Špedicijaturist, Bugojno

Autor busfan, Lipanj 15, 2009, 13:38:14

mirzony

Ovaj dvospratni nepoplan je nakon 3 go. ponovo pceo da "hoda" nakon reparacije motora i zamjene mjenjaca.Bus izgleda katastrofalno,ali mogao bise dovesti u red.Sjedista su veoma udobna,grijanje takođe radi i to veoma dobro.Dok sam studirao redovno je saobracao na relaciji Bugojno - Mostar.Tada je bio spori diferencijal (iz gradskog busa setre koja je rashodovana).Max brzina muje bila 60 - 70 km.
Koliko sam informisan neoplan je 1990 godiste.

mirzony

#16
[City je u pripremi za stavljanje u promet nakon 4 god. mirovanja.Kakosam ranije pisao mirovao je zbog imovinsko-pravnih odnosa.Autobus je bio vlasnistvo Hozic turista,pa je prepisan Špedicijaturistu da bi Hoziceve dionice bile vrijednije.City je veoma udoban i komotan.

mirzony

#17
Citat: elvis  u Siječanj 24, 2010, 23:27:09
Evo sad se sjetih da sam nedavno nasao jednu sliku na netu ali nisam je objavio ovdje

Tam 190 - A 110 na slici je 1988. god. parkiran je vec 2 - 3 god. na autobusnoj stanici u Bugojnu.Bila su 4 komada ali je jedino ovaj ostao u Bugojnu.2 su ostala u  Livnu i unisteni su kao i 3 tama 260-A-119,taz dubrava.takođe unisten je i tam 130-A-85 Molio bi nekog iz Livna da pokusa pronaci nekeostatke ovih buseva i posalje mi fotke na moj E-Mail: bugy_nap@hotmail.com ili da ih postavi na forum. Busevi su se nalazili u krugu komunalnog preduzeca u Livnu.
Inace situacija u  Špedicijaturistu je slicna onoj u Livno busu.

mirzony

Citat: elvis  u Siječanj 24, 2010, 23:27:09
Evo sad se sjetih da sam nedavno nasao jednu sliku na netu ali nisam je objavio ovdje


Ovaj TAM je 1988.god. Ikarus iza je 1990.

mirzony

Stvarni razlog zasto su busevi zapecaceni su prije svega dugovanja i imovinsko pravni odnosi između suvlasnika Špedicijaturista. Hozic je jedan od suvlasnika koji je glavni krivac za stanje u kojem se nalazi jedna od najprofitabilnijih firmi u Bugojnu. Ostala dva suvlasnika su udruzili snage i poceli ulaganje u vozni park,međutim Hozic je to stopirao najvise zbog vrijednosti dionica. Nabavljena su dva gradska autobusa DAF (Onakvi kakve ima Zenica trans,dosli kao donacija iz Holandije) i nabavljen je TAM 260-A-199 ex Putnik Novi Travnik.
Jedan DAF je parkiran na autobusnoj stanici vec pet godina,nije registrovan i nazalost prepusten vremenu. Drugi DAF i TAM su na posudbi Euro turistu (takođe jedna bugojanska prevoznicka kuca) najvise iz razloga da ne propadaju. TAM je prilicno u dobrom stanju.Klima i ABS su funkciji. Ubacen je MB motor sa 260 KS i saobraca na relaciji Bugojno - Travnik. DAF saobraca na relaciji G.Vakuf - Bugojno - D.Vakuf.
Kako sam ranije pisao, vozni park kao i samo preduzece Špedicija turist je u veoma losem stanju. Vozaci nemaju ni za gorivo. Naplate karte i od tih para sipaju gorivo. Vjerovali ili ne, sipa se gorivo za 10-ak KM. Ovaj podatak ce vam svima biti dovoljan da zakljucite u kakvom je stanju preduzece. Stanje slicni kao kod Livno bus-a.



mirzony

Citat: elvis  u Veljača 02, 2010, 17:18:44
Busfan ev i ja cekam mirzony-a da nam kaze kakva mu je sudbina,mislim na City-a


City je u pripremi za stavljanje u promet, ali da li ce i kad startati niko ne zna. City je zapecacen zbog DAF - kojeg sam spomenuo u jednom postu. Pitanje je ko ce prije startati s radom City ili DAF. Ali posto vlada mito i korupcija ne bi me iznenadilo da ubrzo City-a vidimo na cesti.

elvis

Znaci u pitanju je taj zeleni City...

Mozes li nam popisati vozila koja su u vlasnistvu Spedicije i kratko uz svako od njih jel zapecacen,neispravan,radi i sl. ???

mirzony

Vozni park Špdicija turist-a izgleda ovako:
-MB 303 god. proizvodnje 1977. (vozio jedno vrijeme za Beograd, u garazi vec 3 mjeseca zbog kvarova)

-MB 303 god. proizvodnje 1977. (kraci, mislim da da ima oko 35 sjedista, u katastrofalnom stanju)

-MB 303 god. proizvodnje 1980. (razbijan 2 puta, trnutno saobraca na liniji D.Vakuf-bugojno-G.Vakuf, u katastrofalnom stanju)

-Setra (na slikama),zapećaćena vec nekoliko mjeseci,sve se vidi na slikama u kakvom je stanju

-Neoplan (sa slika), nakon 3 god. poceo da "hoda",o stanju u kom se nalazi suvisan je svaki komentar

-Neoplan Cityliner (zeleni),vozio za Beograd, zapecacen vec 2 god. zbog imovinsko-pravnih odnosa i dugovanja

-Ikarus (zglobnni) 1985.god. istekla registracija i parkiran je na AS Bugojno

-Ikarus 1985 god. najvjerovatnije slijedi rashod

-Ikarus 1990 god. u jako losem stanju ali vozi

- MB 305 u katastrofalnom stanju

-DAF 2000.god. vec pet godina parkiran na AS Bugojno, nije registrovan,Hozic osporava registraciju
-DAF 2000.god. dat Euro.turistu na koristenje

TAM 260A119 1990.god. dat Euro-turistu na koristenje

Koliko se mogu sjetit to bi bilo to. Pokusat cu uslikat buseve da vidite u kakvom su stanju.

elvis

Hvala ti na ovom popisu,a i ako mozes uslikati bilo bi jako dobro :)

mirzony

Dok "uhvatim" malo vremena uslikat cu buseve i postavit slike. ;)

mirzony

#25

Drustvo na AS Bugojno. Neoplan, Ikarus i Setra.





Rashod TAM 190A110 i Ikarus


Ovaj MB je na putu za rashod.Vecinom vozi ucenike i stvarno neznam kako se moze uopste registrovati s obzirom na stanje u kojem se nalazi.

mirzony

#26

Ovaj DAF je parkiran vec 6 god. zbog isteka registracije.Hozic osporava registraciju iz razloga sto bi dionice druge dvoice suvlasnike dobile na vrijednosti.

elvis

Citat: amar  u Veljača 01, 2010, 22:36:45
Autobus Parking Sarajevo 01.02.2010.
http://img29.imageshack.us/img29/1687/img0884s.jpg

http://img41.imageshack.us/img41/8971/img0880n.jpg

Skyliner je dobio sve ratkape,lakirane su bijelom bojom,a po dnu autobusa na lijevoj i desnoj strani lakirana je crvena linija,sad ga je vec ljepse vidjeti,a osim toga jos je na par mjesta kitovan...ako ovako nastave uskoro ce biti jedan lijep autobus :)

mirzony

Ima se jos toga uraditi na autobusu. Imas li informacija da li je rađeno ista po pitanju krova? Znam da je prokišnjavao dobrim dijelom. Dok je vozio za Mostar trebao je kišobran ak pada kiša ;), ali je grijanje radilo bezprijekorno!

elvis

mirzony,ne znam jer ovo sto sam prije napisao bilo je na osnovu viđenog na parkingu,ali pretpostavljam da je i to na krovu sređeno,mislim da je mladi vozač koji ga trenutno vozi preuzeo stvari u svoje ruke i poceo ga sređivati,viđam ga često na parkingu,ne smiruje se,stalno nešto radi oko autobusa

Evo jedna slika od jučer,a danas je bio bas dobro opran pa je jos bolje izgledao