Bibliobus

Autor manoplan, Ožujak 24, 2008, 18:49:55

manoplan

Knjižnice grada Zagreba imaju dva bibliobusa TAM 190 A 110  i  AV 120.Busevi su 'pošteno' sređeni i služe svrsi


manoplan

#1
Vidio sam danas i drugog bibliobusa od Knjižnica grada Zagreba.Pošto služi kao mobilana biblioteka,možemo reći da je to 'najpametniji' autobus u gradu  ;D
Radi se o preradi(doradi) AV 120.


Tomek

Ovaj bibliobus nije baš čista prerada Eurobusa AV120 jer je rađen uz dosta djelova Steyra s kojim je Eurobus imao suradnju i za kojeg su koliko sam negdje čitao radili karoserije.

manoplan

Citat: Tomek  u Travanj 20, 2008, 22:28:39
Ovaj bibliobus nije baš čista prerada Eurobusa AV120 jer je rađen uz dosta djelova Steyra s kojim je Eurobus imao suradnju i za kojeg su koliko sam negdje čitao radili karoserije.

Zanimljivo...Prednji dio mu je pljunuti od AV 120.
Znači li to da je tvornički rađen kao bibliobus ili su ga naknadno preradili?

Tomek

Nisam 100%, ali mislim da je on rađen u tvornici kao bibliobus. Eurobus je radio i gradske autobuse na MAN podvozju(ima ih ZET i Autotrolej), aerodromski autobus koji mi je izgledom isto ličio na MAN(vozio je na Plesu, ali ne znam gdje je nestao) te karoserije za tramvaje TMK2100 koji su poznati da brzo trunu.

stipe15

U jednom postu manoplan je rekao da je prednji dio isti av120.Nebi se složio , naime ovo je isti Steyr odsprida i odzada barem po svjetlima.

stipe15


manoplan

Citat: stipe15  u Lipanj 17, 2008, 20:34:24
U jednom postu manoplan je rekao da je prednji dio isti av120.Nebi se složio , naime ovo je isti Steyr odsprida i odzada barem po svjetlima.

Tu si potpuno u pravu.Danas kad sam ga prvi put vidio sprijeda u mirovanju, vidio sam isto što i ti,ali kako da ga nazovem kad je evidentno sklapan ili dorađen u Eurobusu?Osim toga Tomek je par postova poviše napisao da su Eurobus i Steyr imali suradnju.

brzi

Splitski bibliobus...sjećam ga se još kao klinac,stajao je na dnu pazara,kod stare Slobodne,dok još nije bilo stupića koji priječe parkiranje...nakon toga je nestao i premješten ispred neke obiteljske kuće...tu je,kako sam čuo bio korišten za prodaju školskog pribora,udžbenik i sl. ...no tu se već odavno ne prodaje ništa,tako da je stajao bez svrhe...i nažalost prije koji dan je nestao,odvukao ga kamion u nepoznato... :'( nadam se ne u staro željezo...
Nažalost ovo je jedina slika od njega...:




sliku sam stavio u thumbails radi bolje preglednosti...odnosno veće rezolucije...
pa bih pitao zna li netko koji je ovo autobus,marka vozila?Prednji kraj nisam uspio slikati pa i ni vidjeti jer je ispred kamion...

brzi

Splitski Bibliobus je živ i zdrav,samo premješten na drugo mjesto.Dobio je stražnja nova vrata,bijelo-plave boje,poklopce crveno-narančaste od poštanskog Graf&Stifta...i sada će to valjda sve u obnovu  :)

netko

Citat: brzi  u Srpanj 19, 2008, 10:26:58
poklopce crveno-narančaste od poštanskog Graf&Stifta...
Od Prometovog ??? ???
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

brzi

Citat: netko  u Srpanj 19, 2008, 11:21:05
Citat: brzi  u Srpanj 19, 2008, 10:26:58
poklopce crveno-narančaste od poštanskog Graf&Stifta...
Od Prometovog ??? ???

može biti...

tssp

Spiltski bibliobus u Puli za vrijeme sajma





Ovo je neki TAM ali se ne mogu sijetiti koji

conecto

Citat: tssp  u Siječanj 04, 2009, 11:14:42
Spiltski bibliobus u Puli za vrijeme sajma





Ovo je neki TAM ali se ne mogu sijetiti koji

Ovakav isti bibliobus nekad bio i u Zagrebu 70-ih i 80-ih (posuđivao sam knjige u njemu). Čak je i bojanje identično. Model je TAM 150 A 11, onaj prilično rijetki međumodel između AS 3500 i 170 A 11 s malo podignutom crnom maskom, duplim farovima, užim prednjim branikom i žmigavcima na njemu. Imao je one zračne brisače čija se brzina posebno štelala preko vijaka pa je svaki vodio svoju politiku, bijeli volan s tri kraka kao AS 3500 i veliku četvrtastu tablu s lakiranom drvenom podlogom. U odnosu na običan autobus ovaj bibliobus je prilično povišen i imao je prozore na krovu radi svjetla (pošto ih nema sa strane).
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Tomek

Knjižnice Grada Zagreba Bibliobus na popravku u Herc Toursu danas - Eurobus BV119