FlixBus

Autor Paško, Rujan 28, 2015, 17:31:13

VanhoolTX

Citat: lussinpicollo  u Svibanj 02, 2016, 14:46:55
Nemaju samo Evobus i Neoman autobuse. Imaju dosta Bovi i novijih VDL-ova te odnedavno Scanie Touring
I ja samo to naveo vec,neki jednostavno nece da uzmu od ove dvije grupacije.VDL je dosta zastupljen,ima tu i Volva,Iveca(posebno u Italiji),Scanie s modelima Touring(ima ih i od samih pocetaka) i Omniexpress kao i sa I6,Van Hool dekera kao i novih EX modela u Francuskoj i Belgiji,pa i Marcopola,Temsi i jos nekih nekih rijeđih modela.
Promo cijene je zaista jeftina.Ali vec kasnije ide po 30-40 eura.
Na njihovoj stranici kao partner je naveden Croatia Bus sad zasad,vidjeti cemo ko ce jos biti.
Inace i konkurencija je sve jaca i jaca u EU.U Francuskoj Isilines,Ouibus,Starshipper,Megabus,Eurolines.U Njemackoj su dosta jaki ali ima konkurencije Postbus,Megabus,BLB,Touring Eurolines...A u Poljskoj gdje takodjer planiraju sirenje mreze tu zaista ne znam kako ce uspjeti,jer ima Sindbad koji se sada udruzio s Eurobusem,Polskibus(bratska firma s Megabus),Luxexpress,zaista su jaki i prevoznici u Poljskoj.

tomekk

Navodno da će za CB vozit jedan zagrebački privatnik. Živi bili pa vidjeli.
Život je kao matematika - ako ide lako, vjerojatno nešto radite pogrešno
RIP Grga

VanhoolTX

Ko god od HR prevoznika bude vozio biti ce mu dobro.Kada su se pojavile prve informacije da dolaze na Balkan najvise se pricalo o Blagussu.Ali izgleda da su oni dobili zadatak od Flixa da koordinaraju Jugoistocnu Europu s prevoznicima iz nje.Sigurno sve informacije ce biti iznesene tek kada bude sami pocetak linija.Kao sto ''tomekk'' rece ''zivi bili pa vidjeli ''.

Ivan

#18
Citat: Dreamwalker  u Svibanj 01, 2016, 20:46:29
Mene zanima otkud prijevoznicima zarada s takvim bagatelnim cijenama? Kad gledaš cijenu autobusa, gorivo, porez, vozače, vjerojatno neki postotak ide i grupaciji, što oni dobiju? Nije moguće da bi netko vozio svaki dan za Torino iz Zagreba i to po toj cijeni. Koliko sam uspio vidjeti, Panturist ima svaki dan 15ak putnika iz Zagreba za Milano, u prvih par mjeseci održavanja linije jednom su je već korigirali. Za 20tak dana Croatia Airlines pokreće liniju za Milano pa će poslovnjaci kojima se ne drnda po autobusu 9 sati putovati zračnim putem. Ima li stvarne potrebe za tako nečim?

Od strane putnika, ova konkurencija je ok, pogotovo za nekoga tko puno putuje. Mogu čak reći da ako cijene unutar Hrvatske budu tako jeftine, mnogi studenti bi mogli putovati na dnevnoj bazi te tako otkazati smještaj koji im je trenutno isplativiji.
Meni se sve to čini slično Ryanairovom modelu koji izvan sezone fino nabaci rasprodaju avionskih karata za 2 € što se može činiti izvan svake pameti i tradicionalni prijevoznici su izvan sebe, no očito su nemoćni pratiti takav model... A pod normalno se može i u sezoni ako se dovoljno rano traži naći karta na drugu stranu Europe za 14-49 € ili nešto slično, i da je kasno kupljena za 99 € opet je sitniš prema ostalim aviokompanijama u to doba (osim drugih LCC koji rastu) koje takvu cijenu stavljaju i na praznim letovima u veljači...

A kako je profitabilno, pa bolje je prodati prazno sjedalo za par eura i zaraditi stotinjak eura na desetak putnika kojima se ide na vožnju tek tako na izlet umjesto nečeg bližeg nego voziti prazniji bus, pomaže održati liniju i kontinuitet, i što je najbitnije, promocija da ljudi prvo gledaju njihov sajt pa onda sve ostalo, a onih 15 ljudi koji trebaju tu liniju će većinom kupit kartu kad bi i inače kupili po standardnoj cijeni.

Ima li potrebe, ponekad ponuda može potaknuti potražnju, očito Europljani sve više putuju zahvaljujući sve jeftinijim i boljim vezama.


Ali konkretno ova linija...
:) Nemojmo zaboraviti da je prije nekoliko godina postojala dvaput dnevno željeznička veza (Budimpešta-)Zagreb-Venecija dok se (navodno) nisu željeznice posvađale, nakon toga su hrvatski prijevoznici tek polako shvaćali potencijal, preskupi par puta tjedno Euroturist Express je naravno izguran, a ostali su se kasnije sjetili da mogu voziti barem Zagreb-Trst što je godinama jedino CB vozio 5 ili 6 puta tjedno, a danas je za Trst opći rat cijenama između Črnje i CB (i Autotransa? nije mi jasno što su im sad samo veze kad su imali direktne linije) i općenito prilično puni autobusi do Trsta, više puta voze u jednom danu nego je prije 3 godine bilo tjedno...

Ovo je u biti i talijanska domaća linija sve do Trsta što ima putnika koliko god možete zamisliti ako pogledate vozne redove talijanskih željeznica (za razliku od naših istočnjačkih jada sa zapuštanjem željeznice), tu je Flixbus sve jači konkurent vlaku a za Panturist sumnjam da se mogao tako probiti kad tamo ime ništa ne znači, iako je iza njega DB bus ali to nije bitno kad se očito se nije promovirao kroz Italiju. Kad dođe do Trsta već je blizu Ljubljani i Zagrebu, i taj komad već ima puno putnika kao što možemo vidjeti.


...
Prema njihovoj stranici 5.5. je prvi iz Torina, a nazad 6.5. prvi iz Zagreba, pa nekako pretpostavljam da je talijanski bus zasad.
Uz trasu piše "Operated by Flixbus Italia SRL", a što to točno znači tko zna jer ne navode ni Blaguss na bečkim polascima.

Za 9 eura ima još nekoliko datuma do 25.5. koliko uspijevam naći, kasnije pretpostavljam da u sezoni ne misle baš spuštati ispod 30-ak.

tomekk

Na stranicama akz-a za 6.5. za Torino postoji jedino polazak Euroturista, a člancima piše da linija starta 12.5...
Život je kao matematika - ako ide lako, vjerojatno nešto radite pogrešno
RIP Grga

Dreamwalker

#20
Citat: Ivan  u Svibanj 02, 2016, 20:52:44
Meni se sve to čini slično Ryanairovom modelu koji izvan sezone fino nabaci rasprodaju avionskih karata za 2 € što... (skratio sam citat radi dužine, Dreamwalker)
Flixbus želi biti autobusni Ryan. Ali kod Ryana je sve jasno što i kako ostvaruju dobit.

U odnosu na klasičare Ryan naplaćuje catering, naplaćuje prtljagu (mislim da se na ovom polju nešto mijenjalo), traži male aerodrome poput Osijeka i Zadra gdje imaju niske takse, ponegdje čak i nikakve uz debelo subvencioniranje njihovih linija, lupaju penale aerodromima ukoliko se zbog njih kasni, itd.. Samo je Zadarska županija iskrcala masu para Ryanu da uopće leti za Zadar. Nadalje, vjerujem da i s Boeingom imaju nekakav deal pošto im je Ryan najveća mušterija, nemaju odšteta putnicima zbog kašnjenja na konekcije kad konekcija nemaju, nemaju valova pa su im avioni maksimalno iskorišteni,... Na temelju toga, oni mogu lupiti malu cifru za kartu. Normalno, kad gledaš, Ryan uopće nije jeftin kad se sve skupa zbroji.

A što Flixbus ima jeftinije od običnih prijevoznika da si može priuštiti takve cijene karata? Ima jeftinije autobuse u nabavci i naplaćuje prtljagu. Da, naplaćuje prtljagu koja premaši određene dimenzije i to nemalih 5 eura što ti na nekim relacijama ispadne kao pola karte. Jednako plaća kolodvore, vjerujem da im je cijena goriva ista, vjerojatno i guma, porez je isti, plaće vozača su vjerujem iste jer su većina i tako na minimalcu. Jel to dovoljno da bi si mogli priuštiti takve cijene? Budimo realni, 40 eura do Torina je cca 300 kuna što je i dalje ultra jeftino.
Ako plaćaju recimo na bazi 6 mjeseci prijevoznika, mene zanima s kojim on novcima plaća vozača i sve ostalo? I kako je moguće da ga plaća tek nakon 6 mjeseci kad je zakon jasno definiran da se to vrijeme ograničava na 90 dana?
Za one koji misle da je Flixbus nejeftin, odnosno skup, jeftiniji je od recimo Panturista (DB) za nemalih 10 - 25%. Pa ti vidi. Još kad krenu s tuzemnim linijama po RH pa se cijene za Rijeku, Split, Zadar, Sl. Brod, Osijek,... spuste, eto ti belaja. Tu bi mogli iznajmljivači stanova studentima nadrapat. Pogotovo u Rijeci koja od Zageba nije daleko, a stanovi su relativno skupi.


Btw. Ryan planira van sezone nekoliko aviona prekonfigurirati za sportske chartere uz prigodni program. To bi moglo biti dobro jer se zna da se van sezone igraju razne Lige prvaka,...
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

VanhoolTX

Svaka cast @Ivan i @Dreamwalker na postovima.Ja bi samo nesto dodao vise vezano za EU linije kada vec spominjete model Ryanair.
Sigurno je taj model uticao na autobuski prevoz,na Megabus iza kojeg stoji Stagecoach 100%.
Evo link gdje se prije 12 godina spominje to,znaci sami poceci Megabus-a koji je danas jak kao zemlja u Americi i UK.A u EU isto imaju flotu ne toliko jaku s obzirom na konkurenciju.Moglo bi se reci pocetak ovakvog nacina autobuskog prevoza u EU i UK.Sigurno je i Flixbus kopirao ne u potpunosti ali ima elemenata.
http://www.theguardian.com/business/2004/feb/19/transportintheuk.travelnews
I jos jedan njemacki link:
http://www.ariva.de/news/Megabus-kopiert-das-Ryanair-Modell-5347746

I koliko sam mogao primjetiti Megabus je najjeftiniji trenutno u EU.Ali i kvalitet usluge nije bas na najvisem nivou za posljedicu.
Inace kao najbolji operator u Njemackoj je proglasen Deinbus,mala firma ali od samih pocetaka u Njemackoj i uspjela se izboriti za svoj udjel na trzistu.Vecina njihovih autobusa je odlicno opremljena.

Konj

Mislim da je glavni uvjet starost busa i euro standard motora. Tako da oni koji imaju te buseve ulaze u igru, i mislim
da Neoplan ili Setra nisu uvjet, već novi bus neovisno od proizvođača kojeg dotični prijevoznik ima.
Ali opet, cijela ta priča oko Flix-a je nategnuta. Jer za par godina svi će imati euro 6 i znači relativno mlade buseve, jer
je to ujedno i politika EU do 2020. Tako da će ovisno o tržištu, zemlji EU biti sve više prijevoznika u igri za te linije.
Trenutno, se kod nas priča o Čazmi i nekim njihovim novim busevima koji su Euro 6 da će ići u Flix. Znači globalno gledano neće
puno njihovih buseva otići jer ih ima svega nekoliko a sad koliko je točna priča o kupovini siline novih S 500 to je upitno kad se zna da
kupuju buseve na rate i to stare kante?!
A malo obratite pozornost na dolazak mora novih S 500 kod drugih prijevoznika i to koliko ih ima, da li mislite da je to slučajno? Pa novih Setri
ima ko pljeve po RH i pitam se: svi prijevoznici kukaju kako je teško a s druge strane većina njih kupuje Euro 6. Da se razumijemo, dio ide
na turizam ali baš svi???
Biti će zanimljivo gledati koji će to prijevoznici ući sa Flixom, a opet koji će naši " linijski giganti" pokleknuti pred tim istim Flixom ili u
budućnosti možda pred nekim drugim nisko tarifnim prijevoznikom????
Zanima me jedna stvar, a možda netko i zna... da li će Flix imati praksu prekrcavati ljude po benzinskim pumpama i autobusnim
kolodvorima s linije na liniju ko vreće krumpira???

Shole

Da, do 2020. će svi imat Euro6,  ali će Flix tada dat uvjet da je bus minimum Euro7.   Identična stvar ti se radi danas sa turističkim agencijama.  Dok su 80-ih i 90-ih svi imali svoje autobuse vrhunske klase  (Kvarner Express,  Hertz, Kompas, Atlas),  sada više nitko nema autobuse jer im je puno jednostavnije  tražiti od nekog drugog da ima novi autobus, da ima taj i taj motor, da ima toliko i toliko sjedala......   nego kupiti ga,  održavati, plaćati vozače........

Dreamwalker

#24
Citat: Konj  u Svibanj 03, 2016, 13:29:12
A malo obratite pozornost na dolazak mora novih S 500 kod drugih prijevoznika i to koliko ih ima, da li mislite da je to slučajno? Pa novih Setri
ima ko pljeve po RH i pitam se: svi prijevoznici kukaju kako je teško a s druge strane većina njih kupuje Euro 6. Da se razumijemo, dio ide
na turizam ali baš svi???


Nitko nije rekao da su Setra i Neoplan uvjet. Rečeno je da Evobus i Neoman daju masne popuste na kupnju njihovih autobusa u svrhu Flixbusa.

No ja bi se očitovao na ovaj dio posta. Mandi, AM Turist, Darojković i Molnar koliko znam ne voze za naše agencije, već za strane koje nam dovode strance. Insight Vacations, Gate 1, TUI i njima slične agencije traže takve autobuse jer za svoju lovu žele najbolje usluge. I to je razumljivo jer oni nisu naši pa da se do recimo Španjolske šalje 11 godina star bus. U našim zračnim lukama, pogotovo u Zagrebu, Splitu i Dubrovniku svake godine je sve više i više putnika. Neki prijevoznici poput Darojkovića i AM Turista svoje autobuse stacioniraju u Dubrovniku, znam da je Silvijina Zora stacionirana u Zagrebu jer malo malo pa je vidim kako voze Azijate po Zagrebu. Samim time, i potreba za kupnjom određenog broja novih vrhunskih autobusa itekako postoji. Ova 4 prijevoznika su dovoljno jaka na tim charter vožnjama da bi išli voziti za Flix čiju bi lovu čekali mjesecima.

Dal netko zna koliko sjedala mora biti u Setri 515 HD da bi se ostvario razmak sjedala od 74 cm?
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

actros

Citat: Konj  u Svibanj 03, 2016, 13:29:12
Zanima me jedna stvar, a možda netko i zna... da li će Flix imati praksu prekrcavati ljude po benzinskim pumpama i autobusnim
kolodvorima s linije na liniju ko vreće krumpira???
Da, oni isto rade presjedanja po njemačkoj, ali putnik bude upoznat s tim prilikom kupnje karte i presjedanja se vrše samo na službenim stanicama/kolodvorima...

shef

I da ne ispadne da će samo Flixbus biti "krivac" za masu novih vozila. Pojedini turistički gradovi su najavili ili su već podigli u nebesa pristojbe za turističke autobuse. Firenca je savršen primjer, za Euro 5 bus pristojba je podignuta na 360€, dok je za niže norme između 400 i 600 €. To se osjeti itekako...
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

Konj

Pa i misli se na strance po pitanju turizma...... nije problem u novim autobusima, što se mene tiče neka svi budu novi,
još bolje. Mislim daj Bože! Ali da svi mi možemo uživati u novom i finom i k tome ekološkom i zdravom. Samo to... ništa drugo. A ti prijevoznici voze ture po vani, dok je  Hrvatska postala tranzitna točka za većinu tih agencija i njihovih tura.
Zato ćemo uskoro uživati u novim busevima s Flixom po Hrvatskoj i to već za 1 euro!!! yahoo

Casper

Evo jedna zanimljivost. Danas sam opet bio na autobusnom kolodvoru Zagreb oko 20 sati kako bih se uvjerio u sljedeće. Naime, autobus Croatia busa kada dolazi iz Beča oko 20 sati pod oznakama Flix Busa najava dolazaka autobusa ga ne najavljuje. Ostale autobuse se normalno najavljuje, pa i Croatia bus ali  ovaj definitivno ne. Znali netko zašto je to tako?

VanhoolTX

Prema http://www.fernbusse.de/fernbus-anbieter/flixbus/ ,ovdje pise 83 cm,49 sjedista.
Vecina Setri je 516 HD/2  i 517 HD.I naravno 431 DT.Na ovom linku ima dosta slika prevoznika http://fernbusbilder.de.tl/Startseite.htm
74 cm je neki optimalan razmak izmedju sjedista da bi moglo biti relativno udobno za sve koji voze ne samo Flixbus.
Na https://www.busliniensuche.de izaberete 2 grada i vidite i cijene i sve sta nude,neki imaju vise neki manje i tu svima pise min. razmak 74 cm.
A evo prema Njemcima razmaci kako se klasificiraju: http://www.buskomfort.de/guetezeichen/kriterien.html
Malo vise linkova kao potvrda,ali da ne bi bilo da pricam u prazno  :)