ZET-ov pogon u Samoboru 1983. – 2000. (do 1983. Samobortrans)

Autor Tomek, Prosinac 14, 2007, 16:11:35

Paško

#30
Samobortrans, FAP G-80 i TAM AS 3500 S

izvor: ebay
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Tomek

Ovaj post je iz teme slike iz ZET-ove prošlosti, al mislim da zaslužuje biti i ovdje zbog preglednosti jer smo rekli da ćemo ovdje stavljati i slike:

Malo sam se potrudio stupiti u kontakt sa što više ljudi te zahvaljujući R.L. došao do ovih fotografija ZET-ovih TAM-ova iz pogona Samobor :)
Uživajte:

TAM 260 A 116 M gbr 902 originalna fotka (dosad je bila na forumu iz monografije) -- linija 451 Samobor - Sveta Nedjelja - Črnomerec -- reg ZG-694-AM


TAM 260 A 116 P gbr 982 dok je još bio u bijeloj boji, kasnije ga se većina sjeća krem-plavog u normalnom ZET-ovom bojanju, reg. ZG-605-439 slikano 27.05.1990. -- Badovinci - Žumberak


E sad, dva za koje nisam ni znao, al ja se tako i tako sjećam samo 90-ih voznog parka. Gar br. su im 907 i 908, kasnije su te gbr dobili 260A116M

gbr 907 -- linija Samobor - Gornja Vas (mislim da je br. linije 460) reg. ZG-340-492


gbr908


I jedan kojeg se sjećam, gbr 957 koji je bio vozio do sredine 90-ih u ovom bojanju, bio je još jedan takav gbr 956 koji je bio u plavom ZET bojanju i poklonjen na otok Vis
ZG-523-668, slikano 22.05.1988.


Paško

Današnji izgled
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Tomek

Iz ZET-ovih novina za mjesec srpanj 2000. o zatvaranju ovog pogona!



MAN truck bus

AP Samobor živi vječno!  8-8
416 danas na 449 (Samobor - Medsave). Autor fotografije kolega 822DoDo.  pivkan
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

FitzTN


Tomek

Sjajne fotografije iz 70-ih i 80-ih Samobora, među kojim i fotografije autobusa pojavile su se ovih dana u Facebook grupi Samobor i Vaše fotke (slike objavio Krešo Treppo, autor fotografija Marijan Majdak)
Na fotografijama su razni Samobortransovi autobusi!

Tomek

Prenosim post gaspe o Samobortransu iz jedne druge teme na forumu:
https://www.autobusi.org/forum/index.php?topic=349.msg1770#msg1770

SAMOBORTRANS - Samobor

Održavao je redovni linijski prijevoz na području Samobora i okolice. Glavno polazno stajalište bilo je na Trgu kralja Tomislava. Autobusi su bili neke blijede žućkaste boje s plavim natpisom Samobortrans gotovo po cijeloj dužini.

U početku su prometovali na linijama:
10 SAMOBOR - ŽELJEZNIČKA STANICA
11 SAMOBOR - STRMEC - PODSUSED
12 SAMOBOR - NEDJELJA - KALINOVICA
13 SAMOBOR - SMEROVIŠĆE
15 SAMOBOR - BREGANA
16 GORNJA VAS - SAMOBOR - ZAGREB
17 SAMOBOR - RUDE

Područje prijevoza bilo je podijeljeno u 18 (!) zona - Smerovišće i Rude su bili u 3. zoni - pa se čini da je samoborski mprijevoz bio poprilično skup.

Vremenom je uvedena i linija za Zagreb, do autobusnog kolodvora (istovremeno ZET je vozio za Samobor s Glavnog kolodvora), a slijedila ju je linija Bregana - Betonska c. - Samobor - Strmec - Podsused - Zagreb zapadni kolodvor.

Vozni red mogao se nabaviti (kupiti?) kao tiskovina i u sedamdesetim je izgledao ovako:







dok su vozne karte izgledale ovako:


(karta za jednu vožnju s polaskom iz Samobora, obzirom da je prekrižen br. 1 u gornjem redu)


(đačke i radničke pretplatne karte; blokovi su bili po 10 karata; vidi se kako je rasla cijena)

Samobortransa je naslijedio ZET preuzevši i njegovu garažu a danas lokalni prijevoz održava(ju) SAMOBORČEK (i) AUTOTURIST.

Još malo Samobortransa - iskopao sam njihove nekadašnje vozne karte



Ne znam iz kojeg su doba, ali je očigledno da je broj zona spao s onih nemogućih 18 na 5. Kondukter je kemijskom prekrižio zonu ulaska u vozilo. Gornji red označavao je zone u polasku a donji u povratku (smjeru vožnje)

Ivan

Ove slike su nevjerojatne buljo ... Odličan pronalazak.

Zanimljivo je vidjeti kako je Samobortrans bio pun TAM-ova slično kao ZET Samobor kasnije, mislio bih da je bilo tako iz onog što se dalo pročitati ali ovako je dojam puno stvarniji.

I čini se da je terminal Samobor dobro zamišljen s dosta većim kapacitetom nego je po slikama i ovom popisu tad bio potreban, a očito je zaživio do kraja 80-ih nadalje dok je ponekad bilo i malo gužve.

Tomek

Facebook grupa Samobor i Vaše fotke (slike objavio Krešo Treppo, autor fotografija Marijan Majdak)
TAM AS 3500 EM Samobortransa

Paško

Ostvaren san Milana Tumare: pretijesan parking na Platku

Jedini autobus kojem mogu identificirati vlasnika je četvrti slijeva (Samobortransov) pa će fotka ići tu. U ovoj galeriji TAM-ova prvi također ima ZG tablice, drugi KP, a sljedeće su nečitljive. Fotografija potječe iz knjige Milan Tumara: od mora do gorja.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!