Autobusi u Sydneyju

Autor STIB, Prosinac 01, 2007, 21:00:39

STIB

Original postan 23.12.2006 (zapravo još ranije...)
Boravio sam u Sydneyu skoro cijeli tjedan u prvoj polovici listopada pa evo par slika autobusa, uglavnom iz centra grada.
Za moje nedovoljno stručno oko  ;) postoje tri glavna tipa autobusa:
1. "Stari" – proizvedeni u tvornici "Pressed Metals" (takva pločica postoji na izlaznim stepenicama, nisam uspio vidjeti ostale detalje)
2. "Mercedesi"  - obični i zglobni
3. "Volvo" – obični i zglobni. Čini mi se da na nekima piše i SCANIA. Jesu li to zapravo isti busevi?
Stručnjaci za autobuse s ovog foruma će sigurno znati i ostale detalje. :D

Ovu sliku sam postao i na željeznice.net kao najavu:


Stari tip, odmara se kod Circular Quaya (CQ), odakle polaze skoro sve linije iz CBD – Central Business District ili kraće City prema raznim dijelovima višemilijunskog grada:

"Stari" odostraga:

Jutarnja parada autobusa na CQ:


Volvo - u pokretu pa nije sasvim oštra slika. I inače je dosta velik problem uhvatiti autobus na pravom svijetlu. Cijeli centar grada je cijeli dan u sjeni nebodera!

Zglobni Volvo, vjerojatno isti kao na 1. slici


Dva Mercedesa:

Mercedes odostraga


Međugradski (prigradski?) kompanije  Hillsbus:


Ispred Central station:


Još tri slike iz Manlyja – dijela grada do kojeg se najbrže stigne trajektom. Tamo je, na oceanu,  poznata plaža, ali ne tako razvikana kao Bondi Beach. Slika plaže je u temi o trajektima na zeljeznice.net




Efikasnosti autobusa itekako doprinose "žute trake" (Bus lane):

A i o štednji  energije se vodi računa ("gasi motor ako stojiš duže od 2 minute")


Nadam se da će vam biti zanimljivo proučavati slike.
Naravno da se prvo trebalo naviknuti da su vrata na lijevoj strani i da autobuse treba slikati s druge strane nego što smo navikli.  ::)
Pozdrav iz Zagreba
ZDRU