijelu grada.


Negdje gore sam vidio da je netko predložio glupost da se stanica kod SC-a zove Trg Dražena Petrovića. Dražen je bio velikan kojeg se treba pamtiti ali 70% studenata Sveučilišta u Zagrebu nisu iz Zagreba, tak da je to dovoljan razlog da se stanica zove Studentski Centar.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

smogovci.bbb2

Poanta priče je u tome da ne postoji dosljednost. Samo to. Na jednoj lokaciji vrijede jedna pravila prilikom imenovanja stajališta (Zapruđe, raskrižje Savska-Vodnikova, sva stajališta isti naziv) dok na raskrižjima Savska-Tratinska, Maksimirska-Bukovačka-Svetice vrijede druga pravila (svaka ulica drugačiji naziv stajališta a Svetice su terminal isto kao što je i Zapruđe). Pa tako isto onda na raskrižju Sarajevske i Av. Dubrovnik mogu biti dva stajališta istog naziva (Zapruđe) ali to isto ne može i na raskrižju Savske (SC) i Tratinske (Tehnički muzej) a identičan slučaj kao i Zapruđe. Svejedno je jel Trg Dražena Petrovića ili SC ili Tehnički muzej ali neka bude jedan naziv za sva stajališta na tom raskrižju. Ili neka izmjene onda onaj u Zapruđu ispod mosta i neka napokon bude dosljednosti
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

Dreamwalker

Zašto onda koristiš obrnutu logiku? Ovako zbunjuješ sugovornike. Mislim da si ovom zadnjom rečenicom...

Citat:Ili neka izmjene onda onaj u Zapruđu ispod mosta i neka napokon bude dosljednosti

...sažeo sve ono o čemu na ove dvije strane koliko ste ispisali raspravljate. I to bez zbunjivanja kratko i jasno.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

smogovci.bbb2

Neka se ZET odluči. Ili primjer Zapruđe ili Svetice, svejedno, ali neka onda bude sve jednoobrazno. Ima recimo primjer Jankomir. 107 ide do Robnih terminala, 115 do Kauflanda, 146 do PB sv. Ivan Jankonir. I svima piše JANKOMIR buljo Jel to OK?! Ili recimo linije 120 i 121. Idu u različite dijelove Gajnica ali na obje piše Gajnice. I po čemu onda da netko tko ne zna, zna na koju liniju od te dvije odabere za Gajnice?! Ako piše Gajnice onda bi obje trebale imati isto odredište. Također, zašto busevima linija terminala Svetice kad voze na Svetice zadnja stanica piše Svetice ako putnici silaze na Bukovačkoj?! Logično?! Meni ne hi
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

Dreamwalker

Citat:Također, zašto busevima linija terminala Svetice kad voze na Svetice zadnja stanica piše Svetice ako putnici silaze na Bukovačkoj?! Logično?! Meni ne

Bože, oko čega ti radiš raspravu  ::| Stanica za izlaz putnika je napravljena prije semafora tako da se ne guši promet i da ljudi ne ostaju u raskrižju. Kad su bili radovi na toj stanici, izlaz putnika je bio iza semafora te je to ljudima bilo nepraktično, a i mnogi su automobili ostajali u križanju i tako nepotrebno radili čep. Bukovačka ima preko 400 kućnih brojeva u 3 kilometra dužine i ne bi imalo smisla buniti ljude. Ako vozi s/do terminala Svetice, onda ne vidim problem da se stanica za izlaz putnika zove Svetice.

Kompliciraš i nabijaš postove totalno bezveze. No hard feelings.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421