čemu služi...?

Autor denis01000, Studeni 12, 2008, 16:23:17

Kočijaš

Citat: 421  u Travanj 13, 2009, 18:37:58
Sole pritisne tu papučicu sive boje,privuče mikrofon prema svojim ustima i priča.
To ti je nožni prekidač mikrofona.Isto tako ,prekidač može biti i na samom mikrofonu.
Ovisno o traženju kupca.
Jel ti to ozbiljno!Nadam se da se šališ!
travego  :-)

421

Tak je kod nas na O 305 i O 405!
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

ahmoo

:D :) :D ;)

Benjamin

papučica sive boje koja je prikazana na slici u Neoplanu služi za gašenje motora! Osim toga,moram reći da je Setra tu papučicu imala dosta prije Neplana! I na seriji 200 i 300!

goranxxx

ajd molim vas što se tiče serie 200 i 300 to vam je motorna kočnica i nisam čuo da sa njom gase motor, seria 200 ima dugme za gašenje pored dugmeta za paljenje a seria 300 normalno na ključ se i pali i gasi, a sad ak je neko vidio drukčije....
SETRA 417 HDH

elvis

Motorna kocnica ili frena,neki busevi se pomocu nje mogu ugasiti,i cisto sumnjam da je Neoplan zaostajao za Setrom po toj freni,jedno je voljeti jedan bus,ali drugo je na racun toga ponizavati druge marke

maky

Citat: Benjamin  u Siječanj 22, 2010, 18:18:53
papučica sive boje koja je prikazana na slici u Neoplanu služi za gašenje motora! Osim toga,moram reći da je Setra tu papučicu imala dosta prije Neplana! I na seriji 200 i 300!
Vau!
Dok si u Neoplana gasio bus normalnim putem na botun ili na ključ ko gospodin čovjek, u toj rbini si morao nogom upirat motornu. Alo?! Dobar dan! Da je nisi možda morao i palit na kurblu?!
Ima i nas koji obožavamo Neoplan pa ne izljećemo sa budalaštinama naokolo...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

anel

To za gašenje Setre serije 200 na ključ ili dugme ja nisam nigdje čuo, za seriju 300 znam da je tako. Koliko znam u
Setre tipa 200 na tabli postoji samo dugme START koji služi za paljenje motora,a za gaženje koristi papučicu o kojoj raspravljamo. A na starijim modelima Neoplan nema ove papučice već postoji mali ventil pored sjedala vozača sa lijeve strane kojim se porekida rad motora i koji je jako neugodan za korištenje, tako da većina vozača Neoplana samo ubaci u brzinu i naglo pusti kvačilo(kuplung) i time prekida rad motora..... Nemojte misliti da omalovažam neke marke buseva ali samo iznisim činjenice sa kojima sam se susretao.
BITI VOZAČ AUTOBUSA JE ČAST!!!

elvis

Ta vecina vozaca to radi,ali ne bas tako,nego ubace u brzinu,pritisnu kocnicu i polahko pustaju kvacilo,a ne uopste brzo kako si rekao,i to je 1 od 500 vozaca koji voze kod gazde kojem je mrsko napraviti frenu,opet kazem lijepo je sto volite Setru ali nije lijepo sto omalovazavate druge marke buseva.

Ja npr. volim sve marke buseva i ne patim za onim sto pise na masci busa,neki ovdje kazu kineski busevi su sranje,ja ih volim,ipak je to bus,nije taj bus kriv sto je proizveden u Kini i sto je jeftin

goranxxx

ono kaj sam vidio na samoborčekovim setrama 215 (prigradske) na instrument tabli postoji, ključ za davanje kontakta i paljenje svjetala, gumb za paljenje i gumb za gašenje motora, (pomoću zraka), a pored pedale kvačila se nalazi ta siva papučica koja isključivo radi kao motorna kočnica i njome se neda ugasiti motor. To znači govorim o tom modelu, možda na nekim drugim modelima postoji mogučnost i gašenja motora kao recimo na starim G&S-ovima i Styerima, u pravilu dok autobus miruje papučica nema efekta ali nestručnim održavanjem postoje iznimke tak da je moguće i gašenje tom papučicom, to je moje mišljenje 8) 8) 8)
SETRA 417 HDH

anel

#25
Citat: elvis  u Siječanj 23, 2010, 13:08:40
Ta vecina vozaca to radi,ali ne bas tako,nego ubace u brzinu,pritisnu kocnicu i polahko pustaju kvacilo,a ne uopste brzo kako si rekao,i to je 1 od 500 vozaca koji voze kod gazde kojem je mrsko napraviti frenu,opet kazem lijepo je sto volite Setru ali nije lijepo sto omalovazavate druge marke buseva.

Ja npr. volim sve marke buseva i ne patim za onim sto pise na masci busa,neki ovdje kazu kineski busevi su sranje,ja ih volim,ipak je to bus,nije taj bus kriv sto je proizveden u Kini i sto je jeftin

Nije mi uopšte bila namjera omaložavati druge marke buseva i izvinjavam se ako sam nekog uvrijedio jer i ja ih volim sve ali Setra mi je na mjestu 1. To za gašenje pomoću brzine je tačno jer sam zaboravio napomenuti povlačenje parkirne kočnice pa onda puštanje kvačila.
BITI VOZAČ AUTOBUSA JE ČAST!!!

Shole

Citat:......... a pored pedale kvačila se nalazi ta siva papučica koja isključivo radi kao motorna kočnica i njome se neda ugasiti motor. To znači govorim o tom modelu, možda na nekim drugim modelima postoji mogučnost i gašenja motora kao recimo na starim G&S-ovima i Styerima, u pravilu dok autobus miruje papučica nema efekta ali nestručnim održavanjem postoje iznimke tak da je moguće i gašenje tom papučicom, to je moje mišljenje 8) 8) 8)

Možeš ugasit bus i pritiskom te papučice ali je malo komplicirano (zato i je dugmić na tabli).  Naime, freno funkcionira kad je autobus u brzini, a nemožeš ga gasit u brzini.  Odnosno možeš, ali tad mora bit stisnuto kvačilo, a pošto je i kvačilo i frena na lijevoj strani nespretno je istovremeno ih stisnut.   Pa ista stvar je na MANovima SG220 ili SU220 kojima je crko prekidač na pedali kočnice pa su stavili posebno freno.   Dakle,  stisnut kvačilo ljevom nogom, stavit bus u brzinu, i desnom nogom stisnut freno i bus se ugasi.  Al zašto tako kad je na tabli dugmić.

421

#27
Rasprava o sivoj papučici se, vidim , zahuktala!Primjereno godini proizvodnje, tehničkim mogućnostima i vrstama ugrađene opreme MOGUĆE je da se netko od električara poigrao i najobičniji šalter PRILAGODIO u drugu svrhu-gašenje motora.Stojim iza toga da inače služi kao prekidač za korištenje mikrofona( što se vidi na slici-kod A nosača Neoplana postoji mikrofon).Ono što NITKO nije zamijetio i komentirao je papučica ispred stupa volana koja može imati dvije funkcije:ili služi kao motorna kočnica, a time i za gašenje motora ili se  pritiskom na nj omogućava podešavanje položaja volana.Kako vrijeme čini tehničke promjene pokušat ću objasniti kakvi su postojali ili postoje sistemi za gašenje motora.
Velika većina buseva i kamiona je prije dvadesetak godina imala tzv. BOSCH  ključ koji je izgledao kao čavao i samo se ugurao u "bravu".Pojedini busevi ( "domaći" MAN SG220,SG 240 ili SU 220 ili "uvozni" SLi, MB o305,o305G),  su se razlikovali po jednom prekidaču na instrument ploči.Domaći su imali BOSCH ključ i dva prekidača.Kontakt si odmah dobio  umetanjem Bosch ključa u bravu, palili su se pritiskom na jedan gumb, dok su se pritiskom na drugi gasili.Pri vožnji si taj za gašenje mogao koristiti kao motornu kočnicu.Uvozni su imali BOSCH ključ i  tri prekidača. Nakon umetanja ključa u bravu nije se događalo ništa ,već si  morao  aktivirati prekidač koji je služio za zatvaranje strujnog kruga  to jest kontakt.Paljenje i gašenje motora ostalo je isto kao i kod domaćih.Taj dodatni prekidač imao je svrhu oduzimanja/davanja  struje potrošačima i služio je kao dodatna sigurnost.Bilo je problema sa gašenjem motora preko prekidača jer se broj okretaja smanjivao djelovanjem na BOSCH pumpu oduzimanjem dobave goriva mehaničkim putem preko pedale gasa u suprotnom smjeru djelovanja.Dakle za potpuno gašenje motora povlačili smo pedalu gasa prema sebi za potpuno gašenje.
Nakon mehaničkih sistema dolazi nova tehnologija: motorna kočnica se izbacuje iz upotrebe, klasična BOSCH pumpa se usavršava i uvodi se drugačiji sistem ubrizgavanja goriva u cilindre (Common rail), pritisci ubrizgavanja su sve veći (preko 1000 Bara) uvode se retarderi pa postoje električne/elektronske metode paljenja/gašenja motora na ključ  putem elektromagnetskih ventila( o405,o405N,o405GN,Citaro I).
Današnji busevi  nemaju niti ključ već dva prekidača(posebna narudžba Citaro II,Citelis,MAN City) od kojih jedan služi za kontakt, a drugi dvopolni  za paljenje i gašenje.
@ahmoo
Najbolje rješenje oko dileme i "forumaškog prepucavanja" jest da pitaš vozača!I da nam javiš svakako!

Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

421

Citat: anel  u Siječanj 23, 2010, 15:19:36
Citat: elvis  u Siječanj 23, 2010, 13:08:40
Ta vecina vozaca to radi,ali ne bas tako,nego ubace u brzinu,pritisnu kocnicu i polahko pustaju kvacilo,a ne uopste brzo kako si rekao,i to je 1 od 500 vozaca koji voze kod gazde kojem je mrsko napraviti frenu,opet kazem lijepo je sto volite Setru ali nije lijepo sto omalovazavate druge marke buseva.

Ja npr. volim sve marke buseva i ne patim za onim sto pise na masci busa,neki ovdje kazu kineski busevi su sranje,ja ih volim,ipak je to bus,nije taj bus kriv sto je proizveden u Kini i sto je jeftin

Nije mi uopšte bila namjera omaložavati druge marke buseva i izvinjavam se ako sam nekog uvrijedio jer i ja ih volim sve ali Setra mi je na mjestu 1. To za gašenje pomoću brzine je tačno jer sam zaboravio napomenuti povlačenje parkirne kočnice pa onda puštanje kvačila.
Niti jedan mehaničar ili pravi vozač ovako neće gasiti ili pomisliti gasiti motor osim u krajnjoj nuždi!!!
Tako se uništava, ako se sustavno koristi, košara kvačila koja baš  nije jeftina!
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Shole

I kakvi su to autobusi kojima frena nije ispravna ?  Nije stvar u gašenju, al ti onda ili moraš vozit uvijek u jednoj niž ili svako malo spalit brenze.  Neš vidit problema napravit frenu