kako postati vozac autobusa

Autor sale-tg, Siječanj 30, 2011, 21:16:08

sale-tg

vjerovatno je naslov za sve vozace smijesan  :)
zanima me sta sve treba u BiH da se postane vozac autobusa?
kakve su sanse na zaposlenje?
mene najvise zanimaju linije prema njemackoj i austriji itd.

imam 28 godina i vozacku B,C i E vec 10 godina, govorim njemacki jezik ako je to neka prednost.

i naravno koliko otprilike kosta vozacka za D u BiH?

elvis

Do hiljadu maraka najvise ti treba za sve:

-ljekarsko uvjerenje  40 KM   - ovo govorim o cijenama koje sam ja placao,ne znam jel svugdje isto
-posto si ti polagao po starom zakonu morat ces opet polagati nove testove-100 KM
-za prvu pomoc mislim da ne moras,to se priznaje otprije
-obuka-to je sve od instruktora koliko ce ti uzeti novca
-izlazak pred komisiju je 100 KM

eto nadam se da sam pomogao,sto se tice posla uvijek mozes naci firmu kojoj treba vozac,pogotovo sa tvojim iskustvom i znanjem njemackom mislim da neces dugo traziti radno mjesto :)

sale-tg

hvala. da li je samo D kategorija sto treba ili ima neki ispita pa da to sve bude kao još jedna srednja škola?

elvis

To je sto se tice polaganja D kat...eh sad posebno trebas imati tzv. drzavni ispit za vozaca motornih vozila,to je zapravo saobracajna strucna skola,smjer vozac MV...

sale-tg

koliko vremena i novca treba za strucnu spremu? i da li to ima u svakom gradu ili svakom vecem gradu u BiH?

elvis

To ti je bitno upisati,odneses svjedocanstva iz svoje srednje skole i onda polazes razliku predmeta,npr. bosanski jezik,matematiku i sl. ne polazes jer vec imas te predmete u svjedocanstvu,te ti ocjene prepisu a polazes predmete koje nisi imao u svojoj srednjoj skoli...kad upises to sve uzmes potvrdu o skolovanju i onda s tom potvrdom mozes biti prijavljen u firmi kao vozac i dobiti regularno sluzbenu iskaznicu,polaganje ti je 50 KM po predmetu...reci mi gdje ti zivis,u kojem gradu ???

sale-tg


elvis

Tu skolu imas u Širokom Brijegu,Mostaru..to je ono sto znam zasigurno a da ti je poprilicno blizu,u Sarajevo ti se vec ne isplati dolaziti zbog toga...ne znam ima li igdje da ti je jos blize...

sale-tg

najvise me ohrabrila tvoja prva poruka. najvise me brine da ulozim novac i trud i da na kraju nebude posla. najbolje se raspitati kod autoškole da li se moze u livnu to položiti. ali ni sarajevo nije daleko, cesto sam tamo  :)

elvis

Pazi,u prvoj poruci sam ti napisao 1000 KM,tu sa mislio samo na D kat....ovo za drzavni je opet posebna prica....zaboravih to napomenuti maloprije...a sto se tice polaganja,prvo se raspitaj,mozda te bude manje kostalo da prijavis stanovanje u nekom drugom gradu i tamo polozis D...jer ima instruktora koji ti u pocetku obecaju jeftino pa te poslije zavale...

sale-tg

 prije 10 godina sam polozio B,C i E za 650 KM, nakon sto sam polozio C platio pola i nakon E drugu plovicu.
znam da je sada sve skuplje ali tako nekako imam namjeru i sada odraditi.
zaboravi da pitam za strucni ispit. da li to ima uvijek ili jednom u godini? koliko traje polaganje ispita?

elvis

Heh,to je bilo po starom zakonu,mene je mašio za 3 mjeseca,da sam ja uspio položiti C po starom za 6 dana bih mogao polagati D,ovako moram čekati jos godinu dana...ispiti su u januaru,i u junu-julu,ne znam da li postoje jos dodatni termini..

T.M.T. tours

Prjatelju raspitaj se malo u auto skolama i vidi isplati li ti se,ja sam prije evo skoro 3 god polozio D.U autoskoli sam dao 1400KM s tim da sam ja tad samo morao 3 tjedna slusat kao nastavu neku al nisam morao testove ponovo polagat, drzavni sam polozio god-dvi prije polaganja za autobus i on me je dosao koliko me pamcenje sluzi 1250KM plus jos medunarodna licenca to nisam siguran al cini mi se oko 500 KM da je bila.

sale-tg

Evo me upravo sa terena, skoro sve je ispitano   :)
Vozacka oko 1100 KM u to spada iznajmljivanje autobusa oko 500 KM, znaci ako nadjem nekoga povoljnije da iznajmi bus onda ce trosak biti manji od 1100 KM. U 1100 KM je uracunao i troskove za ispite i ljekarski, moram se ponovo da vadim.

Drzavni ispit je isto tako oko 1100 KM i ima valjda uvijek, znaci nema rokova januar i ljeto. Ali nije to provjereno jer su sve informacije od instruktora a ne iz strukovne škole.

Međunarodna licenca oko 600 KM.

@ T.M.T. tours: da li si nasao posao i da li si zadovoljan?

T.M.T. tours

Ja vozim kod svog starog pa znas kako je to kad u svog radis.A sto se tice pronalaska posla vjerujem da to nebi trebao biti problem jer su vozaci uvijek trazeni a pogotovo sad za koji mjesec kad krece posao.