Budimpešta

Autor conecto, Rujan 06, 2011, 11:06:09

conecto

Budimpešta je velika povijesna prijestolnica, a zanimljivo je da je drugi mađarski grad po veličini 10 puta manji po broju stanovnika. S mnogo zanimljive arhitekture krije veliki turistički potencijal, no na svakom koraku postoji još mnogo ostataka socijalizma. Tako između starih zgrada raskošnih pročelja i fasada voze autobusi prilično tmurne plave boje s bijelim gornjim dijelom karoserije kojima čak ni česte reklame ne mogu udahnuti malo života u opći dojam.







Čak i ovaj stari obnovljeni tramvaj izgleda življe od daleko mlađeg autobusa

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Od modernijih autobusa Budimpeštom voze niskopodni klimatizirani Volvo 7700 ne baš posljednje generacije.















Reklamne folije samo na drugim i trećim vratima  ???



Ovaj ima šljivu na lijevom oku kao posljedicu popravka nakon sudara

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#2
Osim niskopodnih zglobnih Volva Budimpeštom vozi i solo model Localo u low-entry izvedbi.







A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

shef

Ima li Kravtex Citadella po Budimpešti?
Baš me zanima kako izgledaju bez Photoshopa.
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

conecto

#4
Citat: shef  u Rujan 07, 2011, 12:26:06
Ima li Kravtex Citadella po Budimpešti?
Baš me zanima kako izgledaju bez Photoshopa.

Nigdje na vidiku! Ili ja nisam potrefio taj dio grada gdje takvi voze, ili imaju "riječki sistem" da ljeti ne voze autobusi s klimom  ???
Niti sam uopće vidio po Mađarskoj neki od tih 500 i kusur autobusa koje su napravili (istina, ostalo je bilo auto-cesta, valjda ih se u nekim drugim gradovima može vidjeti, ali rade oni i međugradske buseve uglavnom po licenci Sor). A u Budimpešti nisam vidio ni Lions Classice i Agore koje se može vidjeti na internetu, pa ni onog zglobnog Lions Citya na kojem isprobavaju neka nova rješenja u gradskom prijevozu, no taj je ionako samo jedan.
Uz dosta relativno modernih Volva vladaju stari Ikarusi kojih je prema nekim podacima 3-4 puta više. Između više generacija Ikarusa evo nekoliko onih najstarijih s motorima u sredini i pratećom osovinom na prikolici kojih kao da je još uvijek najviše.











Garažnih brojeva po njemu ko da je vlak, valjda ako izgubi prikolicu da znaju čija je  ;D




A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#5
Dobar dio tih starih zglobnih Ikarusa ima prednji dio u crvenoj boji sa zanimljivim prijelazom u klasičnu plavu oko sredine vozila što mu daje ipak malo živosti. Sudeći prema nešto modernijim oznakama "Ikarus 280" oni su vjerojatno i nešto noviji od full plavih.





Kravata usred ljeta u starom Ikarusu, s obzirom kako stoji bolje bi bilo da je nema









Jedan s krem-bijelom maskom (ili kakva je to već boja)

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Naravno, tu su i stari solo Ikarusi













A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Kad bi neki koji mrnđaju na naše stare Avtomontaže vidjeli ovoga uživo (trulež, izgrebana stakla kroz koja se jedva vidi išta...) vjerojatno bi barem malo utihnuli, ali baš kao i Avtomontaže ovi stari Ikarusi djeluju kao neuništivi za razliku od novijih serija. Srećom, malo je zamaskiran reklamama.







Mađarski Ikarus je nekad bio najveća tvornica autobusa u Istočnom bloku čiji je dio prilično pokrivao (osim Mađarske bilo ih je mnogo u bivšem ogromnom SSSR, a i danas ih se može vidjeti ponegdje u Njemačkoj, tj. onim dijelovima koji su pripadali Istoku). Prema nekim podacima na koje sam naletio Ikarus je možda tada bio čak i najveća tvornica autobusa u cijeloj Europi.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

manoplan

#8
Nismo forum na kojem javno pljušte pohvale tipa:  ekstra, super, samo nastavi, svaka čast itd. Uglavnom to radimo diskretno preko PP-a, da druge ne ometamo u čitanju.

Ali ova reportaža iz Budimpešte ( kao i sve one prije ) sa jako zanimljivim popratnim komentarima zaslužuje jedan veliki : BRAVO CONECTO!

conecto

#9
Hvala, ali ima toga još!
Kao što sam prethodno spomenuo, novije serije Ikarusa djeluju manje solidno te izvedbom pa i kockastim dizajnom s nekom vrstom stojadin farova podsjećaju dosta na zemunskog imenjaka. Valjda su nastali u razdoblju kad je olabavila ruska stega, a još nije zavladao kapitalizam. Zglobni "Ikarus 435", motori su otraga, automatski mjenjači.















A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Solo izvedba "Ikarus 415"

Bez displeja, dvije table naprijed











Bus izlazi, taxi koči...







A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#11
Još nešto noviji "Ikarus 412". Dizajnerska ideja ovog mi se čini čak zanimljiva, malo ga osvježava dvobojna kombinacija prednjeg i straženjeg dijela, ali izvedba je i dalje loša. Zanimljivo podignut krov u prednjem dijelu kao što je sad Mercedes napravio na novom Citaru. Zbog toga je displej malo podignut, ali što vrijedi kad uglavnom ne rade (zato uvijek rade table).















Oznaka na haubi otkriva da u njemu kuca srce MAN


A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Tomek

Malo novijih fotki iz Budimpešte, poslao prijatelj:










Matarushka

#13
Obozavam ove stare Ikaruse, četo sam putovala 5-om. Imaju dobar gruv  8-8

actros

malo OT,  budimpeštanski duck-bus:

slikano na novu godinu