Do kud je stigao turistički prijevoz u RH

Autor maly, Listopad 26, 2011, 16:57:53

maly

Stanje u turističkom prijevozu u RH malo reći da je katastrofa za veliku većinu prijevoznika.Što se tiče cijene,skoro više da je ni neodređuje prijevoznik nego naručitelji prijevoza bile to agencije ili određene grupe putnika -pa gdje to ima.Ti naručitelji znaju sve o nama i koliko nam goriva i cestarine treba,koliko košta vozač itd pa ti računa i tvoju zaradu i kaže pa "šta bi ti htio"ma moš se mislit.Nitko od njih nevidi kad je kvar na busu pa kad je kupovina guma,pa registracija,pa ulja,maziva itd,itd,to za njih ne postoji.Što se tiče čišćenja autobusa to je za "njih"nepoznanica,kao da i netreba čistit a da nepričamo o zaljepljenim žvakama,potrganim zavjesama i sve ostalo što se može uništiti u busu-kao da mu je zadnja vožnja i kao da to nije netko kupio sa svojim novcem nego da su mu ga oni kupili.Plaćanje je tu posebna priča,čovječe,skoro nitko se ni neosjeće dužnim da bi ti trebao platiti u roku cca 100 dana,pa ti radi.Zašto to nebi bilo malo poštenije pa da se može kvalitetno platiti i vozač da bude zadovoljni i da sve bude malo više OK.O provokacijama vozača da se i ne priča,taj čovjek kao da je njihov rob a ne čuvar njihovih života.On bi trebao njih vozati i stizati na vrijeme ali pauze bi oni radili koliko hoće i kasnili bi na polazak sa istih koliko je njima volja,trebao bi čistiti za njima za vrijeme svoga odmora jer "šta njemu treba odmor",iako (npr ja imam 6 kanti za smeće u busu ali kao da ih i nema).Uz sve ovo čast pojedinim grupama jer nisu svi baš ovakvi kakvim sam ih opisao.Ima toga još puno-puno ali mi je muka od sjećanja na ovakve stvari pa nadopunite vi sami jer mislim da se ima što nadopuniti.

                                              Svi misle da znaju voziti bus ali rijetki to doista čine

Tlimfocit

Stanje je katastrofa kod mnogo prijevoznika jer mnogi prijevoznici nisu naučili raditi po nekim standardima i normama.

Slažem se potpuno da se plačanje ne može vršiti u nedogled, dapače i onaj uobičajeni rok od 90 dana je previše za prijevoznika. Međutim kvaliteta turističke agencije se ogleda upravo u tome koliko redovito plača.

Neznam na što misliš kad kažeš "naručitelji znaju sve o nama i koliko nam goriva i cestarine treba,koliko košta vozač itd pa ti računa i tvoju zaradu i kaže pa "šta bi ti htio"ma moš se mislit." Možda ti planiraš agenciji naplačivati cestarine koliko hoćeš? U svim firmama se radi na način da se plača: CIJENA AUTOBUSA PO KILOMETRU (u koju je uključen JEDAN vozač, gorivo, gume, maziva, registracija i sl.) + TROŠKOVI DODATNOG VOZAČA (naplačuju se dodatno za 2. i 3. vozača ako su potrebn na vožnji) + DODATNI TROŠKOVI (cestarina, parkinzi, check-pointi....) + PDV. Cijenu po kilometru određue PRIJEVOZNIK kao i dnevnice drugog vozača, dok se svi dodatni troškovi pravdaju RAČUNIMA.  Ne misliš valjda da bi ti agencija trebala kupovati gume i registrirati vozilo?

Što se tiče odnosa prema autobusu, često su grupe nemarne. Slična stvar je i sa pauzama. Za to služi VODIČ-PRATITELJ koji u dogovoru s vozačem mora takve probleme riješiti. Vrlo jednostavno se može napraviti ako grupa konstantno kasni: kad po tahografu završi radno vrijeme, vozač tad parkira autobus i gotovo. Izbacivanje smeća i redovno čišćenje autobusa spada u REDOVNO čišćenje tijekom ture. Slično i sa zavjesama (jebiga svakome se dogodilo da je zavjesu bar jednom izvukao iz vodilice kad je pokušao zatvoriti). Sve dodatno: žvake, slomljeni i oštećeni djelovi autobusa se NAPLAĆUJU agenciji odnosno grupi i to je jasno kao dan. Nitko ne može tebi oštetiti autobus, a da to ne plati.

Pretpostavljam da si vlasnik autobusa. Savjet moj je da se otpočetka zna tvoja cijena po svim stavkama i da se toga držiš. S agencijama koje ti ne plačaju nemoj više raditi. Ako imaš kvalitietan autobus sigurno ćeš naći posla. Sve najbolje. :)

maly

Prijatelju sve OK što si napisao.Nisam mislio da mi nitko kupuje gume i održava bus ali kao što sam napisao "njihova"teorija je - pa trebati toliko goriva i cestarine a ti bi toliko para-kužiš,za ostale troškove kao da ne postoje,tako je otprilike.Čišćenje spada u redovno čišćenje (ispraznit koševe kod normalnih grupa) a kod nenormalnih imaš šta radit po 1,5-2 sata i smatram da to nije uredu.NJihovo je kašnjenje sasvim uredu što se tiče njih a da prijevoznik kasni 5 min odmah zovu sa tekstom otp,"pa di si ti".

Tlimfocit

Razumijem sve. Ali, nažalost sve je to dio posla. Znam iz prve ruke :)

miky

U Dubrovniku cijene prave agencije i nerijetko nude autodan, a uvijek je bilo autodan za najam od 6 mjeseci...

maly

Pa da tako je skoro svugdje u HR,previše je pušteno na volju naručiteljima prijevoza.Ako se nemože postići realna cijena netreba onda nitko vozit pa nek se onda navlače skim god hoće-ako mogu.

conecto

#6
Agencije - poslovni prostor, telefon, fax, internet, još poneka sitnica i beru lovu.
Prijevoznici - bus koji vrijedi sam po sebi više od svega što mora imati agencija, još dodatno gubi vrijednost s godinama kao i svaki auto, tu su još enormni troškovi registracije i odražavanja (ako se ne dogode dodatni nepredviđeni troškovi poput sudara, zaribavanja motora ili drugih vitalnih dijelova, čask i samo probušena guma znači nekoliko stotina eura dodatnog troška) - rade za siću, a odrade 90% posla.
Još ktome agencije često zahtijevaju marku autobusa (jer one su te koje postavljaju sve uvjete), naravno u obzir dolaze samo Setra, Mercedes ili Neoplan, a rizik im je nikakav uz dobru zaradu jer poberu vrhnje.

Poštenije je bilo nekad kad su vodeće agencije imale vlastite autobuse kao npr. Generalturist, Kompas, KvarnerExpress, pa su znale koliko sav taj biznis košta pa su shodno tome i naplaćivale uslugu.
Danas je dovoljan već spomenuti prostor, telefon, fax...
Ali sve te agencije i "agencije" u raznim oblicima koštaju ovu državu, bile one privatne ili "institucionalne".
Ali dobrim dijelom su krivi i sami prijevoznici jer su razjedinjeni i ne znaju nastupiti zajedničkim stavom već međusobno jedni drugima režu glave u međusobnoj konkurenciji što koriste ovakvi lešinari koji na svima njima dobro zarađuju.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

martin

Citat: Tlimfocit  u Listopad 26, 2011, 17:18:59
Stanje je katastrofa kod mnogo prijevoznika jer mnogi prijevoznici nisu naučili raditi po nekim standardima i normama.

Slažem se potpuno da se plačanje ne može vršiti u nedogled, dapače i onaj uobičajeni rok od 90 dana je previše za prijevoznika. Međutim kvaliteta turističke agencije se ogleda upravo u tome koliko redovito plača.

Neznam na što misliš kad kažeš "naručitelji znaju sve o nama i koliko nam goriva i cestarine treba,koliko košta vozač itd pa ti računa i tvoju zaradu i kaže pa "šta bi ti htio"ma moš se mislit." Možda ti planiraš agenciji naplačivati cestarine koliko hoćeš? U svim firmama se radi na način da se plača: CIJENA AUTOBUSA PO KILOMETRU (u koju je uključen JEDAN vozač, gorivo, gume, maziva, registracija i sl.) + TROŠKOVI DODATNOG VOZAČA (naplačuju se dodatno za 2. i 3. vozača ako su potrebn na vožnji) + DODATNI TROŠKOVI (cestarina, parkinzi, check-pointi....) + PDV. Cijenu po kilometru određue PRIJEVOZNIK kao i dnevnice drugog vozača, dok se svi dodatni troškovi pravdaju RAČUNIMA.  Ne misliš valjda da bi ti agencija trebala kupovati gume i registrirati vozilo?

Što se tiče odnosa prema autobusu, često su grupe nemarne. Slična stvar je i sa pauzama. Za to služi VODIČ-PRATITELJ koji u dogovoru s vozačem mora takve probleme riješiti. Vrlo jednostavno se može napraviti ako grupa konstantno kasni: kad po tahografu završi radno vrijeme, vozač tad parkira autobus i gotovo. Izbacivanje smeća i redovno čišćenje autobusa spada u REDOVNO čišćenje tijekom ture. Slično i sa zavjesama (jebiga svakome se dogodilo da je zavjesu bar jednom izvukao iz vodilice kad je pokušao zatvoriti). Sve dodatno: žvake, slomljeni i oštećeni djelovi autobusa se NAPLAĆUJU agenciji odnosno grupi i to je jasno kao dan. Nitko ne može tebi oštetiti autobus, a da to ne plati.

Pretpostavljam da si vlasnik autobusa. Savjet moj je da se otpočetka zna tvoja cijena po svim stavkama i da se toga držiš. S agencijama koje ti ne plačaju nemoj više raditi. Ako imaš kvalitietan autobus sigurno ćeš naći posla. Sve najbolje. :)
Ajde molimte napisimi koja je to agencija i kojem to prijevozniku platila stetu u autobusu,sve se agencije uvlace u g..... skolama grupama itd a bus i prijevoznika za stetu doslovno ko j...
SETRA Fahrzeuge Omnibusse mit Stil

maly

Bravo dečki,svaka čast,zadovoljan bi bio i sa malim pomakom za poštene prijevoznike

tomekk

Za ovo bi se inače moglo reći da je žalosno jer agencije sigurno ne čekaju lovu ko prijevoznici.Agencijama se plaća prije (bar jedan dio) ili par dana nakon puta.Otežavajuće jedino može biti ako netko nije bio zadovoljan, no u principu, mislim da agencije dobe svoju lovu najkasnije 10 dana poslije.
Na žalost mogu navesti primjer jedne dosta "jake" varaždinske agencije koja je ostala dužna nekim prijevoznicima po cca 20 000 kn pa su zbog toga završili na sudu, dok je jedan prijevoznik na ime duga preuzeo samu agenciju tj prostor i otvorio na tom mjestu svoju agenciju...
Život je kao matematika - ako ide lako, vjerojatno nešto radite pogrešno
RIP Grga

maly


martin

Citat: martin  u Studeni 03, 2011, 15:28:15
Citat: Tlimfocit  u Listopad 26, 2011, 17:18:59
Stanje je katastrofa kod mnogo prijevoznika jer mnogi prijevoznici nisu naučili raditi po nekim standardima i normama.

Slažem se potpuno da se plačanje ne može vršiti u nedogled, dapače i onaj uobičajeni rok od 90 dana je previše za prijevoznika. Međutim kvaliteta turističke agencije se ogleda upravo u tome koliko redovito plača.

Neznam na što misliš kad kažeš "naručitelji znaju sve o nama i koliko nam goriva i cestarine treba,koliko košta vozač itd pa ti računa i tvoju zaradu i kaže pa "šta bi ti htio"ma moš se mislit." Možda ti planiraš agenciji naplačivati cestarine koliko hoćeš? U svim firmama se radi na način da se plača: CIJENA AUTOBUSA PO KILOMETRU (u koju je uključen JEDAN vozač, gorivo, gume, maziva, registracija i sl.) + TROŠKOVI DODATNOG VOZAČA (naplačuju se dodatno za 2. i 3. vozača ako su potrebn na vožnji) + DODATNI TROŠKOVI (cestarina, parkinzi, check-pointi....) + PDV. Cijenu po kilometru određue PRIJEVOZNIK kao i dnevnice drugog vozača, dok se svi dodatni troškovi pravdaju RAČUNIMA.  Ne misliš valjda da bi ti agencija trebala kupovati gume i registrirati vozilo?

Što se tiče odnosa prema autobusu, često su grupe nemarne. Slična stvar je i sa pauzama. Za to služi VODIČ-PRATITELJ koji u dogovoru s vozačem mora takve probleme riješiti. Vrlo jednostavno se može napraviti ako grupa konstantno kasni: kad po tahografu završi radno vrijeme, vozač tad parkira autobus i gotovo. Izbacivanje smeća i redovno čišćenje autobusa spada u REDOVNO čišćenje tijekom ture. Slično i sa zavjesama (jebiga svakome se dogodilo da je zavjesu bar jednom izvukao iz vodilice kad je pokušao zatvoriti). Sve dodatno: žvake, slomljeni i oštećeni djelovi autobusa se NAPLAĆUJU agenciji odnosno grupi i to je jasno kao dan. Nitko ne može tebi oštetiti autobus, a da to ne plati.

Pretpostavljam da si vlasnik autobusa. Savjet moj je da se otpočetka zna tvoja cijena po svim stavkama i da se toga držiš. S agencijama koje ti ne plačaju nemoj više raditi. Ako imaš kvalitietan autobus sigurno ćeš naći posla. Sve najbolje. :)
Ajde molimte napisimi koja je to agencija i kojem to prijevozniku platila stetu u autobusu,sve se agencije uvlace u g..... skolama grupama itd a bus i prijevoznika za stetu doslovno ko j...
I da se jos nadovezem da je sramotno da prdonje(kad ih tako moram nazvat) od profesora i ravnatelja dobiju vise para(dnevnica) od agencije za ekskurziju od par dana nego sto se plati bus prijevozniku a pojedini jadni roditelji posudjuju pare da bi dijete poslali na ekskurziju da im se djete ne sramoti pred vrsnjacima jer je slbije financijske mogucnosti...ZALOSNO AL ISTINITO  :'(
SETRA Fahrzeuge Omnibusse mit Stil

Tlimfocit

#12
Hoćeš da ti račun za štetu i potvrdu o uplati pošaljem mailom?

To što NEKE agencije rade kako ne treba ne znači da VEČINA tako radi. Iz iskustva (skromnog, ali dovoljnog) znam.

P.S. Tomekk, agencijama se u recimo 60-70% slučajeva plati sve unaprijed, a neke grupe to plate u roku od par tjedana.

Casper

I da se jos nadovezem da je sramotno da prdonje(kad ih tako moram nazvat) od profesora i ravnatelja dobiju vise para(dnevnica) od agencije za ekskurziju od par dana nego sto se plati bus prijevozniku a pojedini jadni roditelji posudjuju pare da bi dijete poslali na ekskurziju da im se djete ne sramoti pred vrsnjacima jer je slbije financijske mogucnosti...ZALOSNO AL ISTINITO 

Koliko dobije vozac? Profesor dobije 10 eura po uceniku.Naravno da onaj tko daje da je njemu puno,a onaj koji prima njemu je uvjek malo. Mozda mozemo postaviti pitanje kolika je cija odgovorrnost na izletu. Vozac moze nakon voznje mirno spavati, a profesor mora brinuti o klincima koji se nerjetko napiju i rade s..nja, a di su oni koji se izgube u gradu u inozemstvu... Svatko ima svoju odgovornost, ali vozacu je posao voziti, a profesoru je dio posla voditi izlet! Zasto su profesori prdonje? Da njih nije bilo ni mi nebi bili to sto jesmo danas!

martin

Citat: Casper  u Studeni 10, 2011, 20:32:22
I da se jos nadovezem da je sramotno da prdonje(kad ih tako moram nazvat) od profesora i ravnatelja dobiju vise para(dnevnica) od agencije za ekskurziju od par dana nego sto se plati bus prijevozniku a pojedini jadni roditelji posudjuju pare da bi dijete poslali na ekskurziju da im se djete ne sramoti pred vrsnjacima jer je slbije financijske mogucnosti...ZALOSNO AL ISTINITO 

Koliko dobije vozac? Profesor dobije 10 eura po uceniku.Naravno da onaj tko daje da je njemu puno,a onaj koji prima njemu je uvjek malo. Mozda mozemo postaviti pitanje kolika je cija odgovorrnost na izletu. Vozac moze nakon voznje mirno spavati, a profesor mora brinuti o klincima koji se nerjetko napiju i rade s..nja, a di su oni koji se izgube u gradu u inozemstvu... Svatko ima svoju odgovornost, ali vozacu je posao voziti, a profesoru je dio posla voditi izlet! Zasto su profesori prdonje? Da njih nije bilo ni mi nebi bili to sto jesmo danas!
Je samo sto oni 90% tog na eskurziji ne rade vce sve na vodice svale,a to zasto Su prdonje(svaka cast iznimkama) znam iz vlastitog iskustva a po tebi vozac najmanje posla ima na ekskurziji BAS PAMETNO,a to sto danas jesam sigurno profesor od mene njie napravio...
SETRA Fahrzeuge Omnibusse mit Stil