Redovne linije i cijene karata

Autor busfan, Veljača 16, 2010, 23:25:42

busfan

Kad smo vec poceli raspravljati malo o ovoj temi u topicu Ljaljic, da malo raspravimo o redovnim linijama.
Moje pitanje je, da li mislite da su karte u medjugradskim linijama u BiH preskupe, jer meni se kako god racunam vise isplati ici autom cak i kad idem sam?

amar

dobro racunas ...

evo primjera
linija Sarajevo - Tuzla
karta u Centrotransu iznosi u 1 smjeru 21 km, znaci oko 40-45 km u oba smjera ako se zadesi razlicit prevoznik, jer nemogu ja ganjat prevoznike, ganjam vrijeme, tako da nemogu uzeti povratnu, jer neznam skim se vracam, sto se tice studentske moze doci u obzir jer svaka im cast, ipak sam student i hvala im na popustima. ...

linija Gračanica - Sarajevo
karta iznosi isto slicno 20-25 km, neznam tacno, cuo sam da je tako nesto, jer uvijek uzimam studentsu, a za centrotrans znam da je tacno 21 km, jer sam jednom zaboravio index i nisu mi htjeli dati studentsku, dok ovi AVIS-ovi u Gracanici bez problema dadnu studentsku. ja za 40 km natocim u golfa 5, 2.0 TDI 140 konja goriva, i odem u sarajevo i vratim se i ostane mi jos goriva, em mogu pusiti, em sam svoj gazda, em mogu stati gdje hocu,

stvarno kad gledam nase medjugradske linije po meni su preskupe, gledajuci linije za austriju, njemacku, svicu, poredeci te cijene i ove, dosta mi skupo izadji, npr cini mi se da je kod smiljica karta sarajevo - bl  oko 40 km ... meni to izgleda puno, neznam vama, isto tako i za graanicu mi i tuzlu puno ...

nazalost prinudjen sam da putujem autobusom jer nemam gdje auto da ostavljam u sarajevu, ipak VW je meta u sarajevu ...

Mustafa YJM

Smiljićeva karta do BL je okruglo 30 KM. Inače, kod svih prevoznika su cijene otprilike iste, iz Doboja do Sarajeva je 20 KM uglavnom...poskupo jest, ali kad se pogleda da autobusi dobrim dijelom idu prazni, za očekivati su ovakve cijene.

amar

aha, moguce, nesjecam se tacno dobro, izvinjavam se na gresci, nisam imao nista u vidu blacenja te firme, svaka cast toj firmi, stalno putujem sa njima, jedni su od najboljih sto se tice ovih koji saobracaju na medjugradskim prevozima ...

mesinovic

#4
"linija Gračanica - Sarajevo
karta iznosi isto slicno 20-25 km, neznam tacno, cuo sam da je tako nesto, jer uvijek uzimam studentsu, a za centrotrans znam da je tacno 21 km, jer sam jednom zaboravio index i nisu mi htjeli dati studentsku, dok ovi AVIS-ovi u Gracanici bez problema dadnu studentsku. ja za 40 km natocim u golfa 5, 2.0 TDI 140 konja goriva, i odem u sarajevo i vratim se i ostane mi jos goriva, em mogu pusiti, em sam svoj gazda, em mogu stati gdje hocu, "citat AMAR

Eh kad bi ti mogao da izracunas ono pravo kako treba , pa bi vidio  da to nije tako kako ti kazes(znaci pravu amortizaciju,kupovina Golfa ,Osiguranje,Putarine ,Gume ,habanje vozila etc,etc, ) mislim da je puno puno isplatnije da se vozis sa autobusima)
ili haldemo ovako ,da ti nije neko kupio Golfa , uzmes kantu natocis za 40 km Diesela pa da vidim dokle ces sa kantom stici ,
:D :D

busfan

A zasto idu prazni???
Evo drug skoro putovao iz Bijeljine za Brcko, sa stanicnom uslugom 7 maraka, 4 putnika u autobusu(linije Beoograd-Samac). Pa zar mu nije pametnije da karta bude 3marke, a da ima 20-30 putnika?
Jer evo ja odem iz Bijeljine za Brcko i nazad za 10 maraka, ako vozim prosjecnom brzinom, znaci sa autobusom mi u 14maraka, plus ako platim taxi ili gradski bus ili sl....
Ili ovo kod Ljaljica 7-8 maraka Brcko-Lopare, oko 30kilometara, pa ja za te pare odem i vratim se.

elvis

#6
To i jest problem,prazni autobusi,prazni ponajvise zbog toga sto svako moze izganjati neku liniju i raditi,imamo previse linija koje su previse blizu vremenski jedna drugoj,ne postuje se zastitno vrijeme izmedju linija,a problem su i tzv. divlji prevoznici i taxisti....Travnik-trans trenutno vodi rat sa tim taxistima,bilo je par clanaka u avazu o tome,taj problem je prisutan i u Konjicu,kupi covjek kombija sa 8 sjedista,registruje na B kat. i ujutro on prevoznik,vozi skoro besplatno i kupi putnike onima koji placaju porez,zato ovi moraju dici cijenu karte da bi prezivjeli,a inspekcija ne radi nista da zastiti one od kojih primaju svoje pozamasne plate.

Taj problem je bio prisutan i u Zenici,ne znam jesu li ista uspjeli rijesiti

Jos jedan primjer:oni koji cesto posjecuju AS Sarajevo mozda su dozivjeli da im na ulazu u cekaonicu pridje lik i nudi jeftin prevoz kombijem-naravno totalno nelegalan oblik prevoza putnika

Mustafa YJM

#7
Citat: amar  u Veljača 16, 2010, 23:56:51
aha, moguce, nesjecam se tacno dobro, izvinjavam se na gresci, nisam imao nista u vidu blacenja te firme, svaka cast toj firmi, stalno putujem sa njima, jedni su od najboljih sto se tice ovih koji saobracaju na medjugradskim prevozima ...

Ja mislim da su oni i najbolji ovdje kod nas na međugradskim linijama, svi autobusi su im k'o apoteka, nebitno koje godište. Pored ovakvog stanja kakvo je, oni relativno puno putnika. ;)

A inače, katastrofa što se tiče prevoza....ima bezbroj divljih taksista kombija. Isto tako, bude i previše polazaka na jednoj relaciji, npr. dnevno iz Doboja prema Sarajevu ima 6 polazaka, pogotovo je zanimljivo ujutro : 7:10 (Centro, Bosnaexpress Doboj kooperant ), 7:30 Bosnaexpress Doboj jug, 8:30 Biss tours, 9:30 Ami bus Jelah........vremenska razlika je mala, a najbolji autobus uglavnom šalje Bosnaexpress Doboj jug.

amar

e pa sta cu ja sad buraz , trebam se odreci svega toga sto je meni moj otac svojim radom priustio ?

amar

Citat: elvis  u Veljača 17, 2010, 00:04:43

Jos jedan primjer:oni koji cesto posjecuju AS Sarajevo mozda su dozivjeli da im na ulazu u cekaonicu pridje lik i nudi jeftin prevoz kombijem-naravno totalno nelegalan oblik prevoza putnika
da, to mi se desi svaki put kada sam na AS Sarajevo, nebi nikada s takvim sjeo, svaka cast svakome, ali ipak ja ne, nepoznajem te, tako da neznam skim sjedam, neznam ja sta on moze uraditi i gdje me odvesti i ocerupat me...

busfan

Citat: elvis  u Veljača 17, 2010, 00:04:43
To i jest problem,prazni autobusi,prazni ponajvise zbog toga sto svako moze izganjati neku liniju i raditi,imamo previse linija koje su previse blizu vremenski jedna drugoj,ne postuje se zastitno vrijeme izmedju linija,a problem su i tzv. divlji prevoznici i taxisti....Travnik-trans trenutno vodi rat sa tim taxistima,bilo je par clanaka u avazu o tome,taj problem je prisutan i u Konjicu,kupi covjek kombija sa 8 sjedista,registruje na B kat. i ujutro on prevoznik,vozi skoro besplatno i kupi putnike onima koji placaju porez,zato ovi moraju dici cijenu karte da bi prezivjeli,a inspekcija ne radi nista da zastiti one od kojih primaju svoje pozamasne plate.

Taj problem je bio prisutan i u Zenici,ne znam jesu li ista uspjeli rijesiti

Jos jedan primjer:oni koji cesto posjecuju AS Sarajevo mozda su dozivjeli da im na ulazu u cekaonicu pridje lik i nudi jeftin prevoz kombijem-naravno totalno nelegalan oblik prevoza putnika

Ali druze ja bih se protiv tog pokusao boriti obaranjem cijena, kao sto radi Slavijtrans u Hr. Jer evo linija koju sam naveo: bolje 20 putnika po 3 marke, nego 5 po 6 maraka

elvis

Jest,ali dok ih dodje 20 u autobus ti potones i nigdje te nema,i opet nisi siguran hoce li ih doci 20,jer naleti kombi pa vozi za 1.5 KM,njemu se i to isplati

Mustafa YJM

A raja dosta putuje i vozom jer je daleko jeftiniji....znam ih dosta koji studiraju u Banja Luci, ili tamo često putuju i nikad nisu sjeli u autobus prema tamo, samo voz. Iskreno, meni nije gušt putovati vozom, mnogo ljepše mi je u busu, ali tako je kako je, voz je najpovoljniji prijevoz.

elvis

#13
Jest povoljniji,evo samo primjer na relaciji Sarajevo-Konjic,u posljednjih par godina studenti su masovno presli na koristenje voza umjesto autobusa...

Prije pola godine odem ja s jednim prijateljem u SA i odlucimo se vratiti vozom,posto tad nismo znali kako se to radi mi smo posteno izvadili kartu za Konjic koja kosta 3.60 KM-studentska

Autobus kosta 4 , 4.5 sa vecinom prevoznika
Nesto razmisljam zar im toliko znaci 0.40 KM a u busu imaju klimu,brze stignu...

Ali fazon je u tome da svi daju po 2 KM kondukteru za ovu relaciju,on potplati revizore i vuci siti-ovce na broju...a drzava tone-opet nelegalno ali niko nista ne poduzima,ovima ostale 2 KM,kondukteru 1,revizoru ako naleti 1 samo drzava nulira,a prije par sedmica od drzave traze plate,ne mogu sami iskupiti

Ovo govorim samo za navedenu relaciju jer sam se i sam osvjedocio,da neko ne shvati pogresno

Mustafa YJM

Citat: elvis  u Veljača 17, 2010, 00:22:53
Jest povoljniji,evo samo primjer na relaciji Sarajevo-Konjic,u posljednjih par godina studenti su masovno presli na koristenje voza umjesto autobusa...

Prije pola godine odem ja s jednim prijateljem u SA i odlucimo se vratiti vozom,posto tad nismo znali kako se to radi mi smo posteno izvadili kartu za Konjic koja kosta 3.60 KM-studentska

Autobus kosta 4 , 4.5 sa vecinom prevoznika
Nesto razmisljam zar im toliko znaci 0.40 KM a u busu imaju klimu,brze stignu...

Ali fazon je u tome da svi daju po 2 KM kondukteru za ovu relaciju,on potplati revizore i vuci siti-ovce na broju...a drzava tone-opet nelegalno ali niko nista ne poduzima,ovima ostale 2 KM,kondukteru 1,revizoru ako naleti 1 samo drzava nulira,a prije par sedmica od drzave traze plate,ne mogu sami iskupiti

Ovo govorim samo za navedenu relaciju jer sam se i sam osvjedocio,da neko ne shvati pogresno


Ih, koliko sam ja puta do Maglaja se vozio za marku xD....a moj drug, koji se preselio u Sa, kaže da dvije marke kondukteru i dođe tako do Doboja.