Aerfer

Autor wulfy, Svibanj 25, 2020, 22:00:22

wulfy

OFM (Officine Ferroviarie Meridionali) je osnovana u Napulju 1904 godine, te proizvodi lokomotive i vagone. Od 1923 godine u saradnji sa Fiatom proizvode i avione, da bi se 1934 godine razdvojile posebno kompanije za proizvodnju železničkih sredstava i vazduhoplova. Dio za proizvodnju vazduhoplova se zove IAR (Industrie Aeronautiche Romeo). Sledeće 1935 godine OFM (željeznički dio) je prodat koncernu Breda, da bi 1936 Breda kupila i IAR. Tada se u okviru Brede formira IMAM (Industrie Meccaniche e Aeronautiche Meridionali). Poslije drugog svjetskog rata, tačnije 1949 godine IMAM postaje dijelom državne kompanije Finmeccanica te se 26.7.1955 godine na temeljima IMAM-a formira kompanija iz ove teme - Aerfer (Industrie Meccaniche Meridionali Aeronautiche e Ferrotranviarie). Aerfer se osim vazduhoplovima i železnicom bavio i karoserijama za autobuse i trolejbuse. Aerfer je postojao do 1969 god. kada se ujedinjuje sa vazduhoplovnim odjeljenjem Fiata formirajući kompaniju Aeritalia.

Aerfer je radio karoserije autobusa i trolejbusa najčešće na šasijama Alfa Romeo i Fiat, te kabine za kamione Alfa Romeo. Aerfer karoserije su se sretale i u Jugoslaviji.





Sent from my moto e5 using Tapatalk

wulfy

Karoserija Aerfer AU 110 koja se proizvodila po licenci u Smederveskoj Palanci.