IAA Hanover 2008.

Autor 5AR, Prosinac 04, 2008, 00:24:30

5AR

IAA 2008
Pošto sam na prošli sajam pretprošle godine putovao vlakom ¾ dana u svakom smjeru ove godine sam odlučio putovati avionom. Pa krenimo redom.

Zračna luka Rijeka, nadao sam se žutom avionu (kako ga jedan moj kolega zove Yellow Cab) no došao je plavi, ništa manje vrijedan no neobičan jer nisam znao da ih ima i takve boje kod ovog avioprijevoznika



pogled na Krčki most i Kraljevicu



bijele Alpe



Hannover u kojem je sva tri dana bilo oblačno i povremeno padala kiša voze gradski autobusi marke Man i Mercedes




















Sajam

Krenimo abecedni redom

BARBI

Dvoosovinski i troosovinski Maestro












BMC

Aloys







Hawk









MH 400





Probus







ERNST AUWARTER

EA Citystar 515 CDI



EA Teamstar City 818



EA Teamstar Reise 818



GULERYUZ COBRA

12 metarski niskopodni  GD 272 LF



9 metarski luksuzni GL 9



IRISBUS

Hynovis







Daily Hybrid







Sunset prerada na Irisbusu





ISUZU

Torquoise





Torquoise City









Torquoise Vip





KING LONG

XMQ6127



XMQ6900



XMQ6121G



CERVI

Trend X na šasiji Sprintera



Marlin na šasiji Atega



LAZ

Neolaz



Citylaz






...nastavak slijedi...

5AR

MAN

Lion`s City LE









Lion`s City Hybrid









Lion`s Regio







Lion`s Coach C









MCV

C 120 LE



600



MERCEDES BENZ



Sprinter City 65



Citaro









Citaro Fuel Cell







Integro





Tourismo







Travego







NEOPLAN

Cityliner





Tourliner



Skyliner











Starliner Vip









OTOKAR

Navigo 185 SH





Navigo 185 LX



Vectio 215T







Vectio 240U



Vectio 240S



Vectio 215 LE



PROBUS

Destino



Rapido





sa boljom opremom











Rapido City







SCANIA

Irizar PB







OmniCity











SETRA

MultiClass





S 415 NF Bus of the year 2009







S 415 UL







S 419 UL









ComfortClass



S 416 GT













S 415 GT-HD











S 416 GT-HD/2















Premijera S 419 GT-HD





TopClass



S 411 HD





S 416 HDH









S 431 DT













prospekt sa uzorcima boja unutrašnjosti i sjedala



5AR

SOLARIS

Alpino



Urbino 12





Urbino 18

















SOLBUS

Solway SL 11



Soltour



Solcity 12 SM 12 LNG



TEMSA

Avenue



Opalin



Tourmalin IC





Safari RD



Safari HD



Diamond



VANHOOL

911 Alicron



916 Acron



917 Altano



917 Astron



925 Astromega









A330



VDL

Hybrid





Axial



Jonckheere



Bova Futura





Bova Magiq



Bova Synergy





Citea CLE 120 (Low Entry)



Citea CLF 120 (Low Flor)



Ambasador ALE (Low Entry)



VOLGABUS

Delfin



gradski



VOLKSBUS

VB Elegance 360













VW

CRAFTER









VOLVO

7700







9700









9900







Peugeot

Boxer





Merkavim na Fiat Ducatu



TS Fahrzeugtechnik




Sunrider



Sunset



Mixliner



AMZ prerada  MB Sprintera







Kowex





Kutsenits





Shutlle Bus













5AR

#3
Ford T



FBW 50 U (Franz Brozinčević Wagen)



Fleischer S 4 R U



Ikarus

55



66



280



Man

SG 192



SL 200





Bussing



MKN



Mercedes Benz

O3500



O 319 D



O317 H







O 321 HL



Magirus

O3500



Saturn 2



Neoplan

SH 6



NH 9 L (Luxus), Typ Hamburg



Cityliner N116



N409 SM 2



N122





Kassbohrer Setra

S 6





S 8



S 10



Saurer



Londoner



Ostalo sa sajma








5AR

Bilo je lijepo i iscrpljujuće na sajmu što dokazuje i ova slika nekog kolege koji je podljegao umoru pa se odmara u Irisbusu



Oprostite na tako opširnom putopisu ali je bilo teško odabrati između 1000 slika što je važno a što nije.

maky

Hm, imam li samo ja taj problem da ne vidim fotke pred kraj svakog posta?

BTW, čini mi se da si slikao samu legendu glavom i bradom, gospodina Konrada Auwärtera, jednog od članova cijenjene obitelji Auwärter i oca Skylinera. Vidim da se razvalio u onom Citylineru... Jesi možda pričao s čovjekom? Jako je prijazan koliko vidim po netu, a uostalom i sam sam stupio u kontakt s njim preko maila kad sam spašavao jednog Skylinera  :)

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Tomek

Fenomenalna reportaža, ali ni meni ne otvare sve slike, mislim da treba u više postova podijeliti.. Nego, kakav je ovo Volkbus? Zar VW proizvodi autobuse za Europu?
Što se tiče Bove bilo bi stvarno vrijeme da Futura dobije novi dizajn jer sad već počinje konkurirati LAZu i sličnima  ;D

stipe15

Neznam kako vas ali meni se nove Temsa jako dopadaju.Uopće više nemožeš primjetit da je to turski proizvod.Uostalom Petre svaka čast.Svi autobusi su i više nego sjajni kao i tvoje fotke. ;)

man750

kupio sam i strucne novine ali ovoliko informacija nisam dobio. 5AR ne sam o odlicne slike vec je i cijela reportaza vrhunska .
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

tamlover

Petre svaka čast na trudu i fotkama. SLane su mi krenule kad sam vidio Setru Multiclass (bus of the year 2009.), gradsku Scaniu ili tako poseban i drugačiji gradski Volvo.
Kad se već miješaju zagrebačke garaže, pitam se je li se moglo nać mjesta u njima za ove fenomenalne autobuse...
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

5AR

Hvala svima na pohvali.

Citat: maky  u Prosinac 04, 2008, 01:43:13
BTW, čini mi se da si slikao samu legendu glavom i bradom, gospodina Konrada Auwärtera, jednog od članova cijenjene obitelji Auwärter i oca Skylinera. Vidim da se razvalio u onom Citylineru... Jesi možda pričao s čovjekom? Jako je prijazan koliko vidim po netu, a uostalom i sam sam stupio u kontakt s njim preko maila kad sam spašavao jednog Skylinera  :)

Ne nisam jer nisam ni znao ko je on.

Citat: Tomek  u Prosinac 04, 2008, 12:42:01
Fenomenalna reportaža, ali ni meni ne otvare sve slike, mislim da treba u više postova podijeliti.. Nego, kakav je ovo Volkbus? Zar VW proizvodi autobuse za Europu?
Što se tiče Bove bilo bi stvarno vrijeme da Futura dobije novi dizajn jer sad već počinje konkurirati LAZu i sličnima  ;D

Prodaju se u Južnoj Africi, unutra je uređen bogato ali je putnički prostor odvojen od vozača staklenim zidom i vratima kao da prevozi zatvorenike a i bočno staklo vozača se nekako čudno otvara. Više mi sliči na nekakav prototip koji neće izać u prodaju.

Bova je zrela za promjene i to temeljite, previše je prošlo vremena sa sitnim promjenama prednjih i zadnjih svjetala.

Citat: stipe15  u Prosinac 05, 2008, 12:23:32
Neznam kako vas ali meni se nove Temsa jako dopadaju.Uopće više nemožeš primjetit da je to turski proizvod.Uostalom Petre svaka čast.Svi autobusi su i više nego sjajni kao i tvoje fotke. ;)

I meni se sve više sviđaju, polako se približavaju europskoj kvaliteti.

Citat: man750  u Prosinac 05, 2008, 15:36:14
kupio sam i strucne novine ali ovoliko informacija nisam dobio. 5AR ne sam o odlicne slike vec je i cijela reportaza vrhunska .

Možda vide neki utjecajniji ljudi pa mi ponude za sljedeći sajam putne i smještajne troškove pa da radim za njih. ;D
Za kvalitetan obilazak sajma i dva dana bi bilo premalo a ja sam imao samo jedan tako da sam dao sve od sebe da barem slikam čim više.

Citat: tamlover  u Prosinac 06, 2008, 10:26:36
Petre svaka čast na trudu i fotkama. SLane su mi krenule kad sam vidio Setru Multiclass (bus of the year 2009.), gradsku Scaniu ili tako poseban i drugačiji gradski Volvo.
Kad se već miješaju zagrebačke garaže, pitam se je li se moglo nać mjesta u njima za ove fenomenalne autobuse...

Meni je najdraža marka Setra ali nisu ni Volvo ni Scanija za bacit, a bome ni Solaris. Sve bi te marke mogle bit po svim garažama a ne samo po zagrebačkim ali svi znamo zašto nisu.

Primjetio sam na Setri S431DT kao i na Skylineru da ima stepenice za gornji kat na srednjim vratima standardno a sada i ispred, odmah iza vozača.

Tomek

Eurobus AV120D ima stepenice iza i odmah do vozača  :D

5AR

#12
Citat: Tomek  u Prosinac 07, 2008, 00:39:24
Eurobus AV120D ima stepenice iza i odmah do vozača  :D
Ni Setra ni Neoplan do sada nisu imali prednje stepenice.
Eurobus ima pak drugi slučaj koji je još čudniji, kod njega u dolnji prostor za putnike možeš samo na zadnja vrata, ili na prednja po stepenicama na kat pa na druge stepenice dolje.

Tlimfocit

kod IRMAOS MOTA ATOMIC XII Special što je ima GLOBTOUR skale su na prednjim i zadnjim vratima s tim da se na onji kat ulazi samo sa zadnjih vrata...

Ivan

#14
Citat: 5AR  u Prosinac 06, 2008, 23:04:00
Meni je najdraža marka Setra ali nisu ni Volvo ni Scanija za bacit, a bome ni Solaris. Sve bi te marke mogle bit po svim garažama a ne samo po zagrebačkim ali svi znamo zašto nisu.
Pa, nisu, ali tko zna kako će biti ubuduće... Irisbus je već našao put u zagrebačke garaže i uskoro ćemo ih vidjeti, a ovi gore navedeni (osim Setre, zbog toga mi je žao, ali eto...) se možda nađu kod ZET-a u Gorici, pošto su se prijavili na natječaj... On bi uskoro trebalo biti gotov ako već nije, valjda ćemo uskoro saznati...

Btw., svaka čast za reportažu... ;D

-- ispravak, prethodna informacija na forumu je bila da se prijavio i Solaris, sada sam izguglao članak koji kaže da ipak nije tako, više na zagrebačkom podforumu...