Autoturist - prošlost

Autor Tomek, Siječanj 10, 2010, 19:07:57

Tomek

Citat: tamlover  u Ožujak 25, 2008, 18:24:45
1994. od ZET-a je preuzet javni prijevoz na području Samobora, Jastrebarskog i okolnih općina. Na starom forumu Tomek je postao fotku Den Oudstena. Takvi su busevi naslijedili ZET-ove TAM-ove, uz njih tu su bili Gräf&Stiftovi i Steyri. Iz tog vremena sjećam se zona s kojima se nitko nije snalazio i zapravo se činilo da je karta jeftinija, što neki i danas smatraju, no prijevoz od Zagreba do Svete Nedelje zapravo je bio skuplji, što je putnike ljutilo. Iskustva sa ZET-om zadnjih godina su različita, prije svega zbog loše politike direkcije prema pogonu Samobor kojeg su se iz meni nikad prepoznatih razloga odlučili riješiti. Na kraju Samoborci nisu imali izbora nego reći dosta. Možda bi iskustva iz tog vremena mogli ispričati i drugi forumaši, Tomek npr....
Citat: Tomek  u Ožujak 25, 2008, 18:58:44
Evo, imam ja par sitnice, stanovnici Samobora i okolice su jedva dočekali da ZET ode jer je cijena za to doba bila jako (pre)visoka, a i autobusi nisu bili baš u tako dobrom stanju kako su izgledali(bilo je podosta kvarova).
Što se tiče Autoturist-Samoborčeka oni su dosta dugo bili povoljni, ali s vremenom su cijene karata otišle u nebo, no i ZET je od onda udvostručio cijenu karte, te bi po toj logici njihova cijena Črnomerec - Samobor danas bila 28kuna.

Autobusi Autoturista i naročito Samoborčeka su sigurno bolji no što bi ZET-ovi bili da ZET još vozi..To uostalom vidimo i na primjeru V.Gorice.
Što se tiče trenutnog voznog parka, od ovih slika koje si stavio, jedan  zglobni Graf I Stift je sad završio u Slavonija busu, a ovaj zeleni SG240H u Slavijatransu iz Petrinje.
Svi ostali i dalje voze(najviše u okolici Jaske i Samobora).. Na slici se i dobro vidi da je Steyr gb159 lani uređen perfektno i izgleda kao da je nov, a i večina ostalih starih Grafova su uređeni u potpunosti.. U održavanju prednjači Samoborček, Autoturist zaostaje, ali opet nije toliko loš..
Najnoviji primjer je Graf gb145 koji je nedavno opet obnovljen i ima ssada novi logo Samoborčeka kao i nedavno nabavljene S315UL..
Citat: FitzTN  u Ožujak 26, 2008, 00:17:36
Nemogu vjerovat da je zelenog netko i kupio :)

Imam zanimljivih iskustva s njim, recimo kad se nije mogo po snijegu popest na brijeg u sv. nedelji kod crkve jer je motor veoma mudro smjesten u prikolicu, a pogon je na 2. osovini :)

Isto tako nam je jednom ruknuo na ljubljanici onaj neki mjeh za zrak ili sta to vec je i bacilo onaj zastitni poklopac metar-dva od busa, dobro da nikog nije bilo blizu hehe :)
Citat: mansg313  u Rujan 24, 2008, 17:18:59
Imam i ja lose iskustvo sa 235 kad sam prije  otprilike 2 godine isao na samorski kolodvor tek sto je izaso sa autobusnog kolodvora nakon 250 m odjednom je nesto puklo neko crijevo za zrak uglevnom bus je stajao tamo vise od dva sata zato jer sam otisao do samoborskog kolodvora sa gb 231 i vratio se sa njim a 235 je jos uvijek stajao na istom mjestu divan bus taj 235 nema sta ;D :D ;) :) >:(
Citat: goranxxx  u Listopad 17, 2008, 09:52:01
Citat: tamlover  u Ožujak 25, 2008, 19:14:27
Kakva su tvoja sjećanja što se tiče razlika u voznim redovima između ZET-a i tada novog prijevoznika na najfrekventnijim linijama od Zagreba prema Samoboru?
Ovak, ispočetka je Samoborček-Autoturist samo prepisao vozna vremena od ZET-a, no s godinama su uvodili i neke nove linije kao i drukčija polazna vremena, slažem se da je u svakom slučaju vozni park Samoborčeka, malo manje Autoturista kudikamo bolji od ZET-ovih vozila koja bi danas vozila po Samoboru i okolici, a što se tiče cijene karata ZET bi po nekoj logici i danas bio skuplji od Samoborčeka i Autoturista 8) 8)
Citat: manoplan  u Studeni 09, 2008, 19:33:34
Danas bio u Samoboru i uslikao ovog Den Oudstena, koji je dio Autoturistove povijesti. Jednu njegovu sliku imamo na ovoj temi, ali bila je šteta ponovno ga ne uslikati, ako već postoji prilika  :D



Citat: FitzTN  u Studeni 09, 2008, 20:48:10
Ja se ne sjecam da su ti busevi ikad vozili putnike  ???

Kolko se ja sjecam od početka su vozili uvozni Graf i Stift, MAN, MB...

Koliko dugo je to vozilo putnike?
Citat: hochdecker  u Studeni 09, 2008, 21:44:04
Vozili su vozili, tamo prije 2000. godine



Tomek

Citat: goranxxx  u Studeni 09, 2008, 22:05:05
Citat: FitzTN  u Studeni 09, 2008, 20:48:10
Ja se ne sjecam da su ti busevi ikad vozili putnike  ???

Kolko se ja sjecam od početka su vozili uvozni Graf i Stift, MAN, MB...

Koliko dugo je to vozilo putnike?
Pogledajte garažni broj 221, pošto sad taj isti broj nosi Setra 315 pretpostavljam da su prestali voziti najkasnije 1997 god, bilo bi zanimljivo da ga obnove bar toliko da bude u voznom stanju :o :o :o
Citat: Tomek  u Studeni 09, 2008, 23:26:34
Sjećam se kad su Autoturist i Samoborček počeli voziti.. Ovi midiji, a bilo ih je podosta, su bili praktički prvi autobusi u njihovom voznom parku i slali su ih na jednu od njihovih prvih linija sa Zagrebom Podsused-Samobor.. To je bilo prijelazno razdoblje u kojem je i ZET vozio za Samobor,ali iz Črnomerca.. Budući da je SmB/AT cijena bila puno manja nego u ZET-a ovi midiji su iz Podsuseda kretali za Samobor prekrcati, često se ni vrata nisu dala zatvoriti...
Kasnije kad su kupljeni silni Grafovi i ostali autobusi povukli su midije na lokalne linije oko Samobora, a u Zagrebu ih se znalo vidjeti kad bi vozili Črnomerec - Mala Gorica..
Sve u svemu dal netko zna od kud su kupljeni i uopće koja tvrtka ih proizvodi(otkud je i jel ima još proizvoda)?
Citat: FitzTN  u Studeni 10, 2008, 01:00:44
Ma sigurno su prestali voziti prije 1997... dost prije :D
Citat: goranxxx  u Studeni 10, 2008, 08:50:32
Citat: FitzTN  u Studeni 10, 2008, 01:00:44
Ma sigurno su prestali voziti prije 1997... dost prije :D
Ma nisu puno prije, sjećam se da sam se sa njima vozio još u srednju školu, znači prestali su vozi između 1995 i 1997 ;D ;D ;D
Citat: FitzTN  u Studeni 10, 2008, 09:16:28
Ma tako nešto je vjerojatno :) Da su kasnije još vozili sigurno bi ih se sjećao na cestama i ja.

Iskreno sumnjam da će ovo obnoviti i uopće mi nije jasno zašto to tamo stoji godinama već  ???

Nemaju Samoborček ili Autoturist kojeg u garaži na sigurnom, a ne ovak na "livadi"?

A tek ova prednja šajba... mora da su brisači na njoj bili ekstra djelotvorni haha
Citat: goranxxx  u Studeni 10, 2008, 10:23:32
Ovo je jedini, možda ga drže za uspomenu1 ;D ;D ;D
Citat: maky  u Studeni 10, 2008, 11:36:00
Ovi Den Oudsten-ovi autobusi su iznimno robusni i kvalietni.
Slične mi imamo u Splitu, od Hainja, ali su rađeni na isti princip. Neuništiva DAF-ova mehanika, udoban ovjes, nepoderiva sjedala i čvrsta unutrašnjost. A da ne govorim da ih se može pokrpati sa svim i svačim što vam se nađe pri ruci. To samo ide i ide i ide...

conecto

Ovaj je još živ i nije prošlost, ali njegova boja jest. Nekad izgledao ovako:

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Ivan1983

eh to je bio bus na kojem sam počeo voziti kada sam se zaposlio u AUTOTERORISTU ;D ;)

Tomek

#4
Prijatelj iz Nizozemske koji prati autobuse mi je poslao link na ovu stranicu gdje ima par fotki ovih zanimljivih midi busa. Inače 3 komada su bila u Autoturist gbr221-223, a tri komada u Samoborčeku gbr121-123

http://www.openbaarvervoerinboskoop.nl/rubrieken/goudvanoud-ovbussen/7000serie.html


Inače autobusi su svi bili 1979. godište i 58 ih je proizvedeno sveukupno za 5 različitih kompanija :)

goranxxx

Jel ima ko koju sliku s Samoborček Autoturist dizajnu??? osim one od gb 221 u nevoznom stanju..
SETRA 417 HDH

Tomek

A ovako nitko nema, ali trebalo bi ili zamoliti ekipu iz tvrtke ako ima koju staru sliku ili pronaći u nekoj gradskoj knjižnici u Samoboru ako imaju kakve fotke Samobora iz 90-ih. Sigurno bi se nešto našlo ;)

Tomek

#7
Za one koji ne prate ZET-ov podforum, evo koje slike su se pojavile danas -- postao član Nikola

3.3.1995.


21.6.1995.

Tomek

Legendardna TAZ Dubrava je izgleda odvozila svoje. Sad stoji ovako u Slavosnkom Brodu. Mogli bi je u Autoturistu otkupiti, srediti i staviti na ulaz u garažu, bilo bi fora :)

Tirano

The GSÜH 240 was running in maintime von the destination Klagenfurt-St. Veit/Glan (Bahnbus Austria)

samoborka

#10
nešto iz povijesti Autoturista




Tomek

Fenomenalno, novi Eurobusi i Dubrava koja je kasnije obojana u ljubičastu, garažni broj 202, šta je bio garažni broj 201?
Iza Dubrave se vide GiS i Den Oodsten jedan, ludnica.

tamlover

Samoborka svaka čast, melem za oči!
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

Majstor

Samo mi sudite pošteno !

Tomek

Malo fotki iz Autoturistove ne tako davne povijesti sa starog foruma:

Eurobus AV120L gbr 226, jedini takav u voznom parku, danas u AP Varaždinu


slikao Ivan
S ovakvim Den Odstenima je Samoborcek Autoturist preuzeo 1994. prijevoz za Samobor od Zeta. Bilo ih je vise i bili su krcati.

O345 su donedavno bili zeleni:

Eurobus AV120 i Neoplan Transliner koji je ex Runtas Turist, jel zna netko više o tom prijevozniku?


A i ovaj MAN UL 272 popularno zvan akvarij je rashodovan