Staro vs Novo

Autor Done, Svibanj 28, 2014, 16:21:00

Done

Nisam pobornik toga da mešto mora bit mercedes ili bmw da bi bilo dobro,a pogotovo ne da je iz njemačke,da se mene pita i da su prijevoznici pametni,napravili bi posao sa tamom-durabusom i korist bi bila i za tvornicu i za prijevoznika,ali naši ljudi će radije vozit prastaru setru ili neoplana nego novog tama,i onda ćemo mi svaki dan čitati pokvario se neoplan tu,mercedes ondje,setra izgorila itd a i henry ford je odavno rekao da je najbolji auto novi auto,ma kako se on zvao,a danas svi imaju ista sjedala iste kočnice isti abs,isti asr istu klimu samo je pitalje koja je značka ispred i ko je to sve smontirao,e nisu motori isti tu je ili mercedes ili volvo ili man ipak ima izbora. thumbs

Dreamwalker

Done, ja se ne bih složio s tobom u potpunosti.

Mislim da je jedan polovni Van Hool ili polovni Volvo, polovna Setra 400 ili polovni Cityliner bolji od novog autobusa kao što je TAM Durabus, raznih Irisbuseva i općenito novih autobusa.

1. Postoji čak i priznanje jedne korporacije da se danas sve radi kao potrošna roba i da traje što kraće kako bi tvornice imale što više posla. Uzmi primjer iz bilo koje grane. Oćeš elektroniku, automobile, kućanske aparate, bilo šta. Nekad su automobili mogli proći i 450 tisuća kilometara bez otvaranja motora. Danas su motori konstruirani tako da odrade 280 tisuća kilometara i adio (VW). Uzmi aparate tipa televizori ili glazbene linije: Televizor proizveden 2002. (CRT) nikad nije bio na servisu i radi svaki dan po 10 sati već 12 godina. Danas kupiš televizor istog proizvođača i za max 5 godina možeš ga baciti jer će imati kvar koji je neisplativ. Isto tako je i s autobusima. Koliko puta su stariji autobusi spašavali izlaz kad su novi bili masovno u kvaru. Translineri (1999.) od Panorame (CB) imaju po 3 milje iza sebe uz manjkavo održavanje i još idu. Ne izgledaju novo, ali izgledaju itekako solidno. Zanima me dal bi danas jedan novi Neoplan mogao odvoziti 3 milje u tim uvjetima. Poznavajući današnji stil industrije, nekako sumnjam.


2. Stariji autobusi nemaju toliko elektronike koja je jako osjetljiva, nemaju razne điđe miđe upravljane kompjuterski, a čega nema, ne može se pokvariti. Danas malo koji bus ima ručno otvaranje krovnog prozora, sve je na elektroniku. I kad to krepa, možeš ga samo gledat do popravka. To je samo primjer, iako banalan, ali ljeto se bliži pa je to samo jedan od primjera.

3. Za cijenu novog TAM-a (vjerojatno golog) mogu dobiti par godina starog turističkog autobusa koji ima više opreme i ne previše kilometara, a da su mu opet sve eventualne tvorničke greške otklonjene.


Naravno, ne kažem da novo ne valja, dapače, ima jako kvalitetnih autobusa, ali mislim da ono što je starije, tj. što nema dječjih bolesti bolje. Da sam prijevoznik i da imam 200 000 eura, rađe bi uzeo par godina starog Van Hoola, Setru, Mercedes, Volva, MAN-a nego novi TAM. Iako, slažem se s tobom da naši ljudi pod bus priznaju samo Setru (Mercedesa) i Neoplana (MAN-a). Žalosno je da je na našim cestama samo 1 Van Hool mlađi od 10 godina, 1 Temsa Diamond,... Ali, eto, kad god se ne kupi nekaj kaj nije ovo 4 nabrojano, tu po forumu se odmah javljaju dežurni dušebrižnici i brundaju o tome zašto je netko uzeo Renaulta, Motu, Higera, Otokara, a ne Setru ili Neoplana.


Tužno i žalosno.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

busfan

E ja se ne bih slozio s vama da sve sto je novo ne valja? Otkud to da novija auta prelaze 280 000km?
Ili novi autobusi, uzmi npr 431DT, sto je sad kod Vienatoura, onaj je uzeta od Unilinesa koji drzi redovne linije iz Svedske za BiH i Srbiju pa racunajte koliko je presla, a i dalje vozi ture za Spaniju, redovne linije za Bec,...

actros

kod ove nabave vjerovatno nije bio bitan karoserist, nego šasija; šta njih briga šta kako se izgovara sanđiđi kad u njemu kuca Volvać za kojeg imaju punu garažu djelova i iskusnih majstora... Za karoseristu je bitno jedino da je živ, tj. da nije neki propalitet čisto kad ti zatreba nova šajba ili koje svijetlo, pa da ga možeš brzo i povoljno nabaviti...

...da ne ulazim u o.t. za ovo drugo se slažem sa busfan-om.

Done

Ljudi cijenim svačije mišljenje ali stojim i do svoga,prvo da razjasnimo jednu stvar profi sam vozać(bio i imam ispod guzice više od 700000 km) i kad mi je to dodijalo prihvatio sam se svog zanata automehanike i uspiješno se bavim sa time više od 16 godina.Znaći mjerodavan sam i za fidbek sa ceste ali i iz radione.Mogu slobodno reći sa nešto što je odradilo svoje ili kako hočete odvozilo može funkcionirati ali i ne treba,primjer bus od 500000 km,nije samo potrošio motor potrošio je i getribu i ležajeve i djelove ovijesa i sve se to može i promijeniti ali ima i stavka zamora materijala i koja korist npr promijenit krajnik,ako sutra spona pukne na živo i da ne nabrajam sad svaki sklop ponaosob.I zato mislim da je novo barem psihološki sigurnije i da barem u podsvijesti nema tog prikrivenog  problema koji je uvijek prisutan kod starijih vozila.Nažalost standard u našoj državi ne dopušta nam da imamo top klasu prijevoznih sredstava,starost voznog parka je 10-12 godina  i nažalost osim setri i neoplana rijetko viđamo i druge kvalitetne karoseriste na našim cestama a na još veću žalost nemamo mogučnost voziti ni nove jeftinije buseve jer 200000 eura za durabusa malo ko ima ali za tri setre ili volva sa 450000 km ima jer računica je kao kod muje i fate fata je fata a tri busa su tri busa,ili kad medo nije volio kruške jer su bile visoko na stablu.Poznam dobro HR vozni park i problem je u besparici i jedina alternativa nam je vozati po našim cestama potrošene uvozne busebe fino ušminkane(ito ako)i u svakom objesiti što više krunica da dragi bog čuva i vozaće i putnike.Jer statistički koliko je udesa bilo sa novijim vozilima vis a vi  starijim.I da još je neko spomenuo elektroniku,to je prvenstveno neopravdani strah od napretka,jer kad se šiber gurao ručno to je bilo normalno,ali kad trena pritisnuti gumb,botun,dugme za otvorit isti onda na tabli treba znat koji je prekidač za to,e a to je već matematika i fizika za anjštajna.I za kraj vozim se nedavno prema ST busom,kiša samo takva magle se stakla i šajba i bočna pa i retrovizori,vozač nešto pipa po komaddama klime ali stakla nikako da se osuše,ima grijanje bočnih stakala,ali bože sačuvaj da stisne prekidać za grijaće,na retrovizorima ništa nevidi ali isto ne pali grijaće, i na kraju briše ručnikom staklo,a ne vjerujem da je ručnik dodatna oprema pored sve te puste "elektronike".Hoću reći da se sa nekim stvarima trebaš naućiti koristiti da bi služili svrsi a ne kategorički odbacivati sve novotarije koje postoje i na raspolaganju su uz komentar kako onog ćega nema da se ni ne može pokvariti.Vrijeme neožemo vratiti unazad,i prošlosti se možemo sječati u boljem ili lošijem svijetlu,ali u sadašnjosti imamo na raspolaganju to što imamo i to nam je jedina alternativa.

Servis

Premješteno u tehniku pa nastavite dalje...

Dreamwalker

#6
Mislim da neki nisu dobro čitali ono što sam napisao. Ja nisam rekao da novo ne valja, rekao sam da se danas radi nekvalitetnija roba u svrhu veće proizvodnje. Nitko, ali nitko ne može reći da nekadašnji motori nisu bili puno izdržljiviji. Jednostavno po zakonima fizike nije moguće da je poddimenzionirana mašina (prevelika snaga na mali obujam) trajnija od predimenzionirane. Primjer za to su RI Citari II koji imaju realno 60 KS previše na svoj obujam.

Citat: busfan  u Svibanj 28, 2014, 22:15:03
E ja se ne bih slozio s vama da sve sto je novo ne valja? Otkud to da novija auta prelaze 280 000km?
Ili novi autobusi, uzmi npr 431DT, sto je sad kod Vienatoura, onaj je uzeta od Unilinesa koji drzi redovne linije iz Svedske za BiH i Srbiju pa racunajte koliko je presla, a i dalje vozi ture za Spaniju, redovne linije za Bec,...
Da se osvrnem na busfana. Setra 431DT nije imao vremena već napraviti 3 milje km, tako da me zanima hoće li uspjeti. Ako uspije, svaka čast, ali nekako sumnjam. Možda i hoće, ali će održavanje trebati biti puno bolje nego što je to slučaj kod starijih autobusa.
Što se tiče 280 000 km, motori su konstruirani na tu kilometražu, ali ovisno o održavanju, režimu vožnje, mogu priječi 350tak tisuća km bez otvaranja što je puno manje u odnosu na neki stari predimenzionirani motor (recimo 1.9 D)

Citat: Done  u Svibanj 28, 2014, 22:52:42
Ljudi cijenim svačije mišljenje ali stojim i do svoga,prvo da razjasnimo jednu stvar profi sam vozać(bio i imam ispod guzice više od 700000 km) i kad mi je to dodijalo prihvatio sam se svog zanata automehanike i uspiješno se bavim sa time više od 16 godina.Znaći mjerodavan sam i za fidbek sa ceste ali i iz radione.Mogu slobodno reći sa nešto što je odradilo svoje ili kako hočete odvozilo može funkcionirati ali i ne treba,primjer bus od 500000 km,nije samo potrošio motor potrošio je i getribu i ležajeve i djelove ovijesa i sve se to može i promijeniti ali ima i stavka zamora materijala i koja korist npr promijenit krajnik,ako sutra spona pukne na živo i da ne nabrajam sad svaki sklop ponaosob.I zato mislim da je novo barem psihološki sigurnije i da barem u podsvijesti nema tog prikrivenog  problema koji je uvijek prisutan kod starijih vozila.Nažalost standard u našoj državi ne dopušta nam da imamo top klasu prijevoznih sredstava,starost voznog parka je 10-12 godina  i nažalost osim setri i neoplana rijetko viđamo i druge kvalitetne karoseriste na našim cestama a na još veću žalost nemamo mogučnost voziti ni nove jeftinije buseve jer 200000 eura za durabusa malo ko ima ali za tri setre ili volva sa 450000 km ima jer računica je kao kod muje i fate fata je fata a tri busa su tri busa,ili kad medo nije volio kruške jer su bile visoko na stablu.Poznam dobro HR vozni park i problem je u besparici i jedina alternativa nam je vozati po našim cestama potrošene uvozne busebe fino ušminkane(ito ako)i u svakom objesiti što više krunica da dragi bog čuva i vozaće i putnike.Jer statistički koliko je udesa bilo sa novijim vozilima vis a vi  starijim.I da još je neko spomenuo elektroniku,to je prvenstveno neopravdani strah od napretka,jer kad se šiber gurao ručno to je bilo normalno,ali kad trena pritisnuti gumb,botun,dugme za otvorit isti onda na tabli treba znat koji je prekidač za to,e a to je već matematika i fizika za anjštajna.I za kraj vozim se nedavno prema ST busom,kiša samo takva magle se stakla i šajba i bočna pa i retrovizori,vozač nešto pipa po komaddama klime ali stakla nikako da se osuše,ima grijanje bočnih stakala,ali bože sačuvaj da stisne prekidać za grijaće,na retrovizorima ništa nevidi ali isto ne pali grijaće, i na kraju briše ručnikom staklo,a ne vjerujem da je ručnik dodatna oprema pored sve te puste "elektronike".Hoću reći da se sa nekim stvarima trebaš naućiti koristiti da bi služili svrsi a ne kategorički odbacivati sve novotarije koje postoje i na raspolaganju su uz komentar kako onog ćega nema da se ni ne može pokvariti.Vrijeme neožemo vratiti unazad,i prošlosti se možemo sječati u boljem ili lošijem svijetlu,ali u sadašnjosti imamo na raspolaganju to što imamo i to nam je jedina alternativa.

Tako je, financijska situacija u državi je takva kakva je. I zato mislim da nije vrijeme za kupovinu novog autobusa od 200+ tisuća eura, prvenstveno zato jer je veliki gubitak vrijednosti, postoji dosta veliki rizik od dječjih bolesti, pogotovo kod tek izašlih modela. Nov autobus jest psihološki bazirano sigurnji, ali to vrlo često u praksi nije slučaj. Za tu lovu (200000e) dobiješ par godina rabljen bus koji nema puno kilometara, a u većini slučajeva imaju puno opreme i poslužiti će svrsi kao i potpuno novi. Nov autobus bi kupio samo ako je model pred kraj proizvodnje pa su sve dječje bolesti otklonjene. Tad je to dobra kupovina.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421