Oldtimeri - koji je ovo autobus??

Autor denis01000, Ožujak 26, 2008, 14:32:29

denis01000

***

Iskristio bih ovo pitanje i temu za pokretanje novog opširnijeg topica o autobusima oldtimerima. Uz fotke koje se objavljuju ako nisu vlastite i ako je ikako moguće treba objaviti ime autora.


tamlover
***

Evo autobusa iz filma "ko to tamo peva"...sad dal ko zna šta o njemu i koji je to autobus uopće??? ??? ???

eo slika: http://www.knjizara.com/dvd/slike/bus_krstic.jpg

              http://youtube.com/watch?v=UXJ4-WjQ5WE&feature=related

             
             

shef

Po podacima koje imam to bi trebao biti Mercedes o3500
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

Servis



Da, to je definitivno O3500.

tamlover

Autobus je marke Pionir karoseriran u Goši iz Smederevske Palanke a po licenci tada čehoslovačke "Prage". Inače na korjenima Pionira nastao je mariborski TAM! Inače, taj Pionirov autobus kršten je i nazivom prvog srpskog autobusa.
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

denis01000

on dosta sliči na mečku al mislim da nije...prije je neš po nekoj licenci kao što tamlover kaže...

evo mečka:     http://www.showbus.co.uk/A/Awtml18.JPG
a evo i njega: http://img80.imageshack.us/img80/3686/pc170427vk3.jpg

primjetio sam da nemaju istu masku tj. ovaj iz filma nema mercedesov znak,mečka ima stakla iznad prozora i kraća je,tu su i pozicije na blatobranima koje mečka nema,i nekako mi baca da su svjetla od mečke šira...

								

tamlover

U to vrijeme se u filmskoj industriji i općenito u javnosti pokušalo isticati "domaće" proizvode tako da uopće nije neobično da se radi o Pioniru. I podatak je pouzdan.
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

tamlover

Evo i jednog filmića kojem će se razveseliti posebno Riječani, iako nema nikakve veze s Rijekom (ni s gradom a kamoli s nogometom):

...i bilo je lepo i navek TAM bu....

shef

Moram priznati da sam malo zbunjen.

Na jednom starom forumu našao sam post uvaženog kolege forumaša nikole:

Citat:"Krstić" je Mercedes O3500; prvi Mercedesov poslijeratni model autobusa, koji su u zagrebačkom Jadran-filmu malo "preuredili" da izgleda starije (i dan danas je živ i zdrav, samo što je sad žute boje, i povremeno "glumi" u filmovima a bio je i dekoracija ovogodišnjeg filmskog festivala u Puli).

Nisam, doduše, uopće uspio pronaći ni jednu sliku autobusa na šasiji TAM Pionir, dok istoimeni kamion, bar prednjim dijelom izgleda potpuno različito
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

denis01000

#8
a možda su stvarno sredili da izgleda starije ???...al opet za ono vrijeme je to bilo bzvz,pa valjda bi se primjetilo da je  preuređivano,vidilo bi se da nije stariji...bar u ono vrijeme..bilo ih je više tada.I još jednu razliku sam uočio,na ovim slikama s mečkom u ljubljani koje je tamlover stavio se vidi da na zadnjem kraju autobusa zadnja vrata ne obuhvačaju staklo,već su ispod.Na ovom iz filma je staklo podjeljeno na 2 djela i otvara se zajedno s vratima...što se tiče unutrašnjosti tu nemoramo niš govorit...mečka je udobnija za 100% ;D

thomcro

Isti ili sličan se pojavljuje i u Zafranovićem filmu "Okupacija u 25 slika". A što se tiče samog busa, morate uzeti u obzir i činjenicu da je autobus korišten za snimanja filmova i da su ga sigurno svako malo "preuređivali", tako da neznam koliko je to mjerodavno za određivanje proizvođača. Po meni bi ipak trebali uzeti kao relevantan podatak koji je shef naveo citirajući Nikolu.
Pozdrav by thomcro


Alex


denis01000



denis01000

prvi put čujem da su fap i škoda surađivali... ;)

manoplan

Citat: denis01000  u Travanj 16, 2008, 22:35:46
prvi put čujem da su fap i škoda surađivali... ;)

Škoda je još 50-tih proizvodila autobuse,a kasnije i trolejbuse.A Sanos je Sanos. :D
Mene suradnja ne iznenađuje,pogotovo između dvije zemlje 'istočnog bloka',jer je suradnja sa zapadnim zemljama tada bila 'nepoželjna'.