ZET-ov izvanredni prijevoz - COVID-19 - rasprava

Autor 421, Travanj 13, 2020, 10:54:06

Tomek

Citat: vrba  u Travanj 14, 2020, 14:24:26
Blagi OT, ali kako Citaro G ima veći kapacitet od zglobnog MAN-a ako uzmemo u obzir da Citaro ima ponešto manji stajaći prostor zbog kojeg sjedala više nasuprot trećih vrata? Je li ta brojka od 118 stajaćih mjesta uopće izračunata po standardu 4 putnika po m2  ??? ?

To nikome nije jasno, al ZET standardno radi kaotično kao i obično tako da će ubrzo nabiti kilometre na Citarima i Lion's Cityjima 2009. pa ćemo se voziti taxijima jer grad love za nove autobuse nema, a ubrzo neće biti ni za plače. Negativna selekcija zadnjih 20 godina daje rezultate.

MAN truck bus

#31
Mislim da se spominjalo već na forumu da su Citari računani po 6 putnika/m2 dok su ostali računani po 4 putnika/m2.
Nije mi jasno zašto ZET ne vozi izvanredne linije do i oko Velike Gorice i Zaprešića kad ih i inače voze. ???

Citat: Dreamwalker  u Travanj 14, 2020, 13:08:20
Ne voze zbog manjeg kapaciteta. Citaro G FL ima 42/118, a MAN NG363 45/95. MAN NL313 '09 imaju 33/60, Urbanwayi nešto manje. Crosswayi LE nisu pogodni kao ni Citari I G zbog manjka trećih odnosno četvrtih vrata. U ovakvim je situacijama bitno imati osiguran kvalitetan protok putnika i što veći kapacitet autobusa kako bi se mogla održati kakva takva socijalna distanca.

Ako za Citara G FL računamo po metodi 4 putnika/m2 dobijemo da ima kapacitet 64 stajaća mjesta odnosno ukupno 102 putnika.
Ako za Citya G računamo po metodi 6 putnika/m2 dobijemo da City G ima kapacitet 165 stajaćih mjesta odnosno ukupno 210 putnika.

"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

lovac27

U VG i okolici vozi autoturist izvanredne linije,jer se,vjerojatnoGrad dogovorio s njima. Pošto je VG druga županija,nego Zgb.

221

Evo i moje iskustvo. Pratim baš te izvanredne buseve, gledam je li ima tko unutra tko bi kontrolirao bilo što, nikad ne vidim nikoga. Inače, normalno radim sve ove tjedne, mi koji imamo aute odlazimo po kolege i kolegice koji ga nemaju.

I dođe meni problem na autu, odem u servis koji mi je u Velikoj Gorici, ostavim auto i dogovorim se preuzimanje popodne. Nitko me ne može vratiti u Goricu, nego me ostave na stanici kod Doma zdravlja Siget. I rekoh, ajde da vidim taj bus 241, idem s njim do Velikog Polja i dalje pješke.

Dođe bus, otvara druga vrata, uđem a kad ono na sjedalu odmah do vratiju sjedi gospodin s iskaznicom oko vrata i upita me ''imate li propusnicu'? Ja rekoh nemam. On veli morate ju imati, javnog prijevoza NEMA! Na to se okrenem i izađem van.

Zovem Cammeo i odvezem se do Velikog Polja, dalje pješke do Gorice, bio je lijepi dan.

E sad, stvarno se nameće pitanje, budući jasno piše tko ima pravo na iskaznicu Civilne zaštite da bi se mogao voziti busevima, tko radnicima treba osigurati prijevoz do radnog mjesta?

Pitam to, jer je na stranicama grada Zagreba kratko vrijeme pisala vijest o tome, da je Grad Zagreb putem svog javnog gradskog prijevoznika ZET d.o.o. uveo na 17 linija izvanredni prijevoz radi

prijevoza osoba s posla i na posao, za one poslove koji se nisu prestali obavljati za vrijeme epidemije.

Ta vijest je nestala sa stranica, vjerojatno zbog pritiska Civilne zaštite i njihove prethodne odluke, ali se tom odlukom grada Zagreba regulirao prijevoz osoba, koje su ni krive ni dužne dovedene u tešku situaciju oko dolaska na radno mjesto!


lovac27

Imaš bus VG-VPolje autoturist,7 puta dnevno.

smogovci.bbb2

Tvoja tvrtka traži propusnice a nisam siguran da važi i za prijevoz na području izvan ZG
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

221

Kako može moja firma tražiti propusnicu za ZET, kada se nigdje ne spominje ta djelatnost? Propusnice mogu dobiti samo:

⦁ zdravstvenih ustanova s područja Grada Zagreba,

⦁ djelatnicima u sustavu socijalne zaštite Grada Zagreba,

⦁ djelatnicima ljekarni na području Grada Zagreba,

⦁ mobiliziranim volonterima Civilne zaštite Grada Zagreba,

⦁ djelatnicima javnih službi (ministarstva, Gradska Uprava – povezane institucije, komunalno i prometno redarstvo, djelatnici Zagrebačkog holdinga i povezanih društava).

Gdje su tu radnici npr. Mlinara ili Hrvatskog telekoma ili mog kontrolnog laboratorija? Nema ih, znači snađi se druže.

smogovci.bbb2

"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

Dreamwalker

#38
Citat: 221  u Travanj 14, 2020, 20:27:29
Kako može moja firma tražiti propusnicu za ZET, kada se nigdje ne spominje ta djelatnost? Propusnice mogu dobiti samo:

⦁ zdravstvenih ustanova s područja Grada Zagreba,

⦁ djelatnicima u sustavu socijalne zaštite Grada Zagreba,

⦁ djelatnicima ljekarni na području Grada Zagreba,

⦁ mobiliziranim volonterima Civilne zaštite Grada Zagreba,

⦁ djelatnicima javnih službi (ministarstva, Gradska Uprava – povezane institucije, komunalno i prometno redarstvo, djelatnici Zagrebačkog holdinga i povezanih društava).

Gdje su tu radnici npr. Mlinara ili Hrvatskog telekoma ili mog kontrolnog laboratorija? Nema ih, znači snađi se druže.

Pitanje ti je sasvim na mjestu. Druga je priča što smogovac ne razumije što pitaš. To je problem, ali neke firme su se snašle i organizirale prijevoz svojim radnicima preko taxi službi, najma kombi vozila i autobusa manjih privatnika. Neke firme su pak odlučile da radnici koji ne mogu doći na posao da ili rade od kuće ili ostanu kod kuće (godišnji odmor, neplaćeni godišnji,...).
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

smogovci.bbb2

#39
Svaka tvrtka je mogla zatražiti propusnice što ne znači da su svima i odobrene. Propusnice izdaje Stožer civilne zaštite a ne ZET hi
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

Dreamwalker

Citat: smogovci.bbb2  u Travanj 15, 2020, 00:52:09
Svaka tvrtka je mogla zatražiti propusnice što ne znači da su svima i odobrene. Propusnice izdaje Stožer civilne zaštite a ne ZET hi

Ne razumiješ. Možeš dobiti propusnicu. Ali ne možeš s bilo kojom propusnicom ući u bus. U bus možeš ući samo ako spadaš u jednu od kategorija:

Citat: 221  u Travanj 14, 2020, 20:27:29
...

⦁ zdravstvenih ustanova s područja Grada Zagreba,

⦁ djelatnicima u sustavu socijalne zaštite Grada Zagreba,

⦁ djelatnicima ljekarni na području Grada Zagreba,

⦁ mobiliziranim volonterima Civilne zaštite Grada Zagreba,

⦁ djelatnicima javnih službi (ministarstva, Gradska Uprava – povezane institucije, komunalno i prometno redarstvo, djelatnici Zagrebačkog holdinga i povezanih društava).

...
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

smogovci.bbb2

#41
Citat: 421  u Travanj 14, 2020, 16:15:54
Kao HB podržavam Stožer koji možda nije najbolji ali je stručan i ulijeva povjerenje svojim racionalnim i znanstvenim pristupom.
Iz ovoga je razvidno da je citaro u pravu a ne 421 (CH 11; HR 35) hi
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

Tomek

Citat: smogovci.bbb2  u Travanj 15, 2020, 00:52:09
Svaka tvrtka je mogla zatražiti propusnice što ne znači da su svima i odobrene. Propusnice izdaje Stožer civilne zaštite a ne ZET hi

Za vožnju ZET-ovim busem nije mogla svaka tvrtka nego samo one čiji radnici spadaju u poslove koje je naveo Dreamwalker. Tako da velika većina radnika se ne može voziti gradskim prijevozom.

MAN truck bus

Totalno bezveze, znači netko tko ima primjerice propusnicu da može ići ZG - VG ne može ući u ZETov bus, a može se kretati između gradova.
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

Dreamwalker

Citat: MAN truck bus  u Travanj 15, 2020, 16:02:00
Totalno bezveze, znači netko tko ima primjerice propusnicu da može ići ZG - VG ne može ući u ZETov bus, a može se kretati između gradova.

Uopće nije bezveze. Moraš gledati malo širu sliku. Javni prijevoz je ukinut s razlogom. Firme u kojima rade ljudi s onog popisa koje je stavio 221 su organizirale prijevoz za svoje ljude uz pomoć ZET-a u Zagrebu, te pomoću Čazmatransa, Presečkog i Autoturista za one koji dolaze iz ZG županije i okolnih županija.
Pošto je jedna od uputa Stožera da se, ako je moguće, radi od kuće, firme ćeš na to motivirati tek kad im stvoriš "problem" oko prijevoza. Ako ne možeš ostaviti ljude doma, organiziraj si prijevoz. Oćeš li za to koristiti usluge ZET-a koji će poslati autobus na liniju koju ti kao firma želiš za svoje radnike (uz naplatu) ili nekog drugog prijevoznika, to je tvoja stvar.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421