ex Livno bus, Livno

Autor Tomek, Ožujak 09, 2009, 20:25:57

Sule

Pa sad ne znam baš da li je točno takva linija bila ili su presjedali u Zagrebu ali znam da su pokrivali i dio Slavonije, a pogotovo nakon rata. Dosta puta su pucali na njih tijekom prelaska pontonskog mosta. Uglavnom busevi nisu stajali osim zbog kvara i snijega jer su jednom ostali zaglavljeni u lici. Naravno da mi nitko ne mora vjerovati na te podatke jer nemam nikakav dokaz niti očekivam samo prenosim ono što ja znam i šta su meni govorili jer sam se u njima i ja vozio i sjećam se tih godina barem malo. A još jedan rekorder u firmi po tom pitanju je bio i Volvo AV120 koji je također jako bio blizu 3 miliona km no čini mi se da taj broj nikada nije dostigao.

zlepur1

Pa sad ne znam baš da li je točno takva linija bila ili su presjedali u Zagrebu ali znam da su pokrivali i dio Slavonije,


NIje bilo presjedanja u ZG.Linija je bila Livno-Osijek i vozila se u kooperaciji sa Panturistom.
Magirus Deutz udobnost na prvom mjestu.

Sule

Aha, a ta linija je bila u pitanju sjećam se toga kasnije je bila njihova vlastita linija ako se ne varam Split-Livno-Vukovar-Osijek ali pretežno bi je ljeti samo održavali i nije se pokazala baš kao korisna linija.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk


ist

Zglobnih je bilo još od ranih osamdesetih na lokalima, jer su današnje livanjske ceste, osim zaobilaznice, odavno izgrađene, pa ako mogu danas voziti zglobni, mogli su i onda kad je autobusa i kamiona bilo znatno više. Osim toga, po selima je živjelo više ljudi nego danas, pa su veći busevi bili potrebni. Krajem osamdesetih došao je još jedan ili dva zglobna. A bila su tri ova tamna TAM-a, dva na Split-Zagreb i jedan najčešće na noćnoj Livno-Zagreb koju su održavali naizmjenično s Croatia busom (prije rata saZagrebačkim transportima)

Sule

Čisto sumnjam da su zglobni busevi vozili po Livanjskim selima zbog makadama i loših cesta, a da ne govorimo o samim ulicama u Livnu koje definititvno nisu bile tada prilagođene za zglobne buseve osim 2-3 glavnih ulica i to je to. Ali dobro ne znam šta je i kako je bilo pa si valjda onda u pravu. A što se tiče TAM-ova to jest MAN-ova treći nije puno vremena proveo u voznom stanju, a što se tiče te noćne linije Livno-Zagreb tu su zapravo bili visoki TAM-ovi sličnog bojanja kao i MAN-ovi pa si možda zbog toga ih i pomješao.

ist

Izuzev zaobilaznice, sve livanjske ulice napravljene su i asfaltirane prije 1990. U vremenu u kojem je Livno imalo zglobne autobuse, u gradu je poslovala firma Bosna Livno koja je imala više autobusa i šlepera nego što ih danas za pola godine prođe kroz Livno. Osim toga, po selima je živjelo više svijeta. Ne znam ko u šta sumnja, govorim kako je bilo.
Bila su dva zglobna modre boje, znam po prilici kako su izgledali, ali ne znam marku. Jedan je, koliko se sjećam, išao za Podgradinu, drugi za Čelebić. U drugoj polovici osamdesetih ili možda čak početkom devedesetih dolaze još neki zglobni, čini mi se da je bio još jedan zeleni.
MAN ST-292-DG uglavnom je držao Livno-Zagreb, MAN-ovi ST-504 i ST-153 Split-Zagreb

Paško

Citat: ist  u Srpanj 01, 2020, 11:06:55
Bila su dva zglobna modre boje, znam po prilici kako su izgledali, ali ne znam marku.

Možda Sanos S200? Ikarus IK-160? TAM 260 A 180?
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

conecto

Citat: Majstor  u Lipanj 30, 2020, 15:55:39
1995.g
Split -ZG — 11 sati nerijetko i malo vise
Preko pontona i pola Hr do ZG
Osim poslije Oluje išli su preko Krajine prvi

Slučajno sam vozio tada šest mjeseci ZG-Split svaku noć. Polazak iz ZG 23,30, dolazak u ST 9,00 i točno je tako uvijek bilo, dakle 9 i pol sati. Povratak navečer 21,30 iz ST, dolazak u ZG 7,00.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Majstor

Nerijetko u ZG u 8 30 - 9 sati
Ja putovao kasnije sa Jozicem iz Samobora
Nekad je bio i Croag ili Varaždinci
Ko je htio pušiti u busu onda Jerry trade iz BiH
Samo mi sudite pošteno !

ist

#399

Sule

Tražeći jedne druge slike slučajno sam pronašao ove na kojima su u glavnoj ulozi zapravo bili Leyland - Den Oudsten autobusi iz Nizozemske koji su bili donacija nakon rata ako se ne varam? Te je autor fotografija djelomično uhvatio i ostale buseve ispred graže koji su tada već poduže vrijeme bili u rashodu. Po njegovim podacima ovo je slikano 2010.g. Prevladavaju TAM-ovi koji su većinom vozili lokal sa nizozemcima.


Livno 2010 ( Bosnia and Herzegovina)
by Jon Hoogendijk, on Flickr

Livno 2010 ( Bosnia and Herzegovina)
by Jon Hoogendijk, on Flickr

Paško

Citat: ist  u Srpanj 02, 2020, 21:20:24
Baš je ovako izgledao

E, super, dakle Ikarus IK-5 kakvih je bilo i po Splitu. Pretpostavljam da ne misliš da su oni došli u drugoj polovici osamdesetih jer su se proizvodili do 1982. godine. Što je došlo kasnije, još je ostalo nedorečeno.

@Sule donacija je bilo jako malo (govorim općenito) i kad ljudi spominju donacije polovnih autobusa, obično se radi o kupnjama. Kupnjama na kojima je puno završavalo i u džepovima pregovaratelja...
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

ist

Ne, napisao sam da su oni vozili ranije, u drugoj polovici osamdesetih došao je onaj kojeg imamo na slikama i, čini mi se, još jedan zeleno MAN, ali nisam sto posto siguran

Sule

Ja samo kažem kako su navodno nabvaljeni, to jest "dobiveni". Kao da sam ne znam kako to sve ide i kako se sve to okreće i ljudima lažno prikaziva pa iz prve ruke znam cijelu tu priču i nije na meni da sve to pričam kao prvo. Pa samo pročitaj objavu PRIMARIJUSA i sve će ti biti jasno šta se radilo, jer onda su moje priče suvišne jer je čovjek sve živo prikupio i dokumentirao šta se i kako se radilo nažalost, crno na bijlo. Sam ti podatak da je firma bila procijenjena 92 ili 93 u vrijeme privatizacije na 13 miliona maraka (njemačkih predpostavljam?) da bi nakon nešto manje od 10g ako se ne varam ta cifra u potpunosti nestala i svedena na neki sitniš govori sve o novoj upravi koja je došla i šta su radili, a da ne idem u detalje da su ljudi vozili i radili bez plaća godinama sa neregistriranim vozilima koja su bila jedva u voznom stanju, a stalno su im obećavali bit će bolje pričekajte još malo....ali za koga? Samo za one što su sjedili u foteljama....ali eto na kraju su izgleda nakon toliko vremena svim radnicima nedavno podmireni dugovi nadam se.

Poslano sa mog CLT-L29 koristeći Tapatalk


Paško

U Frankfurtu, foto Uwe Rein
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!