FAP

Autor mb0404, Prosinac 08, 2008, 00:49:38

mb0404

Nakon rata i za vrjeme rata ovaj gigant je smanjio prizvodnju,zato je danas prava rjetkost vidjet novog FAP-a na cesti.Ali kako vidim taj problem ce se prevazic,sto pokazuje i ovaj njihov novi autobus sa pogonom na gas.

GRADSKI AUTOBUS SA POGONOM NA GAS
A-537.4 CNG
Ima 35+1 sjediste,a moze primiti 65+35+1 putnika,znaci okruglo 101 ;D
280KS


erobuss

Dizajn je očajan...



Mogli su preslikati vlastiti model  A-547.3 koji nije Bog zna što, ali od ovoga bar 10 puta bolje izgleda  :-\

mb0404

U tome se slazem,i sam znas da FAP nikad nije imao vlastit dizajn sem FAP-a 1414 al to je kamion.A ovo su ti oni stari autobusi od njih samo umjesto onih staklenih svjetala ubacena je plastika i 4 mala okrugla svjetla.

Aleks_Beograd

Koliko para toliko muzike...nekome ce ovaj autobus savresno odgovarati......Nista mu nefali,odlican je za gradske uslove.....

mb0404

Za ovu nasu stoku dobar,samo smeta mi ona guma iznad tockova to niko vise ne ugradjuje sem FAP-a ;D

Aleks_Beograd

Verovatno je limarija loseg kvaliteta,tj hocu reci da brzo strada od rdje i soli pa su u FAPu pokusali da zastite taj deo iznad tockova tako sto su stavili plastiku ili gumu..sta vec.Mada pitam se koliko ce to izdrzati...koliki ce mu biti vek trajanja....
Secas se kad se pojavio OPEL KADET polpularna 'suza' i ona je imala muku sa tom sitnicom iznad tockova...Pa su nasi stariji gitovali,krpili ;D ;D ;D :D :Dcak sam vidjao neke modele sa ovim vidom zastite kao na ovom FAPu..... :D :Dpa su se pribojcani setili i toga....

mb0404

To govno TAM je ugradjivo prije 20 godina i kasnije.A jb mu majku pa nije FAP svako,oni moraju da drze kvalitet i sve ostalo,oni i SANOS posto se ostalo sve raspalo,malo jos Ikarbus al nije to to.Nema onih stari limova,covjek ga anpuca malo udubi,a sad sama plastika kad ga odvali probije sve do bloka motora.

Aleks_Beograd

Problem kod novih vozila ne samo kod automobila nego i kod teretnih vozila je to sto se vise u proizvodnji nekoristi samo lim nego i aluminijum.Pa sta drugo mozes ocekivati nego da ce brzo truliti i savijati se kao limenka....Lepo je Negas rekao koliko para toliko muzike.A sto se tice Ikarbusa oni se trude koliko god mogu.Skoro sam pricitao da su ugovorili veliki posao sa Rusima,ali je Ruska strana nezadovoljna iz razloga sto Ikarbus ima slabo razvijenu proizvodnju.Hocu reci jako mali broj gotovih autobusa silaze sa trake u odnosu na ono sto Rusi traze.ZA Sanos koliko sam primetio oni nastavljaju po starom pa i dalje sa njihovih linija izlaze vozila na Mercedesovoj sasiji......U svako slucaju postoji neko poboljsanje samo sto nije vidljivo onoliko koiko se to ocekivalo....

mb0404

Ma da je samo aluminijum ni po jada,nego sama plastika,svana iznutra.Zato vandali lako lome te autobuse,plus sto im smetaju i najmanja cukanja jel odmah pukne,a vjerovatno nije dugorocna na vemenske promjene zima vrucina i sl.

Aleks_Beograd

Jesi cuo kako puca da usr....a plastika prilikom lomljenja(taj odvratan zvuk)...ko grom da bije....
Nego aj sto stavljaju tu plastiku,znaci pokusavaju na necemu da ustede.Nego sto recim ovidis dobar bus lep na oko,sve super.Ali kad udjes unutra pogledas zavrsnu obradu ostanes bez teksta.....To sam primetio kod Neobusa,Ikarbusa i ovih novih Ruskih autobusa GAZ,LIAZ koji su stigli skoro.A o Kinezima da i ne pocinjem...King Long..bla bla...da izlomis jezik... ;D ;D ;D :o :o

mb0404

Vidi ovo.A i nemozes poredit SSSR ni sa kim,jel ko njih samo motori i donekle limarija da valja,ostalo ne do Bog nikom.Kad pocnes od Gaza i zavrsis sa Mazom ili Ikarusom(sovjetskim) neces naci da nesto valja sem limarije i motora.Kad kazem sovjeti mislim na zemlje clanice SSSR koje ni dan danas nisu daleko odmakle sem Ceske i Slovacke,i donekle Madjarske.

Aleks_Beograd

E ovaj je lep...jes da ga FAP budzio na Mercedesovoj sasiji al je lep...meni se svidja kako izgleda.....

mb0404

Ma sve je kao na 404 samo je gore znak FAP-a

Aleks_Beograd

Kopija...palgijat hoces reci... evo jedan FAP  i neke njegove karakteristike:
                                                     AUTOBUS  A-777

Oznaka A-777
Doz.ukupna masa [kg] 17500
Doz.masa praznog vozila [kg] 11000
Opterećenje prednje osovine [kg] 7000
Opterećenje zadnje osovine [kg] 10000
Br.sedišta 53+1+1
Prtljažni prostor[m3] 7.6
Motor - tip OM 457 LA EU 3

Br.cilindara 6
Prečnik / hod klipa [mm] 128/155
Radna zapremina [dm3] 11.97
Snaga [KW(KS)/min-1] 310(416)/2000 
Maksimalni obrtni momenat [Nm/min-1]  1900/1100   
Elektroinstalacija 24V
Spojnica MFZ430   
Menjač Mehanički ZF  - 180 ITsa retarderom
Osovina prednja VO4/13 DL - 7
Osovina zadnja HO4/01DL - 10
Upravljač PPT/ZF 8045
Točkovi 8,25-22,5
Pneumatici 11R22.5(12R22.5(TUBELLES))
Rezervoar za gorivo [l] (2x150)
PERFORMANSE   
Max. brzina vozila [km/h] 125
Max. savlađivanje uspona [%]  35


The_Dubster

GRAS Sarajevo ima četiri komada FAP A-777 iz 2002 ili 2005. nisam siguran... uglavnom, pričao sam sa vozačem i iznio mi je niz negativnosti o ovom busu i smatra da je bolje bilo kupiti kakav neoplan ili čak i O 303 nego ovo... a vala i po izgledu nije nesto