Nastanak linije 330

Autor Dixie, Kolovoz 19, 2009, 18:52:01

Portos

Citat: Dixie  u Kolovoz 24, 2009, 09:32:29
Citat: conecto  u Kolovoz 22, 2009, 23:25:36
Ova tema je krenula pogrešno od početka!
Brza linija za VG je oduvijek bila ZET-ova, pa i kad je nastala! Iako su u početku vozili autobusi Generalturista i Zagrebačkih transporta, razlog tome je bio nedostatak autobusa u ZET-u, a na njoj su vrijedile sve ZET-ove karte dok su autobusi na sebi imali ZET-ove table.

Odlična dopuna - linija stvrno je bila ZET-ova od prvog dana i vozilo se sa zetovim kartama (vozači su imali one ručne poništavače). No pravi razlog vožnje Generalturistovih i autobusa Zagrebačkih transporta nije bio nedostatak ZET-ovih autobusa (ZET-u je autobusa falilo cijelo vrijeme '80-ih, a naročito nakon Olimpijade u Sarajeve kada se dobar dio tamo poslanih buseva, i to najnovijih i najispravnijih - jer je, kako kažeš sve bilo "naše", nije vratio). Stvarni razlog je bila nestašica goriva za turističke prijevoznike, a ZET-ov nedostatak autobusa je bio izlika. Neki u mojoj familiji su u to vrijeme radili i u Generalturistu i u Zagrebačkim transportima, tako da znam priču izbliza.
Obojica ste u pravu-djelomično ;D
Negdje 1984 ili 85 dok su Ikarusi bili još novi, došlo je do nestašice PNEUMATIKA! Umjesto ZET autobusa (znam 100% da su bez pneumatika bili 201, 203 i 206) angažirani su autobusi Čazmatransa i Zagrebačkih transporta.
Nestašica pneumatika trajala je nekoliko ljetnih mjeseci nakon čega su na jesen opet provozali Ikarusi "bez obuće".
Gdje su točno vozili "zamjenski" autobusi stvarno se ne sječam, jednog TAM 190 viđao sam na S.mostu, a mislim da su Čazmatransovi autobusi vozili na APD linijama, mahom sa Kvatrića (264?).
Osim brze 268, postojale su i linije 229, 179 i 455 koje su povezivale krajnje terminale sa "sekundarnim" terminalima u Gorici, Sesvetama, Zaprešiću i Samoboru.
Na 179 je vozilo 8 zglobnih TAM 260 A 180, na 172 uglavnom 3xMAN SG 240/220.
Na 455 uglavnom autobusi sa turističkim sjedalima (451, 452, 453, 454, 456, 458...
Na 268 uglavnom TAM-ovi kao što Conecto kaže.
Za 229 ne znam.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

conecto

Da, tih godina je bila velika frka s gumama što ne vrijedi samo za ZET jer su svi imali problema s tim (vjerojatno i ZGT, ČZT,...). Sjećam se novinskih članaka kako je npr. u Mlinaru došla u pitanje dostava kruha iz istog razloga ili TV-kadrova iz tadašnjih domaćih tvornica automobila kad su gotovi novi auti stajali na klocnama čekajući gume.
Što se tiče Olimpijade u Sarajevu tamo su otišli TAM-ovi 190 novosadske i ljubljanske ("turistički") karoserije (u to vrijeme stari 2-3 godine) i svi su se vratili natrag (barem u APD).
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...